לטייל עם אלרגיה

לטייל עם אלרגיה

אם אתם או ילדכם סובל מאלרגיה למזון, אתם חייבים לקרוא את הכתבה הזו.

אלרגיה למזון שכיחה אצל ילדים בשיעור של 6-8%, ואילו אצל מבוגרים בשיעור נמוך יותר של 2%. אלרגיות למזון כוללות אלרגיה לחלב ומוצריו, אלרגיה לגלוטן, אלרגיה לבוטנים ואגוזים, לקטוז, אלרגיה לשוקולד, אלרגיה לדגים ופירות ים, אלרגיה לביצים, אלרגיה לסויה ועוד מיני אלרגיות.

בדומה לאנשים השומרים כשרות, גם במקרים של אלרגיה למזון צריך לשלוט שליטה מוחלטת במזון הנאכל. אולם להבדיל משומרי כשרות, תאונה עקב אלרגיה עלולה להיות קטלנית ומסכנת חיים. כל הורה לילד אלרגני יודע שכאשר הוא שולח את ילדו למסיבת יום הולדת בגן, עליו לוודא שילדו אינו חשוף למרכיב האלרגני. אלרגיה לחלב למשל, עלולה לגרום להתקף חמור ולגרום לשוק אלרגי, מצב שבו הגוף נמצא במצוקה נשימתית קשה.

ההתנהלות בישראל יחסית קלה. מסעדות כשרות הן בטוחות עבור הסובלים מאלרגיה לחלב ועל מוצרים סגורים באריזה רשומים המרכיבים. על חלק מן המוצרים מצויין אפילו אם ייתכנו מרכיבים אלרגנים סמויים. לעומת זאת כשמטיילים לחו"ל זה הופך להיות סיפור בעייתי להורים עם ילדים אלרגים למזון. הבעיה מחריפה כאשר השפה המקומית שונה מאנגלית ואז גם במזון ארוז קשה לדעת אם המרכיבים בעייתיים. אכילה במסעדות הופכת להיות מסוכנת ביותר ובמקום ליהנות מן האוכל ההורים חוששים מהופעת האלרגיה.

בדומה לשומרי כשרות, טיול עם קרוואן יכול להיות פתרון מצוין להורים לילדים עם אלרגיות או רגישויות למזון, מכיוון שקרוואן מצויד במטבח, ניתן לשלוט במזון שהילדים צורכים ללא חשש.

טיפים לקראת נסיעה לחו"ל לסובלים מאלרגיה למזון

בטיסה
חברות תעופה רבות מאפשרות לבקש מזון מסוגים שונים. לדוגמא באל-על ארוחות הצהרים והערב הינן בשריות ובטוחות לאלרגיים לחלב. בארוחת הבוקר מוגשת ארוחה חלבית לכלל הנוסעים, אך ניתן להזמין באופן מיוחד ומראש ארוחת פירות או ארוחה צמחונית טהורה (ללא חלב וביצים), או לחילופין ארוחה ללא לקטוז המיועדת לנוסעים הרגישים ללקטוז (סוכר החלב) ואינה מכילה מוצרי חלב. כמו כן  ישנן ארוחות מיוחדות אחרות שניתן להזמין כמו: ארוחת עוף (לאלרגיים לבקר), ארוחת דגים, ארוחה הינדית (נקייה מבקר), ארוחה צמחונית רגילה העשויה להכיל מוצרי חלב ומוצרי ביצים, ארוחה צמחונית אסיאתית (שאינה מכילה רכיבים מן החי או ירקות שורש ומאופיינים בטעמים וניחוחות של המטבח האסייתי), ארוחה ללא גלוטן או ארוחה דלת מלח.

ציוד למקרה חירום
 חובה להצטייד במזרק אפיפן צמודים ותכשירים אנטי היסטמינים אחרים אותם יש לשאת בתיק הצמוד לגופכם. 
 מומלץ להצטייד במכתב עבור שירותי הביטחון של שדות התעופה, מרופא הממליץ על נשיאת האפיפן בתיק הצמוד לנוסע.

מזון בחו"ל
• הצטיידו בכרטיס מיוחד בשפה המקומית של ארץ היעד בו רשומים מרכיבי האלרגיה עם תמונות שלהם (ניתן להזמין במיוחד באתר SelectWisely).
• הצטיידו ברשימת מונחים הנהוגים בארץ היעד לקריאת המרכיבים במזון סגור (Ingredients).

מה לקחת מהארץ?
• לטיול בקרוואן מומלץ לקחת מזון יבש מהארץ. בנוסף מטיילים רבים מעידים כי לקחו צידניות עם שניצלים קפואים ומזון טרי אחר במצב קפוא, לשימוש במהלך הטיול.
• אפשר להצטייד במכונת לחם לעשיית הלחם. במדינות רבות משרים את החיטה בחלב או שמשתמשים במערבל שהשתמשו בו להכנת בצק עם חמא, כך שגם אם יגידו לכם שהלחם אינו חלבי, לא כדאי לסמוך על כך.
• הצטיידות בתוכנות או GPS בהם מעודכנים בתי החולים הקרובים למקום בו הינכם נמצאים, עשויה להיות לעזר רב בשעת חירום ותסייע לכם להגיע לטיפול רפואי בדרך המהירה ביותר.

חנויות מזון כשר ומזון מיוחד בחו"ל
ליד ערים גדולות ובמיוחד ליד כאלה בהם ניתן למצוא קהילה יהודית, קל יותר למצוא סופרמרקטים המוכרים מזון כשר.
בנוסף חפשו סניפים של חב"ד שם תמיד תוכלו למצוא מידע מועיל ע"י המקומיים.
מידע נוסף באתרים:
http://www.kashrut.com
http://www.kosher.co.il
בידקו מידע על רשות מזון מיוחד כמו Trader Joe's, רשת הפרוסה בכל ארה"ב.
מידע נוסף ודוגמאות לטיולים עם ילדים אלרגניים, תמצאו בכתבה קרוואנים וכשרות.

מסעדות
אם בכל זאת אוכלים בחוץ, כדאי להסביר לנותן השירות את חומרת הבעיה. אל  תתביישו ובקשו מנותן השירות לשטוף בסבון את הכלי עימו הוא מכין את האוכל עבורכם ואפילו בקשו להיכנס למטבח והחליפו מילה עם הטבח כדי לוודא שאין מרכיבים בלתי רצויים במנה.

והכי חשוב תיהנו מהחופש. טיול בקרוואן יאפשר לכם את החופש לאכול בטוח ובריא. 

לייעוץ נוסף,  צרו קשר באמצעות מייל או בטלפון: 03-6442280 

קבלו הצעה