אירופה

אירופה

טיול בת מצווה לספרד - הפירינאים, קוסטה בראווה וקינוח בברצלונה / אודליה ממן-בוחבוט


הרכב: זוג הורים ושלושה ילדים
מספר ימי הטיול: 10 ימים עם הקרוואן
אוגוסט 2016
התחלה וסיום בברצלונה

מסלול הטיול

שלום לכולם, לפניכם יומן מסע לספרד שכלל את הפירנאים, קוסטה בראווה וסיום בברצלונה. טיול בן 15 יום נטו (17 ברוטו עם הטיסות) שנערך באוגוסט 2016. יצאנו לדרך משפחה בת 5 נפשות, הורים וילדים בני 17,12 ו-9. את הקרוואן שכרנו ל-10 ימים הראשונים וסיימנו ב-5 ימים בברצלונה בלי קרוואן. מצרפת לכם המלצות, מקומות יפים, טיפים על התנהלות בקרוואן, מסלולים, אטרקציות, קמפינגים וכמובן חוויות וסיפורים משעשעים. מקווה שתמצאו ביומן מסע זה כלי סיוע בבואכם לתכנן את הטיול שלכם, אני נעזרתי באינסוף מקורות וניסיתי לרכז לכם את כל מה שהייתי זקוקה לו לתכנון הטיול. קריאה מהנה.

הנחיות כלליות
• הספרדים ידידותיים ונחמדים, נכונים תמיד לעזור.
 ממליצה על קרוואן מדגם FAMILY PLUS או FAMILY LUXURY. הראשון עם מיטת קומותיים מאחור והשני עם מיטה זוגית מאחור, בשניהם מיטה זוגית מעל מושב הנהג ופינת הישיבה נפתחת אף היא למיטה שמסתבר היתה הנוחה ביותר וממש ישנו עליה בתורנות.
 כדאי להזמין את הקרוואן זמן רב מראש, אנחנו הזמנו חצי שנה מראש ולקחנו את הקרוואן האחרון!
 כדאי לעבור ולבדוק שלא חסר כלום בקרוואן, שיש מערכת כלי מטבח,שהצנרת מים עובדת, לצלם כל שריטה ומכה כדי שלא יחייבו אתכם בחזור.
 מצעים ומגבות - אם אתם בוחרים להביא  מהארץ, עדיף כאלה שאינכם מתכוונים להחזיר חזרה, אחרת עדיף לשלם מעט יותר ולשכור את הציוד מראש עם הקרוואן.
 מהארץ הבאנו עמנו כלים חד פעמי שהקלו מאוד, מקציף חשמלי לחלב ששידרג לנו את הקפה בבוקר, מתאמי חשמל (בקרוואן יש שקעים של 2 ולא 3), כדאי להביא מפצל ולחבר אותו למתאם אחד ואז את כל המכשירים למפצל זה.
 אם אתם בטיול עם קרוואן נוסף, מכשירי קשר יקלו מאוד על התקשורת ביניכם.
 מומלץ להביא מחשב וסרטים בדיסק-אונ-קי לשעות מתות, נסיעות וסתם בערב לכל המשפחה.
 כבל AUX לחיבור בין הפלאפון לרכב לשמיעת שירים מהנייד. 
 קמפינגים אין צורך להזמין מראש, בכל מקום שהיינו היו אינספור קמפינגים. מה שעושים זה רושמים קמפינג בגוגל מפות והוא פותח לך שמות של קמפינגים באיזור, אח"כ בגוגל בודקים את המקום והמלצות , מתקשרים לוודא שיש מקום ומנווטים לשם. כמה קל ופשוט. בכל הקמפינגים היה תמיד מקום כך שלא היתה בעיה. גם כולם די נוחים ודומים , גם כשלקחנו כאלה בדירוג כוכבים גבוה זה לא היה משמעותי כי ממילא לא ניצלנו את השירותים שיש לקמפינג: בריכה,מגרשי ספורט וכו'. היינו מגיעים סביב שמונה-תשע בערב ויוצאים בבוקר.
 ממליצה על חבילת אינטרנט מורחבת, היא שירתה אותנו לאורך כל המסע במציאת מסלולים, מקומות לינה, הזמנת כרטיסים ניווטים ועוד.
 כדאי ורצוי להביא משחקי קופסא לערבים בקרוואן, זהו זמן המשפחה הכי כיף כשיושבים בקמפינג אחרי ארוחת הערב כל המשפחה ביחד, הילדים ממש מחכים לשעות האלה.
 ביגוד - הפירנאים נחשב מקום קר, לנו היה מזג אוויר מושלם. הבאנו המון בגדים ארוכים שלא השתמשנו בהם כלל, כדאי להביא מעילים דקים דוגמת מעילי יוניקלו וכמובן לבדוק מזג אוויר צפוי לזמן שהותכם. אני לקחתי כובעי צמר, סוודרים שסתם תפסו מקום יקר במזוודות ולא הוצאו מהם כלל.
 אם מתכננים טיולי הליכה כדאי להביא מהארץ תיק מים, התגלה כשימושי ביותר.

מסלול הטיול

15/8 היום הראשון - נוחתים בברצלונה
נחיתה בברצלונה, בשל השעה המאוחרת בה נחתנו (11 בלילה) לקחנו מלון הסמוך לשדה התעופה. ההזמנה כללה איסוף משדה התעופה, אך את ההסעה של המלון היינו צריכים לחפש עד שנואשנו והתקשרנו למלון וגם אז הלכנו די לאיבוד עם ההסברים של פקידת הקבלה.

"יצאנו לדרך... 17 יום טיול בת מצווה לנונה, או לפחות זה התירוץ לעשות טיול כ"כ ארוך. 
היעד הפעם : ספרד והפירינאים. אחרי שארזתי לפחות חצי בית וברגע האחרון הוספתי עוד רבע ממנו,על כל מקרה ויצאנו לשדה.
נהג המונית היה אדיב במיוחד ולא גבה אקסטרה תשלום על 7 המזוודות (טוב בכל זאת זה היה סבא דידה שלנו).
כבר בכניסה לטרמינל הבנתי כמה טעיתי: למי שחושב לטוס, יום לאחר תשעה באב הוא לא היום הנכון לבחור בו. 
לאחר שעתיים בהם ניסינו את כל התורים, כי אם אתה ישראלי טיפוסי התור שאינך בו תמיד נראה יותר קצר, הגענו לדלפק.
הפקידה המקסימה סיפרה לנו שהמטוס מלא ולכן אני מועברת אחר כבוד למחלקת עסקים. אני... ישובה לבד... בטיסה... נראה לה??
ברור שסירבתי אם כי התירוץ הרשמי היה שאני מעדיפה להישאר עם משפחתי היקרה. 
בחיי שהיא חשבה שהשתגעתי, גם אני חשבתי כך מקץ 4.5 שעות טיסה ורעש של מאה ילדים סביבי. 
מגיעים למלון אסף שבאופן מפתיע נשאר ער עדיין נרדם בלובי המלון 5 דקות לפני קבלת החדרים.
מחר בוקר בריכה ונוסעים לקחת את הקרוואן. לילה טוב מספרד המדהימה"

16/8 היום השני - נוסעים לקבל את הקרוואן 
שם המלון בו לנו FRAONTAIR CONGRESS AEROPUERTO, מלון נחמד, תכננו לשהות בבוקר בבריכת המלון עד לשעות הצהריים, אך לצערנו התברר שהבריכה הינה חלק מספא המוגבל מגיל 12 ומעלה, אז חרף זה הלכנו לשוטט במרכז המסחרי שם, יש ליד המלון חנות ספורט גדולה לציוד ספורט ומחנאות במחירים זולים וכברר שם הוצאנו לא מעט כסף אך בהנאה רבה.

