אירופה

אירופה

שבועיים באוסטריה, סלובניה, צפון איטליה והדולומיטים / משפחת שלף


הרכב: זוג הורים ושלושה ילדים
מספר ימי הטיול: 14 ימים
אוגוסט 2008
התחלה וסיום במינכן

הרעיון התגבש כ-8 חודשים לפני הביצוע. המסלול הורכב מהמלצות גולשים ומהידע שנמצא באתר מוטורהום, וכמובן בעזרתם האדיבה של בנות מוטורהום: נעמה ושירלי. אוגוסט נבחר בגלל החופש הגדול ותאריך הגיוס המתקרב של נטע. לקחנו בחשבון שיתכן ויהיה יותר צפוף ויקר, לא לקחנו בחשבון שנפסיד את האולימפיאדה!!!!

בסיכום הייתה חוויה יוצאת דופן ומיוחדת של גיבוש משפחתי וזמן איכות - בלי טלוויזיה, מחשב וניידים. למרות הצפיפות בקרוואן והתנאים בקמפינגים (שלפעמים היו לא כל כך נוחים) אנחנו היינו חוזרים על החוויה וממליצים לכל מי שמעוניין בסוג כזה של טיול.

היום הראשון, 6.8
נחתנו מוקדם, העברנו את הזמן בנמנום על הספסלים בשדה התעופה. בגלל שהיה לנו זמן, החלטנו לקחת את הרכבת+אוטובוס ולא להוציא את הכסף על מונית. הדבר התברר כטעות, אמנם המחיר "זול יחסית" לעומת מונית, אבל, לא היה משתלם! היה יום חם, בתחנת הרכבת "פספסנו" את האוטובוס ונאלצנו לחכות שעה ורבע לאוטובוס הבא. מתחנת האוטובוס לתחנת ההשכרה של הקרוואנים, ההליכה עם המזוודות נהפכה לדבר בלתי נסבל. למזלנו פגש אותנו תושב המקום שהציע לקחת אותנו טרמפ לתחנת הקרוואנים. לדעתנו, בשום אופן לא כדאי לעשות את הנסיעה משדה התעופה לתחנת השכרת הקרוואנים עם תחבורה ציבורית, אלא עם מונית.

קיבלנו את הקרוואן לאחר הסבר ובדיקה והחלטנו להתקדם לכיוון זלצבורג, אוסטריה.
ה-GO BOX - לקראת מעבר הגבול, עצרנו על מנת לרכוש את המכשיר, שמהגלישה באתרים השונים הבנו שחייבים אותו. בתחנת המכירה חישבו את המרחק לפי המסלול המתוכנן וגבו בהתאם לכך. בדיעבד הסתבר לנו שלקרוואן משפחתי אין צורך ב-GO BOX, אלא במדבקה בלבד שעולה משמעותית פחות. כמו כן, כאשר חזרנו לגרמניה שבועיים אחרי שיצאנו לדרך, הסתבר שלא בכל מעבר גבול יש תחנת החזרה. שימו לב, בדקו מראש אם יש צורך ברכישת המכשיר! ואם רכשתם אותו בררו טוב טוב איפה אפשר להחזירו ותכננו את מסלול נסיעה בהתאם לכך!

בעזרת ה-GPS מצאנו קמפינג בינוני בגודלו בפאתי זלצבורג. ה-GPS הוביל אותנו דרך העיר לקמפינג. בקמפינג: מכונת כביסה אחת, מסעדה, מקלחות ושירותים ללא תשלום נוסף. Camping Schloss Aigenhttp.

היום השני, 7.8
מכרה מלח SALTZWELTEN - בעירה HALLEIN. בהחלט מומלץ.
 מצודת WARFEN, הכרטיס כולל: סיור בטירה (ניתן לראות במקום מוזיאון עם כלים, תכשיטים, בגדים ועוד) ומופע של ציפורי טרף.
טיפ: כדאי לבדוק את שעות מופע הציפורים לפני שמגיעים! אנחנו הגענו למופע של 15:00 (כפי שהופיע במידע באינטרנט) ואז הסתבר ששינו את השעות ולכן נאלצנו לחכות שעה וחצי למופע.
המשכנו לקמפינג מחוץ ל-WARFEN, הקמפינג יושב ליד נהר, הוא מאורך ובינוני בגודלו. יש מבנה אחד עם מקלחות, (זמן מקלחת 7 דקות, בתשלום נוסף), עמדה לשטיפת כלים בחוץ, מכונת כביסה. קמפינג מאוד נקי ונעים. 

