אירופה

אירופה

טיול פסח בקרוואן, "טוס וסע" למינכן / משפחות נחמני וזקן


הרכב: שתי משפחות
מספר ימי הטיול: 14 ימים
אפריל 2009
התחלה וסיום במינכן

בתאריכים 01.04-14.04, במסגרת "טוס וסע" למינכן, יצאנו שני קרוואנים לטיול באירופה.
משפחת נחמני: אורית ויוני + 3 ילדים: איתי (11), נועה (8) ורותם (6).
משפחת זקן: אמא נאוה וטליה (4). 
בפתח דברינו נאמר שמאוד מאוד נהנינו, זו הייתה חוויה מיוחדת ומגבשת בעיקר בזכות הקרוואן.
תכנון הטיול התבסס בעיקר על אטרקציות לילדים ומקומות שבהם יגלו עניין.

מסלול הטיול בקצרה

01.04 -  נחיתה במינכן ב-05:30 בבוקר. עד השעה 09:00 המתנה בשדה"ת ונסיעה לזלצמוס לאתר קבלת הקרוואנים. בשעה 12:00 קבלת הקרוואן, פריקת מזוודות, סידור הקרוואן, נסיעה לכיוון זלצבורג (אוסטריה) ובדרך עצירה לקניות והצטיידות, חניה יבשה בסמוך לזלצבורג.

02.04 - סיור בעיר העתיקה בזלצבורג, ככר מוצארט, מצודת הונצלבורג, גני מירבל ובשעה 18:00 בילוי בספא/בריכה בעיירה Vigau Bad. חניה יבשה בסמוך לבריכה.

03.04 - ארמון הלברון, סיור באזור האגמים בעיירות סנט גיליגן, הלשטאט ואגם גוסאו. בשעה 18:00 בילוי בבריכה Wasserwelt בעיירה Wagrin, חניה יבשה בעיירה.

04.04 - ביקור באגם המלכים בגרמניה ובמכרה המלח ב-Berchtesgaden (גרמניה), קמפינג נטרסי בסמוך לאינסברוק.

05.04 - סיור בעיר אינסברוק (אוסטריה) ובארמון לודוויג ה-2 (גרמניה). חניה יבשה בסמוך לפארק באחת העיירות.

06.04 - בילוי בפארק השעשועים Spielend בגרמניה. חניה יבשה בסמוך לאגם קונסטנץ.

07.04 - בילוי בפארק השעשועים  Conny Land בעיירה Lipperswil בשוויץ ואי הפרחים ב-Mainau ,קמפינג רוטנברג בסמוך לשטיין אם ריין.

08.04 - סיור בעיירה שטיין אם ריין, מפלי הריין (בצד השוויצרי) וב-18:00 בילוי בפארק המים אלפמרה, חניה יבשה בסמוך למקום.

09.04 - ביקור במפעל השוקולד Schoggi Land בעיירה Falwil בשוויץ, העיירה אפנצל, עלייה להר הסנטיס, חניה יבשה בסמוך לטיטליס.

10.04 - הר הטיטליס, וסיור בעיר לוצרן (שוויץ), קמפינג לידו בלוצרן.

11.04 - היער השחור: בילוי בפארק החיות Vogelpark בעיירה Steinen , מגלשות הרים אלפיניות ב-Todtnau ואגם טיטיסי, חניה יבשה בסמוך לאגם - בחניון הקארוואנים.

12.04 - היער השחור:  ביקור בעיירה Schonach (בבית שעון הקוקיה), מפלי טריברג, מגלשות הרים אלפיניות בגוטאך, מוזיאון פתוח בגוטאך וסיור בעיר פרייבורג, חניה בקמפינג מוסל פארק - כלול בכרטיס היער השחור.

13.04 - היער השחור: בילוי בפארק אירופה, לינת לילה בקמפינג של הפארק.

14.04 - התארגנות לקראת החזרת הקרוואן: אריזת מזוודות, ניקיון הקרוואן ונסיעה לזלצמוס להחזרת הקרוואן. הגעה לשדה"ת במינכן בשעה 17:00 לקראת חזרה ארצה.

