אירופה

אירופה

טיול מלא פעילויות באלפים / משפחת אפרימה


הרכב: זוג הורים ושלושה ילדים
מספר ימי הטיול: 14 יום
יולי-אוגוסט 2007
התחלה וסיום במינכן

נתחיל לשם שינוי מהסוף: היה מדהים, מקסים, מגבש, מלמד, מרגש, אז אין מה לחשוב יותר מידי, פשוט תזמינו ורצוי שעה אחת קודם!

איך מתכננים את הטיול? 
בדיוק כפי שאני עשיתי -
• אספתי את כל המידע מאתר מוטורהום ועוד.
• קנו מפות איכותיות וברורות וסמנו עליהן את כל המקומות שמעניינים אתכם. בסיום הרישום תוכלו כבר לראות כיצד לתכנן את דרך הנסיעה כמו בשיטת קו נקודה.
• במקביל הכינו רשימות עם פרטים חשובים על כל אתר ואתר, כגון שעות פתיחה, ימי פתיחה, כתובת מדויקת במידה ויש (יעזור מאוד בשימוש ה-GPS), מחירים, כדי להתכונן נפשית...ועוד, וברשימה נוספת אספו את כל הטיפים החשובים והאביזרים שכדאי לקנות בארץ. הכול נמצא באינטרנט וצוות מוטורהום לא יכחיש שלא צלצלתי אליהם יותר משלוש פעמים.

מסלול הטיול

יום ו' 27/7
נוחתים במינכן מוקדם בבוקר ויורדים לנוח במסעדות שבמפלס התחתון. אין צורך לצאת מוקדם מידי לכיוון אתר הקרוואנים כיוון שהם פותחים רק ב-9:00 בבוקר. טיפים ליום הראשון למגיעים מוקדם:
• להביא קצת אוכל ונשנושים, שתייה כדאי לקנות בחנות הספרים ולא במסעדה.
• לא לנסוע לשום עיר קרובה, אלא רק לאתר המסירה, יש סבירות גבוהה לקבלת הקרוואן קודם (לא כדאי גם לצלצל אליהם כי הם מאוד עמוסים וזה יפריע).
• ליד חנות הספרים יש מכונה אוטומטית למכירת כרטיסים. קנו כרטיס משפחתי (אם יש צורך כמובן) שמתאים למעגלים 5-16, במידה והקרוואן שלכם לא יהיה מוכן לפני שלוש, אז תוכלו לקנות כרטיס נוסף שמכסה גם את מינכן (מעגלים 1-16) ולנצל את הזמן בעיר. באחד המקומות הומלץ לקנות מראש כרטיס של מעגלים 1-16 וזה מיותר לגמרי.
• קחו רק מזוודות טרול או צ'ימידנים על גלגלים גם לנוחות הסחיבה וגם בגלל מגבלת המקום בקראוון.
בשעה 8:00 יצאנו לדרך (דף עם הסברי הגעה מדויקים מקבלים ממוטורהום) תוך שעה בערך הגענו לאתר (מחליפים פעם אחת רכבת ויש רק הליכה אחת לתחנה, כ-10 דקות בערך). לשמחתנו מיד התחילו לקלוט אותנו, קיבלנו הסבר די מהיר ובבדיקה שאנחנו עשינו גילינו כמה דברים מקולקלים שתוקנו על המקום.
טיפים חשובים:
• לבדוק היטב שיש מים חמים, שהמקרר עובר אוטומטי ממצב למצב, שפתחי האוורור בתוך הקרוואן פועלים, שהסוכך תקין, שהחימום עובד, הרשתות תקינות, שאפשר לנעול את התאים (אצלנו כמה תאים סירבו להינעל) ועוד ועוד.
• השארנו ערבות באמצאות כרטיס אשראי (רציתי להשאיר ערבות במזומן אך הם לא מסכימים), לא שילמתי על הקטנת ההשתתפות העצמית והם גם לא הציעו זאת, חתמנו והרגע הגורלי הגיע!
• התקדמתי בהתחלה לאט אבל תוך דקות ספורות מתחילים להרגיש בטוח. התחושה מקדימה היא כמעט כמו ברכב רגיל, צריך להקפיד על הרוחב והגובה כמובן אבל כל מה שיש מאחור לא מפריע (חוץ מנסיעות לאחור).
בשעה 11:50 נסענו לתדלק את הקרוואן באוכל (יוצאים מהתחנה שמאלה ובסוף הכביש שוב שמאלה ומגיעים לקומפלקס של כמה סופרים) בחרנו בסופר ALDI ע"פ ההמלצות ואכן המחירים שם סבירים בהחלט, יש קצת הבדל משדה התעופה... היות וקיבלנו את הקרוואן די מהר החלטתי למרות העייפות להתקרב ליעד הראשון של מחר ולנסוע כמה שיותר לכיוון זלצבורג. נהגתי כ-130 ק"מ וקצת לפני אוסטריה עצרתי כדי לקנות את ה-GO BOX, יש שלטים מאירי עיניים וזה חשוב מאוד כי כידוע לכם, נהיגה בלעדיו גוררת קנס של 220 יורו. מכירת המכשיר מתבצעת במפלס אחד לפני תחנת הדלק ומקדונלדס. מהנקודה הזאת החלטנו שהיגיע הזמן לקמפינג ובעזרת ה-GPS מצאנו קמפינג בינוני בגודלו בפאתי זלצבורג. ה-GPS הוביל אותנו דרך העיר ולמרות הפיתוי לעצור (גם אם רוצים, אי אפשר) המשכנו לקמפינג. הקמפינג: מכונת כביסה אחת, מסעדה, מקלחות ושירותים ללא תשלום נוסף, נדנדות מרחבי דשא מאחור וגם יער עם מסלולים לטיול.

