אירופה

אירופה

טיול פסח בפרובאנס ב-3 קרוואנים/ משפחת לוין


הרכב: 13 נוסעים בשלושה קרוואנים
מספר ימי הטיול: 7 ימים
אפריל 2015
התחלה וסיום במרסיי

יצאנו ממרסיי בשלושה קרוואנים, משפחת לוין, משפחת כפיר ומשפחת שושני,  סה"כ 13 בני משפחה בגילאים שש עד שבעים ושש. חודש אפריל היה נוח כי לא היה צפוף ובכל הקמפינגים היה מקום. היה לנו מזל שלא ירד גשם, אבל היה קר מאוד! מאידך, חלק גדול מאוד מהקמפינגים היה סגור - טרום עונה. היה מלחיץ לחפש קמפינגים פתוחים בעונה ופה ושם נאלצנו להתפשר. למשל בלילות הראשונים, כל הקמפינגים באזור שמורת הקמארג היו סגורים.
באשר לחברת הקרוואנים: המכוניות עצמן היו בסדר גמור, אבל הציוד פחות - הסדינים בחלקם, היו קטנטנים ולא התאימו למיטות, כלי המטבח היו אוסף-ערב רב של כלים מסטים שונים, לסירים לא היו מכסים, הכסאות שהזמנו כדי לשבת בחוץ, היו מאוד לא נוחים לפתיחה ולסגירה. יש פער עצום בין ההקפדה שלהם על כל שריטה או דמוי שריטה לרכב ובין רמת הציוד בתוך הרכב.

טיול פסח בפרובנס בקרוואן

המסלול

לקחנו בחשבון את פערי הגילים, כדי שלכל אחד יהיו אטרקציות מתאימות.

3-5 אפריל (שישי-שבת) 
העיר ארל, שמורת קמארג, נהר הרון

שני הלילות הראשונים, לינה ליד העיר ארל Arles האזור המוצע לטיולים (חוץ מהעיר עצמה, אם תרצו) - CAMARGUE שמורת הקמארג.
אזור הקאמרג הוא שמורת טבע בין שתי זרועות של נהר הרון. נסענו מארל לפארק הציפורים PONT DE GAU, לכביש 570D. טיולים ברגל בשבילים דרך ביצות, צפורים, פלמינגו חסידות. מול פארק הצפורים יש חוות סוסים, לטיולי רכיבה A CHEVAL PROMENADES. כדאי להזמין תור לפני שנכנסים לשמורת הצפורים וכך לקבוע שעה מוסכמת.
משם ST. MARIES DE LA MER. בכפר כנסיה מהמאה ה-12 על שם שתי מריות, פסל  של שרה השחורה, מגינת הצוענים.
משם, להמשיך לכיוון ETANG DE VACCARES, שם שמורת הטבע LA CAPELLIERE  מחסות לתצפית על חיות הבר ושבילים יפים.
משם, להמשיך ל-DOMAINE DE LA PALISSADE, שבילים, טיולי רכיבה על סוסים.
לינה בקמפינג CAMPING L'ARLESIENNE.

5-7 אפריל (ראשון-שלישי) 
שני לילות ליד קניון ארדש

בדרך לארדש כדאי מאוד לעשות עיקוף קטן לעבר הגשר הרומי העתיק - PONT DU GARD, הגשר נטוי מעל נהר ונושא עליו אמת מים רומית. הגשר בנוי שלוש קומות מגושי אבן ענקיים עד 6 טון וכולו נתמך בקשתות. מהגשר יש טיול רגלי - סמוך לקשתות יש כביש, לפנות ימינה, לעלות במדרגות חצובות. השביל מתפצל - או למפלס העליון או לעבר מרפסת תצפית! משם נמשיך לעבר קניון ארדש GORGE DE ARDECHE. גורג' פירושו נקיק, ערוץ וגם גרון. בקצה הנקיק נמצא סלע הגיר PONT D'ARC, גשר טבעי מעל הנהר. שם גם הקמפינג שלנו CAMPING DES TUNNELS.  
האזור המוצע לטיולים: הקניון עצמו - כביש 290 N/D. אורכו 32 ק"מ ברכב, כולל נקודות תצפית רבות מול נקודות יפות בנקיק. במקום ניתן לשכור קאנו - תלוי במזג האויר וכמובן, לטייל ברגל. לא רחוק משם, מערת הנטיפים AVEN D'ORGNAC (אבן פרושו בור). לא להחמיץ!
בדרך ליעד הבא נעצור בחוות התנינים ב-PIERLETTE. באזור יש כפרים עתיקים וציוריים ומטעי ערמונים מהם מייצרים את הגלידה מארון גלאסה.
הכפר BALAZUC  שוכן על ראש צוק המשקיף על הארדש - כביש 294D.
הכפר VOGU ובו גם טירה עתיקה CHATEAU.
לא רחוק משם, צפונה, העיר MONTELIMAR. עיר שוק עם רובע עתיק ובו חנויות ממתקים בעיקר נוגאט המיוצר במקום. יש בעיר גם מוזיאון למשי.

