אירופה

אירופה

טיול באיסלנד - הכי בתולי, הכי פראי, הכי עוצמתי

צילמה: משפחת ניב

יותר קרובה ממה שחשבתם, ובטח אחרת מכל מה שהכרתם. זו איסלנד.
אם ראיתם את סדרת הטלויזיה "משחקי הכס" לא יכולתם לפספס את הנופים המיוחדים שהיוו תפאורה לכמה מהסצנות הדרמטיות בסידרה, שאגב הקפיצה לשיאים את הכנסות המדינה מתיירות.

איסלנד, אי בגודל של 103 אלף קמ"ר, כמעט פי חמישה משטחה של מדינת ישראל, מציע למטיילים בו נופים פראיים ומגוונים. איסלנד שוכנת על הרכס המרכזי אוקייני, בו מתרחקות לוחיות כדור הארץ זו מזו, ולבה העולה מקרום כדור הארץ יוצרת את הרכס. הפעילות הוולקנית הדרמטית הזו באה לידי ביטוי על פני השטח בצורת הרי געש פעילים, בוץ מבעבע, מעיינות חמים, גייזרים וקרחונים רבים בהם הקרחון הגדול ביותר באירופה - קרחון ואטנאיוקול. הטבע בתולי ופראי ואדיר הוד - נהרות שוצפים, מפלים אדירים, שפע בעלי כנף ולוייתנים בקירבת החופים. בחודשי הסתיו והחורף ניתן לצפות בזוהר הצפוני המפורסם.

קשת

חמשת האתרים המומלצים ביותר באיסלנד

1.  BLUE LAGOON - הלגונה הכחולה הוא הספא הידוע ביותר בעולם. כאן תיהנו מטבילה במרחצאות של מים גיאותרמיים כחולים בהירים שנשאבו מעומק של 2000 מטרים מתחת לפני השטח. הטמפרטורה היא תמיד 37-40 מעלות צלזיוס (98-104°F), בכל ימות השנה.

2. הפארק לאומי ÞINGVELLIR תינגווטליר - פארק זה הוא אחד האתרים ההיסטוריים המפורסמים ביותר באיסלנד ונכלל ברשימת המורשת העולמית של אונסק"ו לשנת 2004. באזור זה תחשפו לגיאולוגיה ייחודית ותופעות טבע מדהימות - מפלים, מעיינות חמים והרי געש. זהו גם אחד המקומות היחידים בעולם שבו תוכלו לראות נדידת יבשות. הפארק הוא גם יעד פופולרי לפעילויות מים כגון צלילה ודיג.

3. REYKJAVIK - עיר הבירה של איסלנד, הממוקמת בצפון, למרות גודלה זו עיר מפתיעה בתרבות הדינמית ושוקקת החיים. כדאי לבקר במוזיאון הפתוח   Arbaejarsafn הממחיש כיצד האנשים האיסלנדיים חיו בעבר ולשלב ביקור באתרים מודרנים המייצגים את האדריכלות המודרנית והחזון של היום, ביניהם ניתן למנות את ה-Perla גייזר מלאכותי שבראשו מסעדה מסתובבת ממנה תצפית יפה על העיר, מרכז הקונגרסים HARPA, וכנסיית הדלגרים Hallgrimskirkja שאף היא מספקת תצפית מרשימה ממרומי 73 המדרגות.

4. הפארק הלאומי Vatnajökull  - סעו עם הקרוואן שלכם לפארק הלאומי Vatnajökull. שם נמצא קרחון VATNA GLACIER, אחד הקרחונים הגדולים ביותר באיסלנד, אשר מכסה 13% משטח האי ובעל מסת הקרחון הגדולה ביותר באירופה. המקום מצטיין בנופים של עמקים וקניונים מרהיבים. הנוף המקיף את הקרחון הוא מגוון מאוד - בחלק הצפוני של אזור זה תראו את הרי הגעש Askja, Kverkjöll ,Snæfell הבולטים ביותר באזור ונהרות קרחונים רבי עוצמה. בחלק המזרחי תמצאו ביצות עצומות ומרחבים פתוחים. הצד הדרומי מאופיין ברכסי הרים יפים, וקרחונים רבים הנמצאים ביניהם.

5. הפארק הלאומי JÖKULSÁRGLJÚFUR - איזור טבעי זה כולל מפלים קסומים, קניונים גדולים וסלעים מרשימים, בכל הצורות וגדלים. הפארק הלאומי Jökulsárgljúfur מושלם לטיולים רגליים ופעילויות ספורטיביות אחרות.

