אירופה

אירופה

שבועיים ממינכן לאוסטריה וצפון איטליה / משפחת שניאור


הרכב: זוג הורים ושני ילדים
מספר ימי הטיול: 14 יום
אוגוסט 2019
התחלה וסיום במינכן

טיפים

שלום לכולם, ראשית ברצוני להודות לצוות מוטורהום שנתנו לאורך כל הדרך את המענה הנדרש וההרגשה שיש על מי לסמוך ואכן כל התהליך מתחילתו ועד סופו עבר בצורה חלקה. יצאנו לטיול זוג הורים ושני ילדים בגילאים 8 ו-12 ממודיעין.

מסלול הטיול

30.07.2019 – יום שלישי, יום בהיר של שמש
יצאתי בטיסת קונקשיין מוקדמת למינכן דרך איסטנבול כשהתכנון היה לקחת את הקרוואן מוקדם ככל הניתן, לרכוש את המוצרים בקנייה הראשונית ולהיפגש עם שאר בני המשפחה שיגיעו בטיסה ישירה של ארקיע בחבילת טוס וסע. רצינו לחסוך את עלות השהייה בלילה במינכן ולהרוויח יום נוסף לטיול ומצד שני שחלק מהמשפחה ייהנו מהטיסה הישירה בהלוך וכולנו נהנה ממנה בחזור (הטיסה של ארקיע בחבילת טוס וסע נוחתת אחה"צ כך שנדרש לשהות לילה במינכן ולאסוף את הקרוואן רק למחרת בשעות המקובלות). יש יתרון לנסיעה מפוצלת אך קיים סיכון של שיבוש בטיסות/בעיות עם המפגש. נחתתי בשעה 12:00 בשדה התעופה של מינכן והגעתי לעיירה Market Schwaben ברכבת. אנשי תחנת ההשכרה של הקרוואנים מסבירי פנים וזמן המסירה תלוי גם בסך השאלות שתשאלו. מומלץ מאוד לשאול, לבדוק היטב ולצלם בוידאו את ההסברים על תפעול המערכות השונות.
כעבור שעתיים יצאתי לדרך לעיירה Erding מרחק נסיעה של 15 דקות, עיירה שנמצאת באמצע הדרך לכיוון שדה התעופה ועצרתי במרכז מסחרי גדול בסופרמרקט  LIDL (רשת שאותה אנחנו מכירים מטיולים קודמים באירופה). לאחר רכישת המוצרים ובזמן ההעמסה לתוך הרכב הגיעו שאר בני המשפחה במונית בדיוק עפ"י התוכנית (עלות מונית כ 40 יורו). לאחר ההתרגשות הראשונית, פריקת המזוודות, סידור המצרכים וארגון המחסן החלטנו להישאר לחנייה יבשה בחנייה של הסופרמרקט לאכול ארוחת ערב ולצאת רעננים בבוקר למחרת. בארוחת הערב לא הצלחנו להפעיל את הכיריים ובגלל השעה המאוחרת לא היה מענה במוקד הסיוע/בתחנת ההשכרה. החלפת בלון גז פתרה את הבעיה.

30.07.2019 יום רביעי, יום גשום
השכמנו בשעה 05:00 לקול שאון הזמבורה של משאיות, התברר לנו שהחנינו מול כניסת הספקים והפרענו למשאיות להסתובב. הזזנו את הרכב לחנייה של חנות סמוכה כשהילדים עוד במיטה וחזרנו לישון. לאחר ההשכמה השלמנו קצת קניות ולאחר שיחה עם תחנת ההשכרה גם הבנו מה הבעיה עם הכיריים (בכל פעם שפותחים את בלון הגז מחדש חובה ללחוץ על השסתום ליד הברז שינקז את האוויר מהצינור אחרת הגז לא עובר הלאה במערכת), אכלנו ארוחת בוקר ונסענו בגשם שוטף לכיוון אוסטריה כשבדרך עצרנו לתדלק ולרכוש את המדבקה של האוטוסטרדות באוסטריה (כ-9 יורו) הגענו בצהריים למכרה המלח Hallein (עלות 59 יורו). הסיבוב נחמד מאוד ואורך כשעה מלווה בהסברים בגרמנית ואנגלית. הלכנו, גלשנו במגלשות, נסענו ברכבת ושטנו בסירה והכל בתוך המערה. לאחר מכן המשכנו לכיוון העיירה Hallstatt אך לצערנו קצת אחרי העיירה Abtenau הגענו למבוי סתום בגלל שגשר קרס וכבישים נחסמו והאפשרות היחידה הייתה להגיע אליה בסיבוב ענק דרך זלצבורג. השעון כבר הראה 18:00 ולכן חישבנו מסלול מחדש והחלטנו להתמקם בקמפינג באזור ובבוקר ללכת למזחלת הרים. מצאנו קמפינג קרוב בשם Vitalcamping Oberwötzlhof וצעדנו את צעדנו הראשונים בתפעול של הקרוואן. ארוחת ערב מאוחרת מקלחות ושינה. לינה בקמפינג Vitalcamping Oberwötzlhof - נקי מאוד, מסודר ומאורגן. 47 יורו לא כולל מקלחת (יורו אחד לחמש דקות) וחיבור חשמל (עלות של כ-4 יורו תלוי בצריכה).

