אירופה

אירופה

טיול קרוואן להולנד, גרמניה ובלגיה / משפחת עוואד, קיבוץ עברון


הרכב: זוג הורים ושלושה ילדים
מספר ימי הטיול: 13 ימים
יולי 2012
התחלה וסיום בדיסלדורף

שלום למוטרהום,
מאוד נהננו, חויה חלומית.
מצ"ב הטיול שלנו.

תחילה לטיפים שלנו
• מצעים וכלי מטבח ובישול - רצוי מאוד להזמין מצעים, כריות ושמיכות מהקרוואן. אנחנו הזמנו, מה שחסך לנו מאוד בלסחוב וחימם לנו את הלילות הקרים של הולנד. בנוסף, רצוי להזמין כלי מטבח כולל סירים. הדברים מגיעים נקיים ביותר (ברמה של חדשים) ונוח מאוד לעבוד איתם.
• תיקים – רק תיקים רכים. למזוודות אין מקום בקרוואן. אנחנו קיבלנו את הטיפ הזה בארץ וזה חסך לנו המון מקום.
• GPS - להזמין מהארץ. נוח ופשוט לשימוש.
• כרטיסים לאתרים – כדאי להזמין בארץ. אנחנו הזמנו כרטיסים לאפטלינג ולדולפינריום דרך חברת הנסיעות "גרייבר", ולמרות שלא היו תורים בימים שהיינו שם, נאמר לנו שאם היו כאלה אנחנו היינו נכנסים מיד. לא כדאי לקחת את הסיכון.
• שולחן פיקניק וכיסאות – אנחנו הזמנו אך לא יצא לנו להשתמש בהם בכלל בגלל מזג האויר הגשום והקר.

למסלול הטיול

יום שני 9/7
יצאנו ב 18:00 מהבית ברכבת לנתב"ג. הטיסה יצאה ב-12:45. למרות ההתראות על עומס, עברנו את הכל בשלום וברגוע.

יום שלישי 10/7
נחתנו בקלן ב-5:00 בבוקר ותפסנו מונית גדולה לכיוון דיסלדורף. הטעות היתה להגיע כל כך מוקדם (5:30). היינו בפתח המשרד קרוואנים שנפתח רק בשעה 8:00. ישבנו על המדרכה קופאים מקור, עד שירון גילה תחנת דלק פתוחה וקנה קפה וקרואסונים, מה שעודד מאוד את רוחנו. לשמחתנו, עובדי המשרד הסכימו להביא לנו את הקרוואן כבר ב-8:00 בבוקר (על אף שלפי הכללים היינו צריכים לשלם על כך עוד יום). אחרי בדיקה של הקרוואן שנמשכה כשעה והסבר על הקרוואן, יצאנו בסביבות 9:30 לסופר הקרוב (2 דקות נסיעה). קנייה מהירה של מצרכים (לא לשכוח, אין שקיות בסופרים ואת המצרכים העמסנו ישר מהעגלה לקרוואן), מילוי דלק ויציאה לכיוון ארנהיים. הגענו למוזיאון הפתוח בארנהיים, במבול של גשם שלא פסק כמעט 4 שעות... בסביבות 16:00 אחרי כארבע שעות נסיעה (עם התברברות בדרך באשמת ה-GPS). חשוב לדעת – ה-GPS קלט שמות יעדים המצויים באותה ארץ בלבד. כדי להגיע לארנהיים (הולנד) מדיסלדורף (גרמניה) היינו צריכים לתת נקודות בתוך גרמניה כי הוא לא זיהה את ארנהיים. הסתובבות והתרשמות של כשעתיים במוזיאון הפתוח (ירד גשם ולא היה פשוט להסתובב שם) נסענו לקמפינג (10 דקות משם) Oostappen Vakantiepark Arnhem. הקמפינג גדול והומה אדם, יש בו הכל (בריכה, מיני גולף, מכולת, ברים ועוד) אבל לא היו מים חמים במקלחות ולא היה אינטרנט. שילמנו 43 יורו לשני מבוגרים ושלושה ילדים.

