קרוואנים בתקשורת

קרוואנים בתקשורת

בלי להפרד מהמיטה

דניאל ברמן, מעריב אינטרנט NRG, דצמבר 2007

אוהבים לטייל אבל קשה לכם להתנתק מהבית? למה שלא תקחו אותו אתכם? 
טיולי הקרוואנים תופסים תאוצה. לאן נוסעים, מה צריך לבדוק וכמה זה עולה

מי אמר שטיולי קרוואנים הם רק עבור זוגות צעירים ומשפחות עם ילדים? מסתבר שהיום אפילו מבוגרים הנושקים לגיל 70 משאירים את הנכדים בארץ, ובמקום לצאת לטיול מוזיאונים באירופה יוצאים עם קרוואנים ליעדים שונים בעולם. אחרי הכול, עם הקרוואן אין צורך להטרטר בין בתי מלון או מסעדות, המקומות הרבה יותר נגישים ואפילו הרומנטיקה קמה לתחייה.

קחו לדוגמא את עפרה ואמנון דומאני, זוג טיילים ותיקים מקיבוץ שער העמקים. השניים יצאו לטיול קרוואנים בניו זילנד, וחזרו לאחר 19 ימים נפעמים כמו זוג ילדים. הם הקיפו את האי הצפוני והמערבי וסיימו בצד המזרחי. "אני פשוט מת על הטיולים האלה, יש בזה משהו מאוד מושך", מספר אמנון דומני. "בפעם הבאה אולי כבר נעשה את טזמניה עם קרוואן. לא צריך כל יום ללכת לצימר אחר. התחושה הזאת שאתה נוסע עם הבית שלך, החופש המוחלט לעצור איפה שאתה רוצה, לכמה זמן שאתה רוצה, וכל המפגש עם אנשים בדרך היא חוייה בלתי נשכחת. הכול איטי ורגוע, ירוק עם חופים מדהימים, כולם חברים של כולם, והנופים פשוט מהאגדות". אמנון ועפרה לא סבורים שהגיל מהווה מגבלה לטיול מהסוג הזה. "גיל זה עניין של הרגשה ולא עניין של שנים. אשתי ואני מטיילים כל הזמן. להיפך, הקרוואנים הם צורת טיול המתאימה מאוד לאנשים מעל גיל 60, בתנאי שהם יכולים לנהוג ולתפקד בצורה רגילה. כל מי שיכול לשבת ולנהוג באוטו גדול ומורכב יותר יחסית, יסתדר".

להתחבר אל הטבע
אם פעם טיולי קרוואנים היו רק נחלתם של מעטים, היום מדובר בטרנד שסוחף אחריו זוגות צעירים ופנסיונרים, משפחות עם ילדים, קהל שומרי מסורת, וטיילים ותיקים. למרות שמדובר בטיול שדורש הכנה רבה מראש עם תכנון קפדני של המסלול, יותר ויותר מטיילים משתכנעים ביתרונות הטיול בקרוואן. "אפשר לקבוע באופן ודאי שטיולי קרוואנים צוברים הצלחה מסחררת בקרב הישראלים", מעיד אבי ברסלר, מנכ"ל חברת בנדנה המשכירה קרוואנים "יש כבר הזמנות ליולי-אוגוסט בארצות הברית, מדובר בגידול משמעותי. זה כמו כל גל ששוטף את ישראל מדי פעם - רבים מגלים ומתמכרים לצורת טיול הזו בעיקר מטעמי נוחות. נמאס מבתי מלון וטרטורים, רוצים רק להתחבר לטבע וזמן איכות עם המשפחה, וגם להגיע יותר בקלות למקומות".

ניו זילנד היא רק אחד משלל היעדים אליהם יוצאים ישראלים לטיולי קרוואנים. בחברת מוטורהום להשכרת קרוואנים מציינים גם את אירופה (גרמניה, ספרד, הולנד, צרפת איטליה), צפון אמריקה (ארצות הברית וקנדה), אלסקה ודרום אפריקה. אוסטרליה ודרום אפריקה, בדומה לניו זילנד, הם יעדים שנוסעים אליהם בחודשי החורף, בין דצמבר לפברואר, בעוד שאירופה וארצות הברית הם יעדים פופולאריים בחודשי הקיץ.

