השכרת קרוואנים בחו"ל  
top_title_left.gif (1329 bytes)
עוד בתפעול ומידע כללי:
הקרוואן הממונע ה"מוטורהום"- בית שלם על גלגלים.
ככה מטיילים בקרוואן. חווית הקמפינג.
טיול שהוא גיבוש משפחתי
טיפים לטיול בקרוואן
מילון מונחים לקרווניסט המתחיל
תפעול הקרוואן- איך זה עובד?
סוגי הקרוואנים
תפעול ומידע כללי

תפעול הקרוואן - איך זה בעצם עובד ?
הקרוואן הוא לא רק כלי רכב אלא גם בית. בתור שכזה יש בו את כל המערכות כמו בבית רגיל: מערכת חשמל, מערכת מים, מערכת גז ומערכת ביוב וכן מטבח, מיטות ומקומות אחסון. 

סרטוני המחשה קרוואן אירופאי
סרטוני המחשה קרוואן אמריקאי
סרטוני המחשה קרוואן קנדי
סרטוני המחשה קרוואן באוסטרליה / ניו זילנד

 


מערכת החשמל

ברוב הקרוואנים יש שתי סוללות (מצברים):
סוללה אחת באמצעותה פועל המנוע וסוללה שניה הנטענת בזמן נסיעה ומשמשת להפעלת מכשירי חשמל שונים בתוך הקרוואן כמו תאורה, משאבת מים חשמלית בכיור, מקרר וכולי.

 

 

חשמל בעולם:
בישראל - 220 וולט
בארה"ב וקנדה - 110 וולט

באירופה – 240 / 220 וולט

באוסטרליה, ניו זילנד ואפריקה – 240 / 220 וולט
מכשיר חשמלי שהבאתם מהבית לא בהכרח יתאים לשיטת החשמל במדינה אליה אתם מגיעים.
לכן יש להצטייד מראש בטרם יציאתנו מהארץ בערכת מתאמי חשמל המתאימה ליבשת אליה אנו נוסעים.

 

חיבור 30 או 50 אמפר?
כשרוצים לבצע הזמנה מראש לקמפינג נתקלים לעיתים במספר אפשרויות לחיבור לחשמל - איך יודעים אם הקרוואן שלנו זקוק לחיבור ל-50 אמפר או ל-30 אמפר? ובכן, קרוונים מחברות השכרה זקוקים בדרך כלל ל-30 אמפר בלבד.
50 אמפר משמשים בדר"כ את "האוטובוסים" הגדולים שבהם יש בדר"כ שני מזגנים אחוריים או תנור אפיה גדול. במידה ובאתר הקמפינג ישנו חיבור ל- 15 או 20 אמפר בלבד, תוכלו להיעזר במתאם שמצוי בדר"כ ברכב.חשמל בזמן נסיעה
בזמן נסיעה, בקרוואן שלנו יעבוד רק חשמל 12 וולט משקע המצית

 ותאורה פנימית, שאף היא פועלת על 12 וולט.
אם תרצו להפעיל או לטעון מכשירי חשמל בזמן נסיעה לדוגמא מחשב נייד (לצרכי ניווט והתמצאות) -מומלץ להצטייד בממיר חשמל.  הממיר הוא מכשיר אלקטרוני המתחבר לשקע המצית ברכב ובאמצעותו ניתן להפעיל מחשב או לטעון מכשירים חשמליים בכל מקום בו נמצאים, ללא תלות באספקת חשמל חיצוני. הממיר מושך חשמל ממקור אנרגיה בזרם ישר (DC), כמו למשל המצבר הנוסף בקרוואן והופך אותו לזרם חילופין (AC), כלומר לרשת חשמל ביתי.
ממיר איכותי כולל מערכת הגנה המיועדת למנוע את פריקת המצבר כתוצאה מהשימוש.

את גודל הממיר בוחרים לפי הצרכים:
לטעינת מצלמות או מחשב נישא קטן, מספיק ממיר של 150 וואט.
לטעינת מחשב נייד גדול יותר, טלוויזיה וכד' מתאים מכשיר של- 300-350 וואט.
* ממיר חשמל חיוני במיוחד למצבים בהם אחד מבני המשפחה נזקק למכשיר אינהלציה !