יום רביעי 11/7
יצאנו לכיוון הדולפינריום ב-Harderwijk. היום היה גשום (כרגיל) אבל כשהגענו לשם, בדרך נס הגשם פסק. הסתבבנו בין המופעים המקסימים (הכי מומלץ מופע אריות הים ומופע הדולפינים הגדול), ליטפנו חתולי ים ונהננו. בשעה 17:00 יצאנו לטיילת המקסימה של Harderwijk. הסתובבנו בטיילת, קנינו והתרשמנו. בשעה 19:00 (החנויות נסגרו ב-18:00) החלטנו לנסות קמפינג באיזור, מה שהתברר כהחלטה מוצלחת ביותר. הגענו לקמפינג Dennenhoek שנמצא ב-Parallelweg 25 3849 Ml Hierden. הקמפינג היה מקסים, קטן וצנוע אך כולל מים חמים, אינטרנט בתשלום סימלי (6 יורו לחמש שעות), בריכה, מכולת קטנה, ומסעדה). שילמנו 32 יורו.

יום חמישי 12/7
יצאנו לכיוון חיטהורן. הגענו ביום גשום ביותר וקר, אבל לא ויתרנו על שייט אצל אדווין, בחור מקסים וישר מאוד שנתן לנו דף הוראות כיצד להפעיל את סירת המנוע – מודפס בעברית. סגרנו איתו על שייט של שעה וחצי תמורת 25 יורו, אך להפתעתנו הוא לקח מאיתנו בסיום השייט רק 15. השייט היתה חוויה. בגשם וקור תוך הסתבכות בצמחיית מים שתקעה אותנו ואת הסירה בתוך אגם גדול למשך כ-10 דקות, ושמחת הניצחון שבהצלחת ההשתחררות בכוחות עצמנו... אבל יחד עם זאת, היה מקסים לשוט בתוך התעלות של העיירה המקסימה ולראות את הבתים היפים עם המרפסות על שפת התעלה. בדרך חזרה לקמפינג של יום קודם, עברנו דרך לליסטד, עיירת נמל מקסימה. בלליסטד יש רחוב מקסים בנוי בצורת מבצר של חנויות מותגים במחירי Sale. המקום מקסים ומפתה, אבל הגענו קצת מאוחר ואחרי 5 דקות כבר סגרו את כל החנויות (18:00 בערב). שעה נוספת של נסיעה ואנחנו שוב בקמפינג המקסים.

יום שישי 13/7
קמנו לבוקר גשום אך התחזית באינטרנט אמרה שתהיה הפוגה גדולה בגשמים במשך היום ולכן החלטנו לעשות שינוי נועז בתכנית ולהגיע לאפטלינג (יום אחד לפני התורים הארוכים של סוף השבוע). ההחלטה התבררה בהמשך כמוצלחת ביותר. שעה וחצי נסיעה והתחלת בילוי ב-12:00 בצהריים. יום קסום ומדהים של רכבות הרים, קרוסלות, אגדות, ספינות, אבובים, מים ועוד ועוד והכל במזג אויר מזמין, לא גשום (למעט דקות של מבול בסוף) ולא קר מידי. ב-20:00 יצאנו לקמפינג הקרוב (5 דקות נסיעה). הקמפינג ענק ושוקק חיים, אין אינטרנט אבל יש מים חמים נעימים, מגרש כדורגל, בריכה, מסעדות , סופר ועוד (נראה כמו כפר נופש). המחיר בהתאם. Oostappen vakantiepark droomgaard. שילמנו 48 יורו.

יום שבת 14/7
התעוררנו לבוקר גשום, עם החלטה להגיע לאצטדיון ארנה באמסטרדם (כשעה נסיעה). הגענו לאצטדיון וחיפשנו חניה, דבר שהיה קשה במיוחד לאור גובה הקרוואן (3.20 מטר) כשכל החניונים לא מתירים כניסה לרכב בגובה כזה (עד 2.9 מטר). בסופו של דבר חנינו ברחוב צדדי כ-10 דקות הליכה מהאצטדיון. הגענו אל האצטדיון ונאמר לנו שניתן להיכנס רק עם הדרכה. שילמנו 54 יורו (שלושה ילדים + שני מבוגרים) ובזמן שחיכינו הסתובבנו בחנות האייקס ובחנות הנייק שבמתחם. נכנסנו לסיור של שעה ורבע (כולל צילום בחדר העיתונאים שעלה לנו 3 יורו). הסיור היה מרתק והאצטדיון מרשים במיוחד. כשסיימנו, בדרכנו חזרה לרכב, גילינו ברחבת תחנת הרכבת מרכז קניות הומה ושווה במיוחד. לדוגמא, מחיר נעלי נייק מהדגם החדש במיוחד עלה בחנות הצדדית 20 יורו פחות מזה שבחנות הנייק שבאצטדיון. הגענו לקרוואן ונסענו לקמפינג Gasper Camping Amsterdam. שילמנו 35 יורו לילה עבור כולנו + 5 מטבעות של 80 סנט כל אחד למים חמים לחמש דקות + 7 יורו למכונת כביסה ומייבש. הקמפינג נעים ונקי מאוד, נוח לשהייה וקרוב מאוד לתחנת המטרו לאמסטרדם.

