אמריקה

אמריקה

טיפים למטיילים עם קרוואן בצפון אמריקה

RV
זיכרו- כשאתם שם, זה הכינוי האמריקאי לקרוואנים (קיצור של Recreational Vehicles).
למילון המונחים מעולם הקמפינג

ויזה לארה"ב
החל מ-19 באוקטובר 2023 ישראלים בעלי דרכון ביומטרי יוכלו להיכנס לארה"ב בהליך אינטרנטי מהיר (מספר ימים), בעלות נמוכה (כ-21 דולר) וללא צורך בהוצאת ויזה בשגרירות כפי שהיה נהוג עד כה, כאשר מטרת הנסיעה היא תיירות או נסיעה עסקית. יש למלא טופס בקשה ESTA באופן מקוון באתר הרשמי
בעלי דרכון ישראלי שאינו ביומטרי עדיין יידרשו להוציא ויזה בהליך הרגיל בשגרירות. אישור ה-ESTA מאפשר לשהות בארה"ב מקסימום 90 יום ברציפות והוא תקף לעד שנתיים. לעומתו, הויזה הישנה תקפה ל-10 שנים ומאפשרת שהייה רצופה בארה"ב של עד חצי שנה. 

ויזה לקנדה
החל מ-15 במרץ 2016 כל נוסע שיגיע לקנדה דרך האויר צריך להוציא ויזה אלקטרונית eTA. מדובר בהליך פשוט שמצריך דרכון בתוקף, כרטיס אשראי וכתובת אימייל. העלות כ-7 דולר בלבד. עוד פרטים וסרטון הסבר באתר של הפארקים בקנדה. 

כרטיס מנוי שנתי לפארקים בארה"ב
אם אתם נוסעים לאמריקה ומתכוונים להיכנס למספר פארקים לאומיים National Parks - מומלץ מאוד לרכוש כרטיס חבר שנתי לפארקים בארה"ב "America The Beautiful" שמחירו כ-80$. הכרטיס תקף לשנה ומקנה כניסה חופשית לכל הפארקים הלאומיים של ארה"ב וגם לשמורות ופארקים נוספים שאינם לאומיים ומוחזקים ע"י רשויות אחרות כגון רשות היערות, רשות שמורות הטבע האמריקאית. בכרטיס כלולות גם הטבות שונות. את הכרטיס כדאי לרכוש כבר בכניסה לפארק הראשון בו תבקרו. שימו לב הכרטיס אינו מקנה לינה חופשית בתוך הפארקים אלא כניסה בלבד. 

כרטיס מנוי שנתי לפארקים בקנדה
למבקרים בקנדה - ניתן לרכוש כרטיס חבר שנתי Discovery Pass המקנה כניסה חופשית לכל הפארקים הלאומיים של קנדה (National Parks), שמורות טבע ימיות ואתרים היסטוריים בקנדה. עלות הכרטיס כ-145$ קנדי למשפחה של עד 7 נפשות הנוסעת בקרוואן אחד. ניתן גם לרכוש כרטיסים בודדים למבוגר, ילד או פנסיונר.  

תוכנית "הריינג'ר הצעיר" לילדים
פארקים לאומיים רבים בארה"ב מציעים למבקרים צעירים להצטרף לתוכנית שנקראית Junior Ranger Program. במסגרת זו הילדים ישלימו סדרת פעילויות במהלך הביקור בפארק, ישתפו את התשובות עם הריינג'ר (פקח השמורה) המקומי ולסיום יקבלו תעודת ריינג'ר צעיר. התכנית היא בעיקר לילדים ונוער בגילאים 5-13 אך גם מבוגרים יכולים להשתתף. מזכרת נחמדה מהטיול בעלת ערך מוסף חינוכי ולימודי.