היום השלישי, 8.8
מערת הקרח ב- WERFEN. עלייה עם אוטובוס מהחניה התחתונה. 20 דקות של הליכה בעלייה לעבר תחנת הרכבל ועוד 20 דקות הליכה עד לפתח המערה. אנחנו די התאכזבנו. מהתיאורים באתר האינטרנט ציפינו ליותר!!! וגם המחיר גבוה מאד.
טיפים
• כדאי לבדוק במקום אם הכרחי לעלות באוטובוס, כי גם הקרוואן יכול לעשות את הדרך (למרות שהיא עולה בפיתולים חדים) ובכך לחסוך כסף.
 לוותר על העששיות שלהם ולהביא פנסים.
 להתלבש חם! כולל מעיל וכפפות.
 אפשר לצלם למרות שבאתר כתוב שלא.
סיור בעיירה HALLSTAT, עיירה יפה ומטופחת היושבת לחופו של אגם. מומלץ. אותנו "תפס" מבול רציני לקראת סיום הסיור, אבל זה לא קלקל את החוויה. לינה בקמפינג בעיירה Radstat, הגענו מאוחר ובחוץ ירד גשם, ארונות החשמל היו נעולים ולכן לא ניתן היה להתחבר לחשמל. בקמפינג : מכונת כביסה , מקלחות עם מטבע של יורו ומסעדה.

היום הרביעי, 9.8
נסיעה לכיוון מעבר ההרים Grossglockner, תשלום לרכב בכניסה לכביש. לפני המעבר יש גן חיות קטן עם חיות האזור. אנחנו הגענו ביום מעונן וערפילי. החלטנו לא לשנות את המסלול. ראינו מעט מאד נוף, אך החוויה של נסיעה בתוך ענן, שלג ואויר הרים הייתה חוויה בפני עצמה. חומר נוסף בנושא אפשר למצוא באתר האינטרנט של האתר. לינה בקמפינג 5 כוכבים ליד העיירה Stainfeld בשם DRAU CAMPING קמפינג מסודר מאד עם מכונות כביסה, מייבש ומקלחות גדולות ונקיות. 

היום החמישי, 10.8
מינימונדוס – Minimundus  ליד העירה Klagenfurt. מינימונדוס מציג עולם קטן ואטרקטיבי, המזכיר את "מיני ישראל" אבל מציג מקומות מכל העולם. מומלץ! 
המשך נסיעה לכיוון סלובניה.
• רדובליצ'ה Radovljica – בסביבת בלד נמצאת עיירה שקטה וציורית. בעיירה יש  מוזיאון מיוחד במינו – מוזיאון לדבורים. המוזיאון מציג את חיי הדבורה וגלגולו של ייצור הדבש מצוף הפרח ועד הצנצנת בחנות. לדעתנו אפשר לוותר.
 קרופה Kropa - כפר שהתפרסם כיישוב של חרשי ברזל. זהו ישוב ציורי שנהר זורם במרכזו, הטופוגרפיה מעניינת והבתים ישנים מאוד. בכפר בית מלאכה גדול של נפחים שניתן לבקר בו. היה יום ראשון והכל היה סגור – חבל!
הקמפינגים בסביבות BLED היו צפופים ויקרים מאד ולכן נסענו לקמפינג צפונית ל-Naklo שנקרא DUPIJE CAMPING, קמפינג נחמד ושקט ,יושב ליד נחל. בקמפינג מקלחות ופינה לשטיפת כלים. 

היום השישי, 11.8
 קניון וינטגר Vintgar - עשר דקות נסיעה מבלד נמצא קניון וינטגר. שמורת טבע שהינה קניון של קירות זקופים שתחתם זורם נהר גועש וההליכה היא בשבילי יער מסודרים ועל גבי גשרי עץ. מומלץ! המסלול עצמו באורך של 1.6 ק"מ, ההליכה קלה ונוחה ונמשכת כשעתיים פלוס.
 בלד Bled - עיירה הנמצאת ליד אגם נפלא בעל אותו שם. באגם אי קטנטן ועליו כנסיה עם מגדל פעמונים יפה. מגיעים אליו בסירה. לחילופין אפשר לשכור סירת משוטים קטנה ולחתור לבד.
משם החלטנו לנסוע לכיוון מערת הנטיפים סקוצ'יאן ולחפש קמפינג בדרך. היו מעט קמפינגים והמחיר היה יקר. בסוף מצאנו קמפינג ברמה מאד נמוכה, צמוד למלון דרכים, למרות שיש בו מקלחות ופינה לשטיפת כלים.

