אירופה

אירופה

שלוש משפחות בטיול קרוואנים בפרובאנס / משפחת לוין


הרכב: 13 נוסעים בשלושה קרוואנים
מספר ימי הטיול: 7 ימים
אפריל 2015
התחלה וסיום במרסיי

יצאנו ממרסיי בשלושה קרוואנים, 13 בני משפחה בגילאים שש עד שבעים ושש. חודש אפריל היה נוח כי לא היה צפוף ובכל הקמפינגים היה מקום. היה לנו מזל, שלא ירד גשם, אבל היה קר מאוד! מאידך, חלק גדול מאוד מהקמפינגים היה סגור - טרום עונה. היה מלחיץ לחפש קמפינגים פתוחים בעונה ופה ושם נאלצנו להתפשר. למשל בלילות הראשונים, כל הקמפינגים באזור שמורת הקמארג היו סגורים.
באשר לחברת הקרוואנים: המכוניות עצמן היו בסדר גמור, אבל הציוד פחות - הסדינים בחלקם, היו קטנטנים ולא התאימו למיטות, כלי המטבח היו אוסף-ערב רב של כלים מסטים שונים, לסירים לא היו מכסים, הכסאות שהזמנו כדי לשבת בחוץ, היו מאוד לא נוחים לפתיחה ולסגירה. יש פער עצום בין ההקפדה שלהם על כל שריטה או דמוי שריטה לרכב ובין רמת הציוד בתוך הרכב.

המסלול

לקחנו בחשבון את פערי הגילים, כדי שלכל אחד יהיו אטרקציות מתאימות.
3-5 אפריל (שישי-שבת) 
שני הלילות הראשונים, לינה ליד Arles האזור המוצע לטיולים (חוץ מהעיר עצמה, אם תרצו) - CAMARGUE.
לינה בקמפינג CAMPING L'ARLESIENNE.
אזור הקאמרג הוא שמורת טבע בין שתי זרועות של נהר הרון. נסענו מארל לפארק הציפורים PONT DE GAU, לכביש 570D. טיולים ברגל בשבילים דרך ביצות, צפורים, פלמינגו חסידות. מול פארק הצפורים יש חוות סוסים, לטיולי רכיבה A CHEVAL PROMENADES. כדאי להזמין תור לפני שנכנסים לשמורת הצפורים וכך לקבוע שעה מוסכמת.
משם, ST. MARIES DE LA MER. בכפר כנסיה מהמאה ה-12 על שם שתי מריות, פסל  של שרה השחורה, מגינת הצוענים.
משם, להמשיך לכיוון ETANG DE VACCAES, שם שמורת הטבע LA CAPELLIERE: מחסות לתצפית על חיות הבר ושבילים יפים.
משם, להמשיך ל-DOMAINE DE LA PALLISSADE, שבילים, טיולי רכיבה על סוסים.

5-7 אפריל (ראשון-שלישי) 
שני לילות ליד קניון GORGE DE ARDECHE: בדרך לארדש כדאי מאוד לעשות עיקוף קטן לעבר הגשר הרומי העתיק – PONT DU GARD. הגשר נטוי מעל נהר ונושא עליו אמת מים רומית. הגשר בנוי שלוש קומות מגושי אבן ענקיים - עד 6 טון. כולו נתמך בקשתות. מהגשר יש טיול רגלי. סמוך לקשתות יש כביש. לפנות ימינה, לעלות במדרגות חצובות. השביל מתפצל - או למפלס העליון או לעבר מרפסת תצפית! משם נמשיך לעבר קניון ארדש.
לינה בקמפינג CAMPING DES TUNNELS. גורג' פירושו נקיק, ערוץ וגם גרון. בקצה הנקיק נמצא סלע הגיר PONT D'ARC, גשר טבעי מעל הנהר. שם גם הקמפינג שלנו.
האזור המוצע לטיולים: הקניון עצמו – כביש 290 N/D. אורכו 32 ק"מ ברכב, כולל נקודות תצפית רבות מול נקודות יפות בנקיק. במקום ניתן לשכור קאנו - תלוי במזג האויר. וכמובן, לטייל ברגל. לא רחוק משם, מערת הנטיפים AVEN D'ORGNAC (אבן פרושו בור). לא להחמיץ!
בדרך ליעד הבא נעצור בחוות התנינים ב-PIERLETTE. באזור יש כפרים עתיקים וציוריים ומטעי ערמונים מהם מייצרים את הגלידה מארון גלאסה.
הכפר BALAZUC, על ראש צוק, המשקיף על הארדש – כביש 294D.
הכפר VOGU ובו גם טירה עתיקה CHATEAU. לא רחוק משם, צפונה, העיר MONTELIMAR. עיר שוק עם רובע עתיק ובו חנויות ממתקים בעיקר נוגאט המיוצר במקום. יש בעיר גם מוזיאון למשי.

