אירופה

אירופה

יומן מסע באירופה וטיפים למשפחה שומרת כשרות / משפחת כהן


הרכב: זוג הורים וארבעה ילדים
מספר ימי הטיול: 21 ימים
יולי 2007
התחלה וסיום במינכן

למסלול

לטיול בקרוואן היה יתרון עצום מבחינתנו - משפחה שומרת כשרות עם ארבעה ילדים, שיהיו בריאים. אפשרות להביא מזון ולבשל בכלים שלנו, לפחות "בית" קבוע במשך הטיול והחניונים השונים, שירותים נגישים, הפסקות אוכל אפילו בצידי הדרכים, הפסקות שינה במקרה הצורך, פעילויות סביבי השולחן לנסיעות הארוכות. חיסרון ששמנו לב אליו הוא חוסר הנגישות לאתרים ומסלולים מסוימים.

ולפני הכל - אנו רוצים להודות למרב ממוטורהום על האוזן הקשבת הסבלנות העצות, והרעיונות גם בארץ וגם אם היה צורך- בחו"ל!!!

ולדרך... כשמקבלים את הקרוואן לבדוק אותו היטב - פירוט באתר מוטורהום.
אנחנו קיבלנו קרוואן עם מיטה זוגית מעל הנהג, מיטת קומותיים בסוף הרכב ומיטה נוספת - השולחן שבלילה נפתח והופך למיטה זוגית.

ועכשיו מספר עצות ומסקנות מהטיול - אנחנו מקווים שיסייעו
• במטוס היה לכל ילד תיק גב עם כריך, חטיף, מים, ספר, חוברת עבודה טושים צבעים מדבקות ומחברת ריקה, חפץ אהוב, קלפים (כל ילד לפי צרכיו ורצונותיו). לקטנים גם היו בגדי החלפה בתיק שלנו.
 מומלץ לקחת אוכל ליום הראשון כי הוא ארוך ומעייף.
 מיטת השולחן לא מספיק ארוכה או רחבה לשני מבוגרים לישון בה בנוחות.
 מכיוון שבלילה כבר אין שולחן... כשהיה קר או גשום (ולא יכולנו לשבת בחוץ) ישבנו עם כוס קפה בקצה המיטה כשהרגליים כבר על המדרגות... או פשוט בכסא הנהג.
 בנסיעה חשוב לנעול את הארונות והמקרר כדי למנוע תעופה של פסטות, שימורים בייגלה ואפילו... ביצים, וגם כדי למנוע פציעה ממגירה שנפתחת במהירות.
 הרכב ארוך ורחב - לכוון בעת החנייה!
 נסיעה בלילה נוחה כי הילדים יכולים לישון ואפשר לקצר טווחים. לילדים חגורים פחות נוח.
 מומלץ להזמין מראש שולחן וכסאות - בקרוואן צפוף ובעת חנייה אפשר לאכול בנחת, לשחק, לצייר, לקרוא בחוץ. חשוב במיוחד בשבת!
 לשומרי שבת - לזכור נרות שבת, ואם רוצים אוכל או מים חמים - פלטה+שעון שבת+מתאם.
 עוגות, בשר כלשהו, כדי לתת תחושת של שבת, יין לקידוש - אם זה חשוב אז להביא מהבית!
 לבדוק לפני שבת אם התאורה בחניון נדלקת אוטומטית כשנכנסים לשירותים או דלוקה כל הזמן.

