אירופה

אירופה

טיול מקסים מפרנקפורט לנורבגיה / משפחות אורן ונאה


הרכב: 2 משפחות
מספר ימי הטיול: 15 ימים
יולי-אוגוסט
התחלה וסיום בפרנקפורט

חזרנו מטיול מקסים בסקנדינביה, 15 יום, סוף יולי תחילת אוגוסט, שני קרוואנים. המשפחה שלנו: 2 מבוגרים, 3 ילדים (17,13,7), קרוואן נוסף, חברים: 2 מבוגרים, 3 בנות (17,14,10).

הקרוואן
הטיול בקרוואן מומלץ ביותר. למשפחה שלנו היה, נעים ומגבש, צפוף, אך לא מידי. שכרנו קרוואן גדול יותר ממספר האנשים (גרופ 6), המרחב היה גדול יחסית, מה שהתברר כהחלטה חכמה, למרות מחירו הגבוה יותר. לקרוואן הגדול (1 מטר יותר) יש עוד "סלון" מאחור שנפתח למיטה גדולה כפולה, אנחנו השארנו את המיטה הזו פתוחה כל הטיול. האפשרות בטיול עם קרוואן, לטייל נטו, ולא לבזבז זמן בחיפוש צימר, מלון, מסעדה, הכל יש בקרוואן, מייצרת טיול קל וספונטני, תמיד אפשר לעצור, לישון, לאכול, להנות מהטבע.

את רוב הלילות ישנו בקמפינגים מסודרים, למרות שאין הכרח (אפשר לחסוך 25 יורו לערך ללילה). הקרוואן מספיק מבחינת חשמל גם ליומיים שלושה בטבע ומים ניתן למלא ולרוקן בכל תחנת דלק. מצד שני הקמפינגים בסקנדינביה מסודרים, נוחים מאד ונעים לשהות בהם, בנורבגיה ישנם קמפינגים כל כמה קילומטרים, אין צורך להצטייד במדריך, אנחנו טיילנו בשיא העונה ולא נתקלנו אף פעם בבעיית מקום פנוי, או באי מציאת קמפינג.

בקבלת הקרוואן יש לבדוק אותו מבפנים ומבחוץ ביסודיות ובסבלנות, לא למהר לצאת. כדאי לבדוק שהרדיו עובד, בדיוק איך המיטות הופכות לשולחן וכל דבר קטן לשאול. קיבלנו קרוואן במצב טוב, מלבד כמה תקלות קטנות כמו ארון מטבח שלא נסגר, הנגר בתחנה ניסה לסדר ולא הצליח וארון מטבח נוסף התקלקל במהלך הנסיעה. כיוון שבמשך הנסיעה ארונות מטבח לא נעולים נפתחים הינו צריכים לקשור את הארונות כל נסיעה בחבל. מד המים האלקטרוני התקלקל בימים הראשונים, כך שלא ידענו את כמות המים שנותרה לנו במיכל, תקלה שהתבררה  שחוזרת על עצמה וידועה רק בנורבגיה (בשל אחוז מליחות המים), חבל שלא מתקנים אותה, או לחילופין מיידעים את השוכרים. הקרוואן בנוי, כמו "בית ברבי", הכל מאד עדין. מספר החירום שמופיע על הרכב לא ענה כשניסינו להתקשר. פינת האוכל שהופכת למיטה, מאד לא נוחה לישיבה בנסיעה, הכריות זזות כל הזמן ומתגלצ'ות קדימה, כדאי להמליץ לחבר אותם למושבי העץ בצורה יותר חזקה.

המסלול
אנחנו שכרנו את הקרוואן בפרנקפורט במטרה להגיע בעיקר לנורבגיה.
השיקולים:
• מחיר הקרוואן בגרמניה זול בהרבה מאשר שכירת קרוואן בנורבגיה.
• חיפשנו קרוואן קרוב מידי למועד היציאה, כחודש לפני, ולא היה קרוואן פנוי בנורבגיה.
השיקול היה מוטעה ולא מומלץ.
הסיבות:
• הנסיעה ארוכה מאד עד היעד העיקרי - נורבגיה.
• מחיר הדלק, המעבורת וימי השכירות לא מצדיקים חיסכון בשכירת קרוואן בגרמניה.
• אם היינו שוכרים קרוואן בנורבגיה, אמנם היה מחירו יקר, אך היינו שוכרים פחות ימים, לא מתישים עצמנו בנסיעה ארוכה, והמחיר היה מתקזז. הטיול היה יותר ממוקד והיינו מנצלים את הימים בנורבגיה היפה, במקום באוטוסטרדות בגרמניה.