חשמל בזמן חנייה
על מנת להפעיל מכשירי חשמל "כבדים" הצורכים יותר חשמל כגון מיקרוגל או מזגן, חייבים להתחבר למקור חשמל חיצוני - מקור חשמל בקמפינג או גנרטור (שקיים רק בקרוואנים בארה"ב).
החיבור לחשמל בקמפינג נעשה באמצעות חיבור כבל חשמלי המסופק ברכב כחלק מהציוד הבסיסי, מתקע החשמל שבתוך הקרוואן לשקע שבחוץ - בקיצור: חיבור תקע לשקע רגיל.

עכשיו נוכל לטעון את כל מכשירי החשמל שלנו: מצלמות, וידאו, DVD נייד, מכשירים סלולריים וכדומה.

כדי שנוכל לטעון מספר מכשירים בו זמנית - מומלץ להצטייד מראש ברב שקע של שישיה במצויד בחוט ארוך ובמפסק. כמו בתמונה משמאל
גנרטור - קיים בכל הקרוואנים בארה"ב, כמעט ולא קיים באירופה. הפעלת גנרטור היא לפי שעת שימוש או שמשולם מראש על כל ימי ההשכרה ללא הגבלת שימוש. כדאי לדעת שחניוני קמפינג רבים מגבילים את השימוש בגנרטור בשל רעש או זיהום אויר.

 

מערכת המים

מערכת המים בקרוואן כוללת בדרך כלל שלושה מכלים:

מכל מים "לבנים" – מים נקיים המשמשים לתצרוכת היומית (לא לשתיה)

מכל מים "אפורים" – מים הנאגרים לאחר השימוש במקלחת ובכיור

מכל מים "שחורים" – מים הנאגרים מהשירותים


כאשר מתחברים בקמפינג לברז מים באמצעות צינור מים פשוט, יש זרימה ישירה של מים לכיור ולמקלחת.
אם הקרוואן אינו מחובר לברז חיצוני, מה שנקרא "חנייה יבשה"- מופעלת משאבת מים חשמלית הפועלת על 12 וולט וגורמת להפעלת לחץ מים בצינורות המזרים את המים לאן שצריך. במקרה של "חנייה יבשה" חשוב לוודא כי מכל המים הלבנים מלא על מנת לא לגרום נזק למערכת המים.


את מכלי המים האפורים והשחורים יש לרוקן מדי יום בנקודת ריקון -
Dump station – מקום מיוחד בחניון הקמפינג או בתחנות דלק המיועד לריקון מי השפכין.
אין לרוקן את מי השפכין בטבע כדי לא לגרום לזיהום וכדי להימנע מקנסות!

 

בקרוואנים אמריקאים

פעולת הריקון מתבצעת באמצעות צינור ביוב מהרכב לנקודת הריקון. (תמונה1)

 

בקרוואנים אירופאים (וגם באוסטרליה, ניו זילנד ואפריקה)

המים השחורים נאגרים למכל סגור (( Cassett הנשלף מדופן הרכב החיצונית לצורך ריקון. (בתמונות 2-3)

את מכלי המים והשירותים יש לרוקן תמיד לפני החזרת הקרוואן.

 

 


שירותים ומקלחת

כמעט בכל הקרוואנים יש שירותים ומקלחת. למעט דגמים בודדים.
השירותים בקרוואן אינם שירותים כימיים אלא שירותים רגילים כמו בבית. על מנת לנטרל ריחות לא נעימים ולהמיס מוצקים יש לשפוך פעם ביום כמות קטנה של נוזל כימי (או ידידותי לסביבה) בתוך האסלה. חשוב להשתמש אך ורק בנוזל המיוחד הניתן לכם למטרה זו בתחנת ההשכרה. חומרי ניקוי אחרים אינם מתאימים לקרוואנים, הם עלולים להרוס את המערכות.

מאותה סיבה יש להשתמש בנייר טואלט מיוחד לקרוואנים כדי לא לגרום לסתימה. 

מערכת הגז

חימום הרכב, חימום המים למקלחת, כיריים לבישול ומקרר פועלים על גז (בדר"כ מסוג פרופן) הדחוס בתוך בלוני גז ממתכת הנמצאים בקרוואן. בקרוואן ממוצע בגודלו ישנם 2 מכלי גז. בקמפרים קטנים נמצא מכל אחד. כמות הגז בה משתמשים נקבעת ע"פ רמת הצריכה. בזמן "חנייה יבשה" (בלי חיבור לחשמל חיצוני) המקרר פועל על גז וכך המצרכים שבתוכו אינם מפשירים. את הקרוואן מקבלים הדרך כלל בתחנת ההשכרה עם מכל גז מלא או עם כמות ראשונית. במידה והגז ניגמר, יש למלא את בלוני הגז בתחנות מילוי גז (בתמונה) , בחניוני קמפינג או בתחנות דלק. בדרך כלל אין צורך להחזיר את בלוני הגז מלאים, אלא אם כן נכתב אחרת בתנאי ההשכרה. 

