אירופה

אירופה

שבועיים בדנמרק ונורבגיה / צור גונן


הרכב: זוג הורים ושלושה ילדים
מספר ימי הטיול: 14 ימים
ספטמבר 2007
התחלה וסיום בהמבורג

שלום רב,
אני מרגיש חובה לסייע לאחרים ולמקסם להם את החוויה המיוחדת הזאת. לאחר שנעזרנו לא מעט בדברי אחרים אשמח גם לתת מעט מניסיוני.
טיילנו כיומיים בדנמרק, 10 ימים בנורבגיה ויומיים למנהלות וטיסות. אנו משפחה בת 5 נפשות עם 3 בנות בגילאים 4, 8, 11.
הטיול במוטורהום, בנורבגיה היה חוויה מופלאה ומיוחדת. ללא ספק, נורבגיה היא לא רק המדינה העשירה בעולם (מספר 3 בייצוא נפט) אלא גם היפה מכולן.

יחד עם זה, אני מרגיש חובה לשבור כמה מיתוסים ולהפוך לכם את הטיול לטוב, מהנה וחכם יותר.

מספר טיפים
• נחיתה בהמבורג, גרמניה ושכירת קראוואן: אם היעד המרכזי הוא נורבגיה - אני לא ממליץ. בידקו בכמה יקר יותר לשכור בנורבגיה עצמה. קחו בחשבון כ-1200 ק"מ (סה"כ הלוך ושוב) במרחק שבין הכניסה לנורבגיה בקריסטיניאסנד לבין המבורג, לאחר חציית כל אורכה של דנמרק ותוסיפו את מרכיב הזמן - כשלושה ימי נסיעה אינטנסיבית ואת המעבורת הלא נעימה בת 4-5.5 שעות לכל כיוון ובעלות כוללת גבוהה מאוד (יש לכלול ארוחות שכמעט בלתי נמנעות כי אין גישה לרכב). הפיצוי הגדול - הרווחנו יום כיף פנטסטי לכולנו בלגולנד שבבילונד, דנמרק (אבל חוץ מזה, לא היה זמן לראות שום דבר בנוסף בדנמרק, וקופנהגן רחוקה ומתווה שינוי אסטרטגי בנתיב ובתמהיל הימים של הטיול והשהייה בנורבגיה). אם מתמקדים ונוחתים בנורבגיה - אפשר להספיק המון בעשרה ימים בלבד.

• המוטורהום ששכרנו היה קצר מדי לכולנו - 6 מטר בלבד. לא ממליץ. מוטב לשלם עוד ולהזמין את הגדולים יותר. כמו כן לקחת בחשבון את התייקרות המעברים במעבורות בתוך נורבגיה. זה שווה. קרוואן ל-5 נפשות, בלי הפרדה בין יחידת הורים ליחידת ילדים, זה צפוף ואינטנסיבי מדי. התנזרות בכפייה ל-14 יום, לחץ מתמיד מהילדים ועליהם, מרחב תנועה קטן מדי. לצערי, הזמנתי את הקראוון הגדול ולא היה במלאי. אם אתם חמישה ואף 4 אל תתפשרו על העניין הזה. אתם נוסעים לטיול, לא ל"גיבושון".

• הקראוון, המוטורהום, נפלא, חדיש ומאובזר היטב. מאידך, תקראו בעיון את ההוראות הפעלה לכל מערכת ותצפו בסרט (סה"כ 30-40 דקות מקסימום). זה קריטי. יש המון מערכות: חימום, שפכים, גז, קירור, שפכים אפורים, חשמל, 12 וולט ו-220 וולט, את הכל ניתן ללמוד ובקלות. אבל בלי לימוד שיטתי עקומת הלמידה מתארכת ובדרך עושים שטויות וסובלים.

• מפות - אני לא הצלחתי למצוא ותכננתי את הטיול לפי מפת קנ"מ 1,800 מליון. זה לא מספיק ומפספסים דברים חשובים לתכנון ולאומדן המרחקים והלו"ז. חפשו מפות של - 650 אלף (6.5 ק"מ לס"מ לעומת 18). אם לא תצליחו, אז תרכשו מייד עם הנחיתה כפי  שאנחנו עשינו.

• לגבי GPS - ייתכן וזה אישי - אבל כמה טוב שהיו לנו גם מפות טובות.  זה לא מזיק שיש GPS אבל אוי ואבוי להיבנות על זה. בפעם היחידה שהיינו תלויים הוא ממש הזיק לנו.

• הטיול יקר. הכל יקר שם וגם להגיע ולחזור. לשריין לשבועיים למעלה מ-6500 יורו לכל הפרויקט.

• מזג אויר - נאלצנו לדחות הטיול בשבועיים והגענו לנורבגיה ב-2 לספטמבר. כך שמתוך 10 ימים, רק בשלושה השמש זרחה והאירה. השאר גשום ברמה כזו או אחרת. אני ממליץ להיות שם בקיץ ולעזוב עד 30 לאוגוסט.

• טיילנו במרחב הדרום מערבי של נורבגיה. קשה לתאר כמה יפה. בכל מדינה "נורמלית" נוסעים 50-100 ק"מ ומגיעים לאטרקציה  בנורבגיה כל ק"מ נסיעה לקוח מירחון נשיונאל גאוגראפיק. טיילנו בהמון ארצות מן המזרח הרחוק, אירופה ואחרים... אבל כל כך הרבה יופי בכזאת אינטנסיביות... אין מילים לתאר!

• לנקות מבפנים לפני החזרה. ככה זה באירופה (גם את הספינה ניקינו). לנו לא נותר זמן בבוקר ושילמנו קנס לניקיון.

נקודות שאסור לפספס
 השיא של הטיול וברוך השם עם שמש מושלמת - פריקסטולן בליספיורד Preikestolen - הר המטיף. שלוש שעות למעלה ברגל, 2.5 למטה. קשה, אינטנסיבי, עם 14 ק"ג על הגב (שתהיה בריאה הקטנה), אבל, אומרים שזו נקודת התצפית היפה בעולם. זה כנראה נכון. גם הגדולות (המתורגלות בטיולים ממדבר יהודה) כמעט ו"נשפכו" לקראת הסוף וכנראה קיללו אותי. אבל אפילו הן כששואלים מה היה הדבר המדהים ביותר בטיול. זה זה. לא להתפנק ולא לוותר (ראינו בני 70 צועדים!).
 סטאבנגר וברגן יפות מאוד. אם כי ה"גשם" "אקמה ערירי"...
 הארדנגר סנטר נורהימנסונד - מוזיאון הספינות. חוויה לילדות שבנו סירות קטנות בעצמן.
 וכמובן - לגולנד למי שבוחר לטייל גם בדנמרק.

ושכחתי עוד המון ערים קטנות על הדרך, מפלים אין סופיים, אתרי קמפינג מאובזרים הייטב ופרוסים בכל פינה (בלי צורך לתכנן מראש. פשוט רואים את השלט ונכנסים...) והכל כל כך יפה...

את הטיול הבא, בין אם נשוט בשייט תעלות (מודל מופלא משנה שעברה...) או שוב פעם בקרוואן (פיתחנו מומחיות). הטיול הבא הוא רק אני ובת זוגתי. הילדים אצל סבתא...

תיהנו, אנחנו נהננו מאוד.
תודה על השירות.

קבלו הצעה