אירופה

אירופה

נורבגיה בקרוואן - קסם צפוני

באיזו מדינה באירופה השמש ממאנת לשקוע, קו החוף הוא מהארוכים שראיתם ומבותר כולו בפיורדים מרהיבים והיערות העבותים טומנים בחובם אגדות על יצורים בשם טרולים?
לא טעיתם – זו נורבגיה, אחת מהמדינות היפות ביותר בעולם.  מדינה הפרושה כרצועה דקה וארוכה לאורך החלק המערבי של סקנדינביה וגובלת בפינלנד,  שבדיה ורוסיה. בנורבגיה יש שלטון מלוכה, אך אם יורשה לנו - השליט האמיתי הוא הטבע המדהים.
למרות המרחק ויוקר המחיה, שווה להגיע לנורבגיה כדי להתפעם מהנופים המדהימים ומהאוירה הצפונית הכל כך שונה מהקיץ הישראלי המיוזע. 

למה דווקא קרוואן? מרחקי הנסיעה הגדולים, דלילות האוכלוסייה והעלות היקרה של לינה ומסעדות - הפכו את נורבגיה ליעד אידיאלי למטיילים בקרוואנים. חניוני קמפינג רבים פזורים בכל רחבי המדינה ובמקומות היפים ביותר ואין בעיה להסתדר. ללא ספק זהו אחד היעדים הפופולריים והמומלצים ביותר לטיול בקיץ עם מוטורהום. 

נורבגיה היא יעד אידיאלי לטיול עם מוטורהום או קמפרוואן

נורבגיה מחולקת למספר אזורים:
האזור הדרום-מזרחי - דרום נורבגיה עשיר ביערות המכסים כשליש משטח המדינה, תענוג לטיולים רגליים.  כאן נמצאת הבירה אוסלו שופעת המוזיאונים והעיר לילהאמר ובה המוזיאון הפתוח המומלץ.
  האזור המערבי- זהו חבל הפיורדים המרהיבים ביופיים שהוא בדרך כלל גולת הכותרת של הטיול. באזור זה נמצא את אנדלסנס - אולסונד -דרך הטרולים - פיורד גיירנגר ומפל שבע האחיות - קרחון בריקסדל - פלאם - ווס - ברגן.
 האזור הצפוני ככל שמצפינים אפשר כבר להרגיש את הקרבה לקוטב הצפוני. הנורדקאפ Nordkapp (הכף הצפוני), הוא הנקודה הצפונית ביותר ביבשת אירופה אליה ניתן להגיע. הדרך אליו ארוכה ומפרכת, אולם בסופה תרגישו ממש כי הגעתם לקצה העולם. בצפון נמצא את איי לופוטן - נארוויק - טרומסו - אלטא.
 מרכז המדינה זהו החלק הפחות מתויר, האזור מאופיין בהרים גבוהים שפסגותיהם מכוסות בקרחוני ענק מהגדולים ביבשת אירופה.

מפה של נורבגיה

מתי להגיע לסקנדינביה
נורבגיה יפהפיה בכל עונות השנה. שיא עונת התיירות הוא מאמצע יוני עד אמצע אוגוסט, אך אפשר לטייל בנורבגיה ממאי עד סוף ספטמבר. סוף האביב נעים במיוחד, הימים ארוכים והתורים לאטרקציות התיירותיות קצרים. בקיץ זורחת לה השמש מבוקר ועד בוקר. תופעה מדהימה. בחופים שורר אקלים מתון בזכות זרם הגולף.
מי מכם שיוכל להימנע מנסיעה בשיא העונה, ירוויח מחירים זולים יותר, פחות עומס בכבישים ובחניוני הקמפינג וגם פחות תורים במעבורות ובאטרקציות, אך יש לקחת בחשבון שייתכנו ימים גשומים או מעוננים וכדאי לקחת בחשבון שאתרים רבים וביניהם מעבורות נסגרים לקראת אוקטובר.
דוגמא לטיול בנורבגיה בפסח (אפריל)
דוגמא לטיול בסקנדינביה באוקטובר
דוגמא לטיול בנורבגיה בחגי תשרי

