קרוואנים בתקשורת

קרוואנים בתקשורת

טיול קרוואנים - האופציה הזולה

עירית רוזנבלום, מגזין דה מרקר,  16 ביוני 2008

לקחת את כל המשפחה בחופשת הקיץ לחו"ל זה עסק לא זול וחלק נכבד מההוצאה הולך על תשלום למלונות. טיול קרוואנים (Motor home), או כפי שהוא קרוי בחו"ל -RV Recreational Vehicle הוא מושג חדש יחסית לישראלים, שיכול להיות פתרון מוצלח לחופשה בעלויות נמוכות יותר, ואכן בענף התיירות מעריכים שכמות השוכרים הישראלים גדלה בכ-30% מדי שנה ומגיעה עד לאלפים שבוחרים בשיטת טיול זו.

מלבד המחיר הנוח, מאפשר טיול בקרוואן חוויה מסוג אחר שכוללת נסיעה רגועה בנוף, אכילת ארוחה על שפת קניון, לינת לילה בפארק ואפשרות לנסוע למרחקים בלי עצירות בזכות השירותים והמטבח המובנים.

אולם "חוויית התיירות הבלתי אמצעית" אינה מתאימה לכל אחד. בצד המשבחים את ההתנסות בטיול כזה, יש לא מעט מקטרגים. שיוט קצר באתרי האינטרנט יעלה תלונות על מחסור בפרטיות, התחברות אינסופית לביוב לריקון השפכים ולהטענת מים, מקלחת צפופה, מטבח של ננסים או כפי שנכתב באחת התלונות - "לבשל, ללכת לשירותים, לאכול ולהתרחץ בחדר אחד עם שלושה ילדים ואשה - זהו תענוג מפוקפק".

למי שבכל זאת רוצה להתנסות בחופשה כזו, כדאי לדעת כי דגמי הקרוואנים השונים מאפשרים שהייה נוחה ל-4-6 נפשות, כשההפרש בגדלים מתבטא במחיר, כמובן. עלות שכירת קרוואן נעה בדרך כלל בין 150 ל-200 יורו או דולר ליום והמחיר עולה ככל שהמועד מתקרב. על כן מומלץ לבצע הזמנה חודשים רבים מראש.

חברות ההשכרה מצליחות בדרך כלל לגבות מהשוכרים תשלומים נוספים בגין מצעים, כלי אוכל, הפעלת גנרטור, ניקוי הקרוואן, נסיעת מיילים מעבר למכסה המותרת וכדומה. ההוצאות הנוספות, מלבד השכרת הקרוואן, נעות בין 100-150 דולר או יורו ליום (תלוי בגודל המשפחה). בעבור חניוני קמפינג, דלק וקניית מזון בסופרמרקטים. על הכול יש להוסיף עלויות של אטרקציות וכניסות לאתרים.

היעד המקובל והפופולרי למשפחות הוא גרמניה, בעיקר בגלל מחירי ההשכרה הזולים וריבוי הטיסות לאזור, לרבות טיסות שכר. גם צפון איטליה מבוקשת, לא מעט בזכותן של טיסות השכר לוורונה ומילאנו. בצרפת מתמקדת הנסיעה באזור פאריס ונורמנדי, מארסיי ופרובאנס. לצד אירופה, שנהפכה לאטרקטיבית ב-2008 בזכות ירידה של 13% ביורו לעומת יולי 2007, נהפכה ארה"ב ללהיט בזכות שער הדולר הנמוך. הטיולים במערב ארה"ב פופולריים מאוד וכן השכרות בחוף המזרחי. מתחילים את הטיול בניו יורק ומשם עולים למפלי הניאגרה, בוסטון, ניו אינגלנד או יורדים לפלורידה. העונות המבוקשות לטיולי קרוואנים כמו בטיולים האחרים הן בפסח, בחופש הגדול ובחגי ספטמבר-אוקטובר.