01.08.2019 – יום חמישי, יום של שמש והרבה מדרגות
יצאנו מהקמפינג לאחר התארגנות בוקר בשעה סבירה על מנת שלא להגיע בשעות העומס למזחלות ההרים. ב-10:00 הגענו למזחלות הרים Abtenauer Bergbahnen Ges.mbH (עלות 31 יורו לכרטיס משפחתי). עלינו ללא תור ברכבל וירדנו במזחלת ההרים בטיסה לקול צווחות ההנאה של כולם. משם המשכנו למערת הקרח המפורסמת Eisriesenwelt. הגענו לחניון התחתון בשעה 12:00, החנינו את הקרוואן ועלינו עם אוטובוס לחניון העליון (22 יורו למשפחה הלוך וחזור). רכשנו כרטיסי כניסה (66 יורו למשפחה כולל רכבל הלוך וחזור) ויצאנו לדרך שכוללת 20 דקות טיפוס ברגל עד לרכבל, 3 דקות ברכבל ועוד 20 דקות של טיפוס עד שמגיעים לפתח המערה ממנה נשקף נוף מרהיב. הוספנו כמה שכבות של ביגוד והצטרפנו לסיור באנגלית. הסיור כולל הליכה של כשעה בתוך המערה בקור של 2- מעלות. מטפסים כ-700 מדרגות עם נקודות עצירה וקבלת הסברים, לאחר מכן יורדים את כל המדרגות בחזרה. היה קר ובהחלט מעייף אבל אין ספק שהמקום מיוחד ושווה את המאמץ. אחרי שהפשרנו בשמש על מדרגות הכניסה ירדנו את כל הדרך בחזרה כשבאמצע עצרנו במסעדה לנשנוש צהרים. לא מומלץ להגיע למערה ולעשות את כל המאמץ הפיזי ביום גשום וקר. משם נסענו מרחק קצר להתפנק לאחר המאמץ הפיזי במרחצאות Alpentherme Gastein בעיירה Bad Hofgastein, העלות 73 יורו למשפחה ל-4 שעות. במקום יש בריכות מחוממות פנימיות וחיצוניות עם נוף מהממם של ההרים מסביב, ג'קוזי, ושתי מגלשות מים שבמשך 4 שעות עד לשעה 22:00 גרמו לנו לטפס עוד 1500 מדרגות נוספות. נהנינו מכל רגע מבוגרים וילדים כאחד. התקלחנו, החתמנו את כרטיס החנייה ונסענו לחנייה יבשה בסופרמרקט קרוב (מצאנו שנוח לישון בחניות של סופרמרקטים מכיוון שבלילה החניות ריקות ומרווחות, בבוקר קמים ומשלימים מצרכים. לגבי חנייה יבשה במרחצאות, שאלנו ואמרו לנו שלא ניתן להישאר לישון, אפשר גם לא לשאול...). למזלנו היום היה יום שמש בהיר וחמים והגשם הגיע ושטף במשך כל הלילה.

02.08.2019 – יום שישי, יום גשום
התעוררנו מאוחר וגילינו שגם הסופרמרקטים באוסטריה שוכנים בתוך גלויה עם נוף מרהיב. השלמנו קניות ונסענו ישירות ל-Camping Zur Mühle בעיירה Kaprun. התמקמנו במקום פנוי ויצאנו לסיבוב בעיירת הסקי שבתקופת הקיץ כל כולה Sale אחד גדול, בעיקר לציוד של ספורט חורף (40% ,50% ,60% הנחה בימים שישי, שבת וראשון בהתאמה). אחרי גלידה בגשם שוטף חזרנו לקרוואן לארוחת ערב ויצאנו מרחק הליכה של 15 דקות למפלי Sigmund-Thun-Klamm (מחיר 30 יורו), המקום נפתח בשעות הלילה בהתאם לרדת החשיכה, הולכים על גשרונים מעל זרימת המים והמפלים שמוארים בשלל תאורות צבעוניות. היה יפה מאוד, קצר ולעניין. במהלך היום ניתן להמשיך לאגם שההגעה אליו סגורה בשעות הלילה. חזרנו ברגל לקמפינג, לכביסה ומקלחת. לינה בקמפינג Camping Zur Mühle. העלות 37 יורו לא כולל חשמל, מכונת כביסה ומייבש 3 יורו לסיבוב, יש חדר לתליית כביסה ו-WiFi. המקום מרווח מסודר ונקי.