יום ראשון 15/7
היום זה היום של אמסטרדם. קנינו בקבלה של הקמפינג כרטיס תחבורה חופשי לכל אמצעי התחבורה ל-24 שעות (טראם, רכבת, מטרו, אוטובוס) במחיר של 7 יורו לאחד. במרחק של כ-5 דקות מהקמפינג יש תחנת מטרו. עלינו על המטרו והגענו לאמסטרדם תוך 5 דקות נוספות, אל מרכז העיר (התחנה המרכזית). התקדמנו לכיוון כיכר דאם ומכיוון שהגענו מוקדם (11:00 בבוקר) היו מעט אנשים יחסית. נכנסנו בטעות למדרחוב הקניות קלוורסטראט שנמצא באחת הסימטאות היוצאות מכיכר דאם, אך מיד נסחפנו לשופינג מהנה ולא יקר. לאחר כשעתיים במדרחוב המקסים (כולל שירותים נקיים להפליא במחיר של חצי יורו), יצאנו לכיוון יורדן – החלק הרגוע יותר של העיר, מלא בבתי קפה, חנויות יד שנייה (לא זולות בכלל) וחנויות מיוחדות אחרות. בדרך עברנו על פני משחק כדורגל חופים שהתקיים בכיכר דאם לצפייה חינם של העוברים ושבים. הגענו ליורדן, הסתובבנו והתיישבנו לשתות קפה טעים עם עוגת גבינה. המשכנו עם הרחוב ולהפתעתנו חזרנו אל נקודת ההתחלה – כיכר דאם. (המסלול מעגלי). מכיוון שהשעה היתה כבר 16:00 אחרי הצהריים כל הרחובות סביב הכיכר היו מלאות באנשים, אך הרגיעה ההולנדית המשיכה גם ברחובות הומי האדם. לסיום החלטנו לעשות שייט סביב אמסטרדם. עלינו על סירת תיירים (8 יורו למבוגר ו-4 לילד מגיל 4-12). הסיור ערך כשעה ורבע עם הסברים פיקנטיים על העיר (כולל הבית הצר ביותר, הבית העקום ששקע וסירה שהתפוצצה באמצע שיפוצים וגרמה לניפוץ כל החלונות בבית הסמוך). חזרנו מהשייט והיה כבר 19:00. ירון רצה ללכת לראות את רחוב החלונות האדומים, אך כשהתחלנו ללכת הבנו שהאזור מאוד לא סימפטי ולא נעים בשעות אלה של היום ובמקום זה הלכנו למטרו. 5 דקות ואנחנו שוב בקמפינג. עייפים אך מרוצים מאוד. אמסטרדם נרשמה אצלנו כעיר נעימה וידידותית מאוד למבקר בה.

יום שני 16/7
יום זה מתוכנן להיות היום האחרון שלנו בהולנד. החלטנו לבקר בעיירה קטנה ונעימה – מידלבורח, ומשם להמשיך לברוז' (בלגיה). היה יום גשום במיוחד, אך זה לא ממש הפריע לסיור הרגלי במרכז מידלבורח. לצד התעלות, מידרחוב הומה, חנויות יפות ולא יקרות (גם הרשתות הגדולות A&C, H&M ועוד), היה גם שוק פישפשים מקומי. העיירה כנראה לא מוכרת מספיק, מה שמסביר את היותה דלת תיירים (ומוסיף על הכיף). בעיר זו יש גם אטרקציות כגון: פארק מיניאטורי קטן, פארק חבלים אתגרי ומתחם פעילויות הקשורות בכדורגל, אבל אנחנו החלטנו ללכת הפעם על הטיול הישן נטול האטרקציות). לאחר שעתיים של טיול רגלי במרכז (בכל זאת הגשם הכריע אותנו) עלינו על הקרוואן ושמנו פעמינו לבלגיה – ברוז'. נסיעה של כשעה והגענו לברוז' היפה. התמקמנו בקמפינג בסגנון הישן המנוהל על ידי זוג קשישים נחמד (אפילו בקבלה לא היה מחשב), ובתנועות ידיים (הם לא הבינו אנגלית) הצלחנו לתפוס מקום תמורת 18 יורו בלבד (לא כולל מים חמים במקלחת). השירותים נקיים ויש חיבורים נוחים לחשמל ולמים אך מלבד זאת אין שירותים נוספים. שם הקמפינג: Camping Hoeke בעיירה Damme הצמודה לברוז'.