בשנים האחרונות נוספו לתחום טיולי קרוואנים מאורגנים. בטיול קרוואנים מאורגן, מלאכת התכנון, כולל הזמנות הטיסה, הביטוחים, והכרטיסים, נעשית כולה על ידי החברה. ראלי קרוואנים מרשת פלאנטו המופעלת על-ידי רחל וצפריר ישי כחברה משפחתית היא דוגמה לחברה המארגנת טיולים מסוג זה. הטיולים בנויים בשיטת "המסלול הפתוח", במהלכם מקבלת כל משפחה ספר טיול מפורט. היא יכולה להצטרף בבוקר לשיירה ולבלות איתה כל היום, או לנסוע בנתיב אחר מבלי שתפגע בשאר המשפחות. את המשפחות מוביל קרוואן-צוות שבו מדריך ישראלי המסביר בעברית במכשיר קשר תוך כדי נסיעה על הסביבה ומעביר הנחיות נסיעה ואזהרות דרך לנהגים. בסוף השיירה נוסע רכב המאסף שבו צוות נוסף שתפקידו להחזיר את הכבשים התועות בפניות הדרך. לדברי ישי, משפחות רבות יוצאות לחו"ל בהרכב מלא ומחפשות מענה מתאים לכל בני המשפחה. תעיד על כך משפחת שיפמן מאור יהודה שהשתתפה בחופשת סוכות האחרונה בראלי של שבע משפחות שאורגן על ידי ראלי קרוואנים. סיגל שיפמן מציינת כחווייתית במיוחד את השהות "בקופסה אחת עם המשפחה בלי הפסקה". מצד שני, היא אומרת, "זו היתה הזדמנות להכיר משפחות אחרות מבלי לשבת אתם באוטובוס. הילדים מיד התחברו ואנחנו ממשיכים להיפגש". טיול מאורגן על ידי ראלי קראוונים לשבועיים לגרמניה לדוגמה, לחמש נפשות עם טיסה סדירה, יעלה כ-850 יורו לאדם (כ-4,250 יורו למשפחה), ובטיסת שכר 700 יורו לאדם (כ-3,500 יורו למשפחה). חברת בנדנה, המארגנת גם היא טיולי קרוואנים, מציעה ביולי טיול קרוואנים קבוצתי בן 15 יום לגרמניה, אוסטריה, איטליה וסלובניה. המחיר 6,200 יורו למשפחה בת ארבע נפשות בקרוואן משפחתי סטנדרטי ועד כ-8,500 יורו לשש נפשות בקרוואן משפחתי פלוס. המחיר כולל טיסות שכר.

לחגוג בר מצווה בקרוואן 
טיול בר מצווה לחו"ל הפך במשפחות רבות בישראל למסורת. לצד טיולי ספארי בקניה או סיור פארקי שעשועים באירופה הצטרף לאחרונה הטיול בקרוואנים כדרך לחגוג בחו"ל את המאורע החשוב. אבי חייט, מנכ"ל סוכנות הקרוואנים "מוטורהום", אומר שמרבית המתבגרים אינם מתעניינים בטיול שרובו נופים או מוזיאונים. על כן כדאי לכלול בטיול פארקי אטרקציות ושעשועים, ולשלבם עם פעילויות בטבע וביקור בערים מעניינות. כשמתכננים טיול בארה"ב רצוי לתכנן לפחות שלושה שבועות ולהביא בחשבון את עלות הטיסה הארוכה והיקרה יחסית. באירופה קיימים פארקי שעשועים מעולים, אך אלה אינם סמוכים זה לזה ומצריכים נסיעה ממקום למקום. המשולש האולטימטיווי לטיול בר מצווה באירופה, טוען חייט, יכלול את שלושת הפארקים המרכזיים באירופה - יורודיסני משולב עם ביקור בפאריס, פארק אפטלינג משולב עם אמסטרדם והולנד, ואירופה פארק משולב עם אזור היער השחור ודרום גרמניה. טיול כזה ניתן לערוך במשך שבועיים עד שלושה שבועות. בחניוני הקמפינג ניתן למצוא בריכות שחייה, אופניים, מגרשי משחקים, מתקני ספורט, מסעדות ואטרקציות נוספות. 
בחברת מוטורהום לדוגמה, טיול של שבועיים להורה וילד בקרוואן קומפקטי לזוג יעלה כ-19 אלף שקל, כולל טיסות, קרוואן ומחייה. אם רוצים לקחת את כל המשפחה לטיול לשבועיים בקרוואן למשפחה של ארבע נפשות זה יעלה כ-25 אלף שקל, מקביל לעלות של שבוע טיול בכל דרך אחרת.