ציוד באופן כללי
 תאורת חרום.
 עזרה ראשונה – שחולקה לתיק שעולה למטוס ואחד למזוודה.
 חוט ומחט וסיכות ביטחון.
 המון חוברות עבודה טושים וצבעים מדבקות ספרי קריאה, הבובה או חפץ אהוב, כדור מתנפח, פריזבי, משחקי קלפים, פלסטלינה, בצק, מכוניות, חיות, מטקות לפינג-פונג וכו', כל דבר שיעסיק בנסיעות או בשהייה וייתן תחושת ביטחון.
 מצעים - כדי לחסוך בעלויות, ייעצה לנו מרב לקחת שקי שינה וסדינים ואכן כך עשינו!
 מומלץ שק שינה, סדין ומגבת לאדם (אנחנו הסתדרנו עם 5 שק"שים), לקחנו עוד4 מגבות בשביל הפעילויות הרטובות... ולמשפחות עם ילדים צעירים מומלץ לקחת עוד אחד או שני סדינים למקרה של פספוסים.
 אבקת כביסה למכונה שתשמש גם לכביסה ביד. לזכור שאפשר לקנות, לא צריך לסחוב את כל הבית כשיש הגבלה על מספר ומשקל המזוודות.
 שני סמרטוטי רצפה ומספר סמרטוטי מטבח, סבון כלים (קנינו בגרמניה) סקוטצ'ים, אטבים, חבל לכביסה.
 סל כלשהו כדי לסחוב כביסה מלוכלכת ונקייה.
 נייר טואלט - לדחוף במזוודה איפה שיש מקום לא מנוצל.
 שמפו, סבון, מרכך, משחת שניים.
 כיוון שאנחנו שומרי כשרות הבאנו כלים: קערה לערבוב, שני סירים, מחבת, גפרורים וכלים חד פעמיים (בדיעבד חד פעמי נוח אבל מזהם סביבה ובסוף נגמר...). מומלץ לקחת לכל אדם צלחת שטוחה, צלחת למרק או קורנפלקס, כוס וסכו"ם חלבי ו/או בשרי לשיקול דעתכם.  סכין חדה לסלט, פותחן, קולפן, קרש חיתוך, מספר כפיות ופינג'אן.
 גם אוכל סחבנו! (לעשות רשימה של אוכל שנאכל בבית ולנסות לחשב כמה צריך לקחת פחות או יותר). לדוגמא (לא זוכרת הכול) - קמח, סוכר, אורז, פסטות, קטשופ, רסק עגבניות, תבלינים, קפה שחור, תה, שוקו, נס קפה, טונה, תירס, (שמן ומיונז מצאנו בחנות כשרה), בשר לשבת, עוגות, עוגיות, חטיפים, בייגלה, קרקרים, קורנפלקס, ממרח שוקולד וחמאת בוטנים, פירות וירקות אין בעיה ומצאנו גם לחם, חלב וביצים (יש באינטרנט אתרים עם פירוט מזון ולחם שניתן לקנות).
 באירופה יש מלפפונים ענקיים - לא להתבלבל ולקנות קישואים...
 בשוויץ וגרמניה בעיקר - בחנויות להביא שקית או תיק לקניות.
 ביגוד- קצר, בגדי-ים, מכנסיים וחולצה ארוכים, סווצ'ר או פליז, מעיל גשם דק שמתקפל (יש ימי גשם ללא קור). מעבר לזה והכמות - תלוי במסלול המתוכנן.

המסלולים והטיול עצמו
 מפות - עדיף עם סימון חניונים מקל מאוד על המציאה - הופך את זה לאפשרי - לוודא איזה סימון הוא לאיזה כביש...
 אנחנו לא לקחנו GPS. מדי פעם התברברנו אבל עם מפה טובה, יכולת ניווט, והחלטות מהירות אפשר בהחלט להסתדר.
 מסלולים - לאסוף חומר מהאתר של "מוטורהום" שהוא מאוד חשוב מבחינת רעיונות והצעות לטיול עם קרוואן, ובאתר של "למטייל" לגבי אתרים, מסלולים (שאינם בהכרח מתאימים לקרוואן וצריך לקחת את זה בחשבון), מוזיאונים ואטרקציות לילדים.
 להיעזר בספרים, חברים, אנחנו נעזרנו בחלק מהחניונים בבעלי החניון שנתנו רעיונות, מפות, סימנו את הדרך או המליצו על דרך יותר קצרה או נוחה.
 לזכור שבאירופה אפשר שיהיה גשם שישבש את כל הטיול ובכך יתרון הקרוואן - פשוט לנסוע.
 חניונים - מומלץ להתארגן מראש עם חניון, מיקום במפה ומספר טלפון כדי לוודא טלפונית אם יש מקום ובכך לחסוך נסיעה מייגעת בחיפוש אחרי חניון - במיוחד ביום שישי. וכדי לבדוק מחירים מראש כשמגיעים לחניון כדאי לעשות סיבוב עם הילדים כדי שיכירו את המקום.
 לגבי הנהיגה - יש תופעה מעניינת באירופה - בצומת אין רמזור ממול, צריך לעצור קצת לפני הרמזור כדי להצליח לראותו מעל הראש, והפנייה שמאלה היא בדרך כלל בדרך המלצה בהתאם למצב התנועה. בלילה לשים כסאות מתחת לרכב - אי אפשר לדעת מתי ירד גשם...

