אירופה

אירופה

טיפים לטיול בקרוואן בספרד / משפחת שיק


הטיול היה מדהים (רוב תודות למתכנן הטיול!) והנסיעה בקרוואן היא חוויה מדהימה!!! אנו נהנינו מהקרוואן בצורה בלתי רגילה (הילדים בכלל לא רצו לרדת ממנו. מבחינתם הטיול בספרד זה הקרוואן. את מי זה מעניין לראות את האלהמברה כשיש קרוואן).

ביום הראשון באמת קצת מוזר לך. כולם כל הזמן ביחד בתוך ה"קופסא" הזאת. הכל קטן וצפוף בהשוואה לבית או חדר בבית מלון. בדבר הזה צריך גם לנסוע, גם לישון, גם לאכול, גם להתקלח, גם... בקיצור - הכל. ביום השני פתאום מבינים את היתרון שיש בזה - אפשר גם לנסוע, גם לישון, גם... - אפשר הכל! ואז פתאום מגלים כמה שהקרוואן קומפקטי ויש מקום לכל אחד ולכל דבר. כמה זה כיף שאפשר לעצור פתאום באמצע היום, לשבת לאכול צוהריים בנחת, לנוח קצת (אפילו להגזים ולישון קצת) ולהמשיך לטייל או לנסוע רעננים ובכיף. בקיצור – התמכרנו לקרוואן!

טיפים לטיול בספרד
סוגי דגמים: כשמדברים על קרוואן משפחתי (4 אנשים), ישנם שני סוגים של קרוואנים: קרוואן עם מיטה זוגית מעל הקבינה. או קרוואן עם מיטה זוגית בסוף הקרוואן. הופתענו לגלות שהקרואן השני (2) נחשב בדרגה גבוהה יותר ויוקרתי יותר ולדעתי - הוא גם הנוח ביותר. לכאורה הוא נראה צפוף יותר מהראשון, אולם זה רק בתחושה. למי שנוסע עם ילדים ולא רוצה ילדים מטפסים, עולים יורדים בסולמות כל היום, לרבות מריבות מי עולה ראשון, עכשיו רק אני למעלה וכולי - הקרוואן השני נותן שקט ומנוחה. מה גם שלנו, הקשישים בחבורה, זה לא תמיד נוח לטפס על סולמות כדי להגיע למיטה שהתקרה שלה היא חצי מטר מעל הראש (בשני התקרה גבוהה יותר, באופן טבעי).

וילונות- יש קרוואנים עם וילון שמפריד בין הקבינה לבין שאר הקרוואן ויש קרוואנים שמגיעים עם כיסוי נצמד מיוחד לכל החלונות. הוילון יותר נוח לתפעול ואילו הכיסוי אוטם לאור, במיוחד כשרוצים לישון קצת יותר בבוקר.

תפעול הקרוואן נהפך מהר מאוד (בערך ביום השני) לעניין שבשגרה, וזה מה זה פשוט...

לינה - יש כל מיני אפשרויות למקומות לינה בלילה:
1. קמפינגים מסודרים, ויש המון כאלה, גם בערים וגם מחוץ לערים. (בכל קרוואן יש מדריך אתרי קמפינג, לפי מקומות וערים, אשר מפרט במדויק מה יש בכל קמפינג. לא תמיד יש באנגלית, אבל אפשר להסתדר עם מה שיש). למותר לציין שבאירופה הנושא מפותח ביותר. יש המון קמפינגים והמון קרוואנים. מניסיוננו אין צורך להיכנס כל לילה לקמפינג, נהפוך הוא, נכנסים רק כשחייבים (לרוקן קרוואן, למלא מים/מצבר). לקחת בחשבון שכניסה עולה כסף, גם לכל אחד, גם לקרוואן וגם על חשמל במידה ומתחברים.
2. לינה בתחנות דלק מסודרות - בספרד יש את האוטוסטראדה שלא משלמים ויש את זאת שכן משלמים. למי שמתכנן נסיעה ארוכה ביום אחד, מומלץ לפחות חלק ממנה לעשות בזאת שכן משלמים. תחנות הדלק הן חוויה לעצירה – הן גדולות, מסודרות, בעלות חנויות-מסעדות-מינימרקט, בד"כ שירותים ציבוריים נקיים, ובעיקר – יש מקום מיוחד לריקון הקרוואן, מילוי הקרוואן ואפילו אזור מיוחד לשינה. בעונה החמה סביר להניח שלא תהיו שם לבד.
3. לינה בפאתי העיר (על טיילת חוף הים, בצד הכביש) - רק למי שלא מפריע לו רעש המכוניות. לילה אחד ישנו מול הכניסה לאצטדיון האולימפי בברצלונה. במשך הלילה היה שקט מאוד. בשעות הבוקר המוקדמות החלה התנועה העירונית לזרום ואז כבר היה קשה להמשיך ולישון. לעומת זאת, ישנו באחד הרחובות הצדדיים שליד ה"פורט אוונטורה" ולא היינו לבד. היה ממש בסדר.
4. לינה בחניונים ציבוריים - לאלהמברה הגענו לילה קודם וישנו בחניון הציבורי שנמצא בכניסה לאתר. למרות שצריך לשלם על החניון (לוקחים פתק בכניסה), התשלום הוא רק כאילו נכנסתם בבוקר. לכל מי שנוסע לשם עם קרוואן - מומלץ ביותר! (אל תדאגו – גם שם לא תהיו לבד). בסביליה ישנו בחניון שלא משלמים, על גדת הנהר וגם פה היה ממש בסדר. ככלל- אפשר להיות יצירתיים כמה שרק אפשר - היכן שמותר ולא מסוכן ולא להשאיר לכלוך!

