אירופה

אירופה

טיול בקרוואן בסקנדינביה ממינכן / עוז אלניר, רמת יוחנן


הרכב: זוג הורים וארבעה ילדים
קיץ 2004
התחלה וסיום במינכן

לצוות מוטורהום שלום רב,
מכיוון שנהנינו מכמה עצות מועילות באתר שלכם, ברצוני לנסות ולתרום מעט מנסיוננו עם הקרוואן בטיול שערכנו בגרמניה וסקנדינביה, למען הדורות הבאים...

פסל בתולת הים בקופנהגן

לפני שאתמקד בנושאים הקשורים לקרוואן עצמו, אציין באופן כללי כי הטיול המשפחתי שערכנו התחיל במינכן, בה אספנו את הקרוואן המשפחתי ל-6 אנשים (שני מבוגרים וארבעה ילדים), וממנה התחלנו את דרכנו צפונה דרך ברלין, מעבר במעבורת לאי Sjelland שהוא האי המזרחי של דנמרק ודרך קופנהגן וצפונה למעבר במעבורת לחוף המערבי של שבדיה, נסיעה לאורכו עד Goteborg ומשם חיתוך לכוון צפון מזרח לאיזור היערות והאגמים ולאוסלו.בנורבגיה שהייתה היעד העיקרי מבחינתנו, טיילנו במסלול הפיורדים ל-Alesund ול-Bergen. חזרנו דרך החוף המערבי עד ל-Kristiansand ומשם במעבורת חזרה לאי Jylland שבדנמרק. בהמשך לגרמניה לאזור החוף הצפוני, הרי ההרץ ואזור האגמים וטירות המלכים שמדרום למינכן. את הקרוואן החזרנו בתחנת המוצא במינכן. לנושא תכנון המסלול כדאי להקדיש פרק בנפרד ולשם כך להעזר בכל מדריכי הטיולים הרלוונטיים.