גז הוא חומר מתלקח - לכן יש לנקוט באמצעי זהירות מרביים ולא לחשוף את המכלים לאש. בתחנות דלק יש להקפיד על כך שהמכלים יהיו סגורים. כמו כן אין להפעיל גז בנסיעה!

 

חימום

ניתן לחמם את הקרוואן בשלוש דרכים: חימום קדמי בתא הנהג, חימום בתא המחיה באמצעות גז או חימום באמצעות מזגן. מים למקלחת ניתן לחמם באמצעות גז או באמצעות בוילר חשמלי בחיבור לחשמל חיצוני. 

 

תפעול בחורף

טמפרטורה נמוכה מתחת לאפס עשויה לגרום לקפיאת המים בצינורות ובמכלי המים של הקרוואן ועקב כך לגרום לנזק כבד ויקר.
באירופה - רוב הקרוואנים האירופאים מצוידים ברצפה כפולה לבידוד מכסימלי ובמערכת חימום פנימית חכמה המונעת את קפיאת המים במערכות. לכן אפשר לטייל באירופה עם קרוואן גם בחורף ולשלבו גם במסגרת חופשת סקי ללא חשש. עם זאת יש לשמור על מספר כללים:
* בחורף יש לדאוג לחימום רציף של הקרוואן גם בזמן נסיעה וגם בחנייה/עצירה כדי שלא ייגרם נזק למערכות וכן לדאוג לרוקן את המים מיד לאחר השימוש כדי למנוע קפיאה. נזק הנגרם למכלים כתוצאה מקיפאון אינו מכוסה בביטוח ועשוי להגיע בקלות ליותר מ-1000 אירו !

* יש להתחבר למקור חשמל חיצוני בכל הזדמנות כדי לספק כוח למערכת החימום וכן להתחבר בכל לילה לחשמל חיצוני כדי שהבטריה תיטען ולא תיגמר.
* יש לוודא כי מכלי הגז מלאים. הגז משמש לחימום הרכב.
* במידה ואין אפשרות לחמם את הרכב - יש לרוקן מיידית את מכלי המים והבוילר, לנתק מהחשמל את משאבת המים החשמלית ולהשאיר את כל הברזים פתוחים במצב ביניים (בין חם לקר)וכן יש להשאיר את כל הצינורות מרוקנים ממים ופתוחים, כשהם מונחים על הרצפה.

* מכל המים האפורים הוא חיצוני ולכן אין אפשרות לחממו. משום כך בחורף יש לדאוג להשאיר את פתח צינור הריקון של המים האפורים פתוח כל הזמן כדי שהמים ינזלו החוצה ולא יקפאו בתוכו.
* מכל המים השחורים נמצא בחלק המחומם של הרכב ולכן כל עוד הרכב מחומם אין סכנת קפיאה. כאשר משאירים את הרכב לא מחומם - יש לדאוג לריקון מכל המים השחורים.
* מומלץ לכסות את החלונות עם כיסוי מבודד הניתן עם הרכב לשמירה על החום בתוך הקרוואן.
* בטמפרטורות נמוכות יש לחמם את המנוע לפחות שעה לפני נסיעה באמצעות "block heater" הנמצא מתחת לפגוש הקדמי.

צמיגי חורף הם חובה באירופה בחודשים נובמבר -דצמבר-ינואר-פברואר ולעיתים גם מרץ.

באמריקה
-
ניתן וגם מהנה לטייל בחורף במיוחד למי שמעוניין לשלב חופשת סקי בקנדה או בארה"ב, או לראות את הפארקים מושלגים- מראה מדהים. אולם חשוב לדעת כי באזורים מסוימים הטמפרטורה עשויה לרדת מתחת לאפס מעלות בתקופה שבין נובמבר ועד אפריל. (תלוי בשינויי מזג אויר). במקרים אלו יש סכנה של קפיאת המים במערכות הרכב השונות (צינורות מים, שירותים, כיור, מקלחת, מקלחת חיצונית בוילר ומכלי המים) שעשויה לגרום לנזק כבד. על מנת למנוע את הקפיאה כל הרכבים להשכרה בתחנות האלה נמסרים להשכרה כשהם מוכנים למצב חורף (Winterized) מסיבה זו לא ניתן להשתמש במים לצריכה ורחצה, לא ניתן למלא מים במכלי המים הנקיים ואין להשתמש בחיבורים לברזים חיצוניים. בשירותים ניתן עדיין להשתמש אך ורק אם שופכים לתוכם נוזל מיוחד לשטיפת נוזל אנטי-פריז. כל נזק שייגרם למערכות הקרוואן עקב שימוש לא זהיר ייחשב כהזנחה והלקוח יישא בקנסות וכן בכל ההוצאות שייגרמו עקב נזקים למערכות הרכב: צינורות מים, מכלי מים, מערכת חימום המים וכדומה.