פעילויות מומלצות שניתן לשלב בטיול

• רחצה במרחצאות התרמיים (כמו הלגונה הכחולה)
 שייט תצפית בלוויתנים
 ביקור בחווה טיפוסית לגידול סוסים,  להכרת אורח החיים של החקלאיים ושילוב של רכיבה
 טיול על קרחון באופנועי שלג או רכבי שלג
 טיול במזחלות כלבים
 ראפטינג
 שייט ברכבי אמפיבי בלגונת הקרחונים

מזג אויר

העונה המומלצת לטיול באיסלנד היא בחודשי הקיץ יולי-אוגוסט, בהם שורר אור 24 שעות ביממה. אז תוכלו למצוא רבים מתושבי איסלנד מבלים בחוץ עד השעות הקטנות של הלילה.
החורף קר וחשוך (4 שעות שמש ביממה) ולכן אינו עונה מתאימה להגיע לשם, במיוחד לנו הישראלים שאינם רגילים לטמפרטורות קיצוניות.
הדבר החשוב ביותר שיש לזכור לגבי טיול באיסלנד הוא מזג האויר ההפכפך. אפילו בעונת הקיץ מזג האויר עשוי להתהפך בן רגע משמש נעימה לגשם שוטף, קור ובעיקר רוחות עזות! התופעה מתעצמת בעיקר בנסיעה באזורים הרריים, שם הרוח עשויה להיות מסוכנת במיוחד.
אז מה עושים אם יש רוח עזה? חשוב: בשום פנים אין להמשיך בנסיעה ובמיוחד אם מהירות הרוח עוברת את ה-15 מטר בשניה! במקרה כזה יש לעצור, לתפוס מחסה כאשר החלק הקדמי של הרכב פונה לכיוון הרוח ולהמתין בתוך הרכב עד שהמצב יירגע.
נסו לצפות מצב של רוח מתקרבת מראש על פי סימנים בשטח כמו עצים מתנודדים ברוח, תנודת גלים וכדומה. מומלץ גם לשאול מקומיים, הם ישמחו לשוחח איתכם בנושא ולייעץ לכם.
הטמפרטורה באיסלנד עשויה לרדת מתחת לאפס גם בחודשי הקיץ, במיוחד בשעות הלילה. ובאופן כללי ככל שתעפילו למקומות גבוהים, הטמפרטורה תרד ותהיו צפויים למשקעים רבים יותר.
אתר לבירורי בנושא מזג האויר ותחזית
טלפון לבירורים: weather service phone, +3541778

קרוואן

כבישים ונהיגה

הכביש העיקרי באיסלנד הוא כביש מספר אחת הנקרא The Ring road. כביש זה מקיף את האי ואורכו הכולל כ-1339 ק"מ. מרבית הנסיעה מתבצעת על כביש סלול, אספלט, אי כי באזורים המרוחקים יותר תנאי הדרך עלולים להיות קשים ואף בלתי אפשריים לרכב שאינו רכב שטח.
ככלל, מרבית הדרכים באיסלנד הן דרכי עפר תלולות וצרות בעלות שולי עפר, או זרועות חצץ.
רוב הדרכים הן דו סיטריות ומפותלות, מה שמחייב נהיגה איטית עירנית וזהירה במיוחד.
חשוב מאוד להאט בכל פעם שהכביש הופך מאספלט לדרך עפר.
חשוב מאוד להאט כאשר כלי רכב מגיע ממולכם. אין לרדת לשולי העפר – סכנת התהפכות.
יש לשמור על מהירות נמוכה במיוחד, בסיבובים בכבישים צרים בהם שדה הראייה שלכם מוגבל.
מעבר על גשרים וחציית נהרות: אותם כללי זהירות חלים לגבי נסיעה על גשרים שעשויים להיות צרים ומתאימים רק לכלי רכב אחד שעובר בנתיב.
נסיעה מעל נהרות או נחלים ללא המצאות גשר מעליהם אסורה בהחלט.
רצוי להמתין לכלי רכב נוסף שיהיה בסביבה לפני שאתם חוצים את הנהר לבדכם.
השילוט מועט יחסית, גם במקומות המתוירים יותר, ועל כן מומלץ לתכנן מראש את מסלול הנסיעה. יש כמובן להצטייד תמיד במפת דרכים מפורטת.
חשוב: קרוואנים אינם רשאים לנסוע על דרכים המסומנות ב-"F". המפרים כלל זה עשויים להיקלע לצרות או ללא כל כיסוי ביטוחי.
בעלי חיים שרועים בשלווה בשולי הכביש עלולים לחצות את הכביש בפתאומיות ולגרום לתאונה. היו עירניים!