וכעת לנושאים הקשורים לטיול בקרוואן עצמו
אריזה: את האריזה כדאי לעשות בתוך צ'ימידנים הניתנים אח"כ לקיפול ולאחסון באחד התאים החיצוניים.
ביגוד: לקחת בגדים בכמות מצומצמת עפ"י מזג האויר הצפוי ולכבס וליבש במכונות כביסה ויבוש הנמצאות בדרך באתרי קמפינג או מרכזי טיול ומופעלות ע"י מטבעות. בחלק מהקמפינגים בנורבגיה מרשים שימוש במכונות רק למי שמתאכסן אצלם, אולם ניתן למצוא בחלק מהמקומות מכונות הפתוחות לשימוש לכלל המטיילים.
חניונים: מהניסיון שלנו, השהייה באתרי קמפינגים מיותרת. הקרוואן מאפשר שהייה עצמאית לחלוטין בשטח באם מקפידים על מילוי דלק, מים ומכלי גז וריקון מים אפורים וביוב. הקמפינגים עמוסים וצפופים, בעיקר בסופי שבוע, ולא נותנים ערך מוסף משמעותי לקרוואן, בעוד שהשהייה העצמאית בחייק הטבע היא אולטימטיבית.
• חשוב להקפיד על חנייה עצמאית במקומות מותרים, השארת השטח נקי ומילוי וריקון המכלים במקומות המיועדים לכך בלבד. 
חשמל: חשוב לקחת ממיר זרם מ-12 ל-230 וולט בגודל של 150-200 וואט, המתחבר לנקודת המצית לצורך הטענת פלאפון, מצלמה דיגיטלית וכל מכשיר חשמלי קטן אחר. על ידי כך אין צורך כלל בהתחברות למקור מתח חיצוני של 230 וולט לכל אורך הטיול.
מים: כדאי להביא מהארץ ערכה מוכנה למילוי מים למיכל המים הכוללת צינור גינה ירוק בקוטר 10 מ"מ באורך של 3 מטר שעליו מחובר מחבר לגו לחיבור מהיר (נקבה) ובנפרד שני מחברי לגו תואמים אליו (זכר) אחד עם הברגה פנימית בקוטר של 1/2 ו-3/4 והשני עם הברגה פנימית של 3/4 ו-1 צול לחיבור לכל הברגה חיצונית אפשרית של ברז מים.
• מומלץ לאסוף את הקרוואן בתחנה הקרובה האפשרית ליעד העיקרי במסלול הטיול. המבורג היא תחנה אידיאלית לארצות סקנדינביה, פרנקפורט נוחה לכוון ארצות השפלה וצרפת, ומינכן לאוסטריה ואיטליה.
• כדאי להשתמש בהסעה מוזמנת מראש על ידי "מוטורהום ישראל" משדה התעופה לתחנת הקרוואנים ביום ההגעה ובכוון ההפוך ביום החזרה. זהו סידור מאוד נח יעיל וגם משתלם בסופו של דבר מבחינה כספית, במיוחד במקרה של משפחה עם ילדים ויחסית הרבה ציוד.
בדיקה: חשוב ביותר לבצע בדיקה יסודית של תקינות הקרוואן מבפנים ומבחוץ כולל הגג והחלונות שבו ולרשום על טופס השכירות כל ליקוי שנמצא. שעת האיסוף הרשמית של שעות הצוהריים ואיילך מציבה קושי באפשרות לתקן תקלה בלתי צפויה, מכיוון שהמוסכים כבר נסגרים ולכן מומלץ להגיע לתחנת האיסוף מוקדם ככל הניתן במסגרת שעות האיסוף הרשמיות (אנו הגענו לפני כן וקיבלנו את הקרוואן, מה שהשאיר בידנו זמן נוסף להתארגנות וליציאה לדרך למרות שאת התקלות שאיתרנו כבר לא ניתן היה לתקן וגם לא לקבל רכב חלופי).
סופרמרקט: לאחר איסוף הקרוואן כדאי לגשת לאחת מרשתות הסופרמרקטים הזולות (ALDI או LIDEL) ולהצטייד בכל מוצרי המזון הדרושים לתקופה הארוכה ביותר האפשרית. אלו חנויות זולות ביותר המחזיקות סחורה מעולה. הצלחתן טמונה בכך שאופן החזקת המוצרים הינה בבלקים על משטחים או מוצרים במקררים בשרות עצמי בלבד. כמו כן קיימת בהן חנייה מרווחת ונוחה לרכב גדול. ניתן לקנות בהן את כל מצרכי המזון הדרושים. בהמשך הדרך מצטיידים במוצרים השוטפים: מוצרי חלב, לחם וכל מה שאזל מהמקרר. גם כאן כדאי לבחור בסופרמרקטים זולים, בדנמרק יש גם כן את ALDI.
החזרת הקרוואן: בערב שלפני החזרת הקרוואן, כדאי להיכנס לקמפינג הסמוך לתחנת ההחזרה (ניתן להיעזר במוטורהום בקבלת הפרטים על הקמפינג הקרוב המומלץ לכל תחנת איסוף), על מנת לפרוק בצורה בטוחה את הציוד בקרוואן לתוך הצ'ימידאנים, לנקות היטב את כל הקרוואן, למלא דלק ולרוקן מיכלי מים וביוב.
מעבורות: ניתן לשלב בכרטיס אחד את המעבר במעבורת מגרמניה לדנמרק עם המעבר מדנמרק לשבדיה באם זה תואם את תכנון המסלול. השילוב מוזיל את המחיר. תדירות המעבורות תכופה ביותר ואין צורך בהזמנת מקום. המחיר הוא לפי גודל הקרוואן ומספר וגיל הנוסעים. המעבורות לחציית הפיורדים בנורבגיה הינן זמינות ביותר בתדירות גבוהה ואין צורך להזמין מקום מראש. כדאי לברר לגבי שעת ההתחלה וסיום השרות, למרות שאם מגיעים מוקדם מדי מחכים במקום ואם מאוחר מידי אז עם הקרוואן אין שום בעיה וחונים באיזור עד למעבורת הראשונה שלמחרת. בסופי שבוע תדירות המעבורות קטנה.
• לגבי המעבורת מ-KRISTIANSAND שבדרום נורבגיה אל Hirtshals שבדנמרק, כדאי לבצע הזמנת מקום מראש ברגע שיודעים מתי רוצים לבצע את השייט. על הקו עובדות שתי מעבורות: המהירה שזמן השייט שלה הוא 2.5 שעות ומוגבלת מבחינת כשר נסיעת קרוואנים והאיטית שזמן השייט שלה הוא 4.25 שעות וכשר נסיעת הקרוואנים שלה גדול מפליגה רק פעמיים ביום. התשלום הוא עם ההגעה לנמל. יש לרשום את מספר ההזמנה עם ביצועה ולמסור אותה בקופה בנמל. בכל הנמלים מסלולי הגישה למעבורות משולטים בברור לאורך כביש הגישה עוד הרבה לפני הנמל על פי היעד אליו היא מפליגה. ברציף עצמו בדרך כלל עומדים עם הקרוואן במסלול נפרד מזה של הרכבים הפרטיים ועולים למעבורת על פי ההנחייה של הצוות שלה. כל התהליך הוא נינוח,אדיב ונח ותענוג לראות את ביצועו החלק והמיומן על ידי צוותי המעבורות.
נהיגה: בנסיעה עם הקרוואן להיות כל הזמן ערניים לגבי תמרורים המגדירים את הרוחב והגובה המכסימליים של הרכב הניתנים למעבר במכשולים שונים שבדרך (גשרים, מנהרות, מגרשי חנייה וכולי). על החלון הקדמי של הקרוואן כתובים הגובה והרוחב שלו.

דרך צלחה מהנה ובטוחה!

דרך הטרולים מבט מלמעלה

קבלו הצעה