7 אפריל (יום שלישי)
אנחנו בדרך ליעד הבא והוא קניון וורדון VERDON. בדרך נעבור כאמור בחוות התנינים. נמשיך לעבר העיירה FONTAIN DE VAUCLUSE. האטרקציה המרכזית היא המזרקה שהיא מערה המוקפת צוקים וממנה פורצים מים. יש צורך ללכת ברגל מכיכר COLONNE. בכפר, בדרך למעין יש מוזיאון המוקדש למחתרת RESISTANCE מימי מלחמת העולם 2. מעניין גם ללא דוברי צרפתית. מכאן ניתן להמשיך לכפר GORDESׁ (בערך 16 ק"מ) הכפר שוכן על מדרון תלול, בפיסגה, ארמון מתקופת הרנסנס. 

בימי ג' יש שוק ב-APT, ב-GORDES, בין השעות 08:00-13:00. אם לא מעונן, ניתן לנסוע משם להר VENTOUX. השלישי בגובהו בצרפת. כביש 974D מקיף את ההר ומגיע לפיסגה (בערך 19 ק"מ). יוצא מהכפר MALAUCENE. בירידה, עוברים ליד BEDOINE - שם יש שוק בימי ב'. אם נחליט להישאר באזור, ולא להמשיך באותו יום לקניון וורדון, נלון בקמפינג  נחמד מאוד, ממש ביציאה מהעיר פונטיין דה ווקלוז. הדרך משם לורדון היא ארוכה וקשה. צריך לקחת בחשבון חצי יום.
באזור קניון וורדון GRAND CANYON DU VERDON - ליד העיר CASTELLANE, קמפינג נחמד ונוח נמצא בלב העיר קסטלאן, 200 מטר מהכיכר המרכזית. בעיר מומלץ לטפס אל פסל המדונה בראש ההר. עשינו זאת די בקלות עם נכד בן שש. ערוץ הוורדון הוא כנראה, הערוץ המרשים ביותר באירופה. עומק של 700 מטר. אם הגענו מפונטיין אנחנו עוברים בדרך לכל אורכו של הערוץ, לחלופין, אם מגיעים מכיוון אחר, הכניסה לערוץ דרך הכפר COMPS SUR ARTUBY. לחפש כביש 71D, שיהיה ציר התנועה לאורך הגדה השמאלית. להגיע לשתי נקודות תצפית BALCONS DE LA MESCLA. משם לדרך הנוף CORNICHE SUBLIME! עוברים מנהרות. דרך בעליה למעבר הרים COL D'ILLOIRE ומשם, בירידה לעיירה AIGUINES ומשם לכיוון אגם LAC DE SAINT CROIX, אגם מלאכותי.
ליד גשר PONT DE GALETAS ניתן לשכור סירות. משם, כדי לעבור לגדה השניה נוסעים לעבר קסטלאן כביש 952D לגדה הצפונית. העירה בדרך, MOUSTIERS, מומלצת - מפל מים לאורכה, מזרקות, חנויות קרמיקה ומגוון מוצרים (אין כניסה ברכב!). בהמשך הכביש מגיעים לכפר PALUD, ממנו יש דרך מעגלית - "דרך הצוקים" ROUTE DES CRETES - לאורך 23 ק"מ מעל הערוץ עם 15 נקודות תצפית. בהמשך 952D מגיעים ל-point SUBLIME, משם אפשריים מסלולי הליכה קצרים.