מעבר בין ארה"ב לקנדה
ניתן לעבור עם הקרוואן את הגבול בין ארה"ב לקנדה ולהיפך, ללא שום בעיה. אולם חשוב לדעת כי לא ניתן להחזיר בקנדה קרוואן שהושכר בארה"ב ולהיפך. שכרתם בארה"ב - תוכלו להחזיר בארה"ב. שכרתם בקנדה- תוכלו להחזיר בקנדה. גם מרבית חברות השכרת הרכב אינן מתירות זאת.

מעבורות במערב קנדה/ארה"ב
מעבורות הן אמצעי תחבורה פופולרי ויעיל המחבר את ונקובר בבריטיש קולומביה עם האי ונקובר וכן את מערב קנדה עם צפון-מערב ארה"ב. קיימות מספר אפשרויות לחצות מונקובר לויקטוריה כדי לטייל באי ונקובר. כמו כן יש מעבורות המחברות ביו ויקטוריה לסיאטל ובין ויקטוריה לפורט אנגלס.
למטיילים עם קרוואן מומלץ לעלות עם הקרוואן על המעבורת וכך יש אפשרות להיות ניידים ולהמשיך לטייל הלאה, בלי לחזור אחורה.
מעבורות בבריטיש קולומביה בין ונקובר לאי ונקובר
מעבורת בין ויקטוריה לפורט אנג'לס (אידיאלי למטיילים בקנדה שרוצים להמשיך את הטיול לאולימפיק פארק, וושינגטון, אורגון וקליפורניה)
מעבורות בין ויקטוריה לסיאטל

האם מותר לחנות עם הקרוואן בטבע?
צפון אמריקה (ארה"ב, אלסקה וקנדה) משופעת בחניוני קמפינג מכל הסוגים המיועדים לחניה לקרוואנים. בכל הפארקים הלאומיים ושמורות הטבע ישנם חניונים ציבוריים מסודרים במחירים שווים לכל נפש, כ-15$-35$ ללילה לרכב. בחניונים פרטיים מחוץ לשמורות תוכלו לצפות למחירים בסדר גודל של 70$-40$ ללילה לרכב. ברוב הערים באמריקה קיים איסור להחנות קרוואנים שלא בחניוני קמפינג מוסדרים והרשויות המקומיות פועלות על מנת למנוע חנייה בלתי חוקית. מי שחונה בצדי הדרכים או במקומות לא מסודרים מסתכן על אחריותו, כאשר פקחים אן שוטרים עשויים להעיר אתכם באמצע הלילה ויבקשו מכם להתפנות מהשטח. לכן על מנת להימנע ממצבים בלתי נעימים מומלץ בכל מקרה לחנות בחניונים מסודרים. 

חניונים באמריקה
כל מה שרציתם לדעת על סוגי החניונים, מציאת חניונים, הזמנת מקום מראש, מועדוני הנחות, היכן ניתן לחנות חינם ועוד....לחצו כאן

האם אפשר לשהות בעיר גדולה עם קרוואן?
באופן כללי טיול בקרוואן מתאים יותר לטיול בטבע ופחות בערים גדולות, אך זו לא סיבה לוותר על ביקור ובילוי בעיר. בתכנון נכון תוכלו לשלב בטיולכם ערים וטבע תוך חלוקה נכונה של הזמן ותוך שילוב של בתי מלון, רכב שכור וקרוואן לחלקים השונים של הטיול במינונים המתאימים לכם אישית. כאן אנחנו נכנסים לתמונה ויכולים לעזור לכם לעשות זאת נכון.

האם ישנם מקומות שאסור לנוע בהם עם קרוואן?
אין לנסוע עם קרוואן בכבישים לא סלולים או דרכים לא מסומנות ובמנהרות.
הנסיעה אינה מותרת במקסיקו בכל השנה אלא אם כן רכשתם ביטוח נוסף הנמכר בתחנות ההשכרה הדרומיות. ב"עמק המוות" אסור לטייל בין מאי לספטמבר בגלל טמפרטורות גבוהות העשויות לפגוע במערכות הרכב. הכניסה אסורה לעיר ניו יורק וכן לערים מונטריאול וקוויבק (עקב ריבוי גנבות). כמו כן קיימת מגבלת נסיעה לאזורים מסויימים בטריטוריות הצפוניות של קנדה, יוקון ואלסקה.
בעלייה על גשרים - קרוואנים נדרשים לעלות על הנתיב העליון בגלל שהם נושאים גז. 
מגבלות התנועה מפורטות בתנאי ההשכרה באתר, לכל דגם קרוואן. מומלץ לקרוא בקפידה.