יום שבת 28.7
מכרה מלח - 
HALLIEN. המחיר כולל כניסה למכרה ולכפר הקלטי. מקבלים בגדי כורים לבנים, מתיישבים על מושב מאורך ונוסעים פנימה על מסילה לתוך המכרה. בתוך המערה הטמפרטורה היא כ-10 מעלות כך שצריך להתלבש בהתאם. המדריך מוביל את הקבוצה דרך המעברים, רואים סרטונים, גושי מלח, מיצגים שמסבירים את שיטות הכרייה בעבר, מתגלשים על שתי מגלשות עץ ושטים על אגם מלח למרחק של 70 מטר. לאחר הסיור מבקרים בכפר קלטי סמוך שכל תושביו לבושים בבגדי התקופה ובבתים שעשויים עץ. כמו כן ניתן לראות במקום כיצד מייצרים כלי נשק, תכשיטים ועוד. בהחלט מומלץ. 
מצודת WARFEN - הכרטיס כולל סיור בטירה (ניתן לראות במקום מוזיאון עם כלים, תכשיטים, בגדים ועוד) ומופע של ציפורי טרף. עולים בקרונית שנעה על מסילה אל תוך שער הטירה, מסיירים במקום, הולכים על קביים מעץ, קולעים למטרה ומתמקמים באזור הפתוח של הטירה על הדשא לקראת ההופעה של ציפורי הטרף. בדיוק 10 דקות לפני תחילת המופע התחיל מבול כך שכולם הסתתרו בכוכים מסביב. המופע התחיל למרות הגשם ולשמחתנו הוא הפסיק באמצע המופע. המדריכים משחררים כל פעם ציפור טרף אחרת שטסה לשמיים, צוללת ותופסת צייד שהמדריכים משליכים אליה. זמן מופע 45 דקות.
טיפים:
• חצי שעה לפני המופע אפשר לגשת למעבר שנמצא ליד חומת המבצר במעלה רחבת הדשא של המופע ולצלם את הציפורים בצילומי תקריב כשהן נמצאות בכוכים שלהן.
• לקחת מטריות ליתר ביטחון ובמידה ומתחיל לטפטף לתפוס מיד מחסה באחד הכוכים (רצוי למעלה).
אתר מומלץ, נוף מדהים! מבצר מטופח ויפה.
עיירת HALLSTAT - עיירה זאת זכתה בתואר אחת העיירות היפות ביותר ואכן היא זכתה בתואר בצדק. העיירה יושבת למרגלות אגם גדול, בתיה מטופחים ומצוירים ומאוד נעים להסתובב בין רחובותיה. לאחר הסיור הגיע הזמן לקמפינג, האתר הקרוב היה מלא, אז נסענו לכיוון WERFEN לחפש קמפינג אחר וגם להתקרב ליעד של מחרת. הקמפינג יושב ליד נהר, הוא מאורך ולא גדול, יש מבנה אחד עם מקלחות על זמן ועמדה לשטיפת כלים בחוץ. בהמשך יש גם מסעדה. קמפינג מאוד נקי ונעים.

יום א' 29.7
מערת הקרח ב-WERFEN - חמישה ק"מ של נסיעה תלולה לעבר החנייה (הקרוואן עושה את זה בקלות) והתמקמות בחנייה. 20 דקות של הליכה בעלייה לעבר תחנת הרכבל. לאחר הנסיעה ברכבל, הליכה נוספת של 20 דקות בעלייה לעבר פתח המערה. הנוף בדרך מדהים ואפשר לעשות את העלייה בקצב שלכם. המדריך בונה קבוצה עם אחוז גבוה של דוברי גרמנית או אנגלית (למרות שהמדריך מסביר בסוף בשתי שפות) כל חמישה איש מקבלים עששית עם להבת אש ומתמקמים ליד דלת של המערה. כשהדלת נפתחת, חוטפים משב רוח מקפיא בגלל הפרשי הלחץ, אבל תוך מטרים ספורים הרוח נרגעת. בפנים יש מסלול עם 700 מדרגות שעולות ו-700 מדרגות שיורדות, אבל המראות שווים את המאמץ! מפלי קרח, אגמי קרח, עמודי קרח, מנהרות קרח, זקיפים, נטיפים ועוד. המדריך עוצר מידי פעם שהקבוצה תתקבץ, מסביר קצת ומאיר באמצאות סליל מגנזיום את פסלי הקרח. בקיצור אתר חובה!! גובה המערה כ3000 מטר להערכתי והטמפרטורה בתוכה 0 מעלות. בחורף הטמפרטורה יכולה לצנוח גם למינוס 20 מעלות!
טיפים:
 לוותר על העששיות שלהם ולהביא פנסים שניתן לשים בכיס.
 להתלבש חם! אנחנו שמנו סווצ'ר, מעיל רוח, צעיף וכפפות והיה מצוין.
 אפשר לצלם למרות שבאתר כתוב שלא. יש מספיק עצירות והזדמנויות כך שזה לא מפריע לאף אחד והמדריך לא מזכיר את הנושא בכלל.
לאחר הסיור במערה (הכל לקח כ-4 שעות) המשכנו לנסוע לעבר הקמפינג והיעד הבא שקרוב ל-Zell Am See - מצאנו קמפינג בשם Sport Camp Woferlgut בעיירה Bruck. קמפינג מאוד מפואר וגדול,חדר כביסה עם מייבש, מתקנים ליבוש נעלים, חבלי כביסה, מקלחות ושירותים מצוחצחים בקיצור חמישה כוכבים, אבל לדעתנו מיותר.