ולמסלול עצמו

יום שלישי, 13.7
נמ"ת בן-גוריון טיסה, ב-1:30 בבוקר שיוצאת באיחור של יותר משעה – מינכן.

יום רביעי, 14.07
נחיתה  במינכן - גשום ומעונן. העברנו את הזמן בנמה"ת הילדים ציירו ואכלו אחר כך נסיעה לסוכנות במונית (כולם היו עייפים מאוד כך שלא טיילנו במינכן). בחברת ההשכרה,יש חדר המתנה עם שרותים נקיים דפים וצבעים, מקבלים את הקרוואן והסבר מפורט, בדיקה, גם של שולחן וכסאות הפיקניק וגג הקראוון! מזוודות למטה עם עגלה ומנשא ו...לדרך! חניון ב-Seeshaupt הכול כלול! מקלחות אפילו מחוממות. חשמל "קונים" באסימונים, אפשרות לקנות חלב וביצים. אומגה נהדרת, גן שעשועים קטן, שקט ונעים ויש אגם מעבר לכביש. המשפחה שמנהלת את החניון מקסימה, מסייעת בעת הצורך ואף ישבה איתנו מול מפה והראתה את הדרך המהירה והקלה ביותר למפלי הריין!

יום חמישי, 15.07
מוחלט לפצל את הנסיעה למפלי הריין ליומיים. נסיעה ארוכה של 4 שעות. Landau לכיוון Wasserburg, חניה ב-Bodensee. הכול כלול, מקלחות נקיות, נסגרות ב-22:00 . גן שעשועים, אגם נקי ושקט יורד גשם. מרחקים ארוכים עדיף בכביש מהיר. בנסיעות ארוכות חשוב לעצור להתרעננות והוצאת מרץ...

יום שישי, 16.07 ושבת, 17.07
דרך העיירה Friedricds, כביש 31 לכביש 98 ולמפלי הריין, יפה ומרשים. השיט בסירה יקר! (אך בהחלט חוויה) אם לא ממהרים אפשר לטייל לאורך נהר הריין. חיפוש של 4 וחצי שעות הביא אותנו ל-Gassi ליד אגם. חנייה של מסעדה ליד אגם. האחראית שהבינה שאנחנו  יהודים שומרי שבת מצאה לנו מיוזמתה מקום צדדי רחוק מפסי הרכבת ושם  בישלנו לשבת בשתי דקות.. והדלקנו נרות (סביבות 21:00). במהלך השבת טיילנו לאגם, הילדים שחו, שיחקנו, ערכנו סעודת שבת עם ספגטי ואורז קרים, קבנוס ועוגות שהבאנו מהבית. לוודא שבלון הגז מלא למקרה כזה, בשביל המקרר. כשלא מוצאים חניון לאחר שעתיים פשוט לעצור. זה לא נורא לחנות בשום מקום. מוצ"ש נסענו עם ילדים ישנים וחגורים לחפש חניון בשביל לרוקן ולהתמלא, חניון Wilerzard, חשמל כל הלילה. מקלחת נקיה בתשלום. מכונת כביסה וייבוש, 3 אירו כל אחד, אבל... הוראות ההפעלה בלי אנגלית והאנשים גם כן... 4 פעמים הפעלתי מייבש כדי שייבש... חניון מאוד מלא אבל נקי.

יום ראשון, 18.07
גשם. נוסעים לפארק המים פאלמרה בשוויץ - מדהים! מחומם, גן עדן לילדים, מקלחת עם מייבש שיער, יקר ומוגבל ל-4 שעות אבל שווה כל אגורה. חניון Vierwaldstaettersee, נקי, חשמל כל הלילה, מילוי בלון הגז.

יום שני, 19.07
גשם לפרקים... נוסעים למוזיאון התחבורה בלוצרן - נחמד ומעניין, תלוי לאילו גילאים... כדאי לקחת מפה בכניסה - כדי לא להתעייף בהליכה מיותרת ולפספס תערוכות או פעילויות. חניון Alpanchs ומעבר לכביש אגם לוצרן עם חוף לאורחי החניון, בעלי החניון משפחתיים ונחמדים. נקי נעים, מכונה ומייבש, ישבו איתנו עם מפה ונתנו רעיונות למסלולים.