נורבגיה יפהפיה בכל עונות השנה

היכן לשכור את הקרוואן
זו השאלה הנפוצה ביותר שמעסיקה את כל מי שרוצה להגיע לנורבגיה עם קרוואן, האם לשכור בגרמניה או בנורבגיה עצמה?
ובכן, התשובה תלויה בכמה זמן יש לכם לטיול ואיזה חלק של נורבגיה מעניין אתכם. נורבגיה היא מדינה צרה וארוכה מאוד ונדרש זמן רב כדי למצות את כולה. רוב המטיילים יסתפקו בטיול באזור אוסלו וסביבתה ובאזור הפיורדים. 
השכרה בגרמניה (בדרך כלל המבורג או ברלין) - טיול כזה כולל את הנסיעה דרך דנמרק (החביבה על ילדים) ושבדיה עד נורבגיה וחזרה לגרמניה. בטיול זה מגיעים בדרך כלל רק עד אזור הפיורדים שכולל את האטרקציות המרכזיות. אם בכוונתכם להגיע צפונה מכך עד איי לופוטן רצוי להקדיש כחודש ימים. 
המחיר היומי להשכרת קרוואן בגרמניה עשוי להיות זול בכ-40%-50% בערך מהעלות היומית להשכרה באוסלו, אבל שימו לב - הנסיעה מגרמניה עד נורבגיה בדרך יבשתית ארוכה מאוד, מדובר על מעל 1000 ק"מ (שזה משהו כמו 3 ימי נסיעה) לכל כיוון ויש לקחת בחשבון גם את עלות הדלק. אפשר גם לקצר זמנים באמצעות מעבורות אך זה סיפור לא זול, במיוחד אם מדובר במעבורות לילה בין גרמניה לנורבגיה. 
• השכרה באוסלו - אם אין לכם יותר משבועיים, מה שמעניין אתכם זה רק נורבגיה (בלי דנמרק ושבדיה) ואינכם מעוניינים בנסיעות ארוכות - מומלץ למצוא טיסות לאוסלו ולשכור את הקרוואן שם. אמנם העלות היומית גבוהה יחסית לגרמניה, אך תחסכו הרבה על דלק, מעבורות ובעיקר זמן ! שיוקדש לראות את מה שיש לנורבגיה להציע (ויש הרבה...) גם בטיול כזה מגיעים רק עד אזור הפיורדים.
• אופציה נוספת אם מעוניינים מעט להוזיל - היא לשכור את הקרוואן בשטוקהולם בשבדיה ומשם לנסוע לנורבגיה וחזרה, אך שוב זה כרוך ביותר נסיעות.
• ישנן גם תחנות השכרה צפוניות באזור טרומסו או רווניימי (פינלנד) שמיועדות לטיול באזורים הצפוניים והנורדקפ, אך זהו כבר טיול אחר שלא נסקור בכתבה זו.

מסלולי טיול פופולריים בסקנדינביה 

מסלולי טיול בקרוואן בסקנדינביה

ב 

אתרי חובה בנורבגיה

ב

1. צוק כס המטיף Preikestolen
(נקרא גם Pulpit Rock)

Preikestolen צוק כס המטיף Pulpit Rock הסלע העצום מעל פיורד ליזה זו התמונה המפורסמת ביותר של נורבגיה