יום ב' 30.7
מעבר ההרים Grossglockner - תשלום לרכב בכניסה לאתר ומתחילים את המסלול (עוד לפני המעבר יש גן חיות קטן עם חיות האזור, אפשר להיכנס בהתאם לשעה), הנוף מדהים, יש המון תחנות לתצפית על הנוף המדהים, אפשר לאסוף אבנים יפות, לעשות טיולים רגליים קצרים ועוד. לנו היה מזג אוויר חורפי עם גשם קל, עננים זרמו לידנו ועל הכביש והטבע פשוט חי ונושם שם ללא הפסקה. כשהגענו לגובה של למעלה מ-3000 מטר שלג החל לרדת וכולנו היינו מאושרים, כשגילינו גם משטח שלג גדול השמחה גדלה עוד יותר. התגלשנו על השלג, בנינו בובת שלג והמשכנו עד לסוף המסלול. (מגיעים לקראת הסוף לצומת שבה אפשר לצאת מהאזור או להמשיך לתחנה האחרונה שהיא דרך חד סטרית, אנחנו כמובן נסענו גם לתחנה האחרונה). בקטע האחרון אפשר לראות עשרות מרמיטים שאם תציעו להם אוכל הם יקחו לכם אותו מהיד ברצון. כל המסלול לוקח כ-5 שעות כולל עצירות והוא מומלץ ביותר לטעמנו. כעת ירדנו למטה לכיוון Lienz ועלינו צפונה לעיירה Mittersill לא רחוק משם בעיירה Hollersbach מצאנו קמפינג קטן וחמוד, מקלחות על זמן, 0.50 יורו לשלוש דקות (תאמינו לי שזה מספיק בהחלט), טרמפולינה לילדים ונוף כרגיל יפה.

יום ג' 31.7
מפלי Krimml
- יום יפה ואנחנו בדרך למפלים. חנייה קרובה למסלול. במבנה בצד ימין מוכרים כרטיסים, אנחנו קנינו כרטיס משולב לאתר משחקי המים שנמצא במקום ולמפלים. נכנסנו קודם כל למסלול המהיר (שלוש דקות הליכה) לתחתית המפל ואכן המראה מדהים! משם טיילנו קצת לאורך הנחל ועלינו על הדרך שמובילה לתצפית על המפל מלמעלה. אפשר לעלות עוד ועוד וכל כמה זמן יש תחנת תצפית על המפל. בערך במחצית הגובה הרגשנו שמיצינו ופנינו לעבר אתר משחקי המים.
מפלי Krimml אתר המים - בשטח פארק המים שגודלו כדונם יש תחנות שונות בנושא מים: נדנדה שפועלת בעזרת משקל המים, משאבות מים שונות, נחשי מים קופצים, רובוט יורה מים שמופעל על ידי שתי ידיות, הפקת צלילים ממים ועוד. אתר נחמד מאוד ולאור המחיר הסביר כדאי לקנות כרטיס משולב. סה"כ זמן לשני האתרים - 3:45 שעות.
התחלנו לנסוע לכיוון Schwaz מערבה בדרך מפותלת ואח"כ לכיוון Imst בדרך שילמנו שוב על המעבר והתמקמנו בקמפינג נחמד בעיירה Stamps. הקמפינג הוא מהסוג שאנחנו אוהבים, לא גדול מידי, יש בו את כל הציוד הדרוש וגם חדר החתלה, שולחן כדורגל מקלחות ושירותים מצוחצחים. אבל גולת הכותרת שבו שבקצה הקמפינג יש עדר איילים שהתמקם שם למרות שהוא יכול להיכנס בחופשיות ליער הסמוך. לקחנו קצת פרחים וראש העדר התקרב אלינו ונהנה מאוד כשליטפנו אותו והאכלנו אותו דרך הגדר. גם בבוקר שלמחרת המשכנו את הרומן עם העדר והיה לנו מאוד קשה לעזוב.