יום שלישי, 20.07
חונים בעיירה Stans. העלייה ל-Stansehorn מתחלקת לעלייה ברכבת בתוואי המקורי (חוויה מיוחדת) וההמשך ברכבל. עליה ברכבל של כ-1700 מטר נוף מדהים וקריר...! עד שענן החליט לעטוף אותנו. אכלנו מעין ארוחת צהריים וירדנו למטה! היה כייף ומעניין. ישנים שוב ב-Alpanchs - נהנים באגם ומהנוף ומהמקום המוכר!

יום רביעי, 21.07
נוסעים לאיזור האינטרלקן. עולים ברכבל לשיטלהורן Schilthorn, יש אפשרות למספר נקודות עצירה במהלך העלייה ובהתאם - העלות. אנחנו עלינו לתחנה ב-Moran - מומלץ. חוזרים בנסיעה קצרה למפלי הטרומבלך!! לא לפספס! עולים במעלית בתוך ההר ומשם ממשיכים ועולים ברגל לאורך ובתוך ההר. יש שבעה מפלים – פשוט מדהים כמה מים ועוצמה יש שם. מומלץ לקחת משהו חם הילדים קפאו. חונים ב-Meiringen Alpencamping. חניון חדש, מדשאה ענקית בתוך עמק רחב ידיים, מכונה ומייבש עם הוראות באנגלית... מקלחות נקיות. פשוט סיום נהדר לשוויץ. בערב החל טפטוף שבבוקר הפך לגשם, בחדשות הודיעו על גשם עד סוף השבוע – החלטנו להתקפל ולזוז לאיטליה.

יום חמישי, 22.07
נסיעה ארוכה מאוד ומעייפת. בדרך מנהרות ארוכות  מאוד... חוויה מפוקפקת (יש כביש עוקף - לשים לב!) אנחנו באיטליה - נוף אחר, הררי, אגמים בין הרים... הגענו. כבר ברמזורים מרגישים כמו  בישראל - בחוצפה וחוסר הנימוס... על סף ייאוש מצאנו חניון ליד קומו - Camping international. פשוט מזעזע - לא להתקרב. חונים באבק, גן שעשועים מט לנפול, שירותים מסריחים ומקלחות עוד יותר. לפחות היה איפה לשחרר ולמלא נוזלים לרכב. יצאנו כמה שיותר מוקדם.

יום שישי, 23.07
החלטנו לאור הניסיון של שבת שעברה בשוויץ למצוא חניון שהומלץ לנו על אגם קומו (Onno). החניון היה מלא, המשכנו הלאה הנסיעה בכפרים הייתה יפה ומעניינת אבל הכבישים צרים, במיוחד לקרוואן - חוויה מתישה לנהג. מאגם Como, שם אין חניון פנוי (בתקופת הנופש שלהם - עדיף להזמין מראש..! ) נוסעים דרך Bergam לאגם Lago D’lseo... שעתיים לפני שבת – חניון ליומיים ב-Aseo. גן שעשועים, אגם  מדהים, מוקף הרים - הכנרת בגדול. מבשלים מהר, מקלחות, חבל כביסה ו....שבת שלום. מכונה ומייבש כביסה בתאום עם האחראי, נקי ונעים, לשים לב - מקלחות חמות יש עד 22:00 בלבד.

יום ראשון, 24.07
Lego D’lseo לכיוון Sirmoine על גדת אגם גרדה, דרך כביש מהיר A4. ביקור במצודה ב-Sirmoine. מרשים ומעניין, הילדים הוקסמו, המצודה הזכירה את תקופת רובין הוד... מטיילים לאגם, הילדים נרטבים קצת (שכחנו בגדי ים ברכב), ארוחת צהריים בחנייה (מסודרת ליד המלונות ובתשלום). מחליטים ולוותר על הפארק הגדול והמדובר של גרדה. קדימה לוונציה! שילוט לוורונה לכביש A4 . לינה בחניון Camping Rialto מחיר סביר נקי, שקט, האחראי נחמד מאוד - חובב ישראל, אין מייבש כביסה, להגיע מוקדם מספיק לתלות אותה כדי שתתייבש. אוטובוס מעבר לכביש לוונציה. כרטיסים קונים בקבלה. מומלץ מאוד לקנות מפה של העיר! 