7 אפריל (יום שלישי)
קניון וורדון, הכפר גורד,  קסטלאן

אנחנו בדרך ליעד הבא והוא קניון וורדון VERDON. בדרך נעבור כאמור בחוות התנינים. נמשיך לעבר העיירה FONTAIN DE VAUCLUSE. האטרקציה המרכזית היא המזרקה שהיא מערה המוקפת צוקים וממנה פורצים מים. יש צורך ללכת ברגל מכיכר COLONNE. בכפר בדרך למעין יש מוזיאון המוקדש למחתרת RESISTANCE מימי מלחמת העולם 2, מעניין גם ללא דוברי צרפתית. מכאן ניתן להמשיך לכפר גורד GORDESׁ (בערך 16 ק"מ) הכפר שוכן על מדרון תלול, בפיסגה, ארמון מתקופת הרנסנס.
בימי ג' בין השעות 08:00-13:00 מתקיים שוק ב-APT, ב-GORDES. אם לא מעונן, ניתן לנסוע משם להר VENTOUX השלישי בגובהו בצרפת. כביש 974D מקיף את ההר ומגיע לפיסגה (בערך 19 ק"מ). יוצא מהכפר MALAUCENE. בירידה, עוברים ליד BEDOINE - שם יש שוק בימי ב'. אם נחליט להישאר באזור ולא להמשיך באותו יום לקניון וורדון, נלון בקמפינג  נחמד מאוד, ממש ביציאה מהעיר פונטיין דה ווקלוז.
הדרך משם לוורדון היא ארוכה וקשה. צריך לקחת בחשבון חצי יום לנסיעות.

בעיר קסטלאן CASTELLANE, שבאזור קניון וורדון GRAND CANYON DU VERDON, מצאנו קמפינג נחמד ונוח נמצא בלב העיר, 200 מטר מהכיכר המרכזית. בעיר מומלץ לטפס אל פסל המדונה בראש ההר, עשינו זאת די בקלות עם נכד בן שש.  
ערוץ הוורדון הוא כנראה, הערוץ המרשים ביותר באירופה, עומקו של 700 מטר. אם הגענו מפונטיין אנחנו עוברים בדרך לכל אורכו של הערוץ. לחלופין, אם מגיעים מכיוון אחר הכניסה לערוץ היא דרך הכפר COMPS SUR ARTUBY. לחפש כביש 71D, שיהיה ציר התנועה לאורך הגדה השמאלית. להגיע לשתי נקודות תצפית BALCONS DE LA MESCLA. משם לדרך הנוף CORNICHE SUBLIME! עוברים מנהרות. דרך בעליה למעבר הרים COL D'ILLOIRE ומשם, בירידה לעיירה AIGUINES ומשם לכיוון אגם LAC DE SAINT CROIX, אגם מלאכותי.
ליד גשר PONT DE GALETAS ניתן לשכור סירות. משם, כדי לעבור לגדה השניה נוסעים לעבר קסטלאן כביש 952D לגדה הצפונית. מומלץ לעצור בדרך בעיירה MOUSTIERS - יש מפל מים לאורכה, מזרקות, חנויות קרמיקה ומגוון מוצרים (אין כניסה עם רכב!). בהמשך הכביש מגיעים לכפר PALUD, ממנו יש דרך מעגלית - "דרך הצוקים" ROUTE DES CRETES - לאורך 23 ק"מ מעל הערוץ עם 15 נקודות תצפית. בהמשך 952D מגיעים ל-point SUBLIME, משם אפשריים מסלולי הליכה קצרים.

