השכרת קרוואנים בחו"ל  
top_title_left.gif (1329 bytes)
עוד בקרוואנים בתקשורת:
כתבות ראשי
טרנד טיולי הקרוואנים בחדשות ערוץ 13
איך לקרוע את העולם בבית על גלגלים
המדריך למטייל עם הבית
טיול קרוואנים האופציה הזולה
בלי להיפרד מהמיטה
ברוכים הבאים הביתה, למכונית.
קח את הבית וסע
עצמאי בשטח - מדריך לטיולי קרוואנים
חופשה בקרוואן ממונע? לא רק לחסרי בית / "דה מרקר"
מיטה על גלגלים
טיול בקרוואן בהרי הרוקי הקנדי / פורטיול
בדרכים עם בית על גלגלים
כמו ציפורים נודדות
לא זזים בלי הבית
טיפים לקמפינג באירופה
טיול קפוא לאלסקה/NRG
קרוואן לנכה בכסא גלגלים
קרוואנים בתקשורת

איך לקרוע את העולם בבית על גלגלים

מדוע לבזבז זמן בחו"ל על חיפוש מלונות אם אפשר לקחת את הבית אתכם, ועוד עם מנוע וי 10? בשנים האחרונות, גם בקרב ישראלים, נרשמת עליה משמעותית בפופולריות של טיולים בקרוואנים. כמה זה עולה, לאן נוסעים וכל מה שצריך לדעת – בכתבה שלפניכם

נעם וינד | mako | פורסם 22/07/11 13:00:56

הכביש שומם. אין שום ישוב או מכונית באופק, זה רק אתם ומנוע וי 10 מתחת למכסה שמחכה לפקודה של הרגל הימנית כדי לשחרר את עדר הסוסים בדרך ליעד הבא. מי מאיתנו לא חלם לחצות את אמריקה (או כל מקום אחר על הגלובוס) על סיפונה של מכונית שרירים אימתנית או אופנוע הארלי?
אצל רוב האנשים, השגרה ונסיבות החיים מביאות לדחיה של מסעות חלומיים שכאלה וכשכבר כן מגיעים אליהם בדרך כלל יש בתמונה בת זוג וצאצאים שקצת לא מסתדרים עם אופנוע או עם מכונית קופה קטנה וצפופה.
עם זאת, בשנים האחרונות יותר יותר ישראלים לוחצים על דוושת הגז שמחוברת למנוע וי 10 בשרני, אבל המנוע הזה לא נמצא בקדמת דודג' ווייפר קטלנית אלא בחלקו הקדמי של בית על גלגלים.
ישראלים רבים למדו שיש חיים מעבר לים חוץ מקלאב "הכל כלול", והפופולריות של טיולים בקרוואנים נמצאת בנסיקה.

שירלי קריס מחברת "מוטורהום", העוסקת בהשכרת קרוואנים וביעוץ לטיולי קרוואנים, מציינת שהישראלים הם סוג של מעצמה בתחום במיוחד ביחס לגודל האוכלוסייה, אבל גם במספרים אבסולוטיים.
אז מה מושך כל כך הרבה ישראלים לוותר על חדר מלון מפנק עם רום סרוויס, מגבות חדשות ושרותי ניקיון לטובת מסע ברכב עצום מימדים, צמא לדלק, שצריך לרוקן בו את הביוב בעצמכם?

יש האומרים שעד שתחוו על בשרכם טיול בקרוואן לא תצליחו להבין מדוע אנשים כל כך מתאהבים בצורת הטיול הזו. חשוב להדגיש: זה ממש לא מתאים לכולם, אבל מי שלומד לא להתרגש משלל המטלות יכול ליהנות מטיול המאפשר ספונטניות, חופש תכנוני, נוחות, גיבוש משפחתי או זוגי ואפילו במרבית המקרים גם חיסכון מסוים בכסף.
"אם מתכננים טיול בקרוואן בצורה נכונה מספיק זמן מראש בשורה התחתונה זה יוצא יותר זול מטיול מקביל ברכב שכור ומלונות", מסביר אבי ברסלר, הבעלים של חברת "בנדנה", העוסקת בטיולי קרוואנים מאז שנת 2000, "אבל החיסכון בכסף זה רק בונוס, אף אחד לא בוחר לטייל בקרוואן כי זה זול".