יום שני, 25.07
נסיעה לוונציה באוטובוס חוויה בפני עצמה. התחנה המרכזית מזכירה קצת את התחנה המרכזית הישנה בתל אביב. בשביל החוויה (בהחלט יקרה) שטנו לכיכר סן מרקו ב-"אוטובוס על המים" - חוויה נהדרת לילדים וגם למבוגרים. שוטטות בוונציה, עמוסה מאוד בתיירים, גשר ריאלטו, האכלת היונים בגרעיני תירס. בסופו של דבר החום הלחות והעייפות של הילדים הכריעו, ואחרי טיול קצר בסמטאות ונציה, גונדולות בתעלות, כמו בסיפורים ובתמונות, חזרנו באוטובוס השט (העלות זהה גם אם עלית בתחנה אחרת) לתחנה המרכזית, חיפשנו את האוטובוס (אפילו לשוטרים היה קשה להבין איפה התחנה) וחזרנו לחניון בדיוק ב-13:00, שעת העזיבה. בדרך לסלובניה - לינה בחניון שצמוד ל-Motel Kozina, שקט מאוד. עוד שני קרוואנים ושלושה אוהלים, נקי, מקלחות חמות, שרותים נקיים, זול, יש חיבור לחשמל ונקודת ריקון ומילוי. אין מכונת כביסה. אבל היה מאוד כיף!

יום שלישי, 26.07
מערת הנטיפים Skocjan. ההגעה, דרך הכביש המהיר. יש משהו מיוחד מאוד במערה, מרשים בפשטות ובבתוליות שלה. זורם בה נהר בעומק 50 מטר, פשוט חוויה מאין כמוה. לאחר התלבטות, המשכנו למערת נטיפים - פוסטוינה Postojana. בשונה לסקוציאן, המרשים בה הם הנטיפים (גדולים יותר - כמו המערה, ממערת הנטיפים שלנו בשורק). האתר מתויר והרבה יותר יקר, יש אפילו דפי הסבר בעברית!! האטרקציה היא נסיעה מהירה ברכבת בין הסלעים, וסיור בין הנטיפים. יש באתר תחנת מידע - כדאי ומומלץ לקחת מפות - סייעו מאוד בניווט!! נוסעים לבלד אך העייפות שלנו ושל הילדים מכריעה ובעזרת חוברת החניונים מוצאים חניון במדובה -Camp Smlednik Drgocajni. שקט וחביב (שירותים קצת מסריחים ומרוחקים - לא להשאיר שם לבד ילדים). הילדים חגגו עם לוח שחמט גדול מאוד וכדור עף. החניה שצמודה לאגם מיועדת לאנשים שמשתמשים רק באנרגיה סולרית ובגדים מבחינתם - מיותרים. מייבש ומכונת כביסה שמופעלת בנוכחות אחראית הקבלה שעוזבת בעשר בלילה. אנחנו מצאנו את עצמנו תולים בבוקר גשום את הכביסה ברכב ונוסעים.

יום רביעי, 27.07
נוסעים לכפר Cropa. כפר של חרשי ברזל. אפשר לראות עבודות נפחות מעניינות ויש מוזיאון מתאים יותר למבוגרים. את היצירה עצמה אפשר לראות בהצצה למפעל, אין מקום מסודר לראות. הנסיעה מאוד יפה והנופים מדהימים. החלטנו לנסוע לבוהיני בדרך מקסימה שהתחילה בכביש אספלט והמשיכה בדרך עפר צרה בתוך היער. הנסיעה ארכה כשעתיים - לקחת בחשבון. מבוהיני לבלד- נסיעה של כ-20-30 דקות. חניון בלד - גדול מאוד אבל עם תחושת פרטיות, נקי מסודר ומאובזר היטב, צמוד לאגם בלד היפיפה והתכול, גן שעשועים קטן, פינג פונג, מתנפחים ביליארד (חלק בתשלום)... חניון מומלץ מאוד.

יום חמישי, 28.07
גשום וסגרירי, מחליטים ללכת ל-Vintgar Triglav, נסיעה מאוד קצרה (הוראות קיבלנו מהקבלה). לכבודנו התבהרו השמיים ויצאנו! עלות הכניסה מאוד סמלית, והמסלול שווה כל אגורה. בהליכה איטית ועצירות שעתיים. הליכה בתוך הנקיק על גשר עץ ליד ומעל הנחל זו חוויה מיוחדת. חיפשנו את המפל שבסוף הדרך!? היה קיוסק ושירותים אבל מים לא. הם פשוט נשאבו לפני סוף המסלול - איכזב מאוד. ניתן להמשיך הלאה או לחזור כפי שעשינו. הגענו לרכב התארגנו ו...שוב החל לרדת גשם. בחניון בעת הפוגה טיילנו שוב לאגם, לברווזים - שהיוו אטרקציה מתמשכת! יש טיילת לאורך האגם.

