אירופה

אירופה

טיול משגע לנורבגיה מהמבורג / משפחת טימר


הרכב: זוג הורים ושני ילדים
מספר ימי הטיול: 20 ימים
אוגוסט
התחלה וסיום בהמבורג

לצוות מוטורהום ישראל המדהים שלומות,
חזרנו מטיול מדהים לנורבגיה יחד עם שתי בנותינו (14 ,10) לאחר שהייה של כמעט 3 שבועות בחו"ל, נשמח לשתפכם במספר טיפים שלמדנו במהלך הטיול לטובת הבאים אחרינו, כמסורת האתר אותו אתם מנהלים.

יצאנו במחצית אוגוסט בטיסה להמבורג, ומכיוון שנחתנו מאוחר בלילה בסיוע מוטורהום ישראל לנו במלון בהמבורג MARRIOT, שהיה קרוב לשדה ולתחנת האיסוף למחרת של הרכב, נוח ונעים מאוד לשהייה. לאחר ארוחת בוקר טעימה ועשירה, יצאנו עם מונית לתחנת איסוף הקרוואן ונפגשנו עם בחור חביב שבמשך שעתיים הסביר והדריך אותנו כיצד לעשות שימוש בביתנו העתידי לשלושת השבועות הקרובים, המפגש היה אדיב לבבי ומקצועי מאוד וכלל מתן מפות כבישים של דנמרק, נורבגיה וגרמניה. קבלנו רכב בן שנתיים, עם 60000 ק"מ, שבהמשך התברר כאמין מאוד מכנית, ותואם את גילו.

כעבור שעתיים של "טופסולוגיה" הדרכה ובדיקת הרכב (נרשמו כל השריטות ופגמים ומומלץ שלא להקל ראש בשלב זה למרות הלהיטות לצאת כבר לדרך...!!!) יצאנו לדרך, ודקות ספורות לאחר עזיבתנו את התחנה, החליט נהג גרמני לבדוק את חוזקו של ביתנו החדש שהתגלה כעמיד ביותר, עת התנגש ברכבו בחלק האחורי של הקרוואן. לאחר עיכוב של שעה (משטרה, דו"ח וצילומים) המשכנו בדרכנו לכיוון צפון על גבי A7, לא לפני שהצטיידנו במזון, וציוד מטבח שנמצא כחסר ולא מושלם ברכב שקבלנו (קומקום חשמלי, סכיני חיתוך, מסננת לפסטה, מכלי איחסון למוצרי מזון, ותבנית לקוביות קרח).

את היומיים הראשונים הקדשנו להתאקלמות לקרוואן ואופן החיים בו תוך התקדמות צפונה ליעדנו – נורבגיה. בימי ההתקדמות לנורבגיה, בקרנו עם הילדות חצי יום בלגולנד – שווה מומלץ וחוויתי מאוד (גם להורים). בהמשך הבנו שאנו "מחוץ לתקופה" ועל כן לא נתקלנו לאורך כל הטיול בשום בעיה במציאת קמפינג, ו"הקושי היחידי" הסתכם בבחירת המדהים ביותר בין 2-3 אפשרויות בכל איזור.

לנורבגיה חצינו במעבורת מ- Hirtshals ל-Kristiansand, בנקודה זאת נמליץ שלא להסתכן ולהזמין את המעבורת עוד מהארץ, גם עם "יודעי דבר" יספרו לכם (כפי שספרו לנו) שמחוץ לעונה אין בכך צורך – לנו עיצה זאת גרמה להמתין יממה ולעבור בהפלגת לילה שמחייבת תא שינה ומייקרת את המעבר באופן משמעותי ולא מתוכנן. ביומנו השלישי נחתנו בבוקר על חופי נורבגיה, כשגשם זלעפות מקדם את פננו, והתחלנו את הטיול שהמגמה הכללית היא לאורכו של החוף המערבי בנסיעה צפונה. בימים הבאים חלפנו לאורך חופי ומפרציה המערבים של נורבגיה כשאנו חווים את הטבע הנורבגי בכל עוצמתו והדרו: מצוקים ותהומות, פיורדים, הרים מושלגים אגמים נחלים ומפלים, והרבה הרבה גשם שגם בתוכו ועימו למדנו לטייל ואף ליהנות ממנו. הטיול התבסס על טבע ונופים, תוך גיחות קצרות לערים מרכזיות ומעניינות: Stavanger, Bergen ובהמשך Oslo.