יום ד' 1.8
Imst - מגלשת ההרים הארוכה באירופה. עולים למעלה עם רכבל ביום בהיר וחם. הנוף כמובן מדהים, למעלה פרות מסתובבות ואפשר כמובן לצאת גם לטיולים רגליים. אבל אנחנו הגענו בגלל המגלשה. עומדים בתור כ-45 דקות מתיישבים בתוך הקרונית האישית שיושבת על מסילה כפולה ומתחילים לדהור קדימה במהירות הרצויה לכם (ידית קדימה הקרונית טסה ואחורה היא בולמת), אורך המסלול קילומטר וחצי! וזה בהחלט כיף אדיר. טיפ: לא ניתן להעלות לקרונית תיקים גדולים, מקלות הליכה וכו'. במידה ואין ברירה משאירים את החפצים בתחנת הרכבל והציוד כבר יחכה לכם למטה.
Fiss - אקשן על ההר. נוסעים בדרך מאוד תלולה, כ-3 ק"מ, מחנים קרוב לתחנת הרכבלים ונפרדים מעוד כסף (לא להתקמצן בבקשה) עולים על הרכבל הכחול ומטפסים במעלה ההר (שאר הרכבלים משמשים לנקודות סקי בחורף, למסעדה שממוקמת עוד יותר גבוה על ההר, למסלולי טיול וכו'). על ההר יש מספר מתקנים מעניינים: איש שלג שיורה פתיתי שלג ללא הפסקה אל עבר הר שלג קטן שנמצא מולו (בודאי שעשינו קרבות שלג אם זאת השאלה), דאון שמחובר לכבל ומטיס אתכם מהאתר להר הסמוך ובחזרה (כיף אדיר חייבים לעשות!), מנוף מטוטלת שמניף כסאות למעלה ואז משחרר בתנועת נדנוד מהירה (פה ויתרתי לאשתי), מסעדה, אגם קטן, מגלשת אבובים בתשלום (3 יורו לחצי שעה, פה הם כבר הגזימו), אומגה קצרה, משחקי משאבות מים ובסוף ירידה בקרונית אישית על מסילה עד למטה. שוב אפשר לשלוט במהירות ולראות בדרך כמה מיצגים מצ'וקמקים.
טיפים:
• ניתן לרדת בקרונית עם תיקים.
• איך שעולים למעלה יש לגשת לביתן העץ שליד ולקחת תור עם שעה לגלשן האווירי ולמטוטלת. מספר התור מוקרן על שלט גדול ליד האתר כך שבינתיים אפשר לעשות דברים אחרים – חכם מאוד.
לדעתנו אתר שווה, תנסו להגיע לא יאוחר מארבע.
עכשיו נסענו ל-Bludenz דרך מיליון מנהרות מעצבנות והתמקמנו בקמפינג עם חוות סוסים, כולל מקלחות חופשי, חדר כביסה, שירותים ומקלחות נקיים, גודל הקמפינג בינוני מינוס.

יום ה' 2.8
מדינת ליכטנשטיין
- החלטנו מהסקרנות לעבור דרך מדינה נוספת, הזדכנו על ה-Go box - ועברנו דרך מדינת לכטינשטיין וואדוז. הטיילת של מרכז העיר נחמדה אבל חוץ מזה לא התרשמנו במיוחד. המשכנו לעבר שוויץ וקצת לפני הגבול קנינו מדבקה לאוטוסטרדה. עצירת התרעננות ב-Chur והגעה אחה"צ ל-Sudrum.
הסולריום ב-Sudrum - היות ורוב היום היה בנסיעות ועצירות בעיירות נחמדות החלטנו בהחלטה ספונטאנית להיכנס לסולריום שגילינו בעיר, זהו מרכז עם בריכת שחייה מקורה, בריכת זרמים וחדר טיפולים למעוניינים. היה בהחלט מרענן ובמקום ובזמן הנכון.
המשכנו מערבה לכיוון Andermatt והתמקמנו שם בקמפינג פשוט שמגודר בחבל ליד תחנת רכבל על משטח כורכר. מזג האוויר היה סגרירי ועננים נמוכים זרמו מכל עבר. כל שירותי הקמפינג נמצאים בבנין הרכבל שאליו נכנסים עם קוד (אפשר לייבש כביסה בתוך הבניין על הברזלים ליד הרדיאטורים) וגם קיבלנו פוסטר פנוראמי של האזור מבעלי הקמפינג הנחמדים.

יום ו' 3.8
קניון הארה
- החניון של האתר קטן מאוד ולא הייתה בו חנייה אז המשכנו למעלה וחנינו בחניון עליון. ניתן לרדת לכניסה דרך שביל ביער. הולכים בשביל עץ וברזל גבוה ומתצפתים על הקניון, הנהר ומפלי המים דרך מנהרות ושבילים פתוחים. הנוף מדהים והמקום בהחלט שווה ביקור. בסיום המסלול יש חנות מזכרות וגן שעשועים שעשוי כולו מעץ. את הדרך חזרה עושים באותו מסלול (לשמור את הכרטיס), סה"כ מסלול כשעה וקצת. מזג האוויר אצלנו היה גשום אך זה כמעט לא הפריע.
אינטרלקן - הגענו אליה אחה"צ במטרה לבקר במוזיאון המסתורין, אז חברים אני מצטער להודיע לכם שהאתר סגור, החברה פשטה את הרגל בסתיו האחרון. אבל לא נורא העיירה מקסימה ובהחלט שווה ביקור. חנינו בחניון תחנת הרכבת (משלמים ביציאה ע"י תשלום במכונה אוטומטית עוד לפני החזרה לרכב) והסתובבנו להנאתנו בטיילת הארוכה של העיר. לחובבי ספורט אקסטרים יש במקום תחנת הרשמה לבנג'י, מצנחי רחיפה מההר הסמוך. ב-20:00 הגעה לקמפינג ב-Engelberg. קמפינג מדהים! סופר עם מחירים סבירים, נהר ליד, נוף מדהים, מקלחות על זמן, חדר כביסה, קרש גיהוץ, אגם קטן עם רפסודות לילדים, מקפצות, לא גדול, נקי ומצוחצח. הגעה - עוברים את הכניסה לטטליס ואחרי זמן קצר מגיעים לקמפינג.

