הקרוואן ותפעולו

הקרוואן ותפעולו

אבזור בקרוואן וציוד נוסף

הקרוואן הממונע בנוי ומתוכנן כך, שלמרות גודלו, יוכל לתפקד כבית לכל דבר ולספק את כל צרכי הנוסעים במקסימום הנוחות האפשרית. 


סידורי לינה

בין סידורי הלינה בדגמי הקרוואנים תוכלו למצוא שפע אפשרויות - מיטה זוגית עליונה, מיטה זוגית אחורית קבועה או נפתחת, מיטת יחיד, פינת אוכל הנפתחת למיטה (dinette), ספה נפתחת למיטה ומיטת קומותיים (שנפוצה בעיקר בקרוואנים באירופה ופחות בקרוואנים אמריקאים).
קרוואנים אירופאים שהם קטנים יותר מהאמריקאיים, מצטיינים בעיצוב פתרונות מתוחכמים והכל על מנת לחסוך במקום. כך תוכלו למצוא מיטות שנשלפות במשיכה מלמעלה כלפי מטה באמצעות מנגנון אוטומטי או ידני (pull down bed) ומיטות אחוריות שמתחתיהן ארגזי אחסון או שטח אחסון גדול (garage). 

pull down bed מיטה נשלפת מלמעלה כדי לחסוך במקום
Pulldown Bed מיטה יורדת מלמעלה כדי לחסוך במקום. 

• סידור הלינה הוא קריטריון חשוב בבחירת הדגם

בעת בחירת הדגם חשוב לבדוק את מספר המיטות, את הסידור הפנימי ואת גודל המיטות כדי שיתאים לצורכי המשפחה, הגודל הפיזי של כל אחד מבני המשפחה וההעדפות האישיות. כדאי לתכנן מי יישן עם מי במיטה הזוגית ומי חייב מיטה נפרדת. 
• הורים יעדיפו כמעט תמיד מיטה זוגית קבועה, בחלק האחורי של הקרוואן או מעל הקבינה
• לילדים מתבגרים תתאים מאוד מיטת קומותיים, כך לכל אחד תהיה הפינה שלו
• דגם עם שתי מיטות נפרדות מאחור עשוי להתאים מאוד לשני חברים או אב ובן שמעוניינים לישון בניפרד
• ילדים קטנים אוהבים בדרך כלל לישון יחד עם אח נוסף ועבורם פינת אוכל נפתחת היא פתרון מצוין
• מיטה עליונה אינה מתאימה לילדים קטנים מדי, אלא אם כן מבוגר יישן איתם למעלה כשהם בחלק הצמוד לדופן הקרוואן והמבוגר בחלק החיצוני
• מיטה אחורית מתאימה מאוד כשנוסעים עם תינוקות או פעוטות

סידורי לינה בקרוואן אירופאי
למעלה מיטה נפתחת, משמאל מיטת קומותיים, למטה מיטה עליונה

שירותים
שירותים צמודים הם אולי הדבר הכי חשוב כשמטיילים בדרכים. השירותים בקרוואן אינם שירותים כימיים אלא שירותים רגילים כמו בבית, עם אסלה וידית הדחה. על מנת לנטרל ריחות לא נעימים ולהמיס מוצקים יש לשפוך פעם ביום כמות קטנה של נוזל כימי (או ידידותי לסביבה) בתוך מכל ההדחה של השירותים. חשוב להשתמש אך ורק בנוזל המיוחד הניתן לכם למטרה זו בתחנת ההשכרה. חומרי ניקוי אחרים אינם מתאימים לקרוואנים והם עלולים להרוס את המערכות. מאותה סיבה יש להשתמש בנייר טואלט מיוחד לקרוואנים כדי לא לגרום לסתימה. 