קרוואן באזור ניו יורק
אסור להיכנס עם קרוואן לתוך מנהטן (ניו יורק העיר) בגלל שהוא כלי רכב הנושא בלוני גז. כנ"ל לגבי תנועה במנהרות: Lincoln Tunnel, Holland Tunnel, MidTown Tunnel וכו'... כמו כן אין לנוע עם קרוואן על הכבישים הנקראים Parkways הסובבים את ניו יורק והפרברים (למשל - קווינס, בפאלו, ברוקלין). לכן אם אתם מתכננים ביקור בעיר ניו יורק או ביקור אצל קרובי משפחה באזור ניו יורק - קרוואן אינו הבחירה המתאימה. את הטיול בקרוואן מומלץ להתחיל לאחר סיום השהות בעיר, או יותר מומלץ - להשאיר את ניו יורק עם הבילויים והשופינג לסוף הטיול לאחר שהחזרתם את הקרוואן לתחנת ההשכרה.

היכן ומתי אפשר לראות את חיות הבר?
לווייתנים - אחד המקומות הטובים בעולם לצפייה בלוויתן האפור הגדול הוא באי ונקובר שבקנדה בתקופה שבין מרץ לאפריל.  מהעיירות יוקללט וטופינו ניתן לצאת לשייט ללב ים הנמשך בדר"כ כשלוש שעות, במהלכו אפשר לצפות בלוויתני הענקים, כלבי ים, אריות ים ובעלי כנף ימיים מגוונים. את לוויתן האורקה, הקטן יותר, אפשר לראות בשיט שיוצא מהעיר ויקטוריה.
כלבי ים ואריות ים - אפשר לראות  ללא תשלום שרועים בהמוניהם גם לאורך החופים של אורגון וצפון קליפורניה ואפילו בנמל של סן פרנסיסקו.
דובים - דובים שחורים אפשר לראות ביילווסטון וברוקיס' הקנדיים. את דוב הגריזלי אפשר לראות באלסקה ואם יש מזל - גם ברוקיס' הקנדיים. מקומות מומלצים במיוחד הם Wells Gray Provintial Park, Kootney Rockies.  
בפאלו - בע"ח שמהווה חלק בלתי נפרש מהמורשת והתרבות האינדיאנית. ניתן לראות עדרי בפאלו בפארק קסטר בדרום דקוטה וגם ביילוסטון וחלקים שונים של הרוקי'ס האמריקאים.
בעלי קרניים - בצפון אמריקה נפוצים ביותר סוגים רבים של איילים, צבאים, איל הצפון הגדול, מוס, עזי בר ועזי הרים.
שונים - חתולי בר, אריה הרים (Cougar), זאבים, שועלים וקויוטי אפשר לפגוש במקומות הרריים.
דגי סלמון - הדגים הורודים השוחים נגד הזרם במעלה הנהר הם מחזה המרתק אליו תיירים. נהר פרייזר במערב קנדה, סביבות ונקובר והסכר של סיאטל הם מקומות ידועים.
חשוב- יש לנקוט זהירות בכל מפגש עם חיות הבר. גם בעל חיים שנראה לעיתים תמים עלול להיות מסוכן! יש לשמור מרחק מחיות הבר, לא להאכיל אותן ולא להתגרות בהן. כאשר לנים בתוך הפארקים יש לאסוף את האשפה ושאריות המזון לתוך מכלים אטומים המוצבים בשטח. במקומות מסוימים ישנם שלטים האוסרים על בישול בטבע.