באזורים בהם יש שלג, יש להשתמש בשרשראות שלג המורכבות על גלגלי הקרוואן על מנת למנוע החלקה. הסברים על השימוש ברכב בחודשי החורף ניתנים ביום קבלת הרכב בתחנות ההשכרה.
סרטוני המחשה:
תהליך הכנת קרוואן אמריקאי לחורף (Winterizing)
כיצד לפעול עם קרוואן שלא עבר הכנה לחורף

 

 

מטבח

בכל קרוואן יש אזור המיועד למטבח ובו כיור, כיריים גז לבישול עם 2-4 להבות גז (תלוי בגודל הקרוואן), מקרר ופריזר וארונות מטבח. בקרוואנים מסוימים יש גם מיקרוגל או תנור אפיה. השימוש במכשירים אלו כרוך בחיבור לחשמל חיצוני.
המקרר והפריזר פועלים בכמה מצבים:
בזמן נסיעה על 12 וולט, בזמן חנייה בחיבור לחשמל חיצוני או על גז. כשאתם חונים בקמפינג או בכל מקום אחר- העדיפו מקום מוצל על מנת שהמקרר יוכל לקרר כמו שצריך. את המקרר והפריזר יש למלא מדי כמה ימים במצרכי המזון שקניתם בסופרמקט - דברי חלב בשר, פירות וירקות ושתיה. את המוצרים היבשים מאפסנים בארונות המטבח.
ציוד בישול וכלי אכילה ניתנים במסגרת הציוד הבסיסי או מחויבים בתוספת תשלום.

 

לינה

בכל קרוואן סידורי לינה המתאימים בגודלם למספר הנוסעים המומלץ. ביניהם ניתן למצוא: מיטה זוגית עליונה, מיטה זוגית אחורית קבועה או נפתחת, מיטת יחיד, פינת אוכל הנפתחת למיטה הנקראית dinette, ספה נפתחת למיטה ומיטת קומתיים.
בעת בחירת הדגם המושכר חשוב לבדוק את מספר המיטות, את הסידור הפנימי ואת גודל המיטות כדי שיתאים לצורכי המשפחה והעדפות הנוסעים.

 

אחסון

הקרוואן מתוכנן לספק את מרב הנוחות במינימום מקום. כל סנטימטר פנוי מנוצל בחוכמה לאפסון בגדים, אחסון מוצרי מזון יבשים, אחסון ציוד נוסף כמו שולחן פיקניק וכסאות וציוד קמפינג. אחסון אופניים הוא בדרך כלל חיצוני ע"י קשירתם למנשא מיוחד המותקן באחורי הרכב. רצוי להימנע מלהביא מזוודות גדולות ולהעדיף תיקים גדולים מתקפלים שאינם תופסים מקום בארון. בזמן נסיעה חפצים וכלים שאינם מאוחסנים כראוי עלולים לעוף ממקומם ואף להישבר, לכן לפני כל נסיעה וודאו שהכנסתם את מוצרי המזון לקופסאות סגורות היטב, וודאו שהכלים מונחים במקומם ולא זרוקים בכיור, וודאו שהמגירות והארונות סגורים היטב ורק אז צאו לדרך.

 

ציוד בסיסי

ציוד בסיסי בדרך כלל ניתן עם הרכב ללא תשלום: צינור מים, צינור ביוב, כבל מאריך, מכל גז, כלי ניקוי, נוזל כימי לשירותים, מטפה לכיבוי אש וכדומה.
בדרך כלל תמצאו בקרוואן גם מדריך תפעול ומדריך חניוני קמפינג.
 

ציוד מטבח וציוד לנוסעים
ציוד מטבח (כלי בישול ואכילה)
וכן ערכות אישיות הכוללות כלי מיטה
ומגבות, הן בתוספת תשלום או לעיתים כלול במחיר ההשכרה.