כניסה עם קרוואן לעיר, לא תמיד נוחה. מי שאמון על נהיגה ברכב גדול יסתדר טוב יותר, באופן טבעי. מי שלא -לא נורא. מחנים את הקרוואן הכי קרוב למרכז שאפשר ושמוצאים חניה. הולכים קצת ברגל למרכז, קונים כרטיס לאוטובוס תיירים (זה שעושה סיבוב בעיר דרך כל מקומות התיירות ויש לו קומה שנייה פתוחה – קיים בכל הערים הגדולות בספרד), עולים ויורדים כמה פעמים שרוצים ואיפה שרוצים לאורך כל היום וחוזרים בערב לקרוואן (או שאפילו עושים הפסקת צוהריים, ככתוב לעיל). מסתדרים מצוין ולא לפחד!

מים ודלק - ככלל, הספרדים מאוד נחמדים ואדיבים. בכל תחנת דלק שעצרנו וביקשנו למלא מים בקרוואן - הסכימו בלי שום בעיה. מה גם שבד"כ, צינור המים קרוב לצינור מילוי הסולר, כך שממלאים את שני המכלים בעת ובעונה אחת.

נסיעה עם ילדים - כל הורה מכיר את הילדים שלו ורק הם יכולים לדעת האם לשכור קרוואן או לא. אנחנו עם שלנו הצלחנו והנסיעה הזאת תיזכר בלבנו להרבה שנים כחוויה נהדרת. בכל מקרה, לא לשכוח לקחת לכל אחד את הדובי שלו, המשחקים שלו, הספרים שלו וכולי. ניתן לקנות בחנויות ספרים/מתנות חוברות יצירה (קו לקו, צביעה, מדבקות וכולי), לקחת שש-בש, דוקים, קלפים ועוד. חלק גדול מהדברים ניתן לעשות תוך כדי נסיעה. אומנם זה הרבה דברים לקחת מהבית, אולם מהרגע שנכנסים לקרוואן פורקים את הכל, מסדרים כל דבר במקומו (יש הרבה מקום לכל מיני דברים) ממש כמו בבית, ואורזים בחזרה ביום האחרון. שווה כל רגע של תעסוקה לילדים!

ארוחות - אנחנו אכלנו כמעט רק בקרוואן. בפאתי העיר תמיד ניתן למצוא את הסופרמרקטים הגדולים, עם המחירים הזולים יותר מאשר בתוך העיר. עושים קניה כל 3-5 ימים ממש כמו בבית: לחם, חלב, גבינות, נקניק, ירקות, פירות, עוגה, גלידה, שתייה וכדומה. ניתן לבשל בקרוואן אז אפשר לקנות שניצלים, פסטה... לבשל תפו"א לפירה, מרק ירקות... מבחינת כלים - ניתן לשכור מהחברה בחו"ל, ניתן לקחת מהבית וניתן לקנות בחו"ל. אנחנו לקחנו סכו"ם, סיר בינוני ומחבת מהבית. צלחות וכוסות קנינו ביום הראשון – סט קומפלט, הכי פשוט, זה יותר זול מאשר להתחיל לאסוף כלים בנפרד, ובסוף השארנו אותו מתנה. לא הצטערנו. כמו כן, לקחנו מצעים ומגבות מהבית (מגבת גדולה לכל אחד, 2 סדינים זוגיים ושמיכת טלוויזיה לכל אחד). זול יותר ונעים יותר מאשר לשכור מהחברה.

כביסה - כמעט בכל קמפינג יש אפשרות לכבס. למרות שמכונות הכביסה נוטות להיות גדולות, אל תתפתו לכבס הכל במכונה אחת. המייבשים בד"כ קטנים יותר או לא מספיקים לייבש בהפעלה אחת, ואז תמצאו עצמכם מחכים עד אמצע הלילה לסיבוב השלישי של המייבש.

תיקונים - קרה ושברתם פנס, מראה, פלסטיק זה או אחר בקרוואן (וזה קורה) – נסו למצוא מוסך מקומי של הרכב (פיאט, מרצדס וכדומה) או מוסך של חברת קרוואנים אחרת. סביר להניח שיצא זול יותר להחליף לבד את החלקים, מאשר לשלם בסוף לחברת ההשכרה.

מבחינה כלכלית, טיול כזה הוא לא טיול זול (אנחנו נסענו לשבועיים). אולם, עשינו חישוב, שאם היינו שוכרים רכב לאותה תקופה, ישנים את כל אותם לילות בבתי מלון, ולו גם הזולים ביותר ואוכלים 2 ארוחות ליום בחוץ (צהריים+ערב) - היינו משלמים כמעט כפול (!!!) על אותו טיול ומפסידים חוויה מיוחדת כזאת.

סעו בשלום ותעשו חיים!!!
משה שיק, מושב בני עטרות

 

 

קבלו הצעה