"בקרוואן אתה לא תלוי במזג האוויר" 
בסוף החודש יראה אור ספרה של נטע דגני, "ארה"ב מערב מסלולים", הכולל מסלולי טיולים במערב ארה"ב, המיועד בעיקר למשפחות הנוסעות לטייל ברכב שכור או בקרוואן. בספר מסלולים ומידע על טיולים בקרוואנים וגם תשובות לשאלות כמו איך לקבל החלטה אם לטייל בקרוואן או ברכב שכור. 
דגני, שערכה עם משפחתה טיול קרוואנים בארה"ב במשך כמה חודשים, מספרת שזו דרך נהדרת לטייל. "אמנם מבחינת המחיר, טיול באוהל ובמכונית זול מטיול בקרוואן ויכול להספיק למי שמחפש טיול בטבע. אלא שבקרוואן אתה לא תלוי במזג האוויר. בכל הטיולים שבהם לקחנו אוהל, לפחות לילה אחד מכל שלושה לילות ישנו במלון, לא חשוב כמה השתדלנו". לדבריה לקרוואן יש יתרון מובהק כאשר מטיילים עם ילדים, כמו העובדה שיש שולחן שאפשר לשחק עליו והאפשרות לצפות בטלוויזיה בזמן הנסיעה. כדי להפיק מהטיול את המקסימום היא מציעה להתייחס אל הקרוואן כאל מקום לינה ובשאר הזמן להיות בחוץ.
עם זאת היא מציינת שלטיול בקראוון יש גם כמה חסרונות וכדי להפיק ממנו את המירב צריך לחנות בחניון עם חיבור לחשמל, מים ולביוב - "דווקא בחניונים היפים אין חיבורים כאלה. אז או שאתה חונה במגרש חניה עם גנרטורים או במקום יפה שבו קשה לנצל את היתרונות של הקרוואן". מבחינת הוצאות, הדלק לקרוואן יקר יותר מאשר דלק לרכב רגיל, חברת ההשכרה גובה כסף על שעות השימוש בגנרטור, יש הוצאות על מצעים, סכו"ם, כלי אוכל. "חסרון נוסף שנתקלנו בו הוא שלא כמו בחברת השכרת רכב, שכשיש תקלה אתה ניגש לסוכנות ומחליף רכב, בקרוואנים אין החלפות. נתקענו עם גנרטור שלא עובד ובזבזנו יומיים על תיקונו. אצל אחרים מערכת החימום לא עבדה ושלחו את השוכרים לתקן פיוזים. לכן צריך להקפיד לקחת קרוואן חדש ולהילחם על כך". אם מתכננים טיול חוצה גבולות כדאי לדעת שחברת קרוז אמריקה בארה"ב ובקנדה (שלה גם נציגות אצל החברות הגדולות בישראל), היא היחידה שמאפשרת להעביר את הקרוואן דרך ארה"ב, קנדה ואלסקה. לדברי דגני, בחברת קרוז אמריקה בחו"ל אפשר גם להתמקח על המחיר ו"לקבל 10%-15% הנחה". 

לכתבה באתר דה-מרקר

קבלו הצעה