אירופה

אירופה

מהמבורג לסקנדינביה ב-18 ימים / אריה דיקמן, כרמיאל


הרכב: זוג הורים ושני ילדים
מספר ימי הטיול: 18 ימים
יוני 2003
התחלה וסיום בהמבורג

חזרנו מטיול 18 יום (נטו) בסקנדינביה (חודש יוני), 2 מבוגרים ו-2 ילדים מתבגרים (15-14).
השכרת הקרוואן בארץ הייתה חלקה וללא כל עיכובים, קיבלנו יחס אדיב ותשובות לכל שאלותינו.
שולחן וכיסאות - כן או לא? למי שמתכננן נופש בקמפינגים כן, למי שרוצה לראות כמה שיותר - חבל על הכסף.

קבלת הקרוואן הייתה בהמבורג, 15 דקות נסיעה משדה התעופה. מוניות - כדאי לבקש הפעלת מונה. קיבלנו את הקרוואן בשעה 13.00 והיחס היה אדיב.
מניסיוננו כדאי לבדוק את ניקיון הקרוואן טוב - בהחזרה דורשים ניקיון של "פסח" כולל ניקיון קירות וכל פינה בקרוואן. תידרשו לשאוב את תא הנהג. דרשו שואב אבק ותקבלו. והחשוב מכל הריחו טוב את המזרנים כולל הפינה מעל תא הנהג - אם המזרנים לא נוקו  בצורה יסודית, ריח רע של שתן או חלב חמוץ יפגום בשנתכם. כמו כן דרשו נתיכים (פיוזים) נוספים חלקם נשרפים.

במידה ואתם לוקחים קרוואן עם מספר מקומות שינה גדול ממספר הנוסעים ואין בדעתכם לפתוח מיטות, נסו להשאיר את הכריות הנוספות בתחנת ההשכרה. מומלץ לדעתי לשלם את דמי הפיקדון במזומן לא בכרטיס אשראי, דמי הפיקדון נפדים מחשבונכם ביום ההשכרה לפי שער קניה גבוה ומוחזרים ימים רבים לאחר חזרתכם לארץ, לפי שער מכירה נמוך (הערת מוטורהום, רוב חברות ההשכרה לא מאפשרות זאת).

בקרוואן קיימת עין אלקטרונית המציינת את המרחק בנסיעה לאחור, אין לסמוך עליה, היא לא מדויקת ועל פגיעה קלה בפגוש + פנס אחורי שילמתי 425 יורו.
שימו לב בחזית תנור חימום המים, על הרצפה, נמצאת משאבה לריקון מי השתייה ולה כפתור אדום. במידה ונישרף לה הפיוז, המשאבה משחררת את כל מי השתייה. במידה וגיליתם שמי השתייה ברחו, החליפו פיוז והרימו את הכפתור.

יצאנו לדרך כשבתחילת הנסיעה היינו בחשש גדול לגבי רוחב הרכב ואורכו. אחרי נסיעה קצרה חשש זה עבר, ולאחר יום - אתה נהג מיומן. הקרוואן מילא את הציפיות שלנו - מצד אחד כלי רכב לעבור ממקום למקום ומצד שני בית מלון - לא 5 כוכבים, אבל נמצא בכל מקום. בסקנדינביה ישנו את רוב לילותינו בחניונים לצד הכביש או בחניוני סופרמרקטים בשולי הערים (ברוב המקרים לא היינו לבד). נורבגיה מסודרת מאוד לגבי קרוואנים ובתחנות דלק רבות ישנן עמדות לריקון שפכים ולמילוי מים. בשבדיה תחנות מעטות על האוטוסטרדות. במקומות אחרים ביקשנו למלא מים בתחנות הדלק בהם תדלקנו וברוב המקרים קיבלנו תשובה חיובית (מומלץ להביא מהארץ חיבור מהיר זכר לצינור גומי  עם הברגה 3/4 נקבה). את השירותים רוקנו בשעות הבוקר בשירותים שבחניונים לצד הדרך (רצוי כאשר אתם לבד) ומים אפורים פתחנו את הברז מעט בזמן נסיעה בין ערים. כניסה לקמפינגים הייתה בימי כביסה.

לדעתי כדאי להביא מהארץ מגבות וכלי מיטה, מטהר אויר ריסוס+קבוע, תוספות לארוחות (פרט לפירה אין להם תוספות להכנה מהירה), פינג'ן.
מחירי הסולר באירופה ברוב המקרים גבוה ממחיר דלק בארץ. במקומות רבים בסקנדינביה המרחק בין תחנות דלק מעל ל-100 ק"מ יש למלא את מיכל הסולר כאשר השעון עבר את החצי  ולמלא רק סולר.

המלצתי העיקרית לגבי טיול בסקנדינביה לשמור את הקצפת לסוף הטיול - טיול בפיורדים בנורבגיה. לאחר ביקור בפיורדים, כל מקום שתבקרו בו יפגום בטיול. נ.ב. על אוסלו חובה לוותר. העיר האפורה ביותר בה ביקרתי באירופה.

קבלו הצעה