לאן מטיילים
הטייל הישראלי ההרפתקן אמנם אוהב להגיע לכל מדינה נידחת על הגלובוס אבל טיולים בקרוואן מתאימים בעיקר ליעדים במדינות מפותחות יחסית, להן תשתית ותרבות של טיולי קרוואנים. היעדים הפופולריים ביותר הם מערב ארצות הברית ומערב אירופה ויש גם שמרחיקים עד אוסטרליה וניו זילנד.
משך הטיול הממוצע הוא כשבועיים במקרה של אירופה, שלושה שבועות בארצות הברית וחודש ויותר באוסטרליה וניו זילנד.|
חשוב לציין שטיול בקרוואן מתאים יותר למי שרוצה לטייל במרחבים ובטבע ופחות מתאים למי שאוהב ערים גדולות, בהן קשה מאוד (בערים אירופאיות מסוימות אף אסור) לנוע איתו ואין אפשרות  לחנות איתו לעצירת לילה.

מי מטייל
במרבית המקרים הבוחרים בדרך טיול זו הן משפחות עם ילדים אך פופולריות עולה נרשמת גם בקרב פנסיונרים היוצאים לטיול ארוך ואף בקרב זוגות צעירים מסוימים הרואים במסע שכזה חוויה רומנטית ואינטימית.

מה זה מוטורהום
רוב האנשים חושבים שקרוואן (המכונה RV בארה"ב) הוא בית על גלגלים שגוררים עם וו גרירה אחרי האוטו אך כיום הרוב המכריע, במיוחד בנישת ההשכרה, הם רכבי מוטורהום שכשמם כן הם: בית עם מנוע וגלגלים ביחידה אחת. בניגוד לנהיגה עם נגרר גדול וכבד שמצריכה מיומנות רבה נהיגה עם מוטורהום, לאחר שמתרגלים למימדים העצומים היא די פשוטה רוב האנשים חושבים שקרוואן (המכונה RV בארה"ב) הוא בית על גלגלים שגוררים עם וו גרירה אחרי האוטו אך כיום הרוב המכריע, במיוחד בנישת ההשכרה, הם רכבי מוטורהום שכשמם כן הם: בית עם מנוע וגלגלים ביחידה אחת. בניגוד לנהיגה עם נגרר גדול וכבד שמצריכה מיומנות רבה נהיגה עם מוטורהום, לאחר שמתרגלים למימדים העצומים היא די פשוטהלחלל המגורים, תנור ומיקרו וגם לא גנרטור שיכול לספק זרם חשמלי לבית הנייד בכל עת.
הקרוואנים האמריקאים, לעומת זאת, מפנקים יותר וכוללים לרוב חלקים נשלפים המגדילים את מרווח המחייה בעת עצירה וכוללים גנרטור קבוע המאפשר בכל רגע נתון בלחיצת כפתור לספק זרם חשמלי מלא לתפעול המזגן העוצמתי, תנור המיקרו והטלוויזיה (לא בכל חברות ההשכרה) שמגיעים כסטנדרט בכל הקרוואנים.
יתרה מזאת, בקרוואנים האמריקאים ריקון מכלי השופכין נעשה על ידי חיבור פשוט של צינור לפתח מיוחד בקרוואן ולמערכת הניקוז בחניון הלילה בעוד שבקרוואנים האירופאים החוויה כוללת ריקון ידני של מיכל נשלף מסוים (המנוסים מדווחים שזה פחות נורא מאיך שזה נשמע).