המלצות להצטיידות לפני היציאה
שמיכות פוך (לא שקי שינה) ומצעים לקחת מהבית.
• ארזנו את הכל בצ'ימידן גדול בתוך שקיות וואקום מופלאות. שקיות מיוחדות, לא יקרות, רב פעמי, שניתנות לרכישה בהום סנטר - מכניסים את הציוד שואבים בעזרת שואב אבק את האוויר ונפח השקית מצטמצם ל-% 25. לא יאומן כמה ניתן לדחוס, במיוחד כשמדובר בשמיכות פוך, מעילים, וכדומה, שהאוויר בהם תופס הרבה נפח. בדרך בחזרה יש בתחנה שואב אבק וניתן לארוז באותה צורה.
• כדאי מאד לקחת ממיר ל-220 וולט ומפצל חשמל כדי שניתן יהיה להטעין בו זמנית כמה מכשירים, חבל, פנס, נרות, גפרורים, שקיות ניילון (כמובן שכל דבר ניתן לרכישה, אך המחיר יקר ולא תמיד דרושה אריזה שלמה).
• מטבח: אבקת מרק, תבלינים, קוסקוס, סוכרזית.
• המלצה נוספת לא להתעצל ולקחת הרבה ציוד כמו: ספרים, משחקים, תשבצים. יש הרבה זמן בנסיעה ובעצירות.

החיים בקרוואן
חשוב להבין שטיול בקרוואן הוא לא נופש, הוא בהחלט עבודה. הקרוואן דורש הרבה טיפול, מילוי מים, ריקון מים, ניקוי מיכל השירותים, ניקיון פנים הקרוואן, שמתלכלך מאד בשל היותו קטן ומאכלס 5 אנשים, שנכנסים ויוצאים כל הזמן, כל ארוחה דורשת זמן, הכנה, ניקיון ושטיפת כלים, כל  החפצים צריכים להיות מסודרים במקום, נעולים בארונות לפני שנוסעים, כי אם ישנו ציוד "משוחרר" הוא מתחיל ל"עוף" תוך כדי נסיעה.

הנהיגה בקרוואן
הנהיגה בקרוואן שונה מעט מנהיגה רגילה. אך מתרגלים מהר מאד, ומתאהבים. הקרוואן גדול ומסורבל, הוא בעצם משאית  ידנית (לא אוטומטית), שעליה מורכב בית. צריך לזכור כל הזמן שהקרוואן גבוה, רחב ובולט קדימה ומהצד, ולכן צריך תמיד לשמור על מרחק ביטחון. נסיעה לאחור תעשה אך ורק עם אדם שמכוון מבחוץ את הנסיעה. וכדאי לא לקבל ביטחון לאחר כמה ימים  ולהמשיך ולהקפיד על הכלל הזה. ראינו קרוואנים שבקלות רבה הפילו עמודי חשמל, נתקעו בהר מימין הדרך, שבלט מעט לתוך הכביש, וכאלה שנסעו אחורנית ללא מכוון ופגעו במכונית או בחפץ אחר בכביש. הנזקים כבדים וחבל על הכסף, על העצבים ובעיקר על "קלקול " הטיול. נהגו בזהירות!!!!

במשפחה שלנו נהגנו שנינו ונהנו מאד, רוב הנשים לא מעיזות לנהוג וחבל, רק צריך לנסות. כשנוהגים בשניים ישנה הזדמנות לנוח, לנסוע מרחק גדול יותר, ובזמן שלא נוהגים , להינות ממשחק ושיחה עם הילדים מאחור. בנורבגיה הכבישים מאד צרים ומסוכנים. צריך לנסוע מאד לאט, מקסימום 60 קמ"ש, בריכוז גבוהה מאד ובשלווה. הנוף המהמם, עוצר נשימה, ולכן כדאי הרבה לעצור וליהנות, לראות, לנשום אויר. לא למהר.

מסלול הטיול שלנו התחיל בגרמניה לכן לא פרטנו אותו, כי אנחנו ממליצים להתחיל בסקנדינביה. הספרים של סקנדינביה מעולים וקל לייצר מסלול מתאים.

בכל מקרה, נשמח לעזור ולייעץ לכל המעוניין.
גיא ועירית אורן, תמרת

קבלו הצעה