יום שבת 4.8
הר הטיטליס - 10:45 אנחנו בקופה של הטיטליס, החניון מאוד גדול ואין בעיה של חניה (משלמים בעזרת מכונה אוטומטית כשחוזרים לחניה). עולים ברכבל של שישה איש למעלה. בגובה 1800 מטר הדלתות נפתחות בתחנה, אבל אין צורך לרדת אלא אם אתם מעוניינים לצאת לטיולים רגליים. בתחנה הבאה מחליפים לרכבל גדול ועולים לגובה של 2450 מטר. הרכבל הבא הוא שוב רכבל ל-50 איש לפחות והוא הרכבל המסתובב היחיד באירופה. בשילוב מוסיקה קצבית מגיעים לגובה של כ-3000 מטר. אם עוד לא הבנתם אז יש שלג בכל מקום, הנוף מדהים וזה הרגע שהכיף רק מתחיל. אחרי שמתפעלים מהנוף שמסביב ונהנים מהשלג הרב, צועדים בירידת שלג קלה לעבר הרכבל הפתוח שלוקח אתכם לאתר אקשן וכיף. מזחלות שלג אישיות, אבובים במסלול שלג, כסאות נחש שכל המשפחה יכולה להחליק איתם, מגלשיים עם כסא וכו'. כל המתקנים הם ללא תשלום נוסף, התור לא גדול (אפשר גם להביא אבוב מהבית) והכיף אדיר! ב-16:45 מתחילים לסגור את האתר ואת האמת היה קשה מאוד ללכת. המלצתנו: חובה, חובה, חובה!
טיפים:
• אנחנו קנינו כרטיס שכולל ארוחת ספגטי טעימה, התוספת לא גדולה וזה בהחלט מומלץ.
• חשוב להימרח בקרם הגנה, השלג גורם לשיזוף מואץ!
• אנחנו זכינו ביום חם ומדהים, אין בעיה לשנות ולהחליף אטרקציות בהתאם למזג האוויר.
לאחר הבילוי בטיטליס נסענו לכיוון Pfaffikon ומצאנו קמפינג נחמד בעיירה Egg מעט דרומית ל-Pfaffikon. קמפינג לא גדול, המון מרחבי דשא עם פרות מצלצלות מסביב, המקלחות, השירותיים וחדר הכביסה והכלים נמצאים מתחת לאסם בכניסה של הקמפינג והילדים של בעלת הקמפינג (שלא יודעת אנגלית, אבל הסתדרנו מצוין) עוזרים בבוקר במילוי המים וכו'.

יום א' 5.8
פארק המים אלפמרה - קנינו כרטיסים שמספיקים עד 9:00 בערב (ניתן לקנות כרטיסים גם עד 16:00 בפחות). בהתחלה רואים רק את הבריכה הפנימית והחיצונית ולא מבינים היכן המגלשות? אך לאט לאט מגלים שאתר הזה מסתיר בתוכו (3 קומות עומק) עולם שלם של מגלשות וכיף. להלן הפירוט: בריכת גלים פנימית שפועלת כל חצי שעה בשילוב אפקטים, בריכה חיצונית עם מסלול זרמים שפועל בשעות מסוימות (יש רישום על שלט), בריכת מינרלים צהבהבה עם טמפרטורת מים של 36 מעלות (אסורה לילדים), ג'קוזי, מגלשת בלה בלה באורך של 260 מטר עם אפקטים ומוסיקה בדרך(ניתן לעשות אותה גם עם מזרון מיוחד) מגלשת קוברה עם פיתולים חזקים, מגלשת המצודה שרובה בחושך (עם אבוב כפול או משולש) מגלשת משפך סיבובית (עם אבוב כפול) 2 סוגים של מגלשות אבוב צהובות, מגלשת מיני קניון, מגלשת בוב עם טלטולים חזקים (עם אבוב כפול) מרחבי דשא, מסעדה, נוף לאגם ואת האמת לא צריך יותר! 90 אחוז מהאתר מקורה כך שאין משמעות למזג האוויר, התורים לא ארוכים והכיף גדול. תשושים אחרי הפארק נסענו צפונה והתמקמנו בקמפינג לא גדול שנמצא דרומית ל-St.Gallen ליד העיירה  Urnasch שם הקמפינג Camping Bachli, קמפינג לא גדול, נקי באופן יוצא דופן, יש כמובן חדר כביסה, גן שעשועים קטן, כדורגל ידני, מכונת קפה. ציון 10!

