קרוואנים בתקשורת

קרוואנים בתקשורת

קח את הבית וסע

רונית הראל, דה מרקר - הארץ, אפריל 2006

סבל צרוף או חוויה נהדרת ומגבשת? הדעות על חופשה משפחתית בקרוואן חלוקות. ההערכות הן שב-2006 ייצאו מישראל יותר מ-10,000 משפחות לטיולי קראוון בחו"ל. כמה זה עולה ואיך מוציאים לפועל את החלום

כשהחליטו בספונטניות להחליף את חופשת הקיץ המפנקת בטיול קרוואנים משותף - לא בטוח שבמשפחת אבנר ידעו בדיוק למה לצפות. שלושה ילדים בני 12 ,11 ו-3 והורים שחיכו חודשים ארוכים למנוחה השנתית, התייצבו בחניון הקרוואנים בגרמניה, נרגשים ומלאי ציפייה לטיול בן שבוע. בדיוק שנה אחרי הטיול המדובר, המשפחה נחלקת לשניים: הילדים והבעל שצובעים את החוויה בגוונים ורודים ומלאי עניין ואתגר, והאם רונית שקובעת כי "זו היתה עבודה, לא חופשה".

מסלול הטיול שהחל בגרמניה, עבר בהולנד ובלגיה והסתיים בנקודת ההתחלה. "אתה נמצא 24 שעות ביממה עם כל המשפחה, ולומד המון על עצמך ועליהם", מחפשת אבנר נקודות אור. טיול כזה, היא מוסיפה, מקרב מאוד את המשפחה. מצד שני היא מזכירה כמה מעייפת ההתעסקות התמידית בפתיחת הספות למיטות (בערב) וסידורן מחדש (בבוקר), הניקוי התכוף של השירותים והבילוי היומי בסופרמרקט. נסיעה משפחתית בקרוואן, מסכמת אבנר, לא מומלצת לכולם: "יש אנשים שזה יהיה בשבילם סבל, אבל אם אתה בראש הנכון - זו חוויה נהדרת".

הביקוש עולה
עקומת המכירות וההשכרות של רכבי הנופש בארצות הברית נמצאת בעלייה בשנים האחרונות. החשש הגובר מטרור הרחיק את האמריקאים מטיולים לבתי מלון צפופים, וקרב אותם אל טיולי הטבע בקרוואן - רכב שהוא גם יחידת מגורים הכוללת סידורי לינה, מטבח, שירותים ומקלחת. את מה שגילו האמריקאים והאירופים כבר לפני עשרות שנים, מתחילים לגלות הישראלים, בשוק שנמצא בצמיחה מתמדת. ההערכות הן שב-2006 יצאו מישראל יותר מ-10,000 משפחות לטיולי קראוון בחו"ל. גם גיל נופשי הקרוואנים ירד משמעותית. לצד גמלאים שיוצאים לתור את העולם, גם זוגות ומשפחות צעירות בכלי רכב ספורטיוויים. המגמה הובילה יצרנים להקצות בקראוונים שטחי אחסון מיוחדים בעבור צעצועים וציוד ספורט.
בישראל הביקוש הוא לרוב לכלי רכב משפחתיים, רצוי רחבי ידיים. כמענה לביקוש פועלות בארץ שתי חברות מרכזיות להשכרת קרוואנים בעבור ישראלים שנוסעים לחו"ל: "מוטורהום ישראל", הקרויה על שמו המקצועי של הקרוואן, ו"בנדנה קרוואנים". כמו כן פועלים בתחום סוכני נסיעות פרטיים. כבמקרים רבים של נופש בחו"ל, גם כשמדובר בנסיעה משפחתית בקרוואן אפשר להזמין את כלי הרכב, החניונים ואתרי הבילוי - בהזמנה ישירה באמצעות האינטרנט.

לילדים יש תחושת בית
שירלי קריס, מנהלת ההזמנות במוטורהום ישראל, מתלהבת ממה שהיא מכנה "החופש המוחלט" בקרוואנים. "לא צריך להזמין חדרים", אומרת קריס, "לא צריך לפרוק ולארוז מזוודות. לא צריך לעצור במסעדות או בשירותים ציבוריים. מטיילים היכן שרוצים, מתי שרוצים וכמה שרוצים - בלי הגבלת זמן".

לפי קריס טיול כזה מומלץ למשפחות עם ילדים ואפילו תינוקות, בזכות מרחב התנועה ברכב המאפשר להעביר את זמן הנסיעה בפעילויות שונות עם הילדים. "לילדים חשובה תחושת היציבות ובמידה מסוימת הקרוואן מזכיר בית". אבנר, לעומת זאת, סבורה שטיול כזה עם ילדים מתחת לגיל 3 לא נוח: 14-7 נראים לי הגילאים המומלצים לנסיעה כזו".

אבי ברסלר יצא לטיול קרוואנים משפחתי בארה"ב שנמשך 9 חודשים, עם ילדים בני 6.5-1.5. התחושה המשחררת והרשמים מהמסע המשפחתי הובילו אותו להקים את "בנדנה קרוואנים". זמן רב לקח לו "להעביר הילוך" ולהבין שהוא בחופשה. "בהתחלה כל הזמן שאלתי את עצמי מה הדבר הבא שצריך לעשות", מספר ברסלר. "רק אחרי חודש הבנתי שאפשר לקום בעשר, ולא חייבים לעשות משהו. אפשר סתם לשחק בכדור עם הילד על הדשא".