היכן ניתן להשיג אוכל כשר באמריקה?
Trader Joe's - רשת של כ-200 חנויות ברחבי היבשת בהן ניתן להצטייד באוכל כשר - בשר טרי כשר במחירים סבירים, סוגי מזון מיוחד כמו מזון דיאטטי, מזון נטול סודיום, מזונות צמחיים, מזונות על בסיס סויה וכו'.

כבודה (מטען) בטיסות לצפון אמריקה
החל מנובמבר 2011, מותר לכל נוסע לטוס לצפון אמריקה עם כבודה אחת בלבד עד 23 ק"ג. גודל הכבודה המקסימלי הוא 158 ס"מ (אורך+רוחב+עומק). לתינוק מותרת כבודה עד 10 ק"ג בגודל מקסימלי של 115 ס"מ (אורך + רוחב + עומק).
מושב הבטיחות או הסל קל ישלחו לבטן המטוס בצ'ק אין, ואילו את העגלה ניתן לקחת עד פתח המטוס ולאחר מכן תשלח לבטן המטוס. ניתן לקחת מזוודה נוספת בתשלום כ-70$-100$ לכל כיוון.
בחברת TNT EXPRESS ניתן לשלוח מזוודה נוספת בעלות של כ-50$ למזוודה של עד 15 ק"ג וכ-60$ למזוודה של עד 23 ק"ג. השירות כולל איסוף מבית הלקוח, הטיסה ליעד ושחרור בפתח המלון או בית הלקוח. יש לתאם איסוף כשבוע לפני מועד הטיסה המשוער. קיימת תוספת מחיר למשלוח כבודה מחו"ל לישראל.
* הנתונים עשויים להשתנות.

כסאות בטיחות
חברות ההשכרה אינן מספקות כסאות בטיחות. יש להביא מהארץ או לקנות בחו"ל. הרגלוציות משתנות ממדינה למדינה. ניתן להיעזר באתר הבא

טיפים להזמנת קרוואן באמריקה

מתי כדאי להזמין את הקרוואן?
בארה"ב וקנדה נהוגה שיטת "מחיר גמיש" לפיה מחירי ההשכרה לקרוואנים נקבעים ע"פ היצע וביקוש. העיקרון הוא: הזמינו מוקדם וכך תוכלו להבטיח מחיר נמוך. בנוסף למזמינים מוקדם יש אפשרות ליהנות ממבצעים והנחות מיוחדות. לכן הכלל הוא: מי שמקדים - מרויח! למבצעים

איך יודעים כמה מיילים/ק"מ להזמין?
באירופה מחיר השכרת הקרוואן הוא ללא הגבלת ק"מ. בארה"ב ובקנדה המחיר הבסיסי אינו כולל מיילים/ק"מ. חבילות המיילים או הק"מ ניתנות לרכישה מראש - בארה"ב כל חבילת מיילים כוללת 500 מייל ובקנדה כל חבילה כוללת 500 ק"מ או 800 ק"מ (תלוי בדגם). כדאי להזמין מראש כמות של מיילים/ק"מ המתאימה פחות או יותר למסלול שלכם. לשם כך מומלץ לתכנן את המסלול בקווים כלליים כדי לדעת כמה מרחק תעברו בטיול. במידה ולא ניצלתם את כל הכמות שהזמנתם לא תוכלו לקבל החזר. לכן כדאי תמיד להזמין קצת פחות ממה שאתם חושבים. במידה וחרגתם מהכמות שהזמנתם, תשלמו תוספת במקום של 32-48 סנט לכל מייל/ק"מ נוסף (תלוי בדגם).