יום שלישי 17/7
היום הוקדש לטיול בעיר הבלגית היפהפיה ברוז'. התחלנו במוזיאון השוקולד. מצאנו חניה ממש צמודה למוזיאון ונכנסנו לסיור של כשעה תמורת 27 יורו לחמישתנו. הסיור נחמד אך דומה מאוד לזה שעושים בארץ במפעלי שוקולד. משם המשכנו ברגל לכיכר השוק המקסימה ולרחובות הצרים והמיוחדים היוצאים ממנה. טיול נהדר, בתים יפים, חנויות שוקולד מעוצבות ומספקות חוויה רק מלהציץ בהן ועוד חנויות אחרות. לאחר סיור רגלי של כשעתיים כולל פיצה לצהריים, חזרנו לקרוואן לנסיעה של שעתיים ורבע לכיוון הגבול עם גרמניה. עצרנו בסביבת העיר Liege, בקמפינג Polleur. קמפינג גדול מעין כפר נופש, כולל כל השירותים הנלווים ובריכה ואינטרנט מהיר ליום שלם תמורת 8 יורו. המחיר 45 יורו לכולנו ללילה.

יום רביעי 18/7
התחלנו בדרכנו לפארק אירופה ביער השחור גרמניה. עברנו דרך העיירה הגרמנית Trier, עיירה נחמדה עם כיכר קניות הומה. הסתובבנו כשעתיים ועלינו על הקרוואן לנסיעה של כשלוש שעות עד לפארק אירופה. בתוך מתחם הפארק יש קמפינג שעולה 22 יורו ליום ומספק חשמל, מים חמים במקלחות, מים לקרוואן תמורת יורו אחד והופעות שונות במתחם חינם. כרטיס לפארק עלה לנו 178 יורו ליום אחד (שני מבוגרים, שני ילדים ונער אחד).

יום חמישי 19/7 
כל היום הוקדש לפארק אירופה, לונה פארק ענק, הרבה אקסטרים, רכבות הרים מתהפכות ומסתובבות לכל הכיוונים ומתקנים אחרים. הפארק נפתח ב-8:00 בבוקר ואנחנו הגענו ב-9:30 וכבר אז היה עמוס מאוד. תורים ארוכים למתקנים המבוקשים (היה מתקן רכבת הרים אחד שחיכינו שעה שלמה בתור בשבילו) ושבילים עמוסים. כל מעבר מקטע אחד לשני (הפארק מסודר לפי ארצות אירופה, לכל ארץ יש מתחם משלה עם מתקנים האופיניים למדינה זו) לוקח המון זמן. הרבה מאוד הליכה ברגל, אבל יחד עם זאת שירותים מצוחצחים ואוכל ושתייה בכל מקום. היו גם הופעות יפות ודמויות מחופשות שהסתובבו ועשו שמח. לקראת 18:00 התרוקן הפארק והתורים התקצרו בהרבה מאוד והיו מקומות שלא היו בהם תורים בכלל. יצאנו ב-19:30. הפארק נסגר ב-20:00. חזרנו למתחם הקמפינג של אתמול. מזג האויר שהיה חמים אתמול נהיה מעונן וקריר היום ואף החל טיפטוף בערב.