03.08.2019 - יום שבת, מעונן חלקית וגשום
אחרי שקנינו לחמניות טריות, רוקנו ומילאנו את המיכלים יצאנו לכיוון מפלי קרימל Krimml Waterfalls למפגש מתוכנן עם חברים. מומלץ לחנות בחנייה P3 שהיא חנייה גדולה מאוד ומרווחת (5 יורו לכל היום). לאחר התשלום הסמלי בכניסה (10 יורו למשפחה) עולים בשביל מתפתל על צלע ההר ולאורך המפלים כשבאמצע המון נקודות לתצפית וצילום. הטיפוס לא קשה מדי והמפלים מרשימים ויפים. בחלק העליון אכלנו צהרים על גדת הנהר וכמובן גלידה לקינוח. חזרנו לכיוון הכניסה ופנינו בשביל שמוביל לתחתית המפל, לא לוותר בשום אופן!!! חוויה מדהימה להרגיש את העוצמה האדירה של המפל וכמובן להירטב לגמרי מהרסס ששוטף אותך לא משנה באיזה מעיל גשם תתעטף. רטובים לגמרי אכלנו במסעדה שטרודל תפוחים מצוין ושתינו קפה ושוקו חם וחזרנו תחת טפטוף קל של גשם לקרוואן. משם המשכנו לדרך גרוסגלוקנר - Großglockner. ממש לפני הכניסה לכביש האגרה יש חניון חינם ומסודר עם Wifi. אכלנו ארוחת ערב והלכנו לישון בתוך ענן שירד על המקום ושטף אותו בגשם לכל אורך הלילה. זאת גם הפעם היחידה לאורך הטיול שהפעלנו את החימום שעבד מצוין במהלך הלילה.

04.08.2019 – יום ראשון, יום של שמש
התעוררנו לנוף מדהים של מפל מצד אחד והרים מושלגים מכל עבר בנוסף לעיזים ואלפקות משוטטות. אחרי התארגנות בוקר נכנסנו לעמדת הגבייה ושילמנו בסופו של דבר 36.5 יורו לכרטיס יומי (הבחור בכניסה גבה 10 יורו נוספים בגלל שהוא חשב שהקרוואן שוקל מעל 3.5 טון. רק כשהצגתי את רישיון הרכב הוא הסכים להחזיר אותם). נכנסנו לכביש בשעה 11:00 ויצאנו מהעבר השני בשעה 18:30. אלה היו 48 הקילומטרים הכי איטיים ומדהימים שאפשר לנסוע בהם. הדרך פשוט מהממת ומשופעת בעליות, ירידות, בפיתולים ובנקודות עצירה רבות לתצפית על רכסי ההרים המושלגים מסביב וזאת בנוסף ל-11 תחנות עצירה מסודרות עם מסעדות, מוזיאון, אגמים ואף שלג שנשאר מימי החורף וניתן לגלוש עליו (בנקודה 7 היה מדרון מושלג ליד האגם וגם בנקודות לאחר מכן, שקית של דיוטי פרי עשתה עבודה מצוינת לגלישה מהנה ומהירה). לא וויתרנו והמשכנו גם לנקודה האחרונה לתצפית על הקרחון הגדול, החנינו את הקרוואן בחניון מסודר ועלינו למגדל מחומם הצופה לעבר הקרחון הגדול והפסגות המושלגות. לפני שהמשכנו לכיוון היציאה מהפארק בואכה איטליה התפנקנו בארוחת ערב מול הנוף. הכביש שמוביל לאיטליה מתפתל בין עיירות קטנות וקילומטרים ספורים לפני הגבול נתקלנו במפעל של מותג הוופלים Loacker לפני העיירה Panzendorf. החלטנו שנסענו מספיק ליום אחד ואיתרנו בשעה 22:00 קמפינג Camping Lienzer Dolomiten במטרה להגיע למפעל על הבוקר למרכז המבקרים. התמקמנו והלכנו לישון עייפים אך מרוצים מהיום החמים והבהיר עם הנופים המרהיבים. לינה קמפינג Camping Lienzer Dolomiten, העלות 41 יורו כולל חשמל, קמפינג נקי ומסודר ולמרות שהגענו מאוחר קיבלו אותנו בצורה יפה.