בשירותים בקרוואן יש להשתמש בנוזל כימי מיוחד

מקלחת
כמעט בכל הקרוואנים יש שירותים ומקלחת, למעט דגמים בודדים. ככל שהקרוואן גדול יותר - כך גם המקלחת והשירותים יהיו מרווחים יותר.  בדגמים קטנים לזוג, החלל המיועד למקלחת הוא קטן ובדרך כלל נמצא באותו חלל עם השירותים. בדגמי קרוואנים משפחתיים גדולים המקלחת עשויה להיות נפרדת מהשירותים. מקלחת בתוך הקרוואן היא שימושית ביותר כשנוסעים עם תינוק או פעוט. כדי ליהנות ממקלחות חמות יש להדליק את מערכת חימום המים ולהמתין עד שהמים יגיעו לטמפרטורה המתאימה.

מקלחת ושירותים בתוך קרוואן

מטבח
בכל קרוואן יש אזור המיועד למטבח ובו ארונות מטבח ומגירות אחסון עבור כלי הבישול והאכילה והמזון היבש שאינו דורש קירור. במטבח תמצאו כיור, כיריים גז לבישול עם 2-4 להבות גז (תלוי בגודל הקרוואן), מקרר ופריזר. בקרוואנים מסוימים יש גם מיקרוגל או תנור אפיה והשימוש בהם כרוך בחיבור לחשמל חיצוני. 

אחסון במטבח - בזמן נסיעה חפצים וכלים שאינם מאוחסנים כראוי עלולים לשקשק ולהרעיש וגרוע מכך לעוף ממקומם ואף להישבר. לכן לפני כל נסיעה וודאו שהכנסתם את מוצרי המזון לקופסאות סגורות היטב, וודאו שהכלים מונחים במקומם ולא זרוקים בכיור, וודאו שהמגירות והארונות סגורים היטב ורק אז צאו לדרך.


בקרוואן יש מטבח עם כיור, כיריים גז, משטח עבודה ומקומות אחסון

מקרר
המקרר והפריזר פועלים בכמה מצבים - בזמן נסיעה על 12 וולט ובזמן חנייה בחיבור לחשמל חיצוני או על גז. את המקרר והפריזר יש למלא מדי כמה ימים במצרכי המזון שקניתם בסופרמרקט - דברי חלב, בשר, שתיה, ביצים, פירות וירקות. את המוצרים היבשים מאפסנים בארונות המטבח.

• יש לזכור כי מדובר בבית על גלגלים והמקרר מוגבל ביכולת הקירור שלו, בעיקר אם חם בחוץ. המצב האופטימלי כדי שהמקרר יפעל בצורה המיטבית הוא חיבור לחשמל חיצוני בקמפינג. הפעלת המקרר על מצב גז מתבצעת רק אם אתם חונים במשך היום, בטבע, או בחנייה בעיר. כשאתם חונים בקמפינג או בכל מקום אחר, העדיפו תמיד מקום מוצל, על מנת שהמקרר יוכל לקרר כמו שצריך. 


מקרר ופריזר בקרוואן

אחסון
הקרוואן הממונע מתוכנן לספק את מרב הנוחות במינימום מקום. כל סנטימטר פנוי מנוצל בחוכמה לאחסון בגדים, אחסון נפרד לנעליים, מוצרי מזון יבשים, תכשירי הטואלטיקה שלכם, משחקים, ספרים ושאר ציודכם האישי. מומלץ שלכל אחד מבני המשפחה תהיה פינת אחסון משלו וכך יהיה קל יותר למצוא כל דבר.
בתא הקדמי כדאי לשמור חפצים שישמשו אתכם בזמן הנסיעה לניווט בדרכים כמו מחשב נייד, טלפון נייד, ספרי טיולים, מפות ומכשירי ניווט, משקפי ראייה ומשקפי שמש. אחסנו בהישג יד כל דבר אחר שאתם או הילדים עשויים להזדקק לו בשליפה מהירה כמו תרופות מסוימות, כרית צוואר לנהג, מצלמה, בקבוק שתיה מפלסטיק, משחקים וחוברות צביעה לילדים שיעסיקו אותם בזמן נסיעה ארוכה, מוצץ לתינוק ואת השמיכי או הדובי האהוב עליו.

