קרוואנים בתקשורת

קרוואנים בתקשורת

בדרכים עם בית על גלגלים

עירית רוזנבלום, הארץ, מאי 2002

טיול בקרוואן ממונע מאפשר לצאת לחופשה משפחתית נוחה בטבע במחירים עממיים.

כאשר משפחה אמריקאית ממוצעת מתכננת חופשה משפחתית מגבשת, יש סיכויים רבים שהיוזמה תתממש במסע בתוך יחידת דיור ניידת - טיול בקרוואן. בישראל טיולי קרוואנים עדיין אינם נפוצים, אך בשביל האמריקאים והאירופאים זוהי מסורת שלמה של בילוי בחיק הטבע במחירים עממיים. ישראלים שטיילו בצפון אמריקה ובאירופה בוודאי הבחינו במספר הלא מבוטל של קרוואנים ממונעים שחולפים בכבישים, ובחניונים הרבים המוקדשים להם.

טיול בקרוואן מתאים למי שמבקש מפגש בלתי אמצעי עם הטבע והנוף וכן היכרות עם אנשים מכל העולם. הוא מאפשר לצאת לטבע מבלי לוותר על הנוחות של הבית - עם שירותים צמודים, מטבחון מאובזר, מיטות ומקלחת חמה. הקרוואן גם מאפשר טיול ספונטני ונטול לחצים של לוח זמנים, בלי לפרוק ולארוז מזוודות. טיול בקרוואן יכול להשתנות בקלות בהתאם לגחמות - בדרך כלל אין צורך להזמין מראש מקום לינה, ואפשר להחליט במקום על שינויים מהותיים במסלול הטיול ובלוח הזמנים. אם נמאס להישאר באותו המקום, פשוט מתניעים ונוסעים הלאה. בשביל שומרי כשרות זהו פתרון אידיאלי - יש להכשיר את המטבח רק פעם אחת לכל הטיול.

בחו"ל הקרוואנים נקראים "Recreational Vehicle) "RV), כלומר רכב פנאי. רכבי הפנאי נחלקים לשני סוגים: נגררים וממונעים. האחרונים נקראים "מוטור-הום", או "מעונוע" בעברית תקנית, וכשמם כן הם: בית ממונע. הצנועים שבהם יכולים להיות רכב מסחרי גדול ומאובזר, והמפוארים הם לעתים רכב בממדים של אוטובוס, המצויד בכל המותרות.

קרוואן עשוי להכיל 8-2 דיירים, תלוי בדגם. כולם כוללים מטבח, מקרר, כלי בישול, תנור חימום, מכל מים נקיים, מכל מים לרחצה ושירותים כימיים. כמעט לכל כלי הרכב, למעט הפשוטים ביותר, יש מקלחת וכיור עם מים חמים וקרים.

הקרוואן מתאים בעיקר לטיולים בטבע, ופחות לערים גדולות. הוא דורש תשתית של חניונים והנהיגה בו מסורבלת יותר מאשר ברכב פרטי. בערים גדולות יש גם בעיית חניה, במיוחד לכלי רכב גדולים. ככלל, הקרוואן מיועד למי שמעדיף הרים על ערים. אך בדרך כלל, למרות הקרבה לטבע, אי אפשר לצרף חיות מחמד לחופשה.

לעתים הצפיפות בקרוואן מעיקה - אפשר אמנם לשכור דגם גדול במיוחד, אך יש לזכור שככל שיותר נוח "בבית", פחות נוח על הכביש. בנוסף, כל נסיעה כרוכה בהתנתקות מכל החיבורים. לכן, אפילו קפיצה קטנה לקניות עשויה להיות קצת מסובכת ומצריכה תכנון מראש.

משך החופשה האידיאלי בקרוואן הוא שבועיים לפחות, שכן ההסתגלות לרכב דורשת זמן רב יותר מהסתגלות לרכב רגיל. רישיון בינלאומי רגיל מתאים לנהיגה ברוב הדגמים, אך על הנהג להיות בן 21 לפחות. בדגמים הגדולים יש צורך ברישיון נהיגה מיוחד.

בצפון אמריקה פורחת תעשיית רכבי הפנאי - יש בה מרכזי מכירה והשכרה של קרוואנים, חנויות המתמחות בציוד מיוחד, חברות ביטוח ואפילו ירחונים המוקדשים לנושא. כעת מנסה חברת מוטורהום ישראל, המתמחה בהשכרת קרוואנים בחו"ל, לנסות ולשווק את סגנון החופשה הזה גם בארץ. באמצעות החברה אפשר לשכור רכבי פנאי בארצות הברית, בקנדה, בגרמניה ובספרד. בעתיד ייתוספו יעדים נוספים באירופה, אוסטרליה וניו זילנד. את עמלת התיווך גובה החברה מהספק, לא מהשוכר. כמו כן היא מעניקה ייעוץ בתשלום (50 דולר לשעה) למעוניינים בקנייה או בהשכרה של קרוואנים בחו"ל. חברת השכרה נוספת, מרקט-טים, משכירה קרוואנים באירופה, קנדה, ניו זילנד ודרום אפריקה.

החודשים מאי עד יוני נחשבים באירופה לאמצע העונה (בניגוד לקיץ, שנחשב לשיאה) ובמרוצתם יש להתחייב למינימום של שבעה ימי השכרה במוטור-הום. בגרמניה, למשל, המחיר במוטור-הום ליום השכרה לרכב הקטן ביותר, שבו ארבעה מקומות ישיבה וארבעה מקומות לינה, הוא 74 יורו (כ-330 שקלים) באמצע העונה ו-86 יורו (כ-380 שקלים) בשיאה. המחיר לרכב המשוכלל ביותר, שבו שישה מקומות ישיבה ושישה מקומות לינה, הוא 138 יורו באמצע העונה ו-159 יורו בשיאה. לסכומים אלה נוסף תשלום בסיסי של 115 יורו. בנוסף, יש להפקיד ערבות בסך 1,000 יורו (אפשר להפקיד באמצעות כרטיס אשראי). אין כל הגבלת קילומטרים, ודמי השכירות כוללים ביטוח תאונות עם השתתפות עצמית בסך 1,000 יורו. בארצות הברית המחיר הבסיסי במוטור-הום הוא 125-100 דולר, וכל יום שכירות במאי עד יוני עולה 100-62 דולר. בקיץ דמי השכירות היומית מאמירים ל-91 עד 155 דולר. מוטורהום משכירה גם אופניים (39 יורו), כלי מיטה (59 יורו לאדם), מגבות (16 יורו לאדם), שולחן וכיסאות (29 יורו) וכיסאות לתינוקות (29 יורו).

לפי תנאי השכירה, אפשר לנסוע ברכב בכל מדינות מערב אירופה, אך אסור להיכנס לאזורי מלחמה. נוסעים המעוניינים להגיע לאלסקה חייבים לדווח על כך מראש ולשלם תוספת של 450 דולר. פרטים נוספים אפשר לקבל בחברת מוטורהום ישראל טל' 03-6449998, או במייל info@motorhome.co.il

פרטים על מיקומם של מקומות חניה אפשר למצוא באתר האינטרנט של חברת KOA, שהיא הרשת הגדולה בעולם לחניוני קמפינג. לרשת כ-500 אתרי חניה, רובם בצפון אמריקה. בכל חניון יש בדרך כלל גם בריכה וחדר תרבות.  

קבלו הצעה