פסיפיק

פסיפיק

זמן חלום

טיול באוסטרליה יפגיש אתכם עם מסורת קדמונית, טקסי פולחן ואמנות ייחודית ועם סיפורו של עם שעבר דיכוי ואדמתו נכבשה על ידי האדם הלבן. התרבות האבוריג'ינית נחשבת לעתיקה בעולם והיא שמורה ומתקיימת עד היום בעיקר בטריטוריה הצפונית. 

לפני כ-50,000 שנה לפני בואו של האדם הלבן ליבשת אוסטרליה, הגיעו אליה המתיישבים הראשונים, שמקורם לפי מחקרים גנטיים כנראה מדרום אסיה. מקור השם אבוריג'ינים מהמילה הלטינית ab-origin שמשמעותה ילידים מקוריים. עד תחילת המאה העשרים דוכאו האבוריג'ינים באכזריות ע"י המתיישבים הלבנים שהגיע לאוסטרליה מאירופה, ואדמותיהם נגזלו מהם. רק אחרי שנים של מאבקים ופעילות מחאה נגד האפליה, הגיעה באמצע המאה העשרים הכרה רשמית מהממשלה במעמדם כאזרחים אוסטרלים. עדיין, עם כל זאת, אוכלוסיית הילידים התדלדלה והתדרדרה מאוד במשך השנים. 

פסלי ברונזה אבוריג'יניים בפארק Warriu Dreamtime Park ליד Wyndham בצפון מערב אוסטרליה

• פסלי ברונזה אבוריג'יניים בפארק Warriu Dreamtime Park ליד Wyndham בצפון מערב אוסטרליה


בבסיס האמונה של האבוריג'ינים עומדות ישויות קדמוניות שחיו בזמן בריאת העולם הקרויה בשפתם - "זמן חלום" (Dream time). האבות הקדמוניים היו בעלי כוחות על טבעיים, הם שיצרו את כל מה שקיים על פני האדמה - עצים, סלעים, אדם, בעלי חיים ואיתני טבע, לימדו את בני האדם לצוד, לבנות ולבשל ויצרו חוקים כדי לשמור על כל היצירה הזו. חוקים שהאבוריג'ינים שומרים עליהם עד היום באמצעות טקסים מסורתיים ובשמירה קפדנית על אתרים מקודשים בעלי משמעות רוחנית, המוכר בהם הוא הסלע הענק  האולורו Uluru (איירס רוק). האולורו הוא המונולית הגדול בעולם, עשוי אבן חול כתומה-אדומה, גובהו 863 מטר והיקפו 9.4 ק"מ. הוא מתנשא באמצע המדבר, מבודד, כשהישוב הקרוב ביותר הוא העיירה אליס ספרינגס במרחק של יותר מ-330 ק"מ... בכל שעה משעות היום צבע הסלע נראה אחרת. המראה יפה במיוחד בשקיעה או בזריחה.

סלע האולורו Uluru בשקיעה, מראה מרהיב במיוחד

מאוקטובר 2019 נאסר לטפס על סלע האולורו


התרבות האבוריג'ינית כולה מבוססת על אמונת "זמן חלום" ובאה לידי ביטוי בסיפורים, שירים, ריקוד ונגינה ובעיקר באמנות חזותית עשירה ומיוחדת הכוללת תחריטי סלע, ציורים על קליפות עצים, פיסול בעצים, גילוף באבנים וציורי גוף (קעקועים). ציורי סלע בני אלפי שנים נמצאו באזורים שונים של היבשת. חלק גדול מהאתרים הם סודיים והגישה אליהם אסורה כדי לא להכעיס את הישויות הקדמוניות, אך בפארק קאקדו שבקצה הטריטוריה הצפונית (ה- Top End) וגם בקימברלי במערב אוסטרליה ובצפון קווינסלנד, תוכלו לראות כמה מאתרי ציורי הסלע היפים ביותר, שכן פתוחים לקהל, ונחשבים לחשובים מסוגם בעולם. בין הציורים דמויות של בני אדם בטקסים שונים, בעלי חיים כמו קנגורו, תנינים, נחשים, ציפורים, סוסים, דגים, כלי תחבורה ושיט, רוחות ואירועים שונים מחיי היומיום כמו ציד, דיג, מסחר, תחבורה ועוד.

ציורי סלע בפארק קקדו

   • ציור סלע זה מפארק קאקדו מתאר ישות זדונית, מין רוח רעה שאוכלת נשים אחרי שהיא מכה אותן עם בטטה (YAM).


עם השנים התפתחה אמנות הציור כענף מסחרי וגם כפעילות לימודית באמצעותה מעניקים לילדים ידע וחיבור לטקסים ולדת האבוריג'ינית. ציורי האדמה הקדומים הפכו לסגנון של ציור בנקודות, ציורים מופשטים וסמליים המתארים מסעות בזמן חלום ונראים לעיתים כמו מפות סימון דרכים. חפצי אמנות המזוהים עם האבוריג'ינים ונמכרים כמזכרות פופולריות הם מקלות הבומרנג ששימשו בעבר לציד, והדיג'רידו (יאדקי בפי המקומיים) שהוא מין כלי נשיפה המשמש לטקסים. במקור הוא עשוי עץ אקליפטוס שתוכו נאכל על ידי טרמיטים. 

Australian Didgeridoo כלי נשיפה אוסטרלי עתיק

הפארק הלאומי רכס פלינדרס בסאות' אוסטרליה מכסה שטח עצום של כ-400 ק"מ מתוך האאוטבק ומאופיין בנופי בראשית פראיים ועוצמתיים במיוחד. האזור מציע מסלולי הליכה נפלאים וצפייה בבעלי חיים רבים כולל עופות האמו וה-"וואלבי סלעים צהוב רגל"- מין קנגורו המצוי בסכנת הכחדה. הנופים העוצמתיים האלה סיפקו השראה להרבה מסיפורי זמן חלום המתארים את מעשי הבריאה, למשל הסיפור על כך שמקורם של הצוקים מסביב לאגם ווליפינה פונד הם שני נחשים ענקיים שהקיפו משתתפים בטקס וטרפו את כולם תוך שהם יוצרים מערבולת חול מסביבם. במרכז המבקרים Waldata Outback Center בפורט אוגוסטה תוכלו לסייר ב"מנהרת זמן" וללמוד תוך תצוגות מעניינות וסרטים דוקומנטריים, עוד על חשיבותה של האדמה לבעליה המסורתיים ועל המורשת המועברת מדור לדור. 

פסל בפארק הלאומי רכס פלינדרז

• יצירת אמנות, ילידים מצביעים לכיוון השביל לתצפית Wangara, באגם ווילפינה, פארק פלינדרז, סאות' אוסטרליה


שימו לב כי יש צורך בהיתר כניסה לתוך חלק מהרשויות המקומיות שבחזקת האבוריג'ינים.

קבלו הצעה