05.08.2019 – יום שני, שמש חמים
השכמה מאוחרת כהרגלנו, התארגנות בוקר, מקלחות, ריקון ומילוי. ב- 11:00 הגענו למפעל של Loacker, יש מרכז מבקרים קטן וחינמי עם כמה משחקים אינטראקטיביים לילדים. בית קפה מצוין וחנות מפעל עם כל סוגי הוופלים והשוקולדים שיש ואין בארץ. אחרי שרכשנו וופלים שונים במשקל, שתינו קפה מצוין והילדים אכלו עוד גלידה יצאנו לדרך שבעים ומרוצים. המשכנו לאיטליה ומיד כשעוברים את הגבול מרגישים את ההבדל בחוויית הנהיגה בין הנסיעה הרגועה בכבישים של אוסטריה להתמודדות מול הטמפרמנט של הנהג האיטלקי בתוספת הקרקוש של הצלחות בתוך הארונות. הגענו לאגם Misurina, מקום נהדר להפסקת צהרים. אפשר לעלות ברכבל או לשוט בסירת פדלים (6 יורו לחצי שעה). לנו הספיק להתרווח מול הנוף, לאכול סנדוויצ'ים ולשחק כדורגל על שפת האגם. חצי שעה נסיעה משם הגענו בשעת אחה"צ ל-Cortina d'Ampezzo, עיירת סקי יפהפייה. קצת פקקים בכניסה, קצת רוורסים ולבסוף מצאנו חניה בחניון שנמצא 5 דקות מהמרכז שנקרא Area Parcheggio (יורו לשעה) ניתן לחנות גם בחניון נוסף שנקרא Parcheggio libero . טיילנו שעתיים במדרחוב העמוס חנויות מותגים כשהדולומיטים מפקחים על הנעשה מכל עבר. התכנון המקורי היה לעלות למחרת להר ה-Marmolada אבל הנופים והשלג במעבר גרוסגלוקנר סגרו לנו את הפינה והחלטנו להמשיך בדרכנו לונציה. ב-19:30 יצאנו לכיוון ונציה כשחצי דרך עברנו בכביש צר ומתפתל בין עיירות קטנות וחצי דרך באוטוסטרדה. לאחר שעתיים וחצי הגענו לחניון בכניסה לעיר שנקרא Venezia Tronchetto Parking אכלנו ארוחת ערב והלכנו לישון אחרי מאבק עיקש ביתושים. לינה ב-Venezia Tronchetto Parking - חניה ענקית ב-25 יורו ל-12 שעות ראשונות ו-18 יורו ל-12 שעות נוספות, יש עמדות לחיבור חשמל, יש בורות ביוב לרוקן מים אפורים ויש ברזים למלא מים. לטעמי קצת יקר לחנייה בסיסית ולא מטופחת ויש המון יתושים. ניתן לחנות בעיירה Mestre שנמצאת ממש לפני הגשר לוונציה משם ניתן להגיע ברכבת מרחק נסיעה של תחנה אחת.

06.08.2019 - יום שלישי, יום שמש חמים
ונציה - יצאנו מהחניון ברגל לכיוון אוטובוס הסירה הראשון שלנו, קנינו כרטיס חופשי יומי ל-24 שעות (מבוגר+ילד - 20 יורו. מבוגר+ילד עד גיל 11 - 15 יורו). הסתובבנו בעיר המדהימה והמיוחדת הזאת עד שעה 20:00. היה חם, צפוף, דחוס, גונדולות משייטות הלוך ושוב בעלות של 80 יורו לחצי שעה, עוד גלידה על הדך, עברנו בסמטאות צרות וכיכרות עמוסות בהמוני תיירים מכל העולם. חצינו גשרים וצפינו בסדנת זכוכית באי Murano ברובע היהודי נפגשנו עם חברים מאיטליה ואכלנו פיצה מצוינת. חזרנו בלילה רצוצים ומיוזעים לקרוואן אבל אין ספק שוונציה נכנסה לנו גבוה ברשימת הערים שיש לחזור אליהם. התארגנו ויצאנו לדרך בשעה 22:00 לכיוון Bassano del Grappa. אחרי שעה של נסיעה תפס אותנו מבול כל כך חזק שפשוט היינו חייבים לעצור בהזדמנות ראשונה שנקרתה בדרכנו בדמות הסופרמרקט החביב עלינו Lidl שם נשארנו לחניית לילה יבשה.

