פסיפיק

פסיפיק

הטריטוריה הצפונית

הטריטוריה הצפונית (Northern Territory) היא אזור נידח ופראי ביותר באוסטרליה, שנמצא בקצה הצפוני של היבשת. למרות שיטחה הנרחב, היא מאוכלסת בדלילות רבה, רק כ-1% מאוכלוסיית אוסטרליה, ו-30% מהם הם אבורוגי'ינים תושביה הקדומים המקיימים כאן תרבות מיוחדת בת עשרות אלפי שנים.
אז למה לטרוח ולהגיע לכאן? באזור זה מרוכזים כמה מהאתרים המפורסמים בכל היבשת, מעל 20 פארקים לאומיים המציעים נופים מגוונים לצד אתרי מורשת והסטוריה של המתיישבים הלבנים ושל אלו הקדומים. כל אלה מושכים אליהם המוני תיירים מכל העולם. 

הטריטוריה הצפונית (Northern Territory) היא אזור נידח ופראי ביותר באוסטרליה, שנמצא בקצה הצפוני של היבשת

בכתבה זו נסקור את עיקרי נקודות העניין בין דארווין בצפון לאליס ספרינגס בדרום. אפשר לטייל בטריטוריה הצפונית עם קרוואן ממונע (קמפר או מוטורהום), או עם רכב 4X4. עם רכב 4X4 ניתן להגיע למקומות שאינם עבירים לקרוואן, עם זאת לא כל אחד מחפש בהכרח את השבילים המאתגרים. אם כן, הבחירה בכלי הרכב תיעשה ע"פ אופי המטייל וכישורי הנהיגה וכמובן סוג הטיול המועדף. 

 מקובל לחלק את הטריטוריה הצפונית לשני אזורים - האזור הצפוני והאזור המרכזי.

האזור הצפוני
זהו איזור בעל אקלים טרופי, מרובה גשמים, חום ולחות ונמצא בו יערות גשם, נהרות וחופים. 
העונה המומלצת לטיול באזור היא "העונה היבשה" בין אפריל-מאי לספטמבר-אוקטובר, המתאפיינת בטמפרטורות נוחות וסיכויים פחותים לגשם. 

מוקדי עניין באזור הצפוני:

דרווין (Darwin) - העיר המרכזית באזור הצפוני היא עיר הבירה של  הטריטוריה הצפונית. עיר מודרנית המהווה בסיס להצטיידות למטיילים באזור. אתרים לביקור: בית הפרלמנט, הלגונה, שוק האוכל, הגנים הבוטניים, הגלריה לאומנות של הטריטוריה הצפונית.

הפארק הלאומי קאקאדו (Kakadu National Park) שוכן כ-150 קמ מזרחית לדארווין, הוא הפארק הגדול ביותר בצפון אוסטרליה ואתר לשימור של אונסק"ו. בשטח הפארק העצום זורמים 4 נהרות ויש בו סוואנות בהן בעלי חיים רבים ביניהם התנינים (הסרט "קרוקודיל דנדי" צולם באזור), צמחיה עשירה, יערות גשם, צוקים ומערות, ציורי סלע אבורג'ינים עתיקים בני עשרות אלפי שנים מהיפים בעולם, מפלים ונחלים, ביצות וחופים. אחת מהאטרקציות היפות בפארק היא "המים הצהובים"(Yellow Water)- שיט באגן מים מרשים עם חבצלות מים לבנות וורודות ועצי מנגרובים, המאפשר תצפית על חיות בר רבות, תנינים, סוסי בר, תאו ומיגווןן עופות מים.
יש גם אפשרות לטיסה במסוק, לדוגמא טיסה מעל מפלי התאומים ומפלי "ג'ים ג'ים" האדירים שגובהם 200 מטר בעונה הטרופית (מאוקטובר עד מאי) כשהמפלים בשיאם.  לאתר פארק קאקאדו

   

התנינים בפארק קאקאדו מתחלקים לשני סוגים: תניני מים מתוקים בעלי חוטם צר, שיניים קטנות ולסתות צרות ושורת לוחות עצם לאורך הגוף. אורכם מגיע ל-2-3 מטר ולמשקל של עד 1000 ק"ג. הסוג השני הוא תניני מים מלוחים "סולטיס", בעלי חוטם רחב, אלה יכולים להגיע לאורך של מעל 6 מטרים ולמשקל של טון ואף יותר! תנין זה הוא הזן המסוכן ביותר וידוע באופיו האלים והתוקפני. שני המינים יכולים לחיות יותר מ -50 שנה. בשנת 2010 מת בגן חיות באוסטרליה, תנין מים מתוקים בגיל 140 שנה!
בפארק ניתן לקחת שיט צפייה בתנינים הקופצים לגובה כדי לתפוס את הטרף המושלך אליהם מהספינה.
אזהרה! חשוב מאוד להישמע למקומיים ולשילוט ולא להתקרב או להיכנס למים גם אם חם מאוד.