9 אפריל (יום חמישי)
סן-פול-דה-ואנס

ממשיכים לכפר ST. PAUL DE VENCE. כפר אמנים עתיק ומבוצר. לא להחמיץ!  יש חניון למעלה, אבל אם הוא מלא -חונים בקדמת הכפר. בכפר כדאי לטייל לאורך הרחוב הראשי GRAND RUE. אפשר לטייל לאורך החומה. הבתים ברחוב הם בני כ-300 שנה עם קשתות בחזית, בחצרות יש גלריות וסדנאות של אומנים. בקצה הרחוב, ליד השער יש מרפסת תצפית.
במרחק 1 ק"מ מהכפר נמצא מוזיאון לאומנות FONDATION MAEGHT (בעיקר מודרנית) ובו גם יצירות של מירו, שגאל, קנדינסקי, ג'קומטי ואחרים. ניתן לבקר גם בכפר GOURDON, במרחק קצר משם. כפר קטן על צוק מעל נהר. הכניסה רק ברגל. בכניסה יש שני חניונים. מטיילים בסמטאות עתיקות ורומנטיות, בוטיקים, סדנאות אומנים.
מרחבת הכנסיה יש נוף פנורמי על אזור הריביירה. בכפר יש טירה מהמאה ה-13 ובה שני מוזיאונים, מוזיאון לכלי נשק עתיקים ומוזיאון לאמנות נאיבית. גנים יפים.
מגורדון יש אפשרות לנסיעה עם כביש 3D עד כביש 6D, ומשם מראות יפים, מפלי מים - CASCADES DES DEMOISELLES, וגם CASCADE DE .COURMES, עד PONT DU LOUP.
לינה בקמפינג הנמצא בסנט פול או קרוב מאוד אליו - CAMPING DOMAINE DE LA BERGERIE.

10 אפריל (יום שישי)
הלילה האחרון בקרוואנים

אחרי ביקור בכפר אז EZE, נוסעים  לאורך החוף בין אנטיב ANTIBES עד קרוב לאזור של תחנת ההחזרה של הרכבים. 
הכפר EZE - כפר מבודד המצטיין ביופיו. בנוי בבידוד גמור על צוק. סמטאות, חלקן מקורות וחצובות בסלע, בתים עתיקים, גלריות, סדנאות אמנים בוטיקים. הכניסה אליו רק ברגל. יש חניה בכיכרות שבכניסה לכפר. יש לעלות דרך כיכר דה גול בשדרת JARDIN EXOTIQUE עד לכיכר LA PLACETTE, מרכז הכפר. מומלץ מכאן להמשיך דרך  רחוב PRINCIPALE, עד לככר LE PLANET ומשם לרחוב PISE. במלון יש מרפסת תצפית. משם, לכיוון הגן האקזוטי דרך רחוב IMPASSE DES SARRAZINS ומשם לרחוב CHATEAU, המוביל לגן. משם הולכים לעבר כיכר PLACETTE דרך רחובות CHATEAU, רחוב PAIX, רחוב BREC, ומדרגות לככר. לקראת סיום המסלול, אפשר להכנס לעיירה CASSIS שבה יש מפרצון יפה, נמל יאכטות, טיילת PROMENADE DES LOMBARDS ומדרחוב לאורך הנמל.
באזור יש גם פארק שעשועים בסגנון קאובויז OK CORRAL.

11-12 אפריל (יום שבת) 

לינה במלון בעיר AIX EN PROVENCE - מלון HOTEL ARTEA  BOULEVARD DE LA REPUBLIQUE. שיטוטים באתרים שונים בעיר. 
טיסה ממרסיי חזרה לתל אביב ביום ראשון 12 אפריל ב-11.45.

המלצות לשווקים וקניות 
• יום ב' - Bedoine
 יום ג'- GORDES
 שבת בארל - בבולבאר דה ליס
 גבינות צאן- BANON
 ממתק - CALISON
 מאפה שקדים - לרכוש במעדניות CONFISERIE
 סבון שמן זית - SAVON DE MARSEILLE
 גלידה - מארון גלסה

לצפייה במסלול המלא בתוכנת SelfieTours: לחצו כאן

מפת המסלול

קבלו הצעה