הקרוואן ותפעולו

הקרוואן ותפעולו

תפעול קרוואן בחורף


טמפרטורה נמוכה מתחת לאפס עשויה לגרום לקפיאת המים בצינורות ובמכלי המים של הקרוואן ועקב כך לגרום לנזק כבד ויקר.

באירופה

רוב הקרוואנים האירופאים מצוידים ברצפה כפולה לבידוד מכסימלי ובמערכת חימום פנימית חכמה המונעת את קפיאת המים במערכות. אפשר לטייל באירופה עם קרוואן גם בחורף ולשלבו גם במסגרת חופשת סקי. עם זאת יש לשמור על מספר כללים חשובים:
• בחורף יש לדאוג לחימום רציף של הקרוואן גם בזמן נסיעה וגם בחנייה/עצירה כדי שלא ייגרם נזק למערכות
 יש לדאוג לרוקן את המים מיד לאחר השימוש כדי למנוע קפיאה. נזק הנגרם למכלים כתוצאה מקיפאון אינו מכוסה בביטוח ועשוי להגיע בקלות ליותר מ-1000 אירו!
 יש להתחבר למקור חשמל חיצוני בכל הזדמנות כדי לספק כוח למערכת החימום וכן להתחבר בכל לילה לחשמל חיצוני כדי שהבטריה תיטען ולא תיגמר.
 יש לוודא כי מכלי הגז מלאים. הגז משמש לחימום הרכב.
 במידה ואין אפשרות לחמם את הרכב - יש לרוקן מיידית את מכלי המים והבוילר, לנתק מהחשמל את משאבת המים החשמלית ולהשאיר את כל הברזים פתוחים במצב ביניים (בין חם לקר)וכן יש להשאיר את כל הצינורות מרוקנים ממים ופתוחים, כשהם מונחים על הרצפה.
 מכל המים האפורים הוא חיצוני ולכן אין אפשרות לחממו. משום כך בחורף יש לדאוג להשאיר את פתח צינור הריקון של המים האפורים פתוח כל הזמן כדי שהמים ינזלו החוצה ולא יקפאו בתוכו.
 מכל המים השחורים נמצא בחלק המחומם של הרכב ולכן כל עוד הרכב מחומם אין סכנת קפיאה. כאשר משאירים את הרכב לא מחומם - יש לדאוג לריקון מכל המים השחורים.
 מומלץ לכסות את החלונות עם כיסוי מבודד הניתן עם הרכב לשמירה על החום בתוך הקרוואן.
 בטמפרטורות נמוכות יש לחמם את המנוע לפחות שעה לפני נסיעה באמצעות "block heater" הנמצא מתחת לפגוש הקדמי.
 צמיגי חורף הם חובה באירופה בחודשים נובמבר-דצמבר-ינואר-פברואר ולעיתים גם עד סוף מרץ או אפריל, תלוי במיקום הגיאוגרפי.

באמריקה

ניתן לטייל בקרוואן גם בחורף, במיוחד אם מעוניינים לשלב חופשת סקי בקנדה או בארה"ב. הפארקים המושלגים הם מראה מדהים. אולם חשוב לדעת כי באזורים מסוימים הטמפרטורה עשויה לרדת מתחת לאפס מעלות בתקופה שבערך בין נובמבר ועד אפריל (תלוי בשינויי מזג אויר). במקרים אלו קיימת סכנה של קפיאת המים במערכות הרכב השונות (צינורות מים, שירותים, כיור, מקלחת, מקלחת חיצונית, בוילר ומכלי המים) שעשויה לגרום לנזק כבד לרכב. בכדי למנוע את קפיאת המים במכלים ובצינורות, עוברים כל הרכבים להשכרה בתחנות האלה הכנה למצב חורף בתהליך שנקרא Winterizing. בקרוואן שעבר תהליך הכנה לחורף לא ניתן להשתמש במים לצריכה ורחצה, לא ניתן למלא מים במכלי המים הנקיים ואין להשתמש בחיבורים לברזים חיצוניים. בשירותים ניתן עדיין להשתמש אך ורק אם שופכים לתוכם נוזל מיוחד לשטיפת נוזל אנטי-פריז בתהליך מיוחד. לאחר שיוצאים מהאזור הקר לאזור חם יותר, ניתן להעביר את הקרוואן תהליך הפוך בו נפטרים מנוזלי האנטיפריז וחוזרים לשימוש רגיל במערכת המים.

הערות חשובות

 כל נזק שייגרם למערכות הקרוואן עקב שימוש לא זהיר ייחשב כהזנחה והשוכר יישא במלוא האחריות ובכל ההוצאות שייגרמו עקב נזקים למערכות הרכב - צינורות מים, מכלי מים, מערכת חימום המים וכדומה.
• הסברים על השימוש ברכב בחודשי החורף ניתנים ביום קבלת הרכב בתחנות ההשכרה.
• באזורים בהם יש שלג, יש להשתמש בשרשראות שלג המורכבות על גלגלי הקרוואן על מנת למנוע סכנת החלקה. רוב חברות ההשכרה אינן מאפשרות כלל להשתמש בשרשראות שלג כדי לא לגרום נזק לצמיגים.
• רוב חניוני הקמפינג סגורים בחורף, למעט באזורים המשמשים לתיירות חורף מובהקת כמו אתרי סקי.

לסיום, חשוב לציין כי מזג האויר בחורף במדינות צפון אמריקה, ניו זילנד ובאירופה אינו דומה בשום צורה לחורף הישראלי. כבישים מכוסים קרח, שלג או רוחות עזות אינם מוכרים לנו במדינתנו שטופת השמש. נהיגה בתנאים כאלה עשויה להיות מסוכנת ודורשת מיומנות רבה מצד הנהג, כל שכן כשמדובר ברכב כבד וגבוה כמו קרוואן.

 

 

קבלו הצעה