יום ב' 6.8
מפעל השוקולד ב-Flawil
- העיירה עצמה מאוד נחמדה ויפה, יש שם מרכז מסחרי גדול עם סופר ענק ומחירים סבירים בהחלט (מאוד דומים לגרמניה) אחרי סיבוב בעיר נסענו לעבר מפעל השוקולד Schoggi Land, במפעל ניתן לראות את פס היצור דרך חלונות זכוכית גדולים, יש שם מיצגים על תהליך יצור השוקולד בשילוב סרטי וידיאו. בסיום הסיור עוברים דרך חנות המפעל וחייבים לקנות שם שוקולדים טעימים (הם מייצרים את שוקולד הרוזמרי אז תנו כבוד). אסור לצלם את פס היצור, אבל מיצגים ודברים אחרים אפשר, הכניסה חופשית אז תבזבזו את זה על שוקולד...
אחרי הסיור במפעל התקדמנו לעבר Konstanz שישב במרכז אגם Bodensee, חנינו בחניון קרוואנים לא רחוק מהטיילת של העיר והסתובבנו להנאתנו במדרחוב ההומה (המעבר ל-Konstanz כרוך במעבר גבול), לאחר מכן התמקמנו בקמפינג לא רחוק. זהו קמפינג ענק שמנוהל כמו מחנה צבאי, אבל אין ברירה כי כל איזור האגם מאוד עמוס למרות שהוא משופע בקמפינגים. המיקום נוח, אפשר לעשות סיור רגלי ליד האגם וכל השירותיים נמצאים לא רחוק מהקבלה. Camping Fischerhaus, המיקום כמה קילומטרים מזרחית ל-Konstanz.

יום ג' 7.8
Sea life-Konstanz - החננו את הקרוואן שוב קרוב לטיילת, שוב עברנו את הגבול וצעדנו לעבר האגם. בצד ימין נמצא בניין גדול וזה המקום. עומדים בתור כשעה (לקראת הצהריים התור הגיע עד לכביש) משלמים ומתחילים את הסיור. העיצוב מאוד יפה, יש עשרות אקוואריומים עם דגי עטלף, כרישים, צלופחים, שושנות מים, לובסטרים, מדוזות ועוד. יש שם אקוואריומים,שקועים, קעורים, פתוחים, מעל הראש ועוד. התחושה שלנו הייתה בתום הסיור שזה לא שווה את המחיר. בגלל מזג האוויר הגשום ויתרנו על אי הפרחים שנמצא ב-Mainau. ניתן להגיע למקום בסירה או באוטובוס, ע"פ גלויות שראיתי במדרחוב האתר בהחלט שווה ביקור. יש שם פרפרים ועיצובים מדהימים עם פרחים. אם יהיה לכם מזג אוויר יפה תיסעו לשם ולא לעולם הים!
מוזיאון המדע ב-Winterthur - היות וסיימנו את האקוואריום בצהריים תקתקנו את כתובת המוזיאון ב-GPS  והגענו לשם כמו גדולים. כניסה יקרה אבל הפעם זה שווה כל אגורה! המוזיאון מתפרש על ארבע קומות ויש שם מאות תחנות בנושאים של: חשמל, מגנטים, אור, משחקי עץ, תעתועים, מים ועוד. המתקנים הם ברמה גבוהה מאוד וההנאה והסקרנות שם לא יודעות סוף. זהו אתר שאפשר לבלות בו בקלות יום שלם ואנחנו ממליצים לכם לעשות זאת.
טיפ: שימו לב לשעות של הדגמות הצוות, יש שם מופע של אש וגז, חשמל ועוד.
משם נסענו מזרחה ב-Isny - מצאנו קמפינג מקסים שמנוהל ע"י שני אנשים מבוגרים, הקמפינג יושב ליד אגם קטנטן ולא היו בו כמעט אנשים. לצערנו ירד גשם כך שלא כל כך יכולנו ליהנות ממנו. מבנה השירותים נמצא במרכז והוא מצוחצח ונקי.

יום ד' 8.8
אחרי גשם שירד כל הלילה התחלנו לנוע חזרה לכיוון מינכן ולהספיק עוד אטרקציה אחת בדרך.
טירת Fussen - העיר עצמה שוקקת חיים ויש לה מדרחוב עמוס באנשים, בצומת יש מספר עמודי אבן עם סלעים שמסתובבים מעליהם ומשפריצים מים. בהמשך הכביש רואים כבר את הטירה הצהובה ולאחריה את הטירה שדומה לטירה של דיסני (או להיפך). כל האזור פקוק ומכוניות חונות גם בצידי הכביש, יש שם כחמישה מגרשי חנייה וגם אנחנו לא מצאנו מקום. בסוף התקדמנו עם הכביש צילמנו את הטירה היפה והמשכנו להתקדם לעבר מינכן. לפי התחושה שלי נראה לי שגם אם היינו מוצאים חנייה, היינו נתקעים שעות בקופות.
העיירה הבאה שבה עצרנו נקראת Wolfratshsm שוב יש בה טיילת נחמדה, הסופר שקנינו בו היה יקר אז קנינו רק את ההכרחי ואחרי ההתרעננות הקצרה החלטנו שהגיע הזמן למצוא קמפינג. היות וקיבלנו חוות דעת שלילית על חניון Thalkirchen החלטנו שננסה למצוא קמפינג אחר שקרוב לאתר הקרוואנים. מעט מזרחית ל-Market schwaben, כ-6.5 ק"מ דרומית ל-Haag מצאנו קמפינג מקסים וקטן בעיירה Soyen שאפילו לא מופיעה במפה שלנו. השעה הייתה כבר 20:20 והקבלה הייתה סגורה, איש חביב אמר לנו שאנחנו יכולים להתמקם ולסגור עניינים בבוקר. כך עשינו והעברנו את הלילה בקמפינג מצוין. הקמפינג שוכן ליד אגם קטן (אנשים שחו בו למרות הקרירות) וצלול, כל השירותים נמצאים בבנין אחד שממוקם לא רחוק, המקלחות פועלות בעזרת חצי יורו לחמש דקות והכול כרגיל נקי ומבריק.