האם ניתן לטייל עם קרוואן בחורף?
ניתן וגם מהנה לטייל בחורף במיוחד למי שמעוניין לשלב חופשת סקי בקנדה או בארה"ב, או לראות את הפארקים מושלגים - מראה מדהים. אולם חשוב לדעת כי באזורים מסוימים הטמפרטורה עשויה לרדת מתחת לאפס מעלות בתקופה שבין נובמבר ועד אפריל. (תלוי בשינויי מזג אויר). במקרים אלו יש סכנה של קפיאת המים במערכות הרכב השונות (צינורות מים, שירותים, כיור, מקלחת, מקלחת חיצונית בוילר ומכלי המים) שעשויה לגרום לנזק כבד. על מנת למנוע את הקפיאה כל הרכבים להשכרה בתחנות האלה נמסרים להשכרה כשהם מוכנים למצב חורף (Winterized) מסיבה זו לא ניתן להשתמש במים לצריכה ורחצה. לא ניתן למלא מים במכלי המים הנקיים ואין להשתמש בחיבורים לברזים חיצוניים. בשירותים ניתן עדיין להשתמש אך ורק אם שופכים לתוכם נוזל מיוחד לשטיפת נוזל אנטי-פריז. כל נזק שייגרם למערכות הקרוואן עקב שימוש לא זהיר ייחשב כהזנחה והלקוח יישא בקנסות וכן בכל ההוצאות שייגרמו עקב נזקים למערכות הרכב: צינורות מים, מכלי מים, מערכת חימום המים וכדומה.

טיפים לטיול באלסקה
עונת טיול מומלצת: יולי-אוגוסט ובעקרון כמה שיותר מוקדם - אפשרי להתחיל כבר ביוני.
אקלים:  קר וגשום, גם בקיץ, הטמפרטורות עשויים לרדת מתחת לאפס.
ציוד חובה: ביגוד חם , תכשירים דוחי יתושים.
חשוב: הרבה מן הכבישים אינם סלולים ומרחקי הנסיעה ממקום למקום הם גדולים מאוד. לשם כך יש להצטייד בכמות מספקת של דלק ומי שתייה.
לינה: הלינה באלסקה יקרה מאוד זו אחת הסיבות לפופולריות העצומה של טיולי קרוואנים דווקא באלסקה. חניוני קמפינג לקרוואנים מציעים לינה זולה יחסית של כ-15$ (חניון ציבורי) ועד 40$ בממוצע ללילה (RV park בבעלות פרטית).
השכרת קרוואנים: מאנקוראז', סיאטל או ונקובר. למי שמוגבל בזמן מומלץ לשכור ישירות באנקוראז' היות והמרחק מסיאטל לאנקוראז' הוא יותר מ-2000 מייל של נסיעה מפרכת.
הזמנת קרוואנים: בגלל העונה הקצרה והביקוש הרב, יש לתכנן את הטיול מבעוד מועד , לקבוע תאריכים ולהזמין קרוואן מספר חודשים מראש. לקרוואנים באלסקה

טיפים לטיול בקנדה
עונת טיול מומלצת: החל מאמצע יוני ועד אמצע ספטמבר כאשר השיא הוא ביולי-אוגוסט.
ציוד חובה: ביגוד חם.
אזורי טיול מומלצים:  במערב: הרוקי'ס הקנדיים, בריטיש קולומביה והאי ונקובר, במרכז: קוויבק, אונטריו.
במזרח: נובה סקוטיה, ניו ברונסוויק, ניו פאונדלנד.
חניוני קמפינג: עלות ממוצעת לחניונים החל מ-15$ (חניון ציבורי) עד 55$ ללילה בחניון בבעלות פרטית (RV park).
הזמנת קרוואנים: בגלל העונה הקצרה והביקוש הרב, רצוי לתכנן את הטיול מוקדם, לקבוע תאריכים ולהזמין קרוואן מספר חודשים מראש. לקרוואנים בקנדה

איך מגיעים לתחנת ההשכרה?
ברוב המקרים הדרך הנוחה, המהירה והקלה ביותר להגיע מבית המלון שלכם אל תחנת הקרוואנים היא באמצעות מונית/UBER. חברות קרוואנים מסוימות מציעות שירותי הסעה הכלולים במחיר הקרוואן או כרוכים בתשלום סמלי.