מקור השם קאקאדו הוא שיבוש של המילה "גאגודג'ו" (Gagudju) שם השפה האבוריג'ינית בה משתמשים באזור זה כבר 40,000 שנה.

הפארק הלאומי ליצ'פילד (Litchfield National Park) פארק קטן יותר מקאקאדו עם נופים דומים מפלים יפים, יערות גשם ובריכות מים צלולים בהן ניתן לשחות. אך המראות אולי המרשים ביותר בפארק הלאומי ליצ'פילד הוא מאות תילי הטרמיטים הניצבות כאן קרוב למאה שנה, בגובה של עד שני מטרים במישור הפתוח. באזור הצפוני יש שביל גישה המאפשר להתקרב אליהן ממש וללמוד מקרוב על בית הגידול של היצורים המדהימים האלה. לאתר הפארק

האם הטרמיטים מזיקים? לדברי חוקרים תפקיד הטרמיטים הוא משמעותי ביותר בשמירה על המערכת האקולוגית של הכדור שלנו. התלוליות והמנהרות שהטרמיטים יוצרים, מאפשרות לצמחים סביבם לשגשג גם במצב של בצורת ומיעוט גשמים. הצואה של הטרמיטים משפרת את איכות הקרקע ע"י הוצאת חנקן מהאוויר ואספקת הדשן לאדמה. התאית שהטרמיטים מוציאים מהעצים מספקת חומרים חיוניים לשיפור אדמת היערות. הם יכולים לאכול עץ, גללים, חזזית ואפילו לכלוך ולכן, לא רק שהם מונעים צפיפות של עצים ביער, אלא הם גם מספקים את הסביבה הנכונה לחיים חדשים לפרוח. הטרמיטים הם גם חלק חיוני בשרשרת המזון, בהיותם עשירים בחלבון ושומנים, הם מקור טוב לתזונה לציפורים, שימפנזים ואגב אפילו נמלים ניזונות מהם. (הטרמיטים אינם נמלים אלא הם מין של תיקנים).

•  העיירה קתרין (Katherine) - העיירה השלישית בגודלה ב-NT השוכנת דרומית לדארווין, על גדות נהר קתרין בין צוקים אדומים, ומוקפת מפלים ומעיינות חמים. מומלץ ובמעיינות החמים Katherine Hot Springs.

•  הפארק הלאומי ניטמילוק (Nitmiluk National Park), נקרא גם Katherine Gorge פארק זה סמוך לעיירה קתרין וזו הסיבה המרכזית להגיע אליה. המים כאן חרצו באדמה עמק צר מאוד ועמוק, (כ-33 מטרים), בין קירות אנכיים של קירות סלע אדומים. מומלץ לקחת כאן שיט בסירה או בקאנו. המראה יפה במיוחד לאור השקיעה המיוחדת. בנוסף מומלץ לטייל ברגל, לבקר במפלי אדית (Edith Falls) הנקראים גם Leliyn, ולסייר בעקבות ציורי הסלע אבורג'ינים עתיקים. יש גם סיורים במסוק המספקים תצפית מרהיבה מלמעלה על כל  13 ערוצי הנהר המרשימים (תענוג יקר). ניתן ללון בקמפינג בתוך שטח הפארק או באזור העיר קתרין. לאתר הפארק

nitmiluk-national-park

•  פארק אלסי (Elsey National Park) - כשעתיים נסיעה דרומה מניטמילוק. הפארק מפורסם עיקר בבזכות הבריכות התרמיות שנשארות חמות בטמפרטורה של 34 מעלות צלזיוס כל השנה. עוד תמצאו כאן את מעיינות מאטרנקה Mataranka Thermal Pool  ו- Rainbow Springs ו- Bitter Springs בהם בריכות קטנות יפהפיות בהן תוכלו לטבול בין עצי דקל. לאתר הפארק

• אתר מערות Cutta Cutta Caves - אם אתם כבר בדרך מקתרין לפארק אלסי, הנה לכם נקודת עצירה. האתר שוכן כ-27 ק"מ דרומה מהעיר קתרין ובו מערות אבן גיר עם תצורות נטיפים וזקיפים וחמישה מיני עטלפים. לאתר

ף=

==============================================================

האזור המרכזי
נקרא גם "המרכז האדום" של אוסטרליה (Red Centre)
זהו אזור מדברי וצחיח, העשיר בצורות נוף שהטבע פיסל באבן החול האדומה - דיונות, קניונים, צוקים ועמודי סלע נישאים. 
העונה המומלצת לטיול במרכז היא בין מאי לספטמבר, הימים נעימים, אך בלילה עשוי להיות קר מאוד.