יום ה' 9.8 סוף הטיול
זה יום שקשה להפיק ממנו הרבה תועלת, אבל אני חושב שאנחנו מצאנו את הנוסחה הנכונה (חובבי הקניות בודאי יסכימו איתנו). על הבוקר נסענו לכיוון Market Schwaben הורדנו את כל הפקלאות ליד תחנת הרכבת (כדי לחסוך הליכה של כמה מאות מטרים) ואני הלכתי להזדכות על הקרוואן. ההזדכות הייתה מהירה, אבל האחראי בדק כל דבר, עלה לבדוק את הגג, בדק ציוד וכו'. לאחר שהוא היה מרוצה, חתמתי וטסתי לתחנת הרכבת להוציא את התוכנית לפועל. לוקחים כל רכבת S  ויורדים שתי תחנות אחרי תחנת ה-City Center של מינכן. זוהי התחנה המרכזית בעצם ושמה Hauptbahnhof central station בתחנה זו יש לוקרים בשפע, לקחנו שלושה לוקרים, כל אחד לעשרים וארבע שעות (הכנסנו 9 תיקים בגדלים שונים בקלות) וחזרנו שתי תחנות אחורה לתחנת City Center לאחר כל המבצע נשארו לנו שעתיים וקצת להיות במרכז מינכן ותאמינו לי, כולנו נהנינו ואישתי במיוחד. זה היה סיום נהדר לטיול ואחרי הסתובבות, צילומים וקניות חזרנו עם רכבת S1  ישירות לשדה התעופה (כשעה נסיעה). הכרטיס שקנינו באותו היום הוא כרטיס  all day zone 1-18. מהירידה מהרכבת יש ללכת כ-15 דקות לאזור הנוסעים ה'מסוכנים' שנמצא בסוף שדה התעופה, עוברים בדיקות יסודיות ( אבל עם חיוך) ומגיעים לרחבת הדיכאון עם הדיו טי פרי ה'מפואר'.