לכל המתכנן טיול כזה לנורבגיה יש לקחת בחשבון כלכלי את הנקודות הבאות
• רוב הכבישים הם כבישי אגרה שכוללים מנהרות ארוכות (הארוכה ביותר שעברנו היתה של 14 ק"מ מתחת לים) גשרי ענק (3.5 ק"מ הארוך ביותר) ויש לקחת בחשבון הוצאה ממוצעת יומית של כ-150 קרונות בהנחה שלא נוהגים ביום יותר מ-200 ק"מ.
 אופיה הגאוגרפי של נורבגיה מאלץ לקחת מעבורות באותן נקודות בהן "נגמר הכביש" ומתחדש רק מעברו של הפיורד או האגם, מומלץ לקחת בחשבון 1000 קרונות.
 שהות בקפינג ממוצעת היא כ-25-30 יורו ליום, לזה יש צורך להוסיף תשלום עבור מקלחת חמה ומכונות כביסה ומייבש במידת הצורך.
 בחלק מתחנות הדלק גובים כסף עבור ריקון השירותים הכימיים ומילוי מי שתיה בסך של כ-100 קרונות למילוי/ריקון, על כן מומלץ בבחירת הקמפינג לוודא שיש נקודת ריקון שירותים כימיים - הדבר לא קיים בכל קמפינג.
 במפות הדרכים מסומנות חלק מהדרכים כלא עבירות לקרוואן, הדבר לא מתייחס לקרוואן אלה לנגרר בלבד.
 גובהו של הקרוואן (3.30 מטר) מגביל תנועה בדרכים צדדיות בנורבגיה בהם יש מעברים מתחת למסילות רכבת שלא ניתן לעבור דרכן - יש לשים לב היטב לתמרורי הנחיה בתחילת כל ציר צדדי שבוחרים.

לא לוותר במסלול על הנקודות הבאות
 ברגן
 קרחון Jostedalsbreen – עשינו את הדרך הלוך וחזור ברגל עם הבנות ללא קושי
 פיורד Geiranger. אם מגיעים מכיוון Stryn אז מומלץ למצוא קמפינג בפיורד ולעשות שיט תיור שנמשך שעתיים בפיורד - מומלץ!!!! 
 דרך הנשרים
 דרך הטרולים
 לאחר דרך הטרולים, בדרך ל- Lillehammer לרדת מכביש מ-E6 ולעלות על דרך צדדית ליד Boygen מסומנת כמספר 255, ומוכרת כדרך "פר גינט" (אודות אגדתו שרה חווה אלברשטיין את שירה המתורגם: "סולווג")
 וכמובן, גן הפסלים באוסלו

נקודות נוספות
 בנורבגיה ברוב הכבישים יש קושי לנוע מעבר ל-60-70 קמ"ש דבר שמגביל את הקלומטרז' היומי, אנחנו למדנו שיותר מ-200 ק"מ הופך את היום לקשה לבנות שיושבות מאחור.
 בתכנון מסלול יומי שמשולב במעבורות יש קושי לתכנן באופן מדוייק לוחות זמנים בשל התלות במעבורת.
 לא מצאנו בנורבגיה אפשרויות רבות לחניות עצמאיות מחוץ לקמפינגים (במסלול שעשינו). באותם מקומות שאין תמרור מגביל קמפינג, יש הגבלת זמן לחניה של 3 שעות, ומצאנו שעלות הקמפינג מהווה מרכיב שולי בהוצאה, זאת לצד מגוון של פתרונות לילדות (טרמפולינה, מיני גולף, קייקים, וכדומה) שבו הן מצאו תעסוקה עת אנו עסקנו בהתארגנויות בהגעה ולפני עזיבת הקמפינג.
 מומלץ לעזוב את נורבגיה ללא קרונות נורבגיות במטבעות (אנחנו נותרנו עם יותר מ-200 קרונות) אותן לא ניתן להחליף מחוץ לנורבגיה.
 מומלץ להצטייד במזון "קשה" בדנמרק/גרמניה, לפני החצייה לנורבגיה, יש פער משמעותי בעלויות, בניגוד ל"סיפורים" בנורבגיה ניתן למצוא את כל סוגי המזון, תמורת כסף והרבה...
 מומלץ לתדלק בדנמרק ולא בנורבגיה - בהיבט של עלות, כמו כן לשים לב למכירת סולר למשאיות שהינו זול יותר.

ועוד מספר המלצות לגבי המוטורהום
 באם יש לכם אפשרות נסו לקבל רכב חדיש, אנחנו קבלנו רכב יחסית ישן, בן שנתיים, שרבים בילו בו לפנינו, הדבר ניכר בוילונות קרועים, רשתות שלא תמיד עלו ונסגרו, ואפילו דלת בארון מטבח שעברה מספר תיקונים ורק טיפול זהיר ואוהד שלנו אילץ אותה להישאר תלויה על צירה עד גרמניה.
 בדקו היטב את ציוד המטבח, אנו קבלנו ציוד מיושן וחסר שאת חלקו השלמנו בעצמנו בסופר בגרמניה – לאחר ארוחת צהרים ראשונה שהבהירה לנו המצב.
 בדקו היטב את מערכת השמע, אנחנו גילנו רק לאחר שעתיים של נסיעה הרמקולים של מערכת השמע אינם תקינים.

לסיכום
היה טיול משגע, בהיבט הנוף, החופש ובעיקר הדינמיקה המדהימה שנוצרה ביננו בתוך הבית הקטן והנעים במשך כ-3 שבועות, אין זה לנו טיול ראשון בקמפר, אבל השרות המדהים מחברת מוטורהום עשתה את הכל מושלם. נרצה להודות בהזדמנות זו לשירלי ואבי מצוות מוטורהום, שהוכיחו לנו שניתן לתת שירות מקצועי יעיל ואדיב ולהפוך אותנו ללקוחות מרוצים וממליצים- יישר כח!!

נעמה, יעל, שלי ואודי, רעות

קבלו הצעה