מוקדי עניין באזור המרכזי:

• העיירה אליס ספרינגס (Alice Springs) היא המרכז המיושב ה"גדול" באזור (כ-26 אלף תושבים) המשמשת כמרכז תיירותי בו ניתן להצטייד ולקבל מידע על סיורים וטיולים. בעיר עצמה ישנם מוזיאונים גלריות לאמנות ומבנים הסטורים.הפארק הלאומי אולורו (Uluru National Park) בו נמצא האיירס רוק (Ayers Rock) הוא האטרקציה המרכזית והמפורסמת ביותר באזור המרכז האדום. זהו הסלע הגדול בעולם, היקפו כ-9 ק"מ, גובה 348 מטר מעל פני האדמה ועוד 2.5 ק"מ מתחת לאדמה(!) והוא בן 600 מליון שנה. המראה עוצמתי מאוד ויפה במיוחד בזמן שקיעת השמש או בזמן הזריחה, כשהסלע מחליף צבעים בכל גווני החום-כתום-אדום. לא סתם הוא אחד מסמליה של אוסטרליה. יש לדעת כי האולורו הוא מקום קדוש לאבוריג'ינים וטיפוס עליו מהווה פגיעה ברגשותיהם, לכן עדיף לבחור באחד ממסלולי ההליכה המקיפים אותו. לאתר הפארק

אולורו

האיירס רוק באולורו נשקף מחלון המוטורהום

פארק קאטה טג'וטה (Kata Tjuta) התרגום הוא "ראשים רבים"- נקרא גם The Olgas. פארק זה כ-30 ק"מ מערבית מהאולורו, עשיר גם הוא בסלעי ענק ומסלולי הליכה לא פחות יפים, וכן מרכז לתרבות אבוריג'ינית. פעילויות שונות באזור הן רכיבה על גמלים, סוסים, אופנועים, רכבי שטח, טיסת תצפית וסיורים שונים. מומלץ להקדיש למקום יום אחד לפחות. לחובבי הליכה מומלץ המסלול לעמק הרוחות Valley of the Winds walk המספק תצפיות נהדרות, אך שימו לב מדובר במסלול של כ-4 שעות ובדרגת קושי גבוהה.
* למטיילים עם קרוואן באולורו ובקאטה ג'וטה, הלינה בקמפינג באזור הוא בעיירה יולארה Yulara המהווה גם בסיס למידע והצטיידות.

השכרת קרוואן לטיול בצפון אוסטרליה

הפארק הלאומי רכסי מקדונל Tjoritja West MacDonnell Ranges משתרע על פני יותר מ160 ק"מ ממערב לאליס ספרינגס. רכס ההרים בן 600 מיליון שנה מקיף את אליס ספרינגס ממערב וממזרח, מספק תפאורה של נופים מרהיבים של צוקים אדומים, קניונים ובריכות מים וביניהם שפע מסלולי טיול בכל רמות הקושי ואתרי קמפינג נהדרים. במקום גם בורות לחציבת צבעי אדמה ששימשו את האבוריג'ינים בפולחנים שונים כמו טקסים וגירוש טרמיטים ועד קישוטים שונים. רוב הפארק נגיש לכל סוגי הרכב. לאתר הפארק

 טננט קריק (Tennant Creek) - עיירת כורים שכונתה "לב הזהב של הטריטוריה" בתקופת הבהלה לזהב בשנות השלושים. כיום ניתן לבקר כאן במכרות התת הקרקעיים באטרי היל (Battery Hill Mining Centre), בהם נמצאת סוללת חותמות הזהב בעלת עשרת הראשים הפעילה האחרונה באוסטרליה. העיירה יושבת בלב  שטח בעל אדמה שחורה עשיר משטחי עשב נרחבים המשתרע על פני 240,000 קמ"ר, זהו אחד האזורים הגדולים בעולם לגידול בקר. בעיירה גם תחנת טלגרף משנת 1872 שחיברה את ההאוטבק עם שאר העולם.

 "גולות השטן" (Devils Marbles) - עוד אחד מסמליה של אוסטרליה, זהו אתר פולחן אבוריג'יני מסתורי כ-95 ק"מ דרומית לטננט קריק, המכונה בשפת האוריג'ינים קרלו קרלו Karlu Karlu. פלא גיאולוגי בדמות סלעי גרניט עצומים שנראה כאילו נפלו מן השמיים ומפוזרים בעמק הרחב. הסלעים בעלי התצורות המיוחדות נוצרו במשך מליוני שנים ועמדו בפני כוחות הבליה של הרוחה והגשם, עם זאת הם ממשיכים להיסדק ולהשתנות במהלך השנים.

קרוואן באתר גולות השטן דבילס מרבלס בטריטוריה הצפונית של אוסטרליה

ישנם עוד אתרים מעניינים שלא הוזכרו בכתבה ושווים בהחלט ביקור כמו הפארק הלאומי וואטארקה (Watarrka National Park) וקניון המלכים (Kings Canyon), מכתשי המטאוריטים ועוד ועוד... אתם מוזמנים להגיע לכאן ולגלות בעצמכם את יופיה של הטריטוריה הצפונית.

לטאת שטן קוצני
בתמונה - שטן קוצני, סוג של לטאה שחייה במדבריות של אוסטרליה


זמן חלום - עוד על האבורוג'ינים באוסטרליה

טיול שטח באוסטרליה - למחפשים הרפתאות וחוויה אחרת עם קמפר 4X4

לקרוואנים וקמפרים להשכרה באוסטרליה

ח

קבלו הצעה