 

יום שישי, 29.07
מעונן חלקית. הר ווגל - Vogel Ski center, שם פוגשים משפחה ישראלית ומבלים איתה את שארית היום. קונים כרטיס משפחתי - (שני מבוגרים וילד... לא מאד זול), עלייה ברכבל כל חצי שעה. צפוף מחניק ולא רואים את הנוף. חוויה לא נעימה. למעלה, הנוף מאוד יפה ויש מסעדה עם שוקו וקפה סוף סוף... ירד גשם זלעפות לא יכולנו לצאת - רק להציץ ולהתרשם מהיופי. נוסעים למפל Slapsavica Bohini, נסיעה יפיפייה בתוך היערות של כיפה אדומה... כניסה זולה, יש חניה. עלייה למפל כרוכה בטיפוס מדרגות, לקחת מים ואם יש צורך - מנשא. מרשים מאוד! מתארגנים לשבת, אוכל מקלחות... מדליקים נרות.

שבת, 30.07
גשום. מטיילים לאגם בהפוגה ובעיקר מתגבשים בקרוואן מטר על מטר יום שלם... מבחן למשפחתיות....

יום ראשון, 31.07
התחזית גשומה וקודרת (יש תחזית יומית בקבלה גם בארצות השכנות) באוסטריה ובגרמניה. לאחר התלבטות ולאור מצב השמיים בסלובניה מחליטים להישאר עוד קצת. מתארגנים ויוצאים: ריקון, מילוי, תשלום, קניות אחרונות - אי אפשר לדעת מתי נמצא שוב חנות ובמיוחד עם לחם... ויוצאים בנסיעה מאוד קצרה לטירה בבלד. יפיפייה כמו בסיפורים, חרבות, בגדי מלכים... חוויה שמזל שלא פספסנו - הנוף  מדהים. נוסעים למערב סלובניה ובדרך ליד Kranjska Gora עוצרים ב-Reke V.Pisnica נחל יפה עם מסלול נחמד ביער. הילדים נרטבים למרות קור המים ובונים סכר ברצינות רבה (האירופאים הורידו חולצות כדי להשתזף) חם! ובלי התראה מוקדמת - 15 דקות של גשם זלעפות - הזדמנות לארוחת צהריים ושעת חברה... נפרדים מסלובניה, מוודאים שהטיסה הביתה בזמן - תודה למרב!! ולכביש המהיר לאוסטריה. מנהרה באורך כ-8 ק"מ (גם עליה יש אגרה) ואנחנו שם! חניון ב-Strand Camping Winkler Seeboden. חניון פשוט, דשא, אגם צמוד, אבל! במקלחות המים החמים בתשלום, שירותים בלי נייר, קצת מיושנים אבל נקיים, אין מספיק ברזים להדחת כלים - יש תור... ובלילה - אין אור. אין מכונת כביסה. לקטנים המעבר היום יומי בין החניונים והלא מוכר כל ערב החל להוות מפגש לא נעים והחלטנו שזה הזמן - כשיש אור יום ואפשרות להתמקם, להכיר, לשחות באגם... לעצור ולחנות. משתכשכים במי האגם ומשחקים בחול...!! יש דשא ובית לקטנים, ברווזים וברבורים ומאוד נהנים. בחניון משחקים בכדור, אוכלים מתארגנים לשינה ובורחים מהיתושים.