9 אפריל (יום חמישי)
ממשיכים לכפר ST. PAUL DE VENSE. כפר אמנים עתיק ומבוצר. יש חניון גם למעלה, אם לא מלא. אחרת, חונים בקדמת הכפר. לא להחמיץ! בטיול בכפר כדאי לטייל לאורך הרחוב הראשי GRAND RUE. אפשר לטייל לאורת החומה. הבתים ברחוב הם בני כ-300 שנה, קשתות בחזית. בחצרות יש גלריות וסדנאות של אומנים. בקצה הרחוב, ליד השער יש מרפסת תצפית.
במרחק 1 ק"מ מהכפר נמצא מוזיאון לאומנות FONDATION MAEGHT (בעיקר מודרנית) ובו גם יצירות של מירו, שגאל, קנדינסקי, זקומטי ואחרים. ניתן לבקר גם בכפר GOURDON, במרחק קצר משם. כפר קטן על צוק מעל נהר. הכניסה רק ברגל. בכניסה יש שני חניונים. סמטאות עתיקות ורומנטיות, בוטיקים, סדנאות אומנים. מרחבת הכנסיה נוף פנורמי על אזור הריבירה. בכפר טירה מהמאה ה-13, ובה שני מוזיאונים: כלי נשק עתיקים ואמנות נאיבית. גנים יפים.
מגורדון יש אפשרות לנסיעה עם כביש 3D  עד כביש 6D, ומשם מראות יפים, מפלי מים - CASCADES DES DEMOISELLES, וגם CASCADE DE .COURMES, עד  PONT DU LOUP.
לינה בקמפינג הנמצא בסנט פול או קרוב מאוד אליו - CAMPING DOMAINE DE LA BERGERIE.

10 אפריל (יום שישי) - הלילה האחרון בקרוואנים
אחרי ביקור באז EZE, נוסעים  לאורך החוף בין ANTIBES עד קרוב לאזור החזרת המכוניות (אפשרות לביקור ב-CASIS או בסביבה) שם גם OK CORRAL. הכפר EZE - כפר מבודד, המצטיין ביופיו. כניסה רק ברגל. חניה בכיכרות שבכניסה לכפר. בנוי בבידוד גמור על צוק. סמטאות, חלקן מקורות וחצובות בסלע, בתים עתיקים, גלריות, סדנאות אמנים בוטיקים. יש לעלות דרך כיכר דה גול בשדרת JARDIN EXOTIQUE עד לכיכר LA PLACETTE, מרכז הכפר. מומלץ מכאן להמשיך דרך  רחוב PRINCIPALE, עד לככר LE PLANET ומשם לרחוב PISE. במלון יש מרפסת תצפית. משם, לכיוון הגן האקזוטי דרך רחוב IMPASSE DES SARRAZINS ומשם לרחוב CHATEAU, המוביל לגן. משם הולכים לעבר כיכר PLACETTE דרך רחובות CHATEAU, רחוב PAIX, רחוב BREC, ומדרגות לככר. לקראת סיום המסלול, אפשר להכנס לעיירה CASSIS. מפרצון יפה, נמל יאכטות, טיילת PROMENADE DES LOMBARDS, מדרחוב לאורך הנמל.

11-12 אפריל (יום שבת) 
לינה במלון בעיר AIX EN PROVENCE - מלון HOTEL ARTEA  BOULEVARD DE LA REPUBLIQUE. שיטוטים באתרים שונים בעיר. טיסה ממרסיי ביום ראשון 12 אפריל ב-11.45.

שווקים וקניות 
• יום ב' - Bedoine
 יום ג'- GORDES
 שבת בארל - בבולבאר דה ליס
 גבינות צאן- BANON
 ממתק - CALISON
 מאפה שקדים - לרכוש במעדניות CONFISERIE
 סבון שמן זית - SAVON DE MARSEILLE
 גלידה - מארון גלסה

קבלו הצעה