07.08.2019 – יום רביעי, יום שמש
אחרי השלמת קניות סיימנו את הנסיעה ל-Bassano del Grappa כשהיעד הוא חנות הגלגיליות Ice Skater (בכניסה יש שלט Roll Skater) יש חנייה במקום והחנות הייתה ריקה לשמחתנו הרבה. אחרי שעה יצאנו עם גלגיליות ואביזרים חדשים לילדה במחיר זול משמעותית לעומת המחיר בארץ, כשהמוכר במקום מעניק יחס אישי ומקצועי וגם נתן הנחה יפה. מומלץ מאוד למי שרלוונטי ונמצא בסביבה. המשכנו בנסיעה לכיוון אגם גרדה ועפ"י המלצה של חבר הגענו לקמפינג The Garda village. אחרי המתנה בתור התברר שאין מקום פנוי והמקום עמוס. עברנו את הכביש לקמפינג בשם Camping Village San Francesco שם קיבלנו את אחד מהמקומות האחרונים שנותרו. התמקמנו והלכנו לבריכה, הילדים נהנו מאוד מבריכת המזרקות למרות שהיה מעונן וקריר. גשם שוטף שהתחיל לרדת החזיר אותנו לקרוואן למקלחת וארוחת ערב. בשעה 20:00 צעדנו 20 דקות לכיוון העיירה Sirmione, בתחנת האוטובוס ליד Lavanderia La Moderna לקחנו את האוטובוס לכניסה לעיר העתיקה. הסתובבנו כשעה וחצי במרכז העתיק והיפה של העיירה. המקום שופע חנויות, מסעדות וגלידריות מצוינות שפתוחות עד מאוחר. שוב פעם הגשם השוטף החזיר אותנו במונית לקרוואן. הלכנו לישון ולאגור כוחות ליום עמוס חוויות בגארדלנד. Camping Village San Francesco - קמפינג גדול נקי ומסודר, מקומות החנייה טיפה דחוסים ושווה לבדוק מתוך האופציות שנותנים לכם בקבלה איזה מקום נוח יותר לתמרון של החנייה. 64 יורו כולל חשמל, עמדות ריקון מים אפורים ושחורים ומילוי מים נמצאות בכניסה לקמפינג או שפשוט ניתן לרוקן את המים השחורים בשירותים. הבריכה גדולה ומרווחת ומהנה מאוד לילדים. יש מסעדות וחוף ים פרטי. אפשר לקנות בקבלה את הכרטיס לגארדלנד (הכי זול שמצאנו - 35.5 יורו לכרטיס).

08.08.2019 – יום חמישי, גארדלנד. יום שמש
התארגנות בוקר ולאחר נסיעה של 25 דקות הגענו לחניון הקרוואנים בגארדלנד (6 יורו לכל היום). בילינו במקום 12.5 שעות כולל יציאה קצרה בצהריים להצטיידות והחלפת נעליים רטובות. היה עמוס וחם ובהחלט מעייף ולא כל המתקנים שווים את ההמתנה, אבל בשורה התחתונה כולנו נהנינו מאוד ומצאנו לאורך כל היום מתקנים שחזרנו עליהם שוב ושוב ושוב לבקשת הילדים. לקראת השעה 22:00 העומס פוחת ואפשר לעלות ולרדת כמעט בלי הפסקה בחלק מהמתקנים במיוחד במתקני האקסטרים כמו ה-Blue Tornado. טיפ קטן, בחלק מהמתקנים אסור לעלות עם תיקי גב גדולים, ניתן לשכור לוקרים בתשלום/לתלות את התיק על מתלים ליד הכניסה למתקן/להניח אותם על הרציף ממש כשעולים למתקן עצמו. למי שחושש לדברי הערך מומלץ להביא תיק ממש קטן רק בשבילם שיעלה איתכם למתקנים. בנוסף נרטבים במספר מתקנים אז מומלץ להביא כפכפים להחלפה או לבוא איתם מראש ולהביא בגדי ים לקטנטנים, יש מתחם מים יעודי בשבילם. יצאנו משם מורעבים בשעה 22:30 ונסענו מרחק קצר למרכז המסחרי הגדול ליד העיירה Affi לאכול המבורגרים במזללה מוכרת. לאחר מכן נשארנו לישון בחניון הפתוח והצמוד.

09.08.2019 – יום שישי, יום שמש
לאחר ארוחת בוקר וסיבוב שופינג במרכז המסחרי נסענו צפונה לאורך אגם גארדה כשהמטרה הסופית להגיע לעיירה Molveno. הכביש צר, יפה ומתפתל וזורם לאורך החלק המזרחי של האגם דרך עיירות קטנות כשלשפת האגם חופים קטנים עמוסים בנופשים. בשתי עיירות (Malcesine ו Riva del Garda) בהם ניסינו לעצור להפסקת צהריים ולטייל קצת לא ניתן היה לאתר חנייה למרות הניסיונות השאפתניים שלנו. לבסוף הבנו את הרמז והמשכנו הלאה ישירות ל-Molveno. הגענו אחה"צ ונכנסנו לקמפינג הראשון שמצאנו Camping Spiaggia Lago di Molven והתמקמנו במקום האחרון הפנוי. אכלנו, נחנו קצת ויצאנו לטיול רגלי. העיירה והדולומיטים שמסביבה מדהימים ביופיים והאגם שצבעו טורקיז יפה לא פחות כשלאורכו מדשאות רחבות ידיים ומרכז ספורט פתוח עם מגרשי טניס ומסלולי אופניים אתגריים לילדים. במרכז העיירה חניון גדול לרכבים פרטיים וחניון מסודר לקרוואנים. אכלנו פסטה טעימה במסעדה Ristorante al caminetto והחלטנו שנשאר לילה נוסף במקום המדהים הזה. בדרך חזרה לקמפינג עברנו לסיור קצר בחניון הקרוואנים Area Sosta Camper - Lago Di Molveno והחלטנו שנעבור אליו על הבוקר. Camping Spiaggia Lago di Molveno, העלות 71 יורו ללילה כולל הכול, גדול ומסודר אך אין מספיק תאי שירותים ומקלחות לגודל שלו, יש סופרמרקט ומסעדה. 4 יורו לכל סיבוב כביסה ומייבש ויציאה רגלית לחוף האגם.
Area Sosta Camper - Lago Di Molveno, העלות 32 יורו ל-24 שעות, חניון אוטומטי ופשוט עם 4 שורות של חניות (2 מאספלט ו-2 על דשא) בשתי השורות הראשונות מהאספלט ניתן להתחבר לחשמל ולמים ומי שתופס מקום בשורה הראשונה מרוויח גם פיסת דשא נאה מאחורי הקרוואן לפרוס את השולחנות והכיסאות ובכל מקרה יש מספיק חניות פנויות בשתי השורות של הדשא. ליד הכניסה יש עמדה לריקון מים אפורים שבה גם מרוקנים את המים השחורים. בדרך לחניון בצד שמאל יש סופרמקט Coop שמצויד בכל הטוב שיש לאיטליה להציע.