יום שישי 20/7
החלטנו לנצל את היום לטובת היער השחור. מכיוון שלא תכננו מראש, החלטנו ללכת לכיוון מפלי טריברג Triberg, עליהם שמענו ממטיילים אחרים. לאחר כשעה וחצי נסיעה הגענו אל מסלול ההליכה למפלים. מסלול מקסים בתוך יער גבוה, מסודר ונוח להליכה מוריד אותנו היישר אל המפלים היפהפיים. המסלול הוא הלוך-חזור, החזרה באותה הדרך. הירידה תלולה מאוד ולכן כשעולים צריך קצת כושר, נעליים נוחות ונשימה ארוכה. מזג האויר היה קריר (16 מעלות) מה שהקל על ההליכה. כל המסלול אורך כשעתיים עם עצירות ליד הסנאים שליוו אותנו וליד המפלים. יש אפשרות למסלול קצר יותר מהחניה למטה (פשוט ממשיכים בכביש). אנחנו הלכנו על המסלול הארוך יותר מהחניה למעלה. בכניסה למפלים צריך לשלם (8.5 יורו לשני מבוגרים ושלושה ילדים). המשכנו לעיירה טיבורג, ונהננו מתעשיית שעוני הקוקייה המיוחדים האופיינית לעיירה זו. במקום מדרחוב מקסים וחנויות מקסימות של שעונים ומזכרות עבודת יד (בעיקר מעץ). המשכנו עוד כשעתיים ל-Karlsruha והתמקמנו בקמפינג ללינת לילה.

יום שבת 21/7
התקדמנו לעיירה היידלברג Heidelberg. בעיירה טירה מקסימה ומדרחוב צבעוני. חנינו בחניה של אוטובוסים בתחנת הרכבת (3 יורו לשעה) והתקדמנו לטירה (5 דקות הליכה). הטיפוס לטירה בעליה סלולה תלולה (כ-10 דקות עליה) אבל כל מאמץ שווה בשביל לראות את הנוף המקסים שנשקף ממנה. ירידה באותה הדרך מובילה למדרחוב ארוך המלא בחנויות, דוכנים, בתי קפה ומסעדות בתוך רחוב מתפתל צר ומקסים. בדרכנו חזרה לקרוואן עלינו על הגשר העובר מעל הנהר. כל הסיור ערך כשעתיים וחצי.  משם המשכנו לקובלנץ Koblenz , נסיעה של שעה וחצי. חנינו בקמפינג מקסים על שפת הנהר: שילמנו 27.5 יורו ללילה כולל הכל.

יום ראשון 22/7
הטיול האחרון שלנו בגרמניה מתוכנן לקובלנץ ולסביבתה. התחלנו בטירה מקסימה הסמוכה לקמפינג ומשם המשכנו לקובלנץ. חנינו חינם (יום ראשון) והלכנו לטיילת של שפת הנהר. שם עלינו על רכבל שממנו יש תצפית על הנהר והסתעפויותיו. עלינו וירדנו (כ-20 דקות) והמשכנו למרכז העיר הסמוך המלא במסעדות ובבתי קפה. מכיוון שהיה יום ראשון החנויות היו סגורות והסתפקנו בגלידה טעימה.משם התקדמנו לדיסלדורף, לקמפינג האחרון, חצי שעה נסיעה מהמקום שאליו צריך להחזיר את הקרוואן. הקמפינג מצויין. 34 יורו למשפחה+מים חמים חינם+מכונת כביסה+אינטרנט ל-24 שעות תמורת 5 יורו. הקמפינג יושב על שפת הנהר ומנוהל על ידי משפחה המתגוררת בספרד ובחודשי הקיץ מפעילה אותו בגרמניה. מומלץ ביותר! Zur Rheinfahre 21 Rheincamping Meerbusch.

יום שני 23/7
יצאנו ב-9:00 להחזיר את הקרוואן לאחר שעצרנו בתחנת דלק לשאוב את שקיות הואקום. הבדיקה של הקרוואן ע"י צוות בעלי המקום הייתה קפדנית מידי ולא הוגנת. הם עברו עם ספריי על כל כתם וניסו למצוא שריטות שלא רואים בעין רגילה. בדיעבד הבנו שהיה טוב אם היינו מצלמים את ה"פגמים" שהם טענו שראו. יצאנו במונית תמורת 80 יורו לקלן לשדה התעופה. הטיסה היתה מתוכננת ל-17:45 ואנחנו הגענו ב-13:00. הבנו ממטיילים אחרים שטוב היה לו השכרנו רכב בדיסלדורף (כמעט באותו המחיר של המונית) והיינו מטיילים בקלן ואחר כך מחזירים את הרכב לשדה התעופה. רשמנו לפעם הבאה.

קבלו הצעה