לאור היחלשותו הנוכחית של הדולר, מציינת שירלי קריס, מנהלת ההזמנות של מוטורהום, ארצות הברית הופכת ליעד פופולארי יותר, עם חבילת הוצאות זולה יותר לעומת יעדים אחרים. "הכל עניין של גורמים כמו העונה ומזג אויר, זמן הטיול, גיל הנוסעים, מסגרת תקציבית, וכמה זמן מזמינים מראש", מסבירה קריס. "היעד הנפוץ בחגים הוא אירופה, כי זה יעד זמין וזול, בלי טיסות ארוכות מדי".

לדברי קריס, בין מסלולי הטיולים הנפוצים ביותר נמצאים מסלולים באירופה שמתחילים ומסתיימים בגרמניה, מסלול בדרום מערב ארה"ב, הרי רוקי הקנדיים, אלסקה, מסלול שמקיף את איי ניו זילנד ומסלול ספארי באפריקה. "סוד הקסם הוא בחוויה", מסכמת קריס. "אנשים שכבר טיילו בכמה מקומות בעולם רוצים משהו אחר. מגיעים למקומות הכי אטרקטיביים. זה נורא ספונטני בלי להיות תלויים בבתי מלון ולהיסחב עם מזוודות, ומה גם שזה יותר משתלם כלכלית. רבים מנצלים את זה לטיולי בר מצוה, ימי הולדות ואירועים מיוחדים".

מה בודקים לפני שיוצאים?
הקרוואן הוא למעשה יחידת מגורים בה יש מטבח, שירותים, מקלחת וסידורי לינה. מכאן תחושת הביתיות והנוחות שהוא מקנה בזמן הנסיעה. הקרוואנים הנפוצים ביותר הם קרוואנים ממונעים, בהם נכנסים עד 7 אנשים. "ישנם כ-150 דגמים של קרוואנים בין הספקים השונים, מה שמאפשר שפע אפשרויות בחירה עבור המטיילים. עם הזמן רוב הקרוואנים מפנקים יותר, הישראלים לוקחים רק את הדגמים הממונעים".

לפני היציאה לטיול, ממליצים בשתי החברות לבדוק את נושא התשתיות הנלוות לקרוואנים בכל מדינה אליה נוסעים (כגון רמת החניונים ותשתיות החשמל ומים במקום), לתכנן את המסלול בצורת הספרה 8 כך שתתאפשר אופציה לקצר או לשנות את המסלול, ולא לנסוע יותר מ-150 קילומטר ביום. מומלץ לצלם את הקרוואן מבחוץ ומבפנים בעת קבלתו, על מנת למנוע חילוקי דעות בעת ההחזרה, ולבצע הזמנה מוקדם ככל שניתן על מנת להבטיח בדיוק את סוג הקרוואן שבחרתם, בתאריכים וביעד הרצויים לכם. "בגדול, אין יתרון להזמנה בדקה התשעים בקרוואנים. נסיעה מחוץ לשיא העונה חוסכת כסף, ויש זמינות גדולה יותר של קרוואנים", מציין ברסלר.

כמה זה עולה לנו?
למי מכם המעוניינים לשכור קרוואן דרך החברות הפועלות בארץ, הנה כמה מסלולים ומחירים לדוגמה:
דרום מערב ארה"ב (באזור קליפורניה, נוואדה, ואריזונה), קרוואן גדול למשפחה בת 5-7 נפשות, התחלה וסיום בלוס אנג'לס למשך 20 יום: 1,750 דולר  (דרך מוטורהום).
דרום מזרח ארה"ב (פלורידה), התחלה וסיום במיאמי - למשך שבועיים: 1,600 דולר (דרך מוטורהום).
אוסטרליה, התחלה וסיום בסידני למשך שבוע ל-4 מבוגרים: 1,360 דולר (דרך בנדנה).
אירופה, התחלה וסיום במינכן אן בפרנקפורט, למשך שבועיים: 1,250 אירו (דרך מוטורהום). 
צרפת, התחלה וסיום בניס, למשך שבוע:  1,186 אירו (דרך בנדנה). 
גרמניה, התחלה וסיום במינכן, למשך שבוע: 597 אירו (דרך בנדנה). 

קבלו הצעה