זו כנראה התמונה הכי מפורסמת מנורבגיה שיצא לכם לראות - מטיילים אמיצים המצטלמים בעמידה, ישיבה או שכיבה על ראשו השטוח של סלע הגרניט הענק, המתנוסס לגובה של מעל 600 מטר ומשקיף על הנוף המדהים של פיורד ליזה Lysefjord. ליזפיורד שאותו רואים מראש צוק המטיף, הוא אחד הפיורדים המרשימים, אורכו כ-26 ק"מ וקירותיו מזדקרים לגובה של יותר מקילומטר בקו אנכי למים, מראה דרמטי הנחשב לאחד המרשימים בנורבגיה! 
 המיקום הוא חבל Rogaland במערב נורבגיה.
• מנין השם "כס המטיף"? צורתו המיוחדת של הסלע, המזכירה דוכן הכומר המטיף בכנסייה, היא שהעניקה לו את שמו.
• הראש השטוח של הצוק הוא ריבוע בגודל 25 מ"ר והוא נראה כאילו חתכו אותו בסכין, אך מי שאחראי לצורה הזויתית הם מי הקרחונים שקפאו בתוך חריצי ההר ושברו ממנו בלוקים, וכל זה קרה לפני כ-10,000 שנה בתקופת הקרח.
• כל קיץ עולים אל הצוק כ-200,000 תיירים. ב-2019 נשבר שיא של 310,000 מבקרים, רבע מהם מגרמניה. במקום השני הגיעו הנורבגים והספרדים במקום השלישי.
• מסלול הטיפוס ברגל אל הצוק אורך בין 3 ל-5 שעות לכל כיוון (כ-7 ק"מ) ודורש כושר גופני ונעלי הליכה טובות, אך המראה שמחכה למעלה שווה את המאמץ!
• בין השנים 2013 ו-2018 הובאו מומחים מנפאל שיישרו וחיזקו את השביל כדי להפכו לבטוח יותר ונוח יותר להליכה.
• בשנת 2015 דורג המקום על ידי הלונגלי פלנט כנקודת התצפית המרשימה ביותר בעולם.
• ב-2019 אדריכל טורקי שאפתן בשם הייארי אטק, הציע לבנות מלון שייחצב בסלע עם מרפסות שישקיפו אל הנוף המדהים ועם בריכת שחייה תלויה מעל התהום. התכנית המגלומנית לא יצאה אל הפועל ונשארה על הנייר.

צוק המטיף   

• האם המקום בטוח לטיול? הנורבגים מתנגדים בתוקף להקמת גדרות בטיחות על מנת לא לפגוע בנוף. דו"ח משנת 2018 קבע שצוק המטיף בטוח ולא בסכנת התמוטטות. לפי האגדה הנורבגית, הצוק יתמוטט אל תוך הפיורד כאשר 7 אחיות יתחתנו עם 7 אחים.
טיפ: להגיע מוקדם בבוקר ולבדוק מראש תחזית מזג אויר ובעיקר רוחות.
* אם אתם כבר בסביבה, בקרו בעיר העתיקה של סטוונגר Stavanger, בה בנויים כ-200 בתי עץ מהשמורים באירופה.
ב

2. דרך הטרולים (Trollstigen) ודרך הנשרים

דרך הטרולים הוא אטרקציה מרכזית באזור הפיורדים של נורבגיה כשהקטע התלול ביותר נקרא דרך הנשרים

דרך הטרולים (Trollstigen) או כביש 63,  היא אחת האטרקציות המרכזיות למטיילים באזור הפיורדים במערב נורבגיה. מדובר בכביש צר (רובו חד נתיבי) ומפותל במיוחד, המחבר בין העיר אנדלסנס (Andalsnes) לפיורד גיירנגר המפורסם. הכביש שנפתח ב-1936 לאחר 8 שנים של עבודות הקמה, נחשב לפלא הנדסי וכולל 11 פיתולים חדים בשיפוע של 9 מעלות. מהנהג נדרשת זהירות ומיומנות ולנוסעים בו צפויים נופים עוצרי נשימה של מפלים מרשימים, פיורדים והרים אדירים ששמותיהם מרמזים על הדרם - הר המלך, הר המלכה והר הבישוף. 
 הכביש פתוח לנסיעה ממאי ועד אוקטובר וסגור בשאר חודשי השנה.
* טיפ: מומלץ לצאת מוקדם בבוקר לפני שמגיעים אוטובוסים עמוסים בתיירים.
דרך הנשרים (Rnevegen) - זהו הקטע התלול ביותר של דרך הטרולים שאורכו 25 ק"מ בין Eidsdal לפיורד Geiranger וממנו תוכלו ליהנות מנוף מרהיב על הפיורד גיירנגר ועל מפל 7 האחיות.

לפי האגדה הטרולים חיים ביערות שבצידי הדרכים ולכן יש תמרורי אזהרה מבפני טרולים בדרך

מה זה טרול? הטרול הוא יצור-מפלצת מהמיתולוגיה הנורדית שחי בהרים או ביערות, הוא שעיר בעל אוזניים גדולות, אף ארוך ומראה מגושם. לפי האגדה, הטרולים חיים ביערות שבשולי כביש "דרך הטרולים", גונבים דברי ערך ואף חוטפים אנשים שמטיילים לבדם. לצורך זה הוצבו לאורך הדרך תמרורי אזהרה ייחודיים המזהירים מפני טרולים. 