היום השביעי, 12.8
 מערות סקוצ'יאן. מערת נטיפים מדהימה שנמצאת ברשימת אתרי השימור של UNESCO. הביקור מתבצע בקבוצות שיוצאות בשעות מוגדרות ותמיד יש גם הדרכה באנגלית. משך הסיור כשעה ורבע והולכים בו כ-3 ק"מ עם עליות וירידות רבות. מתחילים את הסיור בחלק "השקט" - מערת נטיפים יפה אך לא מרשימה. בהמשך מגיעים לחלק הרועש (בגלל זרימת הנהר) והמדהים. בשלב מסוים חוצים את הנהר על גשר צר בגובה כ- 50 מ' וממשיכים לאורך הנהר עד ליציאה מהמערה. משם ניתן לעלות ברגל (מה שאנחנו עשינו) או במעלית. 
 טירת פרדיאמה Predjamski Grad - תשעה ק"מ צפון-מערבית למערת פוסטוינה. טירה מדהימה ביופייה הבנויה בתוך ההר. מתחת לה נמצאת מערת נטיפים לא פעילה, אבל נערכים בה סיורים מודרכים בחושך, עם פנסים מיוחדים. משך הסיור כשעה. בטירה עצמה אפשר לסייר באופן עצמאי, יש בה חדרים עם תצוגות שונות של התקופה שבה היא הייתה פעילה. להפתעתנו יש בטירה פרוספקטים בעברית.
המשכנו בנסיעה לכיוון חוף הים האדריאטי וביקרנו בעיירה קופר KOPER  (היה מיותר) ומשם לכיוון הגבול האיטלקי ולטריאסט TRIESTE. משם המשכנו לכיוון ונציה VENICE בהתאם לשעה. הקמפינגים לאורך חוף הים היו יקרים מאד (כנראה משמשים ככפרי נופש). בסוף, היה מאוחר ו" נשברנו" ונכנסנו לקמפינג שהיה מאד יקר. אמנם היו בו את כל השירותים הנחוצים אבל הם לא היו ברמה גבוהה.

היום השמיני, 13.8
יום שלם בוונציה VENICE. בהתאם להמלצות באתרים השונים, חנינו בחניה ממש בכניסה לוונציה (אחרי הגשר). היה יום חם ולח מאד. לכן השתמשנו פעמיים בתחבורת האוטובוסי-ים הפנימית, שהינה יקרה מאד. בסוף היום נסענו לכיוון אגם גארדה GARDA LAKE. מצאנו קמפינג קטן ליד העירהLAZISE. הקמפינג שוכן בצמוד ליקב. יש בו מספר מקומות קטן (לכ-10 קרוואנים) מקלחות מצוינות ושירותים נקיים ומסודרים. לצערנו לא הייתה בו מכונת כביסה. אבל לעומת זאת יש בו בריכת שחיה קטנה לשימוש האורחים. פשוט מקום נחמד, נקי וזול. החלטנו להתמקם בו לשני לילות. שם הקמפינג THE COLLINE.

היום התשיעי, 14.8
גארדאלנד - זהו לונה פארק עם אטרקציות לכל גיל. פארק השעשועים גארדלנד נמצא בצידו הדרום מזרחי של אגם גארדה, בסמוך לעיר Peschiera. מקום לבלות בו יום שלם עם הילדים. אנחנו היינו ביום חם מאד והתורים היו ארוכים. כדאי להצטייד במים וכריכים ולהימנע מקנייה, הכל מאוד יקר. בנוסף נכנסו שם למופע דולפינים. חזרה ללינה בקמפינג שבו ישנו לילה קודם.

היום העשירי, 15.8
פונים לגדה המערבית של האגם ונוסעים לאורכה לכוון צפון, עד לעיירה ריווה דל גרדה Riva Del Garda. בלי עצירות המסלול יכול לארוך כשעתיים. אם עוצרים לשיט, אוכל וכד', הזמן מתארך בהתאם. לקח לנו כ-4-5 שעות. סיור בעיר. נסיעה לכיוון הדולומיטים. לינה בקמפינג בדרך.