אתר מצויין לבדיקת מחירי מוניות (למשל בניו יורק)
http://www.taxifarefinder.com

שמות שכדאי להכיר
Walmart - אין מטייל בארה"ב שלא ניתקל בשם "וולמארט" Walmart - רשת הסופרמרקטים הגדולה ביותר בארה"ב ובעולם בכלל המציעה כל מה שרק תוכלו להעלות על הדעת ובמחירים עממיים עד מצחיקים. זה המקום להצטייד בזול לטיול- לקנות ציוד קמפינג, מי שתייה בבקבוקים גדולים, מזון ושימורים, בגדים, מוצרי חשמל ואפילו לפתח תמונות. מדיניות הרשת היא להתיר לבעלי קרוואנים ללון במגרשי החנייה שלה למשך הלילה. היתר זה אינו גורף לכל סניפי הרשת וצריך לברר ספציפית עם הסניף את מדיניותו ובעיקר את מדיניות הרשות המקומית או העירייה. בקליפורניה למשל, לא כל כך אוהבים את הרעיון. ישנם סניפי "וולמארט" הפתוחים 24 שעות ביממה ושם יש יותר פתיחות לנושא. בכל מקרה יש להחנות את הקרוואן בפינה המרוחקת ביותר של מגרש החניה - בדרך כלל בשטח מיוחד המוקצה למטרה זו. בתור בילוי לילדים אפשר גם להסתובב במחלקות הצעצועים והספרים הענקיות או לנצל את הזמן לקניות. הסחורה רבה והמחירים מפתים.
Flying J - רשת חניוני המשאיות ותחנות הדלק הנקראית "Flying J” פרושה בכל רחבי היבשת ומספקת שירותי תדלוק וטיפול למשאיות הענק המאכלסות בקביעות את כבישי ארה"ב. כחלק מהשירות הם מתירים חנית לילה חופשית במגרש החנייה. בתחנות אלה ניתן למצוא גם מזנון במחירים עממיים וכן מוצרים שונים בהנחות לחברי המועדון. 

המידע הניתן כאן אינו מהווה בשום אופן המלצה לחנות שלא בחניונים מסודרים וכל העושה זאת לוקח על עצמו את האחריות המלאה.

במה שונה קרוואן אמריקאי מקרוואן אירופאי?
באמריקה כמו באמריקה, הכל גדול. הכבישים רחבים בהרבה מהכבישים באירופה וגם הקרוואנים האמריקאים גדולים פיזית בהרבה מהאירופאים ומותאמים לכבישים הרחבים של ארה"ב. כל הקרוואנים האמריקאים הם אוטומטיים ובעלי מנועי בנזין ומגיעים כסטנדרט עם מזגן עילי. בחלק מהדגמים ניתן למצוא מסך טלוויזיה/DVD וברובם יש גנרטור בילט אין, תנור ומיקרוגל. בנוסף לדגמים הקלאסיים מסוג C הבנויים עם מיטה עליונה מעל הקבינה, ניתן למצוא גם דגמים הכוללים דפנות מתרחבות "Slide Out" וגם דגמי קרוואן מסוג A הבנויים על מרכב של אוטובוס.

נתוני צריכת דלק למוטורהום בארה"ב (משוער)
צריכת הדלק תלויה לא רק בגודלו של המוטורהום אלא גם מושפעת מאוד מתנאי הדרך וממהירות הנסיעה. להלן נתוני צריכת דלק משוערת לקרוואנים בארה"ב
קמפרוואן קטן בגודל 19-22 פיט: 8-11 מייל לגלון או 18-28 ליטר ל-100 ק"מ
מוטורהום C בגודל 23- 29 פיט: 7-10 מייל לגלון או 23-33 ליטר ל-100 ק"מ
מוטורהום A אוטובוס בגודל 28-34 פיט: 6-10 מייל לגלון או 23-37 ליטר ל-100 ק"מ

כל מה שרציתם לדעת על חניוני קמפינג בצפון אמריקה

הקרוואן האמריקאי תעודת זהות

קבלו הצעה