10.08.2019 – יום שבת
הפעם הצלחנו להשכים קום ועברנו לחניון הקרוואנים הסמוך בשעה 09:00. בבוקר רכבים רבים עוזבים את החניון וזו הזדמנות מצוינת לתפוס מקום חנייה טוב. עברנו 3 חניות אחת אחרי השנייה עד שלבסוף התמקמנו בשורה הראשונה עם הדשא מאחורי הקרוואן. התארגנו בזריזות וחזרנו ברגל לכביש הראשי ובצד ימין מעבר לכביש ליד החנייה של מלון Garden Hotel Bellariva עלינו לשאטל חינמי שמסתובב בכל העיירה כל 20 דקות לערך. ירדנו בתחנה של הרכבל ועלינו לפארק Pradel (עלות 41 יורו הלוך חזור) המקום למעלה ממש יפה ופסטורלי, יש מדשאה גדולה במרפסת התצפית, מסעדות, מלונות, עמדת מודיעין, מסלולי אופניים וטרקים רגליים ומסלול ייעודי לילדים בשם il mondo di sciury באורך של 2.5 ק"מ עם 17 תחנות הפעלה לאורך הדרך. אפשר להמשיך ולעלות במעלית הסקי לתחנה השנייה אבל ויתרנו בגלל העננות שהייתה על ההרים. פנינו ימינה לפארק החבלים Forest Park ונפרדנו מ-66 יורו לטובת 8 מסלולים עבור כולם. עלינו על ציוד וקיבלנו הסבר באנגלית רצוצה כיצד מתפעלים את הציוד. סיימנו מותשים אך מרוצים לאחר כשעתיים של הנאה, טיפוס, וגלישה באומגות בגובה העצים. קיימים במקום עוד מסלולים מתקדמים יותר ופשוטים יותר לקטנטנים. עצרנו לאכול במסעדה "Ristorante Pizzeria Bar Del Brenta" ולאחר מכן נחנו קצת בדשא מול הנוף. ירדנו עם הרכבל לעיירה וחזרנו ברגל עד לאגם דרך הסמטאות היפות. שכרנו סירת פדלים (12 יורו לשעה) ופידלנו להנאתנו בתיבול של שחייה במים הקרירים. אחרי עוד קצת כדורגל במדשאות חזרנו לארוחת ערב רגועה בחניון הקרוואנים.

11.08.2019 – יום ראשון יום בהיר
אחרי התארגנות בוקר יצאנו לדרך הארוכה לכיוון גרמניה (נאלצנו "לשלם" בזמן נסיעה על היום הנוסף שנשארנו ב-Molveno היפה). החלטנו שתחנת העצירה לא תהיה בעיר אינסברוק אלא טירת נוישוונשטיין - Schloss Neuschwanstein. על אף העומס הצפוי ביום ראשון החלטנו לא לוותר ולהגיע לטירה. יצאנו מ-Molveno ב-11:30 כשבנתיב מולנו משתרך פקק ארוך של רכבים שנכנסים לבלות את יום ראשון בעיירה. הגענו לטירה רק בשעה 18:30. מכיוון שהסיורים בתוך הטירה נסגרים בשעה 18:00 (ידענו מראש) העומס של התיירים במקום קטן ועיקר התנועה היא החוצה. החנינו בחנייה הריקה (5.5 יורו עד שעה 21:00) ויצאנו לשחרר את הרגליים אחרי הנסיעה הארוכה בטיפוס של 30 דקות במעלה הגבעה עד לטירה כשהמוני תיירים חולפים על פנינו בדרכם למטה. אחרי שצפינו בסנאים שנוברים בכל הפחים העמוסים וכמה תמונות ליד הטירה והמשכנו עוד 15 דקות לגשר מריה לתצפית מרהיבה על הטירה והנוף מסביב. חצי מהכוח נתן מאמץ נוסף של 5 דקות טיפוס בשביל עזים צר ומתפתל למרפסת תצפית גבוהה יותר.הנוף יפה, הטירה מרשימה ולמזלנו מזג האוויר היה בהיר וחם, ביום מעונן וגשום בהחלט לא שווה את המאמץ בטח לא עם העומס התיירותי במקום בשעות השיא . ירדנו את כל הדרך חזרה עייפים ומורעבים והגענו לעיירה הסמוכה Schwangau שם החנינו כהרגלנו בחניון של הסופר הראשון שנתקלנו בו. ארוחת ערב ושינה תחת גשם שוטף.