היום האחד עשר, 16.8
נסיעה לבולצאנו Bolzano. סיירנו בעיר ומשם המשך נסיעה בכביש הדולומיטים עם עצירות בנובה לוואנטה, אגם קארצה Lago di Carezz  - אגם קטן ומקסים בתוך יער של עצי אשוח בגובה 1,520 מ' מעל פני הים. אפשר לטייל סביב האגם. קנצאי Canazei - עיירה מוקפת כולה בהרים גבוהים. זהו מרכז לטיולים בהרים ולטיפוסים מקצועיים. במרכז העיירה נמצא רכבל לעלייה להרים (אנחנו לא עלינו בו). פונים בכביש S641 ונוסעים בדרך שהנוף הנשקף הוא של הרי המרמולדה. עוברים בדרך ליד אגם פדאיה Lago di Fedaia - ואפשר לעצור גם לידו ולטייל. מגיעים למלגה צ'יאפלה Malga Ciapela, שם התכוונו לעלות ברכבל להרי המרמולדה, בגובה של 3,265 מטר, אבל לצערנו הגענו ב-16.00 והסתבר שהרכבל כבר סגור. כדאי לברר את שעות הפתיחה מראש ולחסוך את האכזבה. לכן המשכנו לנסוע  בכביש 641 ומצאנו קמפינג מסודר. בקמפינג מקלחות מסודרות, מכונות כביסה ועוד. לידו פיצרייה נחמדה שם אכלנו ארוחת ערב. 

היום השניים עשר, 17.8
המשכנו בנסיעה לכיוון קורטינה ד'אמפצו Cortina d'Ampezzo בירת חבל הדולומיטים. זוהי עיירה יפה ועלינו ברכבל לגובה של 3,244 מ', לתצפית על הרי הסביבה. ברכבל שלוש תחנות, כאשר כל פעם מחליפים לרכבל אחר. בתחנה האחרונה היה ערפל כבד ואי אפשר היה לראות. ירדנו לתחנה השנייה ושתינו קפה עם עוגה בנוף המשגע. בהמשך נסענו לכיוון מערב לעבר הגבול עם אוסטריה ולכיוון לינץ ומפלי Krimml. לינה בקמפינג  ממש מול למפלים בכפר קרימל. הקמפינג צמוד למלון, המקלחות והשירותים נמצאים בתוך המלון (לא נורא).

היום השלושה עשר, 18.8
 מפלי קרימלר - אנחנו קנינו כרטיס משולב למפלים ולאתר משחקי המים שנמצא במקום. אתר נחמד מאוד ולאור המחיר הסביר כדאי לקנות כרטיס משולב. סה"כ זמן לשני האתרים: 3:45 שעות. נסענו לכיוון Schwaz מערבה בדרך מפותלת ואח"כ לכיוון Imst. בדרך משלמים על המעבר. 
 Imst - מגלשת ההרים הארוכה באירופה. עולים למעלה עם רכבל כסאות. בקופה, לפני קניית הכרטיסים, מוסרים מהו זמן ההמתנה למגלשת ההרים למעלה (זה מאפשר להחליט אם זמן ההמתנה מתאים או לא).  עמדנו בתור כ-45 דקות והתישבנו בקרוניות אישיות (אפשר להתיישב גם שנים בקרונית) שיושבות על מסילה כפולה... והתחלנו לדהור קדימה (ידית קדימה הקרונית טסה ואחורה היא בולמת). אורך המסלול קילומטר וחצי! כיף אדיר, לא להחמיץ!
לינה בקמפינג בכפר אימסט, קמפינג נעים ומסודר עם מקלחות ושירותים נקיים. ליד נמצא סופרמרקט גדול.

היום הארבעה עשר, 19.8
נסיעה ארוכה לכיוון מינכן החזרת הקרוואן והביתה...

סיכומים
 סה"כ נסיעה כ-3,000 ק"מ
 עלות ממוצעת לקמפינג - 35 יורו 
 דלק  כ-500 יורו = 33-34 יורו ליום
 ממוצע הוצאות ליום – 200 יורו

טיפים
 לקחת בחשבון מחירי דלק.
 לבדוק טוב טוב את נושא ה-GO BOX!!! 
 לקחת מפות טובות. ה-GPS  בחלק מהמקומות לא קולט ו/או לא מדויק.
 לא לנסוע יותר מ-150-200 ק"מ ביום.
 ליושבים מאחורה בקרוואן קשה לראות את הנוף ויש לעצור על מנת שיוכלו ליהנות.
 כמעט בכל האתרים שהיינו, ילד מגיל 14 נחשב למבוגר והמחיר בהתאם.
 על הכבישים המהירים בסלובניה, יש צורך במדבקה לרכב. לא ברור לנו איפה קונים אותה. אותנו עצרו באחת הירידות מהכביש המהיר ואחרי שננזפנו שאין לנו מדבקה ואיימו עלינו בקנס... מכרו לנו אחת. 
 בסלובניה היה לנו קשה למצוא קמפינגים עממיים, כדאי לברר לפני.
 בימי ראשון כמעט הכול סגור – כדי לתכנן את היום בהתאם.

משפחת שלף, שריג, אורלי והילדים נטע, יובל ורתם

קבלו הצעה