 מפלי סטיגפוסן Stigfossen - נקודת עצירה חובה בדרך הטרולים, ליד גשר האבן ותצפית על המפלים השוצפים.
 וואלדאל - עיירה נעימה על כביש 63 בין דרך הטרולים ופיורד גיירנגר, הממוקמת בעמק פורה מוקף הרים אלפינים. בזכות האקלים הנוח שבעמק, הפכה למעצמת גידול פירות בקנה מידה עולמי, בעיקר תותי שדה שיצא להם שם של התותים הטובים בעולם. הקטיף מתרחש בחודשי הקיץ והסתיו. זה המקום לטעום עוגות תות, ריבות ומיצי פירות. אפשר גם לצאת לקטיף עצמי באחת מהחוות.
אם אתם כבר בסביבה:
• העיר אנדלסנס Andalsnes נמצאת בסופה של דרך הטרולים, בלב אזור רומסדל, מוקפת הרים בגובה של 1800 מטר ונחשבת לבירת הספורט האלפיני של נורבגיה שכולל טיפוס על הרים וסלעים.  
• לאכול ולשתות - אנדלסנס מפורסמת גם בתעשיית הגבינה ויין מקומי בעל טעם מיוחד המורכב מפירות יער, פרחים ושרף עצים שכולם גדלים באזור.
• קיר הטרולים - רבע שעה מהעיר ואתם מול קיר הסלע האנכי הכי גבוה באירופה (1100 מטר), פופולרי בקרב מטפסי הרים מכל העולם.
• מפל סלטפוסן Slettafossen - מהמרשימים שבמפלי נורבגיה נמצא כ-40 ק"מ דרומית לעיר.
• תצפית Rampestreken - לבעלי כושר גבוה - מהעיר יוצא מסלול הליכה של כשעה בעלייה קשה שבסופה תצפית נוף עוצר נשימה מגובה של 537 מטר!
• אטרקציה - Norsk Tindesenter מוזיאון ההרים הנוורבגי   https://tindesenteret.no
• דרך יפה עם נופים מהאגדות - מחברת את אנדלסנס עם העיר דומבס Dombas. בדומבס וסביבתה ניתן לפגוש בבעלי חיים אופיינים לאזור - אייל הקורא וכבש המושק. 

ח

3. פיורד גיירנגר Geirangerfjord 
(נקרא גם ייראנגרפיורד)

פיורד גיירנגר הוא הפיורד הכי מפורסם בנורבגיה וגם היווה השראה ליוצרי הסרט "לשבור את הקרח"

הפיורדים של נורבגיה נחשבים מהיפים בעולם ופיורד גיירנגר Geiranger הוא המפורסם שבהם.
• ארגון אונסק"ו הכריז עליו כעל אתר שימור
• ההפיורד הזה היווה השראה ליוצרי הסרט של דיסני "לשבור את הקרח" (Frozen).
• זהו אחד המקומות המתוירים ביותר במדינה עם יותר מחצי מליון מבקרים מדי שנה, רבים מהם מגיעים בספינות תיירים ועוצרים בכפר הקטן שלמרגלותיו - הכפר גיירנגר Geiranger. 
• אורכו של הפיורד כ-15 ק"מ והוא מוקף משני צידיו בהרים מכוסים צמחיה ירוקה עבותה שמפסגותיהם זורמים בצורה אנכית מפלים רבים. המפורסמים בהם הם מפל "שבע האחיות",  מפל "הינומת הכלה" ומפל "המחזר". 
• מומלץ לשהות באזור לפחות שני לילות. הפעילויות הפופולריות באזור זה הן שיט, מסלולי הליכה, טיולי אופניים, דיג ושיט בקיאק ויש גם  רפטינג, טיפוס הרים וסנפלינג לחובבי אקשן.
• שיט חובה: אל תחמיצו שיט במימי הפיורד בין גיירנגר להלסילט Hellesylt שנחשב ליפה במיוחד, תוך תצפית מקרוב על המפלים

מפל שבע האחיות גריינגר פיורד

אל תחמיצו שיט במימי פיורד גריינגר תוך צפיה במפלים המרהיבים
מימין מפל ההינומה, משמאל מפל 7 האחיות.