12.08.2019 – יום שני גשום מאוד
התארגנות בוקר ונסיעה בגשם שוטף לכיוון מינכן להתפנק קצת בשופינג במרכז המסחרי של העיירה Erding. לאחר ארוחת הצהריים נסענו מרחק קצר למרחצאות Therme Erding לסיים את הטיול ברוגע והנאה. הגענו ב 17:30 לחניית הקרוואנים המרווחת ולפי העומס במקום החלטנו להמתין ולהיכנס רק בשעה 19:00 ל-4 שעות אחרונות (88 יורו ל-4 שעות) בינתיים ניצלנו את הזמן לארגון של הקרוואן והמזוודות. העברנו במקום 4 שעות של הנאה במגלשות המים הרבות והמגוונות, בג'קוזי ובבריכת הגלים. יצאנו בשעה 23:00 אחרי מקלחת עייפים אך מרוצים.

13.08.2019 – יום שלישי יום של שמש
שלא כהרגלנו התעוררנו מוקדם והזזנו את הקרוואן לחניית אספלט פנויה כדי לסיים את הארגונים והניקיון הנדרש. אכלנו ארוחת בוקר ויצאנו לכיוון תחנת ההשכרה כשבדרך עצרנו לתדלוק.בתחנת ההשכרה רוקנו את המים השחורים בעמדה מיוחדת שיש להם בחנייה ובמים האפורים הם כבר מטפלים כשהם מנקים את הקרוואן מבחוץ. העברנו את שאריות המצרכים לישראלים שבדיוק הגיעו לקחת את הקרוואן שלהם ולאחר 15 דקות של בדיקה סיימנו את הסיפור ונפרדנו בעצב מהקרוואן שליווה אותנו בשבועיים האחרונים. צעדנו לרכבת עם המזוודות וקנינו כרטיס חופשי יומי לתחבורה הציבורית. הגענו ברכבת לתחנה המרכזית שם אפסנו את המזוודות בלוקרים (6 יורו ללוקר גדול שנכנסת בו מזוודה אחת גדולה עם תוספות או 2 בינוניות). אחרי שלוש שעות במרכז העיר חזרנו לאסוף את המזוודות ומשם לשדה התעופה והביתה.

קצת טיפים לסיום

קבלת הרכב 
• למי ששוכר קרוואן בפעם הראשונה מומלץ לצלם בווידאו חלק מההסברים במיוחד את ההסברים של התפעול הטכני.
• מומלץ לעבור על ארגז כלי המטבח ולראות שכל מה שנחוץ קיים ואם חסר הם ישלימו בשמחה (הארגז לא נבדק במסירה ובהחזרה ולא נעים להיתקע כל הטיול עם חוסר של קעריות או סכו"ם).
• בסה"כ אנשי החברה קפדנים אך הוגנים, הם הפנו לתשומת ליבי הרבה שריטות ומכות שלא שמתי אליהם לב.
• מבחינת חיבור מים וחשמל מקבלים את כל הכבלים, הצינורות והמתאמים הנדרשים ואין צורך לסחוב מהארץ.

נהיגה 
• לא סתם נאמר שיש לקחת בחשבון זמני נסיעה ארוכים מהרגיל, הרוב המוחלט של הנסיעה עובר בכבישים צרים ומפותלים עם נתיב אחד לכל כיוון ובמהירות של 50 קמ"ש בתוך העיירות ו-70 קמ"ש בין העיירות (עפ"י המהירות המותרת בתמרורים).
• באיטליה חשוב להקפיד על המהירות המותרת, יש המון מצלמות מהירות בתוך העיירות הקטנות.
• חובה להיות ערניים לכך שאפליקציות הניווט מכוונות אותך לדרך הקצרה ביותר ללא התייחסות לגובה ולרוחב של הרכב, עדיף לחשוב פעמיים לפני שנכנסים לסמטה צרה או למעבר בגשר נמוך מדי.