"חייבים לאפשר זמן חופשי - אחד רוצה לראות משחק כדורגל לבד, והשני רוצה סתם להסתובב", אומר ברסלר. כך למשל מצאו עצמם בני המשפחה בחניון אחד ליד פארק ילוסטון במשך כמה ימים, רק כי בנם התיידד ושיחק עם ילדה מאלסקה. מפגש שכזה כנראה לא היו מתרחשים בטיול "רגיל". קריס מסבירה כי טיול מסוג זה מאפשר מפגש ואינטראקציה עם אנשים "מעניינים וידידותיים מכל העולם, מה שלעולם לא יקרה אם תהיו סגורים בחדר במלון. כאן אתם מחליפים חוויות, המלצות, רשמים וכתובות. האווירה בטיולים כאלה מכתיבה סוג חופשי של התנהגות וכולם מאוד נינוחים וחברותיים וגם הילדים במתחברים בקלות למרות מגבלות השפה".

כמה זה עולה
הניסיון להעריך עלויות של טיול קרוואנים משפחתי הוא משימה חמקמקה, בגלל מורכבות הסעיפים שיש לקחת בחשבון. השכרת קרוואן באירופה כוללת קילומטראז' ללא הגבלה - כלומר השוכרים יכולים לנסוע כמה שרוצים; בארה"ב יש צורך גם לרכוש מיילים לפי המסלול המתוכנן. המחיר הוא כ-30 סנט למייל, ובדרך כלל מדובר על כ-100 מיילים ליום. בכל מקרה מחיר ההשכרה לא כולל דלק.

קריס אומרת כי השכרה יומית של קרוואן ל-5 נפשות תעלה 98 יורו במינכן במשך יולי, כולל מסים וללא הגבלת קילומטראז', ו-111 יורו ליום באוגוסט. בפסח אפשר לשכור קרוואן כזה ב-84 יורו ליום בלבד. השכרת קרוואן למשפחה בת 5 נפשות בלוס אנג'לס - לא כולל טיסות, בפסח תעלה כ-1,380 דולר לשבועיים, עבור 1,500 מייל, ביטוח מורחב ומסים. בתחילת יולי תעלה אותה חבילה כ-2,200 דולר.

באירופה, כמעט תמיד יש תשלום חד פעמי של "דמי הכנה" - 120-90 יורו המועברים לחברה ההשכרה בעבור הכנת הרכב. אגב, בעונת השיא נדרש מינימום של ימי השכרה היכול להגיע לשבועיים ובעונות הפחות בוערות - שבוע. למחיר השכרת הרכב יש להוסיף עוד כ-80 דולר ליום בעבור מזון, דלק וקמפינג, וכן עלות של השכרת ציוד מטבח, שקי שינה וכן הלאה. כמובן שאפשר גם להביא מהבית את הציוד. לחישוב הכולל יש להכניס עלויות כניסה לאתרים ואטרקציות תיירותיות - כל משפחה לפי התקציב, הרצון והיכולת שלה.

משתלם למשפחות גדולות
כמו בכל מוצר תיירותי, גם כאן העונתיות באה לידי ביטוי בהפרשים במחירים: העונה הבוערת באירופה ובצפון אמריקה היא יולי-אוגוסט, ובאוסטרליה וניו זילנד עונת השיא היא בין דצמבר לפברואר. השנה, בשל אירועי הכדורגל הבינלאומיים, גם תקופת המונדיאל נחשבת לתקופת שיא בגרמניה. כך או כך, מעט אחרי שיא העונה המחירים מתחילים לצנוח אפילו עד פי שניים פחות. מי שלא חייב לנסוע בעונה הבוערת, ירוויח מירידת המחירים וייהנה מזמינות גדולה יותר של כלי רכב. קריס וברסלר סבורים כי מבחינת העלויות הישירות והנלוות, טיול בקרוואן משתלם יותר מטיול רגיל במיוחד למשפחות גדולות. את הטיול אפשר כמובן להזמין באמצעות החברות שהוזכרו, סוכנים פרטיים, או ישירות באינטרנט.

עוד חיסכון קטן
חיסכון עלויות אפשר להשיג על ידי הזמנה מוקדמת. בחו"ל הזמנה של חצי שנה מראש ואף שנה מראש, מקובלת ביותר, ורוב חברות הקרוואנים יוצאות במבצעי הנחות להזמנות מוקדמות. בנוסף, הנוסעים לאירופה מחוץ לעונה, יכולים לרכוש שוברי הנחה לקמפינגים מובחרים (5-3 כוכבים) ב-14 יורו לשובר, ועוד 20 יורו דמי רישום - תמורתם מקבלים חוברת מפורטת ומפת חניונים. אפשרות נוספת היא לרכוש כרטיס חבר (5 יורו) המקנה הנחות במאות קמפינגים באירופה. בארה"ב, חברות שנתית במועדון הנחות עולה 44 דולר, והיא מקנה עד 50% הנחה בכ-1,260 חניונים בארה"ב וקנדה. חיסכון בחיבור החשמל בקמפינג אפשר להשיג על ידי ממיר חשמל המתחבר למצת הרכב ומאפשר חיבור מכשירי חשמל של 200 וולט מבלי להזדקק לחשמל בקמפינג, או מבלי להיכנס לחניון בכלל.

לכתבה באתר דה-מרקר 

קבלו הצעה