טיפים והמלצות

• היום הראשון מיועד כולו להתארגנות, לקחת בחשבון שזה יום מתיש ולא מומלץ לתכנן מסלולים ליום זה.
• לגבי קמפינגים – מרבית הקמפינגים בחודש אפריל היו סגורים (העונה מתחילה בחודש מאי) יש לתכנן ולבדוק מראש אילו קמפינגים פתוחים בעונה זו. אין כל בעיה לבצע "חנייה יבשה" - המצבר מחזיק מעמד לילה שלם ללא כל בעיה, המקרר עובד על גז, טעינת אביזרי החשמל התבצעה ע"י ממיר מתח במהלך הנסיעות ולכן מומלץ מאוד להצטייד בממיר כזה המחובר למצת. ה"חניות היבשות" התבצעו בעיקר בימים בהם בילינו בערב בבריכה/ספא או בפארק מים כך שאת המקלחות ביצענו במלתחות של המקום. במקרים מסוימים התקלחנו בקרוואן, אפשרי ולא נורא בכלל.
• יש לקחת בחשבון שבעונה זו הרבה אתרים סגורים ולכן יש להכין מראש אופציות חלופיות.
• GPS – חובה! המכשיר סייע רבות וחסך זמן יקר. במאגר הכתובות של ה-GPS  יש כתובות של אתרי קמפינג, פארקים ומרכזי קניות (סופרים) שסייעו לנו במהלך הטיול.
• קניות ביצענו ברשת Aldi בגרמניה - מומלץ מאוד כאמור ניתן למצוא את כל כתובות הרשת ב-GPS.
• ביטוח ביטול השתתפות עצמית דרך מוטורהום – מומלץ מאוד, נותן שקט נפשי במהלך הטיול.
• החזרת הקרוואן – הרבה יותר מהירה מהקבלה, מדובר בכחצי שעה בתנאי שהקרוואן נקי ולפי תנאי ההחזרה (ריקון מים אפורים, תדלוק וכו').
• כרטיס היער השחור – אנחנו השתמשנו בכרטיס בווגלפארק, מפלי טריברג, מוזיאון הפתוח בגוטאך והקמפינג בפרייבורג (מוסלפארק) המקום מומלץ וכמובן בפארק אירופה. בשורה התחתונה הכרטיס משתלם (אנחנו לא השתמשנו בו ב-Spielend רק משום שלא ניתן היה לרכוש את הכרטיס במקום וחבל...).
• ארוחות - בבוקר אכלנו בקרוואן, בצהריים לחמניות שהכנו מראש ובערב ארוחה חמה שבישלנו בקרוואן. 
• תבלינים, שקיות אשפה ואוכל, צלחות וכוסות חד"פ – מומלץ מאוד להביא מהארץ (אין אותם בסופרים בחו"ל).
• מזג האוויר – בשבועיים האלו מזג האוויר היה נפלא, ברובו שמיים כחולים ושמש למעט פעם אחת של גשם למשך כשעה. יש להצטייד בבגדים חמים וקצרים כאחד (אנחנו ציפינו למזג אוויר קר ולכן לא הצטיידנו בבגדים קצרים וחבל...).
• פארקי מים/בריכה – מומלצים בסיומו של יום למספר שעות, מנוחה והתרגעות להורים אחרי יום ארוך, מהנה מאוד לילדים וגם מקלחות בסיום חוסך את הכניסה לקמפינגים.
• משחקים לילדים – מומלץ להביא לילדים כלי כתיבה , קלפי טאקי וכדומה.

המלצות על אתרים

• זלצבורג והמצודה – העיר מקסימה והביקור במצודה היו בהחלט מהנים.
 גני מירבל -  גן יפה אבל קצת מאכזב.
 ארמון הלבורן – המקום מקסים הילדים מאוד נהינו בסיור המודרך שכלל שעשועי מים – מומלץ מאוד.
 מכרה המלח ב-Berchtesgaden חוויה לכל המשפחה, נסיעה בקרוניות המכרה, הירידה במגלשות העץ והסיור המודרך – מומלץ מאוד.
 פארק ה-Spielend בגרמניה כלול בכרטיס היער השחור אולם בפארק עצמו לא ניתן לרכוש את הכרטיס – יש לקחת זאת בחשבון. הפארק עצמו מומלץ מאוד, אף על פי שלא תכננו לשהות שם יום שלם – הילדים  סירבו לעזוב את המקום...
 פארק השעשועים Conny Land בשוויץ – קטן ומאכזב ללא אטרקציות משמעותיות למעט מופעי הדולפינים וכלבי הים, לא שווה את מחירו היקר.
 פארק המים אלפמרה – פארק גדול, ברובו מקורה הכולל כ-11 מגלשות ובריכות מים מסוגים שונים, בעונה זו לא היה עומס בכלל והילדים מאוד נהינו. כניסה למקום היתה ל-4 שעות (מתחת לגיל 6 לא משלמים).
 מגלשות הרים אלפיניות ב-Todtnau – חוויה בלתי רגילה, לא לוותר.
 הר הסנטיס – עלייה ברכבל להר המושלג – חוויה לילדים. 
 הר הטיטליס – בעונה זו של השנה לא נמכר הכרטיס המשפחתי (רק בקיץ) כמו כן, מערת הקרח ופארק הקרח (האבובים והמגלשות לילדים) לא פעלו (רק בקיץ).
 פארק החיות Vogelpark בגרמניה - ביקור של שעתיים מומלץ בעיקר בשעות הבוקר, בשל מופע הציפורים המתחיל ב-10:30 ומיד לאחריו האכלת הקופים.
 מגלשות אלפיניות בגוטאך – דומות למגלשות ב- Todtnau אם כי המסלול קצר יותר, הילדים לא ויתרו...
 פארק אירופה – פארק גדול ומומלץ לכל טווח הגילאים. אנחנו שהינו בו בתקופת האיסטר (חג שלהם) ולכן היה עמוס מאוד. משך ההמתנה לאטרקציות הפופולאריות ארך בין 40 דקות לשעה וחצי. הפארק נסגר בשעה 19:30, החל מהשעה 18:00 ועד לשעת הסגירה משך ההמתנה התקצר משמעותית ובשעות אלו הספקנו מספר אטרקציות מרכזיות.

לסיכום
טיול הקרוואנים למשפחות עם ילדים מומלץ מאוד, מדובר בטיול בסגנון שונה, חלק מהחוויה של הילדים זו הלינה בקרוואן. תפעול הקרוואן פשוט ביותר, חשוב להקשיב ביום הראשון שמקבלים את הקרוואן לכל ההסברים ולא להתבייש לשאול שאלות.

קבלו הצעה