חניות 
• כשמנסים לאתר חנייה מתאימה ב-Google Maps מומלץ לבחון אותה בתמונת לווין כדי לראות איזה סוג רכבים חונים בחנייה והאם היא מספיק גדולה.
• לפני כניסה לחניון עמוס מומלץ לשלוח סייר עם מכשיר קשר שיבחן את אפשרויות החנייה כדי להימנע מהסתבכות ברוורסים מיותרים. לא כל חנייה פנויה מתאימה לגודל של הקרוואן.
• תמיד לשים לב שהחנייה מאוזנת פחות או יותר אחרת הכוסות יחליקו על השולחן. אפשר להיעזר במשולשי הגבהה מפלסטיק שמקבלים בתחנת ההשכרה וכל המקומיים משתמשים בהם כדרך קבע.
• מכשירי קשר מאוד עוזרים באיתור חנייה וכיוון ברוורס.
• בגלל הגשם הפתאומי והבלתי צפוי מומלץ תמיד:
להכניס את הגלגלת של הכבל המאריך מתחת לקרוואן ולכסות בשקית את המחברים במידה ויש.
לא להשאיר בגדים לייבוש גם אם עוזבים לטיול קצר ביום בהיר ( פעמיים חזרנו לגשם שוטף כשכל מה שנשאר לייבוש נרטב שוב).
תמיד לסגור את החלונות העליונים בגג גם במהלך הלילה.

כביסה ורחיצת כלים 
• היה מאוד נוח להשתמש בסטריפים של אבקת כביסה – לא תופס מקום ופרקטי.
• מתקן האופניים בחלק האחורי משמש כמתקן מצוין לייבוש ביגוד רטוב.
• נתקלנו בלא מעט גשם והנעליים נרטבות כל הזמן, ייבשנו נעליים עם החימום במיזוג האוויר במהלך הנסיעה וגם עם הפאן במקלחות של הקמפינג.
• תמיד לשמור בצד כמה מטבעות של יורו לצורך כביסה.
• מומלץ להביא סלסילה מתקפלת או כלי מספיק גדול לסחיבת הכלים לרחיצה למרות שברוב המקרים רחצנו כלים בתוך הקרוואן.

תאורה וחשמל 
• הופתענו לטובה מהשפע של התאורה הפנימית, התאורה פועלת בעוצמה גם כשהקרוואן לא מחובר לחשמל. הבאנו כבל מאריך עם מנורה ולא היה בו צורך כלל.
• פנס ראש תמיד יעיל בחניות ובקמפינגים חשוכים.
• רצוי להביא מפצל חשמל עם שקע אירופאי (2 פינים) כדי לחסוך במתאם נוסף.

אחסון 
• לא חסר מקומות אחסון בתוך הקרוואן בנוסף למחסן שהוא מספיק גדול למזוודות ולכל הצידה לדרך (אנחנו שכרנו קרוואן ל 6 אנשים כך שהמיטה האחורית היא זוגית והמחסן משתרע לכל האורך מקצה לקצה).
• רצוי להביא כמה קולבים לתלייה של המעילים.

תקשורת וניווט 
• רכשנו בארץ 2 כרטיסי SIM בינלאומיים רב פעמיים שלא מוגבלים לתקופה מסוימת ונוכל להטעין אותם בטיולים הבאים. טעינה של $30 לכל אחד מהם הספיקה לכל הטיול. האפשרות לגלישה באינטרנט ולעיתים ביצוע שיחות טלפון קצרות סייעו לתכנון ולאלתור תוך כדי הדרך.
• ניווטנו עם Google Maps לעתים On-Line ולעתים Off-Line (הורדנו מבעוד מועד את המפות לטלפון) ובסה"כ עבד מצוין.

אחוות קמפריסטים 
תוך כדי הדרך גילינו שנהוג לנופף לשלום לנהג קרוואן שחולף על פניך, השתלבנו יפה ולא התייאשנו גם באיטליה כשהנהגים פחות משתפים פעולה.
• למרות שאתרי הקמפינג עמוסים נשמר השקט והשלווה וכל אחד מכבד את המרחב של השני בצורה מופתית, פשוט תענוג.

אתרים מומלצים
הורים: דרך גרוסגלוקנר, Molveno, ונציה.
• ילדים : גארדלנד, מרחצאות Therme Erding, מרחצאות Alpentherme Gastein

לסיכום
הטיול בקרוואן עלה מעל ומעבר לכל הציפיות שלנו ובהחלט לא יהיה האחרון. עברנו בסה"כ 1800 ק"מ של הנאה רצופה ומגבשת לכל המשפחה וגם הגשם שפקד אותנו לעיתים קרובות כלל לא העיב על השמחה. בגדול התקדמנו עפ"י התכנון המקורי תוך כדי התאמות ואלתורים על הדרך. אפשר להספיק יותר ואפשר להספיק פחות תלוי בסגנון הטיול של כל משפחה. מה שבאמת חשוב זה לזרום וליהנות תוך כדי הדרך.

קבלו הצעה