• הכינו מקום אחסון קבוע וידוע לכל בני המשפחה לחפצים המיועדים לטיולים בחוץ - תרמילים, כפפות, כובעים, צעיף חם, מטריות, שכמיות גשם, נעלי הליכה, כך שהתארגנות היציאה מהרכב תהיה מהירה כשמגיעים ליעד.תא מטען חיצוני
בכל קרוואן תא מטען חיצוני המיועד לאפסן ציוד קמפינג (שולחן פיקניק וכסאות, גריל נייד, צידנית, עצים למדורה), חפצים גדולים (כמו מכלי מים לשתיה, אריזות גדולות כמו חיתולים, עגלה, עריסה, לול מתקפל או ציוד ספורט) וגם דברים שקניתם בדרך וחבל שיתפסו מקום בארונות, כמו מזכרות למשל.

• כלל ברזל לטיול בקרוואן - רצוי להימנע מלהביא מזוודות גדולות ולהעדיף תיקים גדולים מתקפלים, שאינם תופסים נפח רב.  

 

תא מטען חיצוני בקרוואן

פרגולה
בקרוואנים רבים יש פרגולה חיצונית Awning המשמשת כסככת צל בזמן החנייה בקמפינג. מתחתיה ניתן לפתוח את שולחן הפיקניק והכסאות ולשבת בכיף. הפרגולה היא אביזר שימושי בקיץ ואין סיבה שלא תיהנו ממנו, אולם כדאי לדעת שמדובר במתקן עדין למדי. לכן פתחו וסגרו אותה בעדינות והקפידו לוודא שהחזרתם אותה למקומה לאחר השימוש. במצב של רוח או מזג אויר סוער עדיף לא לפתוח כלל את הפרגולה שכן היא עלולה לעוף ולהישבר ולגרום נזק חמור לקרוואן וגם לכיס שלכם. 

פרגולה חיצונית בקרוואן משמשת כסככת צל. לא מומלץ להשתמש ברוח ובגשם

ציוד בסיסי
ציוד בסיסי ניתן בדרך כלל עם הרכב ללא תשלום וכולל את מה שאתם צריכים כדי להתחבר לחשמל ולמים בחניון הקמפינג: צינור מים, צינור ביוב, כבל חשמל, כבל מאריך וגם כלי ניקוי כמו יעה ומברשת או מטאטא קטן, נוזל כימי לשירותים, מטפה לכיבוי אש וכדומה. כמעט תמיד תמצאו בקרוואן גם מדריך תפעול לרכב. 

מייצבים לרכב
לעיתים מקבלים משולשי פלסטיק שמניחים מתחת לגלגלים כדי להעמיד את הרכב ישר. אפשר גם להיעזר באפליקציית "פלס".
אם אין מייצבי פלסטיק, ניתן להניח קרשים או גזרי עץ פשוטים שיעשו את העבודה.

ציוד נוסף להשכרה

ציוד מטבח
ציוד מטבח Kitchen Set - כולל ציוד לבישול (סירים, מחבת, קרש חיתוך, מסננת, פותחן קופסאות, מצקת, וכדומה) וכן כלי אוכל לפי מספר הנוסעים ברכב (צלחות, כוסות, קעריות וסכו"ם). ציוד המטבח ניתן לעיתים ללא תשלום נוסף ולעיתים כרוך בתשלום.

ערכות אישיות
ערכות אישיות Personal Kits כוללות כלי מיטה (סדינים, כריות, שמיכות או שקי שינה) ומגבות. ברוב המקרים הן בתוספת תשלום. 
נוח לשכור את הערכות במיוחד אם לא מעוניינים להיסחב עם ציוד רב מהבית. אך מי שמעוניין לחסוך בהוצאות, יוכל להביא חלק מן הדברים או את כולם מהבית. זיכרו רק לקחת בחשבון רק את עניין המשקל העודף בטיסה.