ריכוז טיפים
• אין לנסוע עם חלונות צידיים או עליונים פתוחים, ניתן להעביר את החלונות הצידיים למצב תפס שמשאיר חריץ קטן לאוויר (גילינו את זה רק יומיים לפני הסוף).
• מזג האוויר משתנה במהלך היום כך שלא כדאי לשנות תוכניות.
• אין לעלות עם הקרוואן על דשא רטוב, הגלגלים יתחפרו!
• אין צורך להתחבר לחשמל בקמפינג, המצבר חזק מאוד.
• להקפיד שהמקרר נמצא במצב נכון גם אם שמתם אותו על אוטומט.
• יש לקחת את כל סוגי הבגדים ולא להגזים כי ניתן לכבס.
• יש לטפל בארונות ובדלתות בעדינות, כי הכול מאוד שביר.
• להביא דבק ,אולר פעולות, סלוטייפ, ואזיקונים לתיקונים וחיזוקים שונים.
• מישהו המליץ להביא צינור השקיה עם כל מיני סוגי מתאמים, בתחנת מינכן הספציפית אין בזה צורך. הצינור והמתאמים שהם מספקים מתאימים לכל סוגי הברזים.
• אנחנו ממליצים על קמפינגים לא גדולים, הם הרבה יותר נעימים והכול הרבה יותר קרוב.
• קניות מזון לעשות בסופרים גדולים ולא קטנים, אם השעה לא מאוחרת, סביר שמהר מאוד תיתקלו באחד שמתאים.
• כמעט כל האתרים נסגרים ב-17:00 נצלו את הזמן הנותר כדי להתקדם ליעד הבא. סופרים מסוימים יכולים לעבוד גם עד 20:00.
• במידה ואתם מחפשים קמפינג ואתם כבר בנקודה שדי קרובה ליעד שלכם של מחרת, עצרו בקמפינג הראשון שאתם מוצאים ואל תנסו להתקרב ליעד עוד יותר. בדרך כלל חוק מרפי נזכר אז להתעורר ואתם תעשו בסוף דרך כפולה.
• דאגו שתמיד יהיה לכם מלאי של כסף קטן (באירו) למתקנים השונים.
• ניתן בלילה לאחסן כסאות וכו' מתחת לרכב כדי שלא יירטבו בלילה.
• את הקופסא הגדולה שבה מקבלים כלים תשאירו אצלכם, כי היא עוזרת בנשיאת כלים לשטיפה.
• הסוכך מאוד עדין, רצוי לא לפתוח אותו בזמן רוח או גשם.
• למרחקים ארוכים כדאי כדאי לנצל את האוטוסטראדה.
• אם יש אפשרות, תנסו לחנות לא רחוק ממבנה השירותים ע"מ לא ללכת יותר מידי.
• בשדה התעופה של מינכן אפשר לגלוש באינטרנט בתשלום וגם בחלק מהקמפינגים.
• לשמור היטב את הטלפון של הטכנאים.
• למציאת קמפינגים אפשר לנצל את המאגר שנמצא ב-Gps, להתביית על משולשים במפה, לעקוב אחרי שלטים וגם פשוט לשאול.
• בזמן מילוי המים לשים את הפקק בתוך הרכב ע"מ לא לשכוח אותו בשטח.
• לא לתלות כביסה בחוץ, גם אם מזג האוויר נראה לכם יפה, זה יכול להשתנות ברגע.
• לעבוד עם ה-Gps  במקביל למפות, ה-Gps  נוטה לפעמים להשתגע וגם לתת הוראות לא הגיוניות!
• כשמפעילים תאורה חזקה, תמיד תפעילו אותה במרחק מה מהקרוואן, כי האור מושך אלפי חרקים. בתוך הקרוואן תמיד לסגור רשתות.
• לפני השינה תמיד לעשות ציד של יתושים וחרקים כי אחרת הם ישגעו אתכם בלילה.
• לא לעשות נסיעות ארוכות מידי! מה שנראה במפה קצר במציאות לוקח הרבה זמן. יש מספיק מה לראות גם במעגל הקרוב. יעדים רחוקים תשמרו לטיולים אחרים.
• להשתמש בשקיות ואקום, בדרך חזרה אפשר פשוט להישען עליהן וזה גם יעיל מספיק.
• להחנות את הקרוואן תמיד ישר, שינה בשיפוע מאוד לא נוחה.
• אפשר בקלות להתקלח בקרוואן אבל זה יותר נוח בקמפינג.
• אין מה לפחד מקסטת השירותים, זה קל ופשוט. בכל מיקרה תנצלו את הקמפינג ואת תחנות הדלק.
• לנעול דלתות, ארונות ואת המקרר לפני נסיעה.
• לסגור עם פקקים (שמצורפים) את פתחי הניקוז במקלחת, עשוי לצאת משם ריח לפעמים.

מה להביא מהארץ?
• צידנית/טרמוס
• GPS חובה! כדאי ללמוד אותו כבר בארץ.
• תאורת חירום, פנסים, סוללות רזרביות, חוט חשמל ארוך עם נורה ובית מנורה.
• ממיר מתח מומלץ ביותר, להטענת והפעלת מוצרי חשמל שונים.
• חבל כביסה + אטבים + טבליות כביסה.
• כפפות חד פעמיות
• שקיות זבל בכמות מספקת. כדאי גם להביא הרבה שקיות קטנות.
• תרמילי גב ליציאה לעיר וכו'.
• מכשירי קשר לכיוון נהיגה לאחור. עדיף סוג עם קו פתוח שמאפשר לנהג להיות עם ידיים חופשיות.
• מגבונים לחים
• פינג'אן
• בגדי ים ומשקפות
• קרם הגנה
• מטריות חובה!
• תרופות שונות
• כוסות וסכו"ם חד פעמיים (זה יקר בחו"ל)
• מנגל חד פעמי (תתפלאו אבל קשה להשיג!)
• בקבוקים קטנים ריקים, כדי שלכל ילד יהיה שמפו אישי
• תעסוקה לילדים,לדוגמא מחשב נייד עם מאגר סרטים יכול בהחלט לעזור
• מפות טובות + זכוכית מגדלת
• מפצל 12  וולט למרות שבקרוואן שלנו יש שתי יציאות
• כבל מאריך עם חמישה שקעים לפחות
• כובעים
• כפפות צעיפים, וכובעים מחממים
• השעוונית לכיסוי שולחן האוכל, מטר ועשרים מספיקים בהחלט.
את כל שאר הדברים ניתן לקנות בסופר הראשון

סיכום
סה"כ קילומטרים: כ-2500
דלק: כ-40 יורו ביום
הוצאות: כ-2500 יורו
נסיעות: לא יותר מ-200 ק"מ ביום
ממוצע לקמפינג: כ-30 יורו
סה"כ יתושים מתים: כ-2700

אנחנו מודים לכול מי שכתב ומקווים שגם אנחנו נצליח לתרום עכשיו לטיול הבא שלכם.
בברכה משפחת אפרימה
רונן, מירה, אור, טל ובר
במידה ויש למישהו שאלה נשמח לענות דרך אתר אפקט שיווק www.effectonline.co.il (זהו אתר של גימיקים, תחפושות, קסמים ועוד שאם תקנו בו, אז בהחלט תעזרו לנו לצאת לטיול נוסף...)

קבלו הצעה