קרוואנים בתקשורת

קרוואנים בתקשורת

לא זזים בלי הבית

משה גלעד, הארץ , יולי 2003

טיולים בקרוואנים ממונעים משוכללים זוכים לפופולריות גוברת באירופה - בין השאר בזכות אלפי אתרי קמפינג מפותחים, רבים מהם במקומות נפלאים. אפשר גם במכונית שכורה רגילה

כאשר יצא הסופר ג'ון סטיינבק בתחילת שנות ה-60 למסע ברחבי ארצות הברית, הוא ביקש מבעל מוסך מקומי שיבנה לו "בית קומפקטי" על המשאית הקטנה שרכש. במשך כמה חודשים הוא צייד את הבית הזה בכל מה שנדרש לו, לקח עמו את כלבו צ'רלי ויצא לדרך. הנסיעה הזאת הולידה את הספר "מסעותי עם צ'רלי". האנשים שפגש סטיינבק במשך המסע התפעלו מאוד מהרעיון המקורי של בית שנוסע על מכונית, אבל מאז המעשה החלוצי הזה עברו הבתים הממונעים דרך לא קצרה; מה שסטיינבק תיאר כהקרבת הנוחות והפינוק שהיו לו בבית לטובת טלטולי הדרך נראה כיום אחרת לגמרי.

אף על פי שטיול קמפינג אינו נשמע עדיין כמו בילוי מפנק במיוחד, המציאות שמתגלה באתרי הקמפינג באירופה מצביעה על מגמה הפוכה: חברות המציעות קרוואנים למכירה ולהשכרה משתמשות עכשיו בנימוק בנוסח "קח אתך את כל הפינוקים מהבית. אל תוותר על כלום. קרוואן אינו בית מלון, וכאן איש לא יפריע לך לישון בבוקר, או לשתות את הקפה בדיוק כמו שאתה אוהב אותו". טיול קמפינג הוא איפוא פתרון נוח להרגיש בבית רחוק מהבית, פתרון שמאפשר למשפחות לטלטל עמן את כל הצעצועים והשמיכות האהובות, אך מבלי לסחוב מזוודות כבדות. בדרך כלל זה גם פתרון זול לעומת לינה בבתי מלון.

החברות שמשווקות קרוואנים ממונעים (מכונית שהקרוואן הוא חלק בלתי נפרד ממנה) דיווחו בשנה האחרונה על עלייה של 20%-15% במכירותיהן. את הלקוחות אפשר לראות באתרי התיירות ברחבי אירופה, ומה שבולט במיוחד הוא הגידול במגוון ובהיצע: טיול קמפינג עשוי להיות המון דברים שונים מאוד זה מזה - הוא יכול להיות מפנק מאוד, נוסטלגי ורגשני, או ספרטני וקשוח.

לחזור לטבע עם מיקרוגל
בראש רשימת המפנקים עומדים בתים נעים ומהודרים, הכוללים טלוויזיות צבעוניות, מדיחי כלים, מחשבים שמחוברים לאינטרנט ומטבח מאובזר היטב עם מיקרוגל, מקרר גדול וספות נוחות. אלו קרוואנים שמזכירים בעיקר ספינות קטנות, המצוידות לשיט עצמאי לחלוטין, ארוך טווח, בלי צורך בשום עזרה או אספקה חיצונית. כמה מכלי הרכב האלה מצוידים בארון יינות, מזווה עמוס אוכל וארונות בגדים מסודרים. את הלהיט האחרון בעולם הקרוואנים אפשר לראות מוצמד לדופן האחורי של כלי הרכב: קטנוע קטן שקשור מאחור. הקרוואנים הענקיים אינם מתאימים לנסיעות עירוניות, אבל הקטנוע הוא פתרון אידיאלי, המאפשר לבעליו לשוטט בזריזות ובחופשיות בערים שאליהן מגיעים. מידע מקיף על השכרת קרוואנים ממונעים בבריטניה אפשר לקבל באתר האינטרנט www.motorhomeinfo.co.uk. מידע על השכרת קרוואנים בארצות הברית כדאי למצוא באתר www.cruiseamerica.com.

להיט אחר בקרב חובבי הקמפינג הוא ההתרפקות הנוסטלגית. כמה חברות מציעות עכשיו ללקוחות מבוגרים לשוב אל ימי נעוריהם בשנות ה-60 וה-70 של המאה הקודמת. רבים מ"ילדי הפרחים" נסעו אז בפולקסווגן מסחרית צבועה בגוונים פסיכדליים; היא שימשה להם כבית ואיפשרה לחזור אל הטבע בנוחות יחסית. באירופה אפשר עכשיו לקנות או לשכור בדיוק את אותן מכוניות מסחריות שציורים בצבעים עזים מעטרים אותן, אלא שהפעם יש להן מנוע חדש, אביזרים מודרניים ומיקרוגל במטבח הקומפקטי. כל אחת מהמכוניות האלה מצוידת במערכת שמע משוכללת ובאוסף דיסקים מתאים של להקות התקופה ההיא.

גם כיום כלי הרכב האלה אינם מהירים במיוחד; אחת החברות שמתמחה בהשכרת בתים ממונעים נוסטלגיים נקראת 100%SLOW. המחיר הוא 400 ליש"ט לשבוע (מידע מלא אפשר למצוא באתר: www.100percentslow.co.uk/home.cfm). חברה אחרת שמציעה במחירים דומים אותו סוג של כלי רכב, שמעניקים הרבה אווירה ומבטיחים מוסיקה הולמת, היא www.campers2go.co.uk) CAMPER2GO).