יום שני, 1.8
היום לפני אחרון. יום שמשי ומקסים.קמים מוקדם - ויוצאים! מהחניון ליינץ 78 ק"מ, ממשיכים בעזרת ההוראות מהספר (פספורט אוסטריה - צילמנו ולקחנו את המסלול הרלוונטי). נסיעה יפה מאוד של כשעה ובסביבות 9:30 מתחילים רשמית את המסלול - מעבר גרוסקלוקנר!! מספר הצעות:
• לחפש מראש חניון קרוב יותר - לקצר את הנסיעה
 להתארגן על המסלולים ובהתאם לתכנן את אורך השהייה באזור. אנחנו עלינו לתצפית חווינו את  העוצמה המדהימה ומיהרנו  לרכב, תוך כדי הליכה גילינו מיניאטורות מטיילות אי שם ליד הקרחון... אלה היו מסלולים שלא ידענו על קיומם, ולא היה לנו מספיק זמן להיות בהם.
 לעקוב במפה שמקבלים במעבר וברגילה ולהחליט באילו נקודות להתעכב!
 לבוש חם שאפשר לקלף.
הכניסה למעבר כרוכה בתשלום, קבלת דף הסבר ומפה. הנוף עוצר נשימה, גם הנקודות בהן עצרנו לגיחות הקצרות הקרחון עצמו, העננים, הגובה, הגודל, העוצמה - באיזה שלב הילדים היו עסוקים בעצמם אבל לנו - חוויה מיוחדת. תופעה "מצמררת " ומעייפת מעצם ההסתכלות היא רוכבי האופניים שחוצים את המעבר. רק כשהגענו למטה הבנו כמה מאמץ וריכוז נדרשו מהנהג היקר שלנו כדי לעבור את המסלול היורד בשלום. חונים לארוחת צהריים. ובנסיעה הילדים נחים, בחלקם תופסים תנומה ולגרמניה. נסיעה בכביש המהיר - מגיעים למינכן ובתאום מראש מגיעים לחניון בעיר שמצוין בדפי המידע של מוטורהום. החניון צפוף, עמוס, לא כל כך נקי ולא מאוד זול משהו תעשייתי למפונקים שכמונו. החלטנו לסגור מעגל ולסיים בחניון המקסים מיוחד ומסביר פנים שבו התחלנו ב-Seeshaupt. חונים מתארגנים בנינוחות של מקום מוכר, נעים! הילדים משחקים בגן השעשועים ובאומגה שהם כל כך אהבו מהמפגש הראשון- מצלמים זה את זה...

אנחנו יושבים עם בעלי החנון שעוזרים לנו למצוא את הדרך להשכרה בלי פקקים, עבודות בדרך ובמקדם זמן הרבה יותר גדול (ומזל) ממה שחשבנו. מתחילים לחשוב על..."איך נארגן את כל הבית הזה למזוודות"...ו..."איזה בעסה שזה נגמר...". כל ילד מסדר ומארגן את התיק האישי שלו לטיסה. מקלחות, ארוחת ערב ו... לישון.

אנחנו מתחילים לרוקן את הארונות למזוודות - משאירים בגד להחלפה לטיסה - אפשר עוד להתלכלך מחר... בגד להחלפה לקטנים למטוס, כל הפעילויות למיניהן שלא עולות איתנו למטוס נארזות, המזכרות, האוכל שנשאר, הכביסה... את שאריות האוכל הפתוח, חומרי ניקוי מיותרים, זבל שנאגר בשלושה שבועות, שקיות,  קופסאות, מעבירים למיכלי המיחזור... בוקר אחרון בגרמניה - ארוחת בוקר מנסים לגמור חלב, ביצים... הילדים עוזרים לפנות, לזרוק, לקפל, למלא מים, לטאטא לנקות בפנים... ואפילו מספיקים קצת לשחק! מרוקנים מים אפורים וביוב וממלאים נקיים, משאירים לבן שהכיר לראשונה ישראלים כמה שקלים ואגורות למזכרת ויוצאים לדרכנו להחזיר את" הבית". מזדכים על הקרוואן, ובמונית נסיעה לשדה התעופה של מינכן. כדאי מאוד לדעת מראש לאיזה טרמינל רוצים להגיע לחסוך הליכה מיותרת!!

פתיחת הטרמינל לישראל שנמצא בסוף העולם ימינה היא שעה לפני הטיסה כך שממש אין לאן למהר ולרוץ אלא לשבת לשתות להסתובב ואפילו להגיע לא 3 שעות לפני הזמן. אנחנו הגענו מוקדם מדי, העברנו את הזמן בטרמינל, שעה לפני הטיסה הלכנו לטרמינל "שלנו" עברנו בידוק בטחוני מאוד לא נעים שבסופו לקחו לילדים את בקבוקי המים - שאיתם מהיום הראשון של הטיול... הטרמינל של הישראלים מבודד, לא נקי ולא נעים. הטיסה יוצאת בזמן, נחיתה בסביבות אחת לפנות בוקר. עוברים את מסע המזוודות והדרכונים ויוצאים להמולה, ללחות, לצעקות ו... לבית.

מידע נוסף לשומרי כשרות

קבלו הצעה