שיט בפיורד גיירנגר

* טיפ:  קמפינג Geiranger Camping יושב ממש על גדת הפיורד, זהו קמפינג גדול ונוח עם מספר גדול של מקומות חניה ובניין מרכזי עם כל השירותים הנדרשים ולידו סופרמרקט גדול. במרכזו נחל זורם ומפל מרשים במרחק הליכה.  

קמפינג גדול עם נוף מקסים על פיורד גריינגר

שבילים ונקודות תצפית: 
• שביל הליכה קצר יחסית (327 מדרגות) יוביל אתכם למפלי Fossevandring.
• שביל ההליכה המפורסם ביותר באזור והארוך יותר, מוביל למפלי Storseterfossen שגובהם 330 מטר. כאן ניתן ללכת ממש מאחורי המפלים השוצפים, להרגיש את  הקור, לשמוע את רעש ועוצמת המים בנפילה ולצלם תמונות מיוחדות. (למגיעים עם קרוואן לא ניתן להגיע עד לחנייה ממנה מתחיל השביל).
בנוסף מומלץ לשוטט להנאתכם בכפר ולגדות הפיורד.
בכל הטיולים הרגליים תיהנו מאויר צלול, נוף מדהים של פסגות מושלגות, מפלים והרבה ירוק בעיניים.
• שתי נקודות תצפית יפות במיוחד על הפיורד והכפר למרגלותיו הן פלידאשובה Flydalsjuvet והנקודה הגבוהה והמרשימה ביותר-דאלסניבה Dalsnibba (עוד דרומה בכביש 63).

Dalsnibba נקודת תצפית מרשימה במיוחד על פיורד גריינגר
הנוף המדהים מנקודת התצפית דאלסניבה Dalsnibba


נקודת התצפית Flydalsjuvet

מהו פיורד? זהו בעצם עמק בתוך הים שנוצר בגלל הפשרת קרחונים או רעידת אדמה. כך נוצר מפרץ ארוך וצר מוקף בהרים גבוהים כששוליו התלולים ממשיכים לעומק הים, לעיתים בעומק של יותר מקילומטר! בנורבגיה יש סה"כ 1190 פיורדים. אל תחמיצו ביקור בפיורדים נוספים - סוגנפיורד Sognefjord הארוך ביותר בנורבגיה והשני בעומקו ובאורכו בעולם (204 ק"מ), ונורדפיורד (Nordfjord) השישי באורכו במדינה (106 ק"מ) ממנו משקיפים אל קרחון בריקסדאל.


ב

4. קרחון בריקסדאל Briksdal

קרחון בריקסדאל האדיר הוא חלק מהפארק הלאומי קרחון יוסטדאלסבריין Jostedalsbreenשהוא כיפת הקרח הגדולה ביותר באירופה. צורתו של הקרחון הזה מיוחדת בכך שהוא צומח מגובה עצום של 1200 מטר היישר אל עמק בריקסדאלן הצר ושופע הצמחיה - מראה מדהים המושך אליו מדי שנה המוני מבקרים מכל רחבי העולם. 
יוצאים מהכפר אולדן נוסעים בעמק האולדן לאורך האגם שלמרגלות הקרחון, עד שמגיעים ל-Briksdalsbre Mountain Lodge, כאן מחנים את הרכב ויוצאים ומתחילים במסלול אל הקרחון.  יש 2 אפשרויות להגיע למעלה - ברגל (כ-3 ק"מ לכל כיוון) או באמצעות רכב "באגי" פתוח שנקרא Troll Car, שיקח אתכם עד 700 מטר מהקרחון (בתשלום ובהזמנה מראש). נסיעה הלוך ושוב עם הרכב הזה נמשכת בערך 1.5 שעות והוא יכול להסיע עד 7 נוסעים בכל פעם. כדאי להצטייד במטריות, כאמור הרכב פתוח. אם בחרתם במסלול ההליכה ברגל, קחו בחשבון שזה לוקח כמה שעות. המסלול הוא בדרגת קושי בינונית (בעלייה) אך הוא מרהיב ביופיו - לאורך המסלול מפלים רבים היורדים מכל כיוון, המון ירוק בעיניים ומראות נוף נפלאים של