כמה זמן צריך לתכנן מראש
הישראלים הם חובבים גדולים של מציאות ומחירים זולים ובשנים האחרונות כולם למדו שבשוק התיירות ברגע האחרון יש הרבה מציאות. לא כך הדבר בכל הקשור בתחום בקרוואנים ולמעט מקרים נדירים כמעט תמיד ככל שתתכננו יותר זמן מראש, כך המחיר יהיה זול יותר.
אם אתם אנשים שיודעים לעשות זאת, כדאי בהחלט להקדים ולהזמין. "ההפרשים בין השכרה במועד סמוך לנסיעה להזמנה כמה חודשים מראש יכולים להגיע לעשרות אחוזים", מציינת שירלי קריס ממוטורהום ישראל. "לכן אני ממליצה ללקוחות הרוצים לטייל בארצות הברית להקדים ולהזמין קרוואן אפילו 8-10 חודשים מראש. באירופה מספיקה הזמנה של 3-4 חודשים מראש משום ששם המחירים קבועים יותר". בנוסף, לא פעם, במיוחד בעונה, כמעט בלתי אפשרי להשיג קרוואנים ברגע האחרון.

כמה זה עולה
כפי שהסברנו קודם, יש לא מעט גורמים המשפיעים על המחיר, כשבראשם תכנון מוקדם שעשוי להוזיל אותו באופן משמעותי. ישנם גם סוגים רבים של קרוואנים, מבסיסיים, קטנים ולא מפוארים ועד קרוואנים עצומים המבוססים על שלדה של אוטובוס ומציעים פאר של מלון 5 כוכבים.
שירלי קריס מ"מוטורהום" מציינת: "במידה והזמנתם מספיק זמן מראש קרוואן משפחתי ממוצע יכול לעלות בעונה בין 125 ל-170 יורו ליום באירופה, ובין 90-150 דולרים ליום בארה"ב".  קריס אף מספרת שמחוץ לעונה לעתים אפשר להשיג דילים ממש זולים ולאחרונה למשל, היא סגרה למשפחה קרוואן בגודל משפחתי ל-17 יום, כולל קילומטראז' ללא הגבלה וציוד מלא, בסוף אוקטובר, ב-1600 דולרים. בנוסף, השוכרים לזמן ארוך נהנים לרוב מהנחה.
מי שלא מזמין מראש יצטרך ככל הנראה להתפשר על מקום איסוף רחוק, קרוואן מיושן יותר או מחירים של 250 דולר ליום.

מתי נוסעים
התקופה החמה בשוק הקרוואנים היא כמובן חודשי הקיץ, יולי-אוגוסט, בהם התנאים נוחים לטיולים ברוב היעדים בעולם והילדים נהנים מחופשת הקיץ המאפשרת יציאה לטיול ארוך. עם זאת, טיולי קרוואנים מתקיימים במהלך כל השנה ומי שגמיש בתאריכים ומוכן לנסוע מחוץ לעונה, בין אמצע אוקטובר לאמצע מרץ, עשוי, אם יזמין מספיק מראש, לחסוך עשרות אחוזים ולעתים 50 אחוזים ויותר מהמחיר בעונת השיא. גם נסיעות בחגי תשרי או בפסח זולות מנסיעות בקיץ. יש לזכור שנסיעה עם רכב בעל מרכז כובד גבוה ומבנה רבוע מצריכה תשומת לב נוספת בחורף, בתנאים של מזג אוויר סוער ורוחות חזקות.

 http://www.mako.co.il/cars-magazine/articles/Article-568227d5c115131006.htm

דף הבית
צרו קשר
יעדי טיול
קרוואנים להשכרה
מבצעים וחדשות
פגישות יעוץ
למטייל העצמאי עם רכב רגיל ומלונות
מכתבי מטיילים
שירותים נוספים
תפעול ומידע כללי
חניוני קמפינג
המיוחדים שלנו
מוטורהום סרטונים
מסלולי קרוואנים
ביטוח מוטורהום
קישורים לתכנון טיול
מוטורהום "טוס וסע"
קרוואנים בתקשורת
דרושים
אודותינו
תוכנה לתכנון טיולים
בניית אתרים
סייברסרב