"היום השני מתחיל בעצלתיים, הבריכה במלון מסתבר מגיל 12, אז אם אסף לא נכנס אפ'חד לא נכנס.
במקום זה הלכנו לבזבז קצת כסף.
הקרוואן נראה הרבה יותר קטן ממה שזכרתי חמישה איש בכזו קופסא... מה חשבתי לעצמי לעזאזל.
פורקים את המזוודות ואז אני מבינה כמה דברים מיותרים ארזתי.
אין מקום גם לנו וגם לציוד זה או אנחנו או הוא. אחרי הנדוס בלתי אפשרי הצלחתי לדחוס הכל לארונות ויצאנו לדרך.
20 דקות נסיעה, גשם זלעפות ומכה לא קטנה בחלק האחורי כבר ביום הראשון, הצליחו להעכיר את מצב רוחנו. כולם עצבניים עד שהגענו לסופר בקרוואן.
סופר... מכולת... קיוסק... מזווה... בקושי יש מה לקנות.
המוכר איש חם ולבבי מחזיר את הצבע ללחיינו ואת הצחוק לפינו, שעה לקח לי להסביר לו מהי גבינה ועד שהבין אמר שאין לו.
יושבים בחוץ שותים בירה ומקשקשים כל המשפחה. עכשיו מתחיל הטיול באמת.
בוקר יום רביעי ואנחנו במונטסראט. מנזר בנדיקטי בין החשובים בעולם.
הרכבת אליו עולה בשיפוע של 65 מעלות והנוף מרהיב מאין כמוהו.
היעד הבא: ברצלונה משחק בקאמפ נואו ברצלונה מול סיביליה, 23:00 בלילה מתחיל המשחק, כדאי שנשאר ערים מסי צריך להרשים ביותר... קדימה בארסה"

הזמנו מונית שתיקח אותנו לתחנת השכרת הקראוונים. המחיר 100 אירו לחמישה איש+מזוודות, התחנה נמצאת ליד מנראסה.
טיפ חשוב: כשמגיעים לתחנה כדאי לשלוח בווטצאפ קישור למיקום התחנה, כך שכשתרצו להחזיר את הקרוואן בסוף הטיול תוכלו פשוט לפתוח את המיקום ולנווט לשם, אחרת אין כתובת מדויקת והוייז וגוגל די הולכים לאיבוד בדרך לשם. אין טעם להגיע לפני השעה 15:00, התחנה סגורה הם בסיאסטה ואינם עונים אפילו בטלפון. הגענו מוקדם וישבנו לאכול במסעדה סמוכה, שחוץ ממנה אין עוד כלום בסביבה. במסעדה אין תפריט ולא ידעו אנגלית, המילה היחידה שהבנו הייתה אנטריקוט אז הזמנו אותו. האוכל היה בינוני מינוס ולא טעים. בקרבת התחנה יש קארטינג לילדים, שגם הוא היה סגור באותו יום, בדרכנו חזור היה פתוח אך לא נכנסנו.
מומלץ ביום הראשון לעבור דרך סופרמרקט ולהצטייד במצרכים בסיסיים וראשוניים, אח"כ עשינו קניה בערך כל שלושה ימים ומידי יום לחם טרי בקמפינג.
בספרד ישנן מספר רשתות סופרים:
• CAPRABO, מחירים סבירים
 LIDI ו-ALDI, סופרים זולים ובסיסיים
 EL CORTE ENGLESS, סופר ענק לרוב כולל כלבו עם מבחר מהכול
פשוט רושמים סופר בווייז או גוגל והוא מביא לסופר הקרוב. קנינו פירות, ירקות, גבינות, מוצרים בסיסיים כמו שמן, פסטות, ממרחים פחיות שתייה, בירות נייר טואלט, מגבות למטבח, מגבונים וחומר ניקוי הבאנו מהבית. כל ילד קיבל תא אחסון לבגדיו וכמה תאים שימשו למוצרים משותפים ולאוכל. כדאי לבוא מהארץ עם תיקים מתקפלים ולא מזוודות כיוון שאין כ"כ היכן לאחסן את המזוודות. בקרוואן שלנו מאחור היה מנשא לאופניים, בדיעבד יכולנו לשכור אופניים לכל התקופה היה יכול להיות נחמד. נעשה זאת בפעם הבאה. נסענו לכיוון מונסראט, כחצי שעה נסיעה ועצרנו בדרך בקמפינג.

17/8 היום השלישי - משחק כדורגל ונסיעה למונסטראט
פירינאים הנה אנו באים... היעד הראשון: מונסראט, נסיעה של כחצי שעה, יש לשים לב שהניווט למקום לוקח אותך לעיירה ולמנזר ישירות, בעוד אנחנו רוצים לעצור ברכבת/רכבל ולעלות בעזרתם. לכן יש לרשום את שם תחנת הרכבת או רכבל ,שתי הדרכים יפות, ברכבל יש מבט מלמעלה ופחות זמן להגעה. אפשר ורצוי עוד למטה לקנות כרטיס משולב גם לרכבת שנקראת פוניקולור שמעלה את הנוסעים לפיסגה בנסיעה מפחידה בשיפוע של 65 מעלות,שמרגיש כמו 90, העסק די יקר, כ-40 אירו לאדם. במונסראט ישנו רחוב עם דוכנים לממכר תוצרת מקומית של גבינות, יינות, שמן זית וממתקים וכנסייה שניתן לראותה מבחוץ, הגבינות שקנינו מעולות והרוכלים מדברים עברית מסתבר... לאחר כשלוש שעות שוטטות חזרנו לברצלונה לקראת משחק הכדורגל בקאמפ נואו, ניסינו במשך שעתיים למצוא חניה לקרוואן אך ללא הצלחה, בסוף לקחנו נהג מונית שבתשלום הוביל אותנו לקמפינג בתוך ברצלונה, המרוחק כ 20 דקות מהאצטדיון.
טיפ חשוב לחנייה: בברצלונה לא ניתן לחנות עם קרוואן בתוך העיר, אתם עלולים לחטוף קנס של כ-200 אירו! ישנו קמפינג בתוך העיר אך מדובר למעשה בחניון גדול ואפרורי, רק אם אין ברירה כדאי להגיע אליו. אנחנו חזרנו מהמשחק בשתיים בלילה ועזבנו מוקדם בבוקר.
מוניות: יש לקחת בחשבון שאם הולכים למשחק, רכבות המטרו מסתיימות ב-24:00 ובלתי אפשרי להשיג מונית. כל המוניות שמגיעות מוזמנות מראש, הכי טוב עוד בצהרים לקחת טלפון מנהג מונית של אחת התחנות ולשריין הזמנת מונית לשעת סיום המשחק המשוערת.