מה עושים אם רוצים לחסוך את עלות ההשכרה של כלי המיטה ומצד שני חוששים להיסחב עם שמיכות הפוך והכריות מהבית? משתמשים בשקיות ואקום ! מכניסים לשקית, דוחסים את האוויר ובאורח פלא הנפח מתכווץ (עד 70%) וניתן לדחוס הכל למזוודה לא גדולה. באופן זה ניתן לדחוס גם מעילים ולחסוך מקום יקר.

עם הקרוואן ניתן לשכור ציוד נילווה כמו ציוד מטבח, ערכות לינה, מגבות, שולחן וכסאות ועוד
התמונה להמחשה בלבד. הציוד שונה מתחנה לתחנה.

שולחן וכסאות פיקניק
שולחן פיקניק וכסאות פיקניק להשכרה הם לא הוצאה גדולה והם שימושיים מאוד כשרוצים לשבת ולאכול בחוץ. 

שולחן וכסאות פיקניק שימושיים כשרוצים לשבת לאכול בחוץ

אופניים ומנשא לאופניים
אחסון אופניים הוא בדרך כלל חיצוני ע"י קשירתם למנשא מיוחד המותקן באחורי הרכב Bike Rack.
באירופה - ברוב דגמי הקרוואנים ניתן לחבר מינשא חיצוני לאופניים ללא תשלום.
בניו זילנד - בדגמי קרוואנים מסוימים ניתן לשכור בתשלום מינשא וגם אופניים.
בדגמים בהם אין אפשרות למנשא חיצוני, הפתרון היחיד הוא להכניס את האופניים אל תוך הקרוואן, לא פתרון אידיאלי וכמובן תופס מקום.

בחלק מדגמי הקרוואנים  ניתן להרכיב מינשא אחורי לאופניים

כסאות בטיחות
אם אתם נוסעים עם ילדים קטנים, הקפידו לשכור עבורם כסאות בטיחות המתאימים למשקלם ולגובהם לפי הנדרש בדגם וביעד שבחרתם.
באופן כללי קיימים מספר סוגי כסאות בטיחות: כסאות עם משענת - לתינוקות או ילדים קטנים וכסאות בוסטר - כסאות הגבהה בדר"כ ללא משענת המיועדים לילדים גדולים יותר. בדרך כלל כדאי לשכור כסא בטיחות מקומי העונה על דרישות התקן של המדינה בה תטיילו. במקרים מסויימים כאשר מדובר בתינוקות קטנים מאוד הדורשים ישיבה ב"סלקל" ו/או אם חשובה לכם במיוחד איכות כסאות הבטיחות - רצוי לשקול להביא את הכסא אליו הם רגילים מהבית. רצוי להתייעץ עם צוות היועצים של מוטורהום לפני כל החלטה כזו, היות ובמדינות שונות קיימים חוקים וכללים שונים מאשר בישראל בכל הנוגע לכסאות בטיחות.
• חשוב: ע"פ החוק, כסאות בטיחות לילדים ותינוקות יש לחבר במושבים בחלק האחורי של הקרוואן. כסא תינוק או כסא בוסטר אינם ניתנים להרכבה במושב שליד הנהג מכיוון שכריות אוויר אינן ניתנות לניתוק.
 במידה וקיים בקרוואן כסא מסתובב, אין לחבר עליו כסא בטיחות.
 הרכבת כסא התינוק או בוסטר על המושבים בפינת האוכל עשויה להצריך הסרת השולחן או הנמכתו ע"מ ששאר הנוסעים יוכלו לשבת בנוחות.
 האחריות לחיבור הכסאות למושבי הרכב חלה על השוכר (ההורים או המבוגר האחראי) ולא על חברת ההשכרה.

פריטים נוספים שניתן לשכור בתשלום בתחנות מסוימות: טוסטר, גריל, צמיגי חורף, WIFI, מערכת ניווט לווינית (GPS), אוהל, ציוד פיקניק נוסף כמו חכות דיג ועוד...

איך מתפעלים קרוואן 

תפעול קרוואן בחורף

סרטוני המחשה לשימוש בקרוואן אירופאי

הקרוואן האמריקאי

מילון מושגים שימושיים לקרוואניסט המתחיל (ולא רק) 

קבלו הצעה