כבשה

סוס

מהירות מותרת: 90 קמ"ש על כבישי אספלט, 80 קמ"ש בשאר הדרכים, ו-30-50 ק"מ בכביש עירוני.עם זאת זיכרו כי הכי חשוב להפעיל שיקול דעת ולנהוג לפי מצב הדרך ומזג האויר.
הנהיגה באיסלנד היא בצד ימין של הכביש.
חגורות בטיחות הן חובה לכל ילדי מגיל 6 ומטה.
אלכוהול ושימוש בסלולרי אסורים בזמן הנהיגה.
אתר למידע נוסף ובירור על מצב הכבישים ובטלפון 1777 של מינהל הכבישים הציבוריים.

להלן רשימה חלקית של כבישים המועדים יותר לרוח פתאומית שעשויה להוות סיכון:
•  Kjalarnes 
•  Hafnarfjall 
•  
(South of Eyjafjöll mountain (Steinar
•  (Snæfellsnes (South; Suðursveit, North; Grundarfjörður, Fróðárheiði
•  (South of Vatnajökull glacier; From Svínafell - Hof (Eastern winds) and Kvísker (N-West winds
•  (East Coast from Lón to Berufjörður (Vattarnes, Hvalnes
•  (Ingólfsfjall (Near Selfoss
•  (Ennisháls (Strandir

דלק

דאגו תמיד שמכל הדלק ברכב יהיה מלא, במיוחד בנסיעה למקומות מרוחקים מאזורים עירוניים בהם פריסת תחנות הדלק היא דלילה.

לבוש

הביאו איתכם בגדים חמים בשיטת השכבות. מעיל גשם, פליז, כפפות וכובע, נעלי הליכה ולא לשכוח בגדי ים לרחצה בבריכות התרמיות.

קפיצה

קמפינגים

איסלנד מרושתת היטב בחניוני קמפינג המציעים מגוון של מתקנים ושירותים כולל בריכות שחיה. מרבית הקמפינגים פתוחים מתחילת יוני ועד סוף אוגוסט או עד אמצע ספטמבר, תלוי במיקום. ניתן לחנות קרוואנים מחוץ לחניון ולפחות במרחק של 1 ק"מ מהחניון ובלבד שלא יהיה בשטח פרטי או בתוך שמורת/פארק טבע.

הכנה לטיול

הטבע הפראי הוא מעניין אך עשוי להיות גם עוין וקשה למי שלא מורגל בו. לכן יש להתכונן לנסיעה ולהכין את עצמכם לנהיגה בתנאים שאינכם מכירים.
• התכונננו ולמדו על האזור מראש, הכירו את המסלול ותוואי הדרך.
 הצטיידו במפת דרכים מפורטת.
 דאגו שיהיה מישהו בארץ שיידע על נסיעתכם.
 בידקו את תחזית מזג האוויר ואת תנאי הכבישים.
 הצטיידו בביגוד מתאים.

מה לעשות במקרה חירום

 בדקו את מצבם של הנוסעים וודאו כי כולם בסדר
 התקשרו 112 מספר חירום של איסלנד לכל מקרה
 דווחו על מיקומכם
 דווחו על האירוע
 מיסרו את פרטיכם
 אל תנתקו את הטלפון עד שתשמעו OK - שקיבלו את שיחתכם. יש מספר אזורים באיסלנד בו לא תהיה קליטה לטלפונים סלולרים. במידה והינכם באזור ללא קליטה, נסו לנסוע 1-2 ק"מ לאזור עם קליטה טובה יותר.
 דווחו מיידית לתחנת ההשכרה

קרוואן

דוגמאות לטיולים באיסלנד בקרוואן

טיול בארץ הקרח והאש, איסלנד
עשרה ימים באיסלנד
שבוע בקרוואן באיסלנד
טיפים לטיול באיסלנד

סצינה מסרט ג'יימס בונד "למות ביום אחר", שצולמה בלגונת הקרחונים

קבלו הצעה