פריטים נוספים 
פריטים נוספים שניתן לשכור כאופציה בתוספת תשלום:
שולחן פיקניק, כסאות פיקניק, כסאות בטיחות לילד או לתינוק, טוסטר, גריל, אופניים ומנשא אחורי, שרשראות שלג, מערכת ניווט לווינית
(GPS), טלוויזיה, גנרטור, אוהל, ציוד פיקניק נוסף ועוד... 

פרגולה
בקרוואנים רבים יש פרגולה חיצונית המשמשת כסככת צל בזמן החנייה בקמפינג. מתחתיה ניתן לפתוח את שולחן הפיקניק והכסאות. הפרגולה היא אביזר שימושי בקיץ ואין סיבה שלא תיהנו ממנו. אולם כדאי לדעת שמדובר במתקן עדין למדי. לכן פתחו וסגרו אותה בעדינות והקפידו לוודא שהחזרתם אותה למקומה לאחר השימוש. במצב של רוח או מזג אויר סוער עדיף לא לפתוח כלל את הפרגולה שכן היא עלולה לעוף ולהישבר ולגרום נזק חמור לקרוואן וגם לכיס שלכם. 

כסאות בטיחות
אם אתם נוסעים עם ילדים קטנים, הקפידו לשכור עבורם כסאות בטיחות המתאימים למשקלם ולגובהם לפי הנדרש בדגם וביעד שבחרתם.
באופן כללי קיימים מספר סוגי כסאות בטיחות:
כסאות עם משענת - לתינוקות או ילדים קטנים
וכסאות בוסטר - כסאות הגבהה בדר"כ ללא משענת המיועדים לילדים גדולים יותר.
בדרך כלל כדאי לשכור כסא בטיחות מקומי העונה על דרישות התקן של המדינה בה תטיילו. במקרים מסויימים כאשר מדובר בתינוקות קטנים מאוד הדורשים ישיבה ב"סלקל" ו/או אם חשובה לכם במיוחד איכות כסאות הבטיחות - אפשר לשקול להביא את הכסא אליו הם רגילים מהבית. רצוי להתייעץ עם צוות היועצים של מוטורהום לפני כל החלטה כזו, היות ובמדינות שונות קיימים חוקים וכללים שונים מאשר בישראל בכל הנוגע לכסאות בטיחות.
חשוב : ע"פ החוק, כסאות בטיחות לילדים ותינוקות יש לחבר במושבים בחלק האחורי של הקרוואן. כסא תינוק או כסא בוסטר אינם ניתנים להרכבה במושב שליד הנהג מכיוון שכריות אוויר אינן ניתנות לניתוק.
במידה וקיים בקרוואן כסא מסתובב, אין לחבר עליו כסא בטיחות. 
הרכבת כסא התינוק או בוסטר על המושבים בפינת האוכל
עשויה להצריך הסרת השולחן או הנמכתו ע"מ ששאר הנוסעים יוכלו לשבת בנוחות.
החוק לגבי חגורות הבטיחות שונה ממדינה למדינה .
בארצות הברית למשל, החוק מצריך חגורת ירך בלבד (שתי נקודות אחיזה) , בניגוד לסטנדרט האירופי המצריך שלוש נקודות אחיזה.
כדאי לדעת כי באירופה, האחריות לחיבור הכסאות למושבי הרכב חלה על השוכר ולא על חברת ההשכרה.
לפי החוק בדרום אפריקה הנוסעים מאחור אינם חייבים לחגור חגורות בטיחות.
 

כדאי להכיר את עולם המושגים הקשורים לקרוואנים ובהם אתם עשויים להיתקל במשך הטיול או תוך כדי שיטוט באתר. לשם כך אספנו עבורכם מילון מונחים בסיסיים


  

דף הבית
צרו קשר
יעדי טיול
קרוואנים להשכרה
מבצעים וחדשות
פגישות יעוץ
למטייל העצמאי עם רכב רגיל ומלונות
מכתבי מטיילים
שירותים נוספים
תפעול ומידע כללי
חניוני קמפינג
המיוחדים שלנו
מוטורהום סרטונים
מסלולי קרוואנים
ביטוח מוטורהום
קישורים לתכנון טיול
מוטורהום "טוס וסע"
קרוואנים בתקשורת
דרושים
אודותינו
תוכנה לתכנון טיולים
בניית אתרים
סייברסרב