שעשועים לילדים ודיסקוטק
בד בבד עם הפריחה העכשווית של הקרוואנים והבתים הממונעים, מתפתחים ללא הרף אתרי הקמפינג באירופה. המדריכים השונים מדווחים על מספר מרשים מאוד של 8,000 אתרי קמפינג ברחבי היבשת. מיקומם של רבים מהאתרים האלה מעורר קנאה או השתאות. באתרי טבע רבים הם פשוט חולשים על המקומות היפים ביותר, על נקודות התצפית או על החופים המרשימים ביותר.

עיון במפות שבהן מצוינים אתרי הקמפינג האירופיים מבהיר היטב שכאשר מתכננים מסלול טיול, כדאי לחפש את המקומות שבהם יש ריכוז גדול של אתרים. הכלל פשוט: במקומות שבהם נמצאים אתרי קמפינג יש פעילות ספורט ענפה, נוף יפה, בדרך כלל חוף ים או נהר ואפשרויות לעסוק בדיג או בשיט. בשנים האחרונות הורחב מאוד מגוון השירותים שאתרי הקמפינג האלה מעניקים, והנוחות שהם מספקים לאורחים השתפרה לאין שיעור.

דירוג כלל-אירופי מסווג את האתרים לפי השירותים שהם מעניקים; קמפינג עם בריכה, דיסקוטק, מסעדה ומתקני שעשועים משוכללים לילדים יקבל דירוג גבוה. בכל האתרים יש מקלחות נוחות עם מים חמים, שירותי כביסה וייבוש זולים וחנות למוצרי מזון (בחלק מהמקומות זוהי מעדנייה שלא היתה מביישת עיר צרפתית גדולה).

המחירים משתנים בהתאם לדירוג, אבל השהייה באתר קמפינג היא עדיין אפשרות זולה מאוד יחסית ללינה בכל מלון או אכסניה. רוב האתרים גובים בעבור חלקת הקרקע שעליה ניצבים הקרוואן או המכונית כ-20 יורו ללילה. מחיר זה כולל חיבור לחשמל, מים ושימוש בשירותים, אך אינו כולל, כמובן, כביסה ומזון.

כדי לבחור אתרי קמפינג, מומלץ להשתמש באתר האינטרנט www.eurocampings.net/en. יש בו מיון מסודר של כל האתרים באירופה, לפי מדינות, ופירוט כל השירותים שניתנים בכל אתר. המידע באתר זה מעודכן, אמין ושימושי. לאחר שבוחרים את האזור שבו רוצים לבקר, יש לחפש אתר קמפינג שעונה על הצרכים ומפעיליו מבטיחים לשמור בו מקום פנוי. אתר אינטרנט נוסף שמספק מידע והמלצות על אתרי קמפינג באירופה הוא www.alanrogers.com.

אוהל במקום קרוואן
למרות היתרונות הרבים, טיולי קמפינג מציבים למטיילים מישראל בעיה לא קלה. רבים מחובבי הקמפינג באירופה אומרים שמה שמשמח אותם יותר מכל היא העובדה שאינם זקוקים כלל למזוודה: הם פשוט דוחסים את בגדיהם לארון הקטן בקרוואן שלהם, קונים את כל האוכל שהם מתכננים לאכול בחנות המכולת השכונתית, ויוצאים לדרך.

נוסעים ישראלים עדיין אינם נהנים מהאפשרות הזאת. הם נאלצים לטוס עם מזוודות ובלית ברירה פונים לחברות ההשכרה. מחירי ההשכרה של קרוואנים ממונעים נעים כיום באירופה בין 800 ל-1,200 יורו לשבוע, ולסכום זה יש להוסיף עוד כ-150 יורו לשבוע בעבור דמי לינה בחניונים מסודרים. המחירים האלה הופכים את החופשה לעניין לא זול במיוחד.

הדרך הפשוטה לפתור את הבעיה ולצאת, למרות הכל, לטיול קמפינג כרוכה בוויתור על חלום הקרוואן הממונע, הגדול והמפואר. דווקא האפשרות החסכונית והבסיסית ביותר מתאימה פי כמה לצרכים של מטיילים מישראל, בייחוד אם הם נוסעים עם ילדים: אפשר להצטייד עוד בארץ באוהל או - אם נוסעים עם ילדים - בשני אוהלים, להעמיס את האוהלים על מכונית שכורה (רגילה) שמזמינים בשדה התעופה, ומכאן קצרה הדרך אל אותם אתרי קמפינג שמהם נהנים בעלי הקרוואנים הגדולים. אחרי שמקימים את האוהלים אפשר לטייל בסביבה באופן חופשי מאוד עם המכונית השכורה, שאינה מסורבלת כמו הקרוואנים הממונעים; קל להחנות אותה או לתמרן בעיר צפופה.

מכאן ואילך, הכל תלוי באופי המטיילים. הם יכולים להשתקע למשך שבוע שלם באחד מאלפי אתרי הקמפינג הפזורים ברחבי היבשת; הם יכולים לנוע בכל יום לאתר אחר, להקים שם את האוהלים, אחד להורים ושני לילדים, ולהשתלב בחיי הקהילה שיש בכל אתר כזה. 

קבלו הצעה