"מבחינתי הגענו לשיא הטיול: משחק כדורגל של הקבוצה הטובה בעולם: בארסה. האמת שאסף הוא רק סיפור כיסוי לרצון שלי להגיע למשחק, בפעם הקודמת שהייתי באחד כזה המשכתי לראות כדורגל שנה קדימה, מקווה שהפעם הנזק יהיה קטן יותר. ואכן מדובר בחוויה, הילדים נהנים מכל רגע מותח ויש הרבה כאלו במשחק. כדי להגיע למשחק העזנו להיכנס לברצלונה עם קרוואן... כנראה שאנו באמת אמיצים!! לקחתי מקדם בטחון של 7 שעות!!!! שחלילה לא נאחר, אחרי שעתיים של סיבובים בחיפוש אחר חניה, עצרנו נהג מונית ושילמנו לו כדי שיוביל אותנו לחניון מתאים לקרוואנים (שחר איפה אתה). משם כבר נגיע במטרו.
ואכן בארסה לא מאכזבת, במשחק מותח עצבים הם מנצחים 3 אפס כולל שער בנגיחת ראש של מסי. אפילו דניאל כבר הופכת לאוהדת.. חוזרים מרוצים ועייפים לקרוואן מחר מתחיל הטיול באמת"

18/8 היום הרביעי - ראפטינג בפירינאים
"יום חמישי, היום הרביעי וואו איך שהזמן טס לו, לפנינו 3 שעות נסיעה חזרה לפירינאים.
היעד Sort, עיירה בלב הפירינאים סביבה מרוכזים כל פעילויות האתגרים שילדים כה אוהבים.
הנוף מסביב הולך ונעשה ירוק יותר ויותר, אני מחפשת את הפינה המושלמת לארוחת בוקר אך נאלצת להתפשר כי השעה כבר 12:30 וטרם אכלנו.
היעד שלנו ראפטינג בנהר הנוגרה. לאחר הסברים קצרים אנו מנסים ללבוש, ללא הצלחה, חליפות צלילה עד שאנחנו מבינים שהן הפוכות...
לא ממש משאיר רושם טוב עלינו, אבל אל דאגה בנהר אנו מתגלים כמשפחה ספורטיבית ביותר, המוכתרת ע"י המדריך שלנו סרגיו כמשפחה החותרת הטובה ביותר.
אז מה אם הוא אומר זאת לכולם, העיקר שהילדים מבסוטים.
בערב יושבים לאכול פיצה ולאחר התלבטות היכן לישון בוחרים בקמפינג בסורט. לילה טוב מהפירינאים"

קמים בבוקר ונוסעים חזרה לפירינאים לכיוון העיירות SORT ו-LLAVORSI שם מרוכז כל ספורט המים האתגרי. האזור יפהפה וישנם כל כמה ק"מ קמפינגים הנמצאים ממש על הנחל הזורם, מאוד פסטורלי ונקי. קמפינג מומלץ: LOORI DEL PALLARS. אנחנו יצרנו קשר עם חברה בשם ROCRI שקבלנו עליה המלצות ומתמחה ברפטינג ובקניונינג, יום קודם מומלץ לבצע הזמנה בשל העומס בתקופת הקיץ, חבל להגיע ולגלות שאין מקום. הנהר בו מתרחשת כל הפעילות הוא נהר ה-NGUERA ומימיו שמגיעים משלגים היורדים מהפסגות קרים מאוד. את הרפטינג עשינו אחה"צ, הם מספקים את כל הלבוש וסה"כ זמן הפעילות כולל ההכנה כארבע שעות, לא זול, כ-40 אירו לכל אדם ובסוף יש דיסק שהצלם המתלווה צילם וכואב שלא לקנות את התמונות הנהדרות שגם עולות 30 אירו.

19/8 היום החמישי - פירינאים
"היום השישי אנחנו פותחים באטרקציה שנקראת קניונינג, לבושים בחליפות צלילה, קסדות וחבלים אנחנו נראים כמו יצאנו לכבוש את הפירינאים.
המסלול בתוך קניון (לא אין בו קסטרו והונגימן) שלאורכו שוצפים מי שלגים קפואים.
במהלך המסלול אנו קופצים, גולשים, מחליקים, יורדים בחבלים ובעיקר נהנים.
מסיימים מסלול לא ארוך במיוחד, מודים למדריך, משלמים סכום לא מבוטל על התמונות וממשיכים הלאה.
את ארוחת הבוקר אוכלים רק בשתיים והפעם כה קרוב לנהר עד שלמעשה מיקמנו את השולחן בתוכו, כך שאנו אוכלים ורגלינו שרויות בתוך המים.
למעט שתי תקריות, אחת של נחש שנקלע לדרכנו ואזי היה מספיק חכם לא לספר לי עליו והשנייה של מים ששתיתי מבקבוק שאזי מילא בנהר לצנרת הקרוואן (ועוד לחשוב שכפיתי על הילדים לסיים את כל הכוס).
היום היה מוששששלללללםםםם! מסיימים בקמפינג פסטורלי, אזי בפסגת האושר הישראלית: מנפנף על מנגל.
אנו לא רעבות (אסף נרדם כמובן) אך בכל זאת אוכלות כדי לגרום לאזי נחת. מחר מצפה מסלול אתגרי במיוחד: פארק איגוסטורטס. לילה טוב מספרד"

היום בבוקר עשינו פעילות אתגרית שנקראת קניונינג, כמה בעיות: ההליכה לתחילת המסלול אורכת כ-20 דקות מטפסים בעליה קשה, המסלול איטי, במיוחד כשאלינו הצטרפה משפחה שמעכבת, בנוסף, כיוון שלקחנו מסלול קל כי יש לנו ילד בן 9 אז האתגרים במסלול היו קלים למדי... אם אתם עם ילדים גדולים יותר, כדאי לבדוק מסלול יותר אתגרי. אולי הייתי פה לוקחת חברה אחרת כי כאן הם היו פחות מסודרים, נסענו ברכבים שלנו והמדריך היה לחוץ לסיים. בסה"כ חוויה. לדברי הילדים הרפטינג היה מהנה יותר. גם פה עלות כ-40 אירו לאדם+תמונות בסוף לרכישה.

 

20/8 היום השישי - הפארק הלאומי איגוסטורטס
"היום השישי לטיול, חרף כל נסיונותיי לצאת היום מוקדם אנחנו יוצאים לדרך רק בעשר.
הפעם בשל תקלה בקרוואן לצערנו, אין ברירה, נאלץ להסתדר בלי מים זורמים, צנרת הקרוואן השתגעה.
בספרד אנשים מסתבר חיים טוב, פרט לסייסטה שלהם מאחת עד ארבע הם מתחילים את היום בעשר, ומתחילים את סוף השבוע כבר בשבת בבוקר, כך שאין לנו ממש עם מי לדבר עד יום שני.
הגענו לפארק איגוסטורטס, עולים לתחילת המסלול בג'יפים של השמורה.
אני עושה לילדים חידון נושא אירו, מסתבר שבדרך הזו הם מקשיבים וזוכרים הכל.
הפארק מתנשא לגובה 3000 מטר, יש בו כ 200 אגמים ושלל נחלים ומפלים.
משפחתי הספורטיבית בוחרת בעידודי במסלול הארוך ואנו יוצאים להליכה מאומצת של 6 שעות במסלול יפהפה.
בהחלטה משותפת אנחנו משנים נתיב אחרי שאנו מוצאים עצמנו תלויים בין שמים לתהום, במסלול שמיועד כנראה לגדולים שבינינו ,ובעיקר לאלה הנטולי פחד גבהים, כך שבמקום מסלול מעגלי אנחנו שבים באותה דרך אבל הפעם הרבה יותר מהירה כי העליות הופכות לירידות. הילדים מתנהגים למופת ולדעת כולם זה הגיבוש הכי קרוב לגיבושי יחידה קרבית בצה"ל.
בדרך לאנדורה סוף סוף יורד הגשם האופייני לחבל ארץ זה ומשום מה הניח לנו עד עתה, הנהג שלנו צולח בהצלחה דרך מפותלת מרהיבה בגשם זלעפות וכולם מעודדים אותו (טוב רק דניאל כי השאר ישנים..). מסיימים מעולפים אך גאים ואסף נבחר לצועד המצטיין להיום.
בתרגולת המוכרת: קמפינג, ארוחת ערב (מרק שעועית של אזי הפעם... אוי ואבוי...), קצת משחקים ולילה טוב מאנדורה"

משם ממשיכים לאיזור ESPOT , כחצי שעה נסיעה, זו העיירה ממנה יוצאים למסלולי הליכה בפארק איגוסטורטס. על יום זה בפארק אפשר בהחלט להכריז כאחד הימים היותר חווייתים בטיול. בעיקרון מחנים בכניסה לעיירה,יש חניון ענקי ומולו יש משרדים של הפארק, שם קונים כרטיס שכולל כניסה לפארק ומוניות ג'יפים שמכניסות עד לנקודת ההתחלה. הכי חכם זה לקחת הסעה לאגם העליון ומשם לרדת במסלול עד למטה לנקודת ההתחלה, גם מדובר בירידות וגם רואים בדרך את כל הנקודות היפות. מאחר והיינו רק חמישה ולאגם העליון צריך מינימום שישה, נאלצנו לעלות רק לנקודה הראשונה, משם ניסינו לעשות מסלול מעגלי לפי המלצת האתר, אך כשעברנו במפה משביל מסודר לשביל קטן יותר, מצאנו עצמנו תלויים בין שמיים לארץ, לא כ"כ מתאים למשפחה עם ילדים אז סבנו על עקבותינו וחזרנו חזרה את כל המסלול. סה"כ צעדנו כ-10 ק"מ ,הילדים נהנו ביותר, ארזתי ארוחת בוקר עשירה ובדרך עצרנו על שפת הנחל ואכלנו. ליד אספוט צמוד לאגם PANTA DE LA TORRASSA ישנו גם פארק חבלים יפה ואפשר גם להשכיר סירות באגם.

 

21/8 היום השביעי - אנדורה
"היום השביעי לטיול. שבוע אנחנו פה, כמה טוב שעוד לפנינו.
היום עמדנו בזמנים והגענו לנטורלנדיה ראשונים!!
זהו פארק אטרקציות הנמצא באנדורה, מרוב אזהרות באינטרנט היינו באתר כבר בתשע, והוא בכלל נפתח בעשר. אפילו העובדים טרם הגיעו...
שלחנו את אזי לעמוד בתור ואני הכנתי ארוחת בוקר, כשהצטרפנו אליו מצאנו אותו ממתין בקופה של המוזמנים/ויאיפי או מה שלא יהיה.
בפעם האחרונה שבדקתי אבא שלי לא היה ראש ממשלה ואמי לא עבדה בפארק אז עברנו אחר כבוד לתור הרגיל, מזלנו שהוא טרם התמלא כל כך...
האטרקציה המרכזית כאן היא רכבת הטובטרון שאורכה כחמישה ק"מ מפותלים במורד ההר, דומה לצוק מנרה רק שהוא מעין מיניאטורה שלה, כמו הגמד והענק, העלייה להתחלה רק היא אורכת כ 10 דקות. דניאל לא מרגישה טוב אז עלינו אסף ואני נועה ואזי, לאסף אמרתי שלחצתי גז מלא כל הדרך, אני מודה שהיו כמה סיבובים שעצרו את נשימתי לשנייה. אגב למי שאינטרנט זה מאסט, שלא יגיע לאנדורה, החבילות מישראל אינן תקפות כאן, בנסיכות הקטנה הזו שבה 80 אלף תושבים חיים חיי שלווה. ואם בתחילת הפוסט שמחתי שהטיול בשיאו, עכשיו אני לא בטוחה, יותר מחצי מאתנו חולים, חום, הקאות וכאב בטן אני מרגישה כמו אחות רחמנייה. מקווה שהבוקר יביא עימו בשורות טובות אחרת נאלץ לשנות את המסלול. חשבון הבנק שלי לפחות מרוצה:להיות באנדורה ביום ראשון וגם להיות חולים = אפס בזבוזים. לילה בריא מאנדורה"

נוסעים לאנדורה. חשוב כאן לא לנסוע לפי הנחיות הוויז כי הוא לוקח בדרך מאוד מפותלת ומפחידה, משך הנסיעה כשעתיים, לגבי אנדורה חשוב לדעת שזוהי מדינה עצמאית נפרדת מספרד, מאחר ואין לה הסכמי תקשורת עם ישראל, חבילת התקשורת מישראל איננה תופסת כאן ולא ניתן גם לעשות חבילה נפרדת. הכי טוב לקנות סים מקומי ולהשתמש בו. אנחנו לנו בקמפינג קרוב בשם VALIRA שהכי חשוב היה הקרבה שלו לעיר, ופשוט מה שעשינו היה ללכת ברגל לעיר מרחק של כ-20 דקות הליכה או לבקש בקמפינג להזמין מונית עניין של כ-9 ארו לכיוון. עם הקרוואן אין טעם להיכנס כי אין היכן לחנות. קחו את הטלפון מנהג המונית שתוכלו להזמין מונית חזרה, כי קשה למצוא לבד. באנדורה יש קניות פטורות ממס, אנחנו למעט שתייה לא מצאנו משהו מיוחד לקנות ועם מוצרי חשמל כדאי לחשוב כי במקרה של תקלה אין למי לפנות. האטרקציה של האיזור היא פארק נטורלנדיה, הגענו מוקדם בבוקר וכך זכינו לעלות פעמיים על רכבת ההרים שבאתר, לצערי למעט זה ופארק חבלים קטן , אין הרבה מה לעשות ואחרי שלוש שעות כבר מיצינו את המקום. ליד אנדורה יש גם אתר מעיינות וספא קלדאה באסקלד, לצערנו כיוון שהיינו חולים, פסחנו עליו וגם על עמק נוריה שאליו אם רוצים יש לצאת מאנדורה מוקדם בבוקר (כשעה נסיעה).

22/8 היום השמיני 
"חולים,נשארים בקמפינג... היום השמיני לטיול, יום התאוששות.
אחרי שבלילה אסף מקיא ואזי עם צמרמורות חום, אני מבינה שאין ברירה ונשארים לאתנחתא באנדורה, כמה אירוני שדווקא במקום שהכי פחות אהבתי...
אנחנו מתחילים להידמות לספרדים, יום שלם מעבירים בסיאסטה. בעזרתה האדיבה של יערה אחותי שהשיגה לנו את כל המידע הנחוץ להגיע לרופא (כולל שמות של שני בתי חולים לחיות אבל כדי שיקבלו אותי שם הייתי צריכה ליילל...), אנחנו לוקחים מונית ומגיעים למרפאה של רופא חביב ביותר, הוא מנסה להבין את מקור הבעיה: המים ששתינו מהנהר או מרק השעועית שאכלנו, אזי ששכח איך אומרים שעועית באנגלית, עושה את הקולות היוצאים בתגובה לאכילתה, מה שמביא לפרצי צחוק מכולנו. חולים אנחנו לא נראים... נפרדים משמונים אירו ויוצאים בלי אבחנה ספציפית אבל עם המלצה לשלוש עיירות ראויות לביקור בקוסטה בראווה.
חוזרים לקרוואן, הילדים כבר מרגישים הרבה יותר טוב אז הם מקבלים ממני אשור לבריכה ואני מצליחה להירדם לשנ"צ. מאחר ונשאר לנו כל התקציב היומי אנו שמים פעמינו לאנדורה, אבל רק מתוך התחשבות בפרנסת תושביה הנשענת עלינו התיירים בלבד. מקנחים במסעדת המבורגר, שמאתמול חולמים עליה ומתגלה לבסוף כמסעדת נקניקיות, שמחים וטובי לב חוזרים הביתה אל הקרוואן והקמפינג המוכר לנו כל כך. לילה טוב מאנדורה".

23/8 היום התשיעי - קוסטה בראווה
"היום התשיעי והספירה לאחור החלה... אחרי שכולם הבריאו בערך, התחלנו בנסיעה לכיוון קוסטה בראווה.
בדרך עוצרים לתקן את הקרוואן במדראסה, מגיעים ב 12:30, חצי שעה לפני הסיאסטה. המכונאי מסתכל על השעון ואומר שיתחיל בתיקון רק בשלוש, אחרי הסיאסטה. אחרי שכנוע מסיבי שלי הוא מתחיל בתיקון ומסיים תוך 15 דקות, מזל אחרת היינו מתייבשים שם. העצירה הבאה שתיים וחצי לארוחת בוקר, הילדים כבר הסתגלו לזמני הארוחות המשונים ולא מתלוננים על הרעב, מגיעים לפיגארס למוזיאון של סלוודור דאלי, האיש והשפם, קצת תרבות לא תזיק לשלושת המוסקטרים.
אסף מקבל מקל הליכה בשביל לא להתעייף במוזיאון ואנחנו משוטטים כשעתיים בין תמונות ומיצגים סוריאליסטיים של אמן, שהאמת קשה לי להתחבר ליצירותיו במיוחד, אבל כמה מהן משעשעות את הילדים וזה מבחינתי שווה את המחיר המופקע בכניסה.
מגיעים סוף סוף לקוסטה בראווה לקמפינג בגודל של עיר, קו שני לחוף הים ואפשר להריח את המים. אזי והקטנים יוצאים לסיור ואנו הבנות מארגנות לשנת לילה.
מחר מתכננים הרבה הרבה בטן גב או כמו שמכנים זאת הספרדים: סיאסטה. לילה טוב מקוסטה"

נוסעים לפיגארס, למוזיאון של סלוואדור דאלי, חשוב מאוד להזמין כרטיסים יומיים מראש כי נכנסים לפי שעות כניסה ולא מתי שמגיעים ונורא עמוס שם בחופשות. המוזיאון מעניין אך קצר, לידו יש גם את מוזיאון הצעצועים שהינו חווייתי לילדים, אנחנו לא הספקנו. משם נוסעים לקוסטה בראווה. קמפינג מאוד מומלץ בקוסטה בראווה: RUBINA RESORT, ארבעה כוכבים, לא יותר יקר מהקודמים ועם בריכה ענקית ומשטחי דשא, סופר גדול ועוד אטרקציות לילדים. חמש דקות מהקמפינג בכביש החוצה הקמפינג ישנו קארטינג מקצועי לילדים שנהנו בו מאוד.

24/8 היום העשירי 
"הילדים למדו לשחק בלק ג'ק, חושבים שזה תקין?
מקווה שהם מבינים שזה מתאים לחופשה בלבד, ושלא יהפכו לי קלפנים עכשיו.
אתמול היה ערב משובח צחקנו כל כך הרבה, אחרי יומיים מחלות ובלגאנים התפרקנו מעט, אזי היה הדילר ועשה אתנו עסקה שאם אנחנו מנצחים כקבוצה נוכל להתפנק הלילה במלון... כמובן שהפסדנו, אז גם הלילה נישן בקרוואן.
עכשיו כל שנותר הוא לעבור מעיירה לעיירה מכפר לכפר, מחוף לחוף.
מבקרים בפארק הפרפרים אשר ברוזס, רואים הרבה מינים של ציפורים ותוכים ומידי פעם פרפר אחד או שניים.
טוב אולי זה בגלל שהם לא חיים הרבה זמן אחרת אני לא מבינה להיכן הפרפרים נעלמו...
הכי טוב שנלבש בגדי ים ונלך לרבוץ באיזה חוף פראי!!! שעתיים אחרי ואני עדיין מחפשת את החוף הציורי שמפורסם בגלויה של רוזס...
כל מה שיכולתי למצוא היה חוף מלא לבני עור צלויים כאילו מישהו שם אותם על ברבקיו ושכח לכבות את האש.
עכשיו מתגלה חסרונו העיקרי של הקרוואן: אי יכולתו להיכנס לסמטאות ודרכים צרות, אבל לא אנו שנישבר מעניין פעוט שכזה.
חם פה... העיקר סחבנו חצי מזוודות עם סוודרים כובעי צמר מעילים ואפילו מטריות, והספרדים... בכלל עם מוזר שכזה, אתה רואה אותם בקמפינג עם חצי בית שהביאו עימם: כסאות, שולחנות, מקרר, טלוויזיה, אופניים, מחצלות, בריכה לקטנים, מיטות מתלי כביסה ועוד ועוד ועוד...
למה הם באים לקמפינג שיישארו כבר בבית וזהו, יעלה להם הרבה יותר זול.
משוטטים בסמטאות העיירה כמה כיף להרגיש שהזמן אינו רודף אחריך, יושבים שותים מוחיטו ונכנסים לשאנטי שממילא היינו בו עוד קודם.
הילדים רואים פינת עיסוי רגליים עם דגים וחייבים לנסות כמובן, הפרצוף המבוהל של אסף, כשהדגים החלו לנגוס לו ברגליים יישאר חקוק בזיכרוני עוד הרבה זמן... מסכן, האגו לא נתן לו להוציא את הרגליים וכשאמרתי לו לעשות זאת, הוציא אותם כה מהר שכמה דגים עפו החוצה יחד איתם. בקיצור בלאגן!!!
ואם לא מלון אז לפחות קמפינג בקלאס 4 כוכבים בחרתי לנו, כמה טוב שאני זו שמחליטה לאן הולכים. לילה אחד לפני האחרון בקרוואן, Cadaques: מ-Buenas Noches"

המלצות לקוסטה בראווה
• בחופים AIGUABLARRA יש פעילות ספורט מים מגוונת.
 בעיירה בשם אמפוריאבראבה יש תעלות מים בין הבתים, כמו ונציה, לידה נמצא פארק הפרפרים.
 ברוסס יש מפרץ יפה, מדרחוב משם ניתן לצאת לשיט לקאפ דה קרוס
 פארק הפרפרים חביב לילדים קטנים, לגדולה שמנו את המצלמה ביד וזה מה שהעסיק אותה שם.
 העיירה QADAQUE, עיירה יפה, הרחוב ליד הים שוקק מסעדות ובתי קפה.
 עיירה יפה נוספת: LESCALA, סמוך לה נמצא חוף שודדי הים.
 טאמאריו, כפר דייגים חביב ורומנטי (TAMARIU)
 בעיירות קשה להסתובב עם הקרוואן, הרחובות צרים ומקשים על הפניות אז הכי טוב לחנות בחוץ.
 אם יש אופניים זה הכי פשוט, יש גם רכבת תיירים שעוברת בחלק מהעיירות.

25/8 היום ה-11 
"יום אחרון בקרוואן.  מחר ברצלונה ומלון!! איזה מזל ששחר שכנע אותי לקחת שני חדרים, הצפיפות של הקרוואן הגיע לי עד קצת גבול היכולת, חייבת, פשוט חייבת, ממש חייבת קצת מרחב... (למסירה לשבוע 3 ילדים במצב משומש אבל שמורים טוב ששבעו מאטרקציות וטיולים... סתם אין על השלושה האלה שלי, ב-90% מהזמן התנהגו למופת, וב-10% הנותרים הגדילו את כמות השערות הלבנות בראשי).
עושים סיור בקמפינג, באמת נראה מפנק, בריכה בגודל של מגרש כדורגל, פארק חבלים ועוד אטרקציות אבל אנחנו לא מתפתים להישאר ויוצאים לטייל, נחזור לכאן בערב ללילה נוסף, או שלא. היעד איי Medes ואי הפירטים, יש שם איזה מגדלור שאני חייבת לבדוק מקרוב, אף פעם לא ראיתי אחד, האגדה מספרת שמגדלורים הינם בעצם האור שאוהבים משאירים זה לזו כדי שידעו תמיד לאן לחזור חזרה...
אנחנו בכפר דייגים בשם L'estartit משם אפשר לראות את 20 איי Medes הנראים כצוללת הבוקעת ממעמקי הים, איים אלו שימשו את הפיראטים בימי הביניים, אני ממש יכולה לדמיין עצמי שתומת עין חוזרת עמוסה זהב ואבנים יקרות אל אחד האיים האלה בסיום יום עבודתי כפיראטית, הרבה יותר מסעיר מלעבוד בבנק זה בטוח.
שמש בירה והילדים משתעשעים להם במים, מה צריך הבנאדם יותר מזה? לוקחים קיאק וחותרים לעבר האי, חייבת לבדוק את המגדלור מקרוב, מתחילה להסתמן שעת בין ערביים השמש עדיין לא ממהרת לשקוע, כאן היא מבולבלת ושוקעת אחרי תשע וגם מעבר להרים ולא בים אבל עדיין זו שקיעה נהדרת.
בדרך עוד מספיקים לזהות קרטינג שהילדים מאתמול חולמים עליו, אסף מתגלה כנהג מרוצים מיומן, שחלילה ויאפשר לדניאל לעקוף אותו, גם אם משמעות הדבר סיבוב 360 שהוא עושה במקום ומוריד לאזי את הלב, מסיימים את היום בקמפינג ליד Tossa de Mar, מפה אם עוד נחליט לצאת, אזי רק במונית, עייפנו.
נשאר עוד לנקות את הקרוואן ולארוז, מחר מחזירים אותו, נראה מה הנזק שגרמנו לו... לילה אחרון בפירינאים יש עוד כל כך הרבה מה לראות, לבטח אחזור לכאן שוב, אם לא בגלגול הזה אולי בהבא. לילה טוב לכל המלווים אותנו במסענו". 

26/8 היום ה-12
"נפרדים מהקרוואן, הפרידה מהולה בעצב. הילדים לא נקשרו אליו ולמען האמת גם אני לא. 
מעניין אם בעתיד נעשה טיול נוסף בקרוואן, אולי רק כזוג, לילדים גדולים זה כבר נעשה קשה יותר. בלילה יושבים על כוס יין, מסכמים את חלק הארי של הטיול, בגדול היה משובח, עשינו כל כך הרבה, עד שמשחק הכדורגל ביום הראשון נראה כמו התרחש לפני שנה. הנזק לקרוואן סביר, הספרדים נחמדים והוגנים, שלא כמו הגרמנים בטיול הקודם שלנו שממש עשקו אותנו בלי שנבין מדוע. עכשיו ההחלטה שלי לטייל בספרד חלף אוסטריה התבררה כנכונה ביותר. משאירים כאות תודה את המצעים בקרוואן ואת שארית האוכל (ונשאר הרבה ממנו) מחלקים לאנשי הקראוונים שהיו מסביב, אם הם נשארים לסבול לפחות שייהנו מארוחה טובה.
את מה שנשאר אזי מתעקש שנאכל כי כזה הוא אזי, לא זורק אוכל... אז אנחנו עושים בלילה ארוחת שאריות שיכולה להספיק לעוד שתי משפחות, את המרק שבשלתי אזי כבר מבין שאין ברירה אלא לזרוק, מי יכול לאכול מרק בחום הזה... היידה לברצלונה סוף לבישולים, לניווטים, לטבע ולערבי משחקי הקופסא. 
אח ברצלונה, העיר האהובה עליי בעולם, מרגישה שהגעתי הביתה. 
המלון מפנק. הלכנו על הטוב ביותר, הוטל לאונרדו של פתאל (וזוהי איננה פרסומת סמויה, היא הייתה כזו לו היו לי 1000 עוקבים, שחר קדימה לשתף..), המיטה נוחה קבלנו סוויטה, כנראה מישהו גילה למנכ"ל כמה סבלנו ב-11 יום האחרונים... נרדמתי כמו בלוק, כלום לא יכול היה להעיר אותי. האמת גם אם הייתי מקבלת מיטה בפרוזדור הייתי מבסוטית... 
ארוחת ערב בנמל, פירות ים ופאייה, אין אני עוברת לגור כאן בחיי. הילדים מסכנים לא נהנים מהאוכל, לא'כפת לי, עכשיו תורי. גם אזי מבסוט אין לו בית על הראש לנווט בכבישים. סיור ברחוב רמבלאס, הפסלים האנושיים סוחטים פרצי צחוק מהילדים, שמחים שבעים ועייפים חוזרים למלון. לילה טוב מברצלונה המהממת".

27/8 היום ה-13
"בוקר טוב ברצלונה, בוקר טוב רמבלאס, בוקר טוב Leonardo Hotel. קמים לבוקר מחייך, אחרי שכנועים מסיביים מצד הילדים, אנו שוכרים אופניים ומחליטים להגיע איתם לכל היעדים. לאזי לוקח זמן להשתחרר, הוא לחוץ מאוד מהסכנות ומהרכיבה. 
היעד הראשון מוזיאון המדע, רק שעה רכיבה!! אחרי שמתאפסים על המיקום במפה, יוצאים לדרך.
רואים Starbucks בדרך ונועה עוצרת בחריקת בלמים, מפה היא לא זזה בלי קפה. טוב אין ברירה כולנו "נסבול" יחד איתה. 
מגיעים למוזיאון המדע גמורים מעייפות, אני הולכת לקנות כרטיסים ובחזור מוצאת אותם רדומים על הספסל...
הדבר היחיד שמעיר אותם הוא הקפיטריה בה אתה משלם לפי מס' האנשים ואוכל כפי יכולתך ממזנון, בחיי אחת הארוחות הטובות יותר בטיול הזה,לדעת כולם. 
אזי מתלוצץ ואומר שכדאי שנחביא את עצמות הכנפיים כי משלמים פר עצם, הילדים מאמינים לו... 
נכנסים לפלנטריום לסרט בתלת מימד על תעופה, איך אני תמיד נופלת בזה... מה אני עם הפחד טיסות שלי צריכה לראות עכשיו מי המציא את המטוס ואיך הוא טס. 
טוב בדיעבד הסרט די הרגיע אותי, אני חייבת לציין, בייחוד כשהופיעו כתוביות הסיום. מסכמים את המוזיאון כחוויה נחמדה ואני מסמנת עוד וי על החלק התרבותי/לימודי של הטיול. באורח פלא הדרך חזור אורכת הרבה פחות זמן, רוכבים בירידה אחת גדולה אז זה הרבה יותר נוח, ומגיעים בדיוק לגלות שחנות השכרת האופניים נסגרת, ושוב נפתחת עבורנו, דבר חריג כשלעצמו אצל הספרדים. מנוחה קצרה ונוסעים למזרקת הקסם, ננוח כבר כשנחזור לארץ. 
בעזרתו האדיבה של אזי כולם מטפסים למעקה גבוה ותופסים תצפית מצויינת על המזרקה שאינה מאכזבת ונותנת לנו מופע מרשים, איזה סיום ליום גדוש, חוזרים עם אחת קטנה על הכתפיים ואחד קטן בשק קמח, בדרך עוד חוטפים משהו לאכול, בכל זאת עבר זמן רב מאז שאכלנו כפי יכולתנו... לילה טוב מברצלונה".

טיפים לברצלונה 
• מאוד נחמד וכיפי במיוחד לילדים, לשכור אופניים ולטייל איתם. אנחנו שכרנו יום אחד לבד ומאוד נהנינו, יש בגוגל ניווט לאופניים, ויום אחד לקחנו מדריך דרך חברת טאפאס לסיור אופניים ולמדנו להכיר את ברצלונה מזווית שלא הכרתי מביקורי הקודמים בה, שמענו סיפורים מעניינים וגם לילדים היה נחמד מאוד.
 פארק המדע מעניין מאוד, כדאי בקופה לבקש את לוח הפעילות כי הפעילויות בו לפי שעות, להחליט לאיזה פעילות רוצים להיכנס ואז לתכנן את היום ולרכוש כרטיס שמשלב את הפעילויות שרוצים. בתוך הפארק ישנה מסעדה בה אתה משלם לפי ראש ואוכל ממזנון, הילדים אכלו ואמרו שזו הארוחה הכי טובה שלהם בברצלונה...
 מלון לאונרדו בבעלות פתאל יושב במיקום מרכזי ביותר, מרחק חמש דקות הליכה מהרמבלאס, מאוד נוח וגם שירותי ביותר, ארוחות הבוקר בו מצויינות ותמיד כיף להתחיל ולסיים את היום באיזור הכי שוקק חיים בברצלונה.
 במסעדות הטאפס ישנה מנה נהדרת של פלפלים שאינם חריפים, מטוגנים בשמן זית, מעדן, אם זו העונה אז גם יש מאכל שנקרא ארקצופה שהוא ארטישוק מוקפץ אף הוא בשמן זית, אם תתעלמו מכמויות השמן שמשתמשים בו בכל מאכל, תהנו מאוד.

28/8 היום ה-14 
"בוקר יום ראשון, שבת מנוחה אצל הספרדים, אבל לא אצלנו.
קמים מוקדם יש לנו סיור מודרך עם אופניים שבהתלהבותי בתכנון הטיול התפתיתי לרכוש מהארץ.
היום 28/8 יום נישואים של אזי ושלי, חוגגים 20 שנה ביחד. הילדים פרגנו לנו ערב לבד, הם יישארו במלון. נראה לי בשבילם זה יותר צ'ופר מעונש, עייפו כבר מחוויות ורוצים לחזור לשגרה, בפועל זה לא ממש קורה והם נדבקים אלינו עד סוף היום.
יוצאים לטיול המדריך שמו מיאמור איצ מיגל היז קולינג פרום איזראל... מתגלה כטיפוס קצת אנמי לטעמי אבל בזכותו אנחנו מביטים על ברצלונה דרך עיני המקומיים ולא התיירים. למדתי שעד 1992 ברצלונה כלל לא הייתה מתוירת ומה שהרים את התיירות בה הייתה האוליפיאדה, לכבודה בנו שכונה שלמה וחוף ים.
מקנחים את הסיור בגלידריה הכי טובה בברצלונה אני סופרת עוד 2000 קלוריות למאזן היומי... מה יהיה?
אחר כך חוזרים למלון לבקשת הילדים לאתנחתא קלה, אבל ממש קלה כי חבל על כל דקה מהחופשה, יוצאים למסעדת טאפאסים לארוחה חגיגית, הפעם בוחרים במסעדה בהמלצתה של סופי, אני נהנית בטירוף, אזי קומסי קומסה והילדים רוצים לחנוק אותך סופי... יצאו רעבים...
אסף מבקש טאפאס בלי כלום.. הוא מתכוון לבאגט, רעב הילדון... המלצרית מרחמת עליו ומביאה לו כבקשתו. גיליתי שהסנגריה חזקה יותר מכל אלכוהול אחר ששתיתי ואני מתנדנדת החוצה מהמסעדה, יוצאים והולכים לאכול דונר קבאב כי הטאפאס הזה רק הגביר לכולם את התיאבון. לכולם חוץ ממני כמובן, אני אכלתי מצוין במסעדה... יוצאים מהמסעדה ואני מגלה שאזי כנראה יותר שיכור ממני, הוא מחלק לילדים שטרות של כסף, דניאל מתלבטת אם להחזיר לו את ה-50 שפרגן לה אבל מהר מבינה שלא כדאי כי נועה קיבלה שטר של 100... דמיינו לכם: זוג הורים שיכור... צועד ברחובות ברצלונה ואחריו נשרכים 3 ילדים מורעבים עם שטרות ארו שאין להם מושג מה לעשות איתם... מגיעים לדוכן קרפ, הילדים נעצרים ואני מתיישבת על קרטון ברצפה. הייתם מאמינים שחשבו שאני צוענייה וקיבלתי 2 אירו? טוב זה היה מאזי אז זה לא ממש נחשב. דרך מצוינת לסיים יום שכזה, זה להיות מבושם, אז אתה רואה הכול דרך משקפיים ורודות, טוב לפחות עד שהשפעת האלכוהול פגה. מחר פורט אוונטורה, יום לילדים. לילה טוב ברצלונה וישראל".

29/8 היום ה-15 
"היום קמנו מוקדם, אפילו הציפורים טרם התעוררו. לפנינו יום גדוש אטרקציות, פארק השעשועים פורטאוונטורה.
אסף טוען ובצדק שהמיטה כל כך נוחה ונעימה שקשה לקום בבוקר ושבכלל, לדבריו, אם אנחנו משלמים הרבה אירו לחדר ללילה, אז כדאי שנישן בו הרבה.
גוגל מנווט אותנו אל הפארק, עם גוגל הכול הרבה יותר פשוט, הרבה זמן ניווט נחסך ממני. קמנו כל כך מוקדם שהילדים נרדמו ברכבת בדרך לשם, מגיעים וראו איזה פלא, בדיוק מתחיל לו גשם זלעפות, אז בנוסף ל-220 אירו ששילמנו כניסה, 160 אירו למסלולי האקספרס וה-60 אירו רכבות לכאן, אנחנו משלמים עוד 24 אירו על מעילי גשם. היום הכי יקר שהיה לנו עד כה... כנראה ביציאה אושיב את אסף עם כובע והבנות תרקודנה, נחזיר קצת חלק מההוצאה, או שיותר פשוט שנלך לקזינו.
עוברים בין האטרקציות, יבשת יבשת כדי לא לפספס, נראה שהילדים כבר שבעי אטרקציות, לא מתלהבים מכלום אבל אין להם ברירה, ממשיכים, שילמנו כל כך הרבה אז צריך להצדיק את העלות. נקודת המשבר מגיעה כשדניאל מאבדת את הצמיד שלה ואת אסף לא מכניסים למתקן בשל גובהו, אז אנחנו מחליטים לסיים את היום העמוס והיקר להחריד. אני מסכמת אותו כלא משתלם, היינו בפארקים יותר מוצלחים וגם בשלב כזה של הטיול הילדים כבר רוויים מכל הפעילויות ורוצים כבר לחזור הביתה... חוצ'מזה אין את שחר שילהיב אותם מכל מתקן... כשיסתיים הטיול אעבור לכתוב פוסטים משעממים על הבנק, כה משעמם בבנק שעכשיו כשאין קופות אפילו השודדים כבר לא רוצים להגיע אליו...
מחליטים לזרום למסעדה בהמלצת המדריך מאתמול והולכים רק כדי לגלות שהגענו בדיוק לאותה מסעדה בה אכלנו אתמול, אז חותכים למסעדה איטלקית ליד לרווחתם של הילדים ולאכזבתו של אזי שחלם על פאייה או דונר קבאב מה שיבוא קודם...
המסעדה מעולה ביותר מרגישים כמו באטליה, הפיצות מגיעות על אבן חמה וכל המנות מצוינות. אזי ואני לא לומדים מאתמול ומזמינים שוב ליטר סנגריה, נראה אם נצליח לחזור למלון. הקינוחים משאירים אותנו חסרי נשימה ואת אזי עם חורים בכיסים, אסף עם שפשפות המסכן ואני עושה לו שק קמח. הוא הודיע כבר שמחר הוא רוצה יקיצה טבעית, לא לפני עשר וגם שאכין לו כריך ארוז מארוחת הבוקר. לילה טוב אחד לפני האחרון מברצלונה"

פארק פורט אוונטורה, למי שהיה כבר בפארקים באירופה, הרבה פחות אטרקטיבי, יקר מאוד ולא נהנינו בו כלל. ייתכן בגלל שהילדים גם היו כבר עייפים ורוויי אטרקציות. הנסיעה מברצלונה לפארק אורכת כשעה וחצי לכל כיוון ברכבת אחת ישירה, לא ידענו אבל ניתן לקנות בתחנת המטרו/רכבת כרטיס לפארק שכולל גם את כרטיס הנסיעה ברכבת, חסכון של כ-60 אירו, הרבה כסף. הדבר הכי חכם שעשינו היה לקנות כרטיסים לתור המהיר שחסך שעות של המתנה, אבל זה יקר בטירוף ומתסכל לראות כמה כסף נזרק על יום אחד, בדיעבד היינו מוותרים.

30/8 היום ה-16 - חוזרים הביתה
"לא עמדנו בהבטחתנו והערנו את אסף לארוחת בוקר, אם שילמנו אז צריך לאכול... אנחנו ישראלים טובים.
אזי ואסף נשארים במלון ואנו הבנות יוצאות לשופינג המיוחל. אחרי שיטוט קצר ברחוב יוקרתי אנחנו עוברות למדרחוב עממי יותר.
המחירים כאן כלל אינם זולים ואין כאן מציאות שלא אמצא בארץ אז אני מוותרת... דניאל ונועה קונות כמה פריטים ואנחנו קובעים עם הבנים בשוק, מה שמתברר כטעות כי זה ממש, אבל ממש לא לטעמם של הילדים. אני מתפתה לקנות דובדבנים בדוכן הראשון, כמובן שעושקים אותי במחיר, לא למדתי כלום בשוק מחנה יהודה?
ימבה כסף ואפס הצדקה, אחרי שהם עושים לנו טובה, הילדים אוכלים אורז, ואז אזי ואני מאפסנים אותם חזרה במלון ויושבים סוף סוף לאכול לבד ממאכלי הים של ברצלונה בשוק הכי מפורסם בעולם. מה אגיד לכם... כל דבר שטיגנו בליטר שמן זית יצא טעים מאוד, נראה שהדגים בכלל במקור שחו בשמן ולא במים, כך הם נראים לפחות, מעבירים את כל האוכל, שוב איך לא, עם סנגריה ואורזים שני בקבוקי ג'מבו הביתה. כשאשב לי במרפסת ביתי, עם קרח ופלחי תפוז אוכל לדמיין עצמי יושבת ברמבלאס... היה טעים מאוד אך מיציתי את עניין מאכלי הים לשנה קדימה, שנינו בוהים בצלחת השרימפס, המלצת השף, היא נותרת יתומה עד שעוברת הומלסית אחת ואנחנו תורמים לה אותה. אחרי הכול אין כמו צלחת קוסקוס טובה של אמא.
סיבוב פרידה אחרון מהסמטאות ולבחירת הילדים מסיימים את היום שוב במסעדה האיטלקית. כנגד כל הסיכויים אני אוכלת פיצה ותוהה מה הם הנזקים לפיגורה.
מסכמים את הטיול המשפחתי כמגבש, מאתגר, מורכב ומהנה, כל אחד מוסיף מספר מילים משלו ואסף שהתגלה כבדרן המשפחתי אומר שהכי הוא נהנה מהיום כי היום א'פחד לא הפריע לו לעשות כלום. הולכים לארוז את כל הסוודרים המעילים והמטריות שנותרו מיותמים. לילה טוב אחרון בברצלונה"

31/8 היום ה-17 
"הנה תם ונשלם לו טיול נוסף לבית משפחת בנממן/בוחבוט. 17 יום שנדמו כמו שנה שחולפת, עמוסי חוויות אנו מגיעים לשדה התעופה, כמה נחמד לגלות שהחנויות למטה ואי אפשר להגיע אליהן יותר... כל אחד מהילדים מגרד את שאריות דמי הכיס שנותרו לו, דניאל קונה בונבונים לחברותיה וכך גם נועה, אסף קונה לעצמו בושם, גדל הפספוס, לא יאומן שכבר עולה לכיתה ד'. לסיכום אומר שהיה טיול מאתגר מהנה ומגבש ועל הדרך גם למדנו קצת ספרדית.
כשנוסעים כמשפחה לבד אין לילדים ברירה אלא להסתדר בינם לבין עצמם, נכון ישנם לא מעט חיכוכים אך גם המון רגעים יפים ולרוב זוכרים רק אותם...
משפט יפה שקראתי אומר שטיול הוא הדבר היחיד שאתה מוציא עליו כסף ונעשה עשיר יותר...
כיף לטייל בעולם אך עוד יותר כיף לחזור הביתה אל כל אלה שנשארו מאחור.
המשפחה והחברים האהובים, הבית שלנו, וויסקי שמקווה שלא שכח אותנו. תודה לכל העוקבים ולכל המגיבים אני כבר מתחילה לחסוך לטיול הבא.
ברצלונה הייתה ותישאר היעד המועדף עליי, כל פעם שאני חוזרת אליה ליבי עולץ כילדה קטנה, כבת לצאצא ספרדי אני מרגישה כמו שבה הביתה, למרות שברצלונה בכלל קטלאנית אבל עבורנו הישראלים זה אותו דבר.
חוזרים לשגרה, ללימודים לעבודה, לניקיונות לבישולים וערמות הכביסה האינסופיות, ואני כבר מתגעגעת...
מתגעגעת לטאפאסים הקטנים האלה, שעבור הספרדים הם פקק ועבורנו ארוחה שלמה, לסנגריה שעושה אותך עליז ומאושר, לספרדים הלבביים שיוצאים מגדרם לעזור כשאתה צריך, לכל אותן חנויות הממשיכות בעקביות למכור גלויות שאני תוהה מי בימינו הדיגיטליים קונה עדיין, ואפילו לרוכלים שמשכנעים אותך ללא הרף לקנות את אותו רחפן מאיר מזה כמה עשורים לפחות, ואתה תמיד מתפתה וקונה עוד אחד. להתראות ברצלונה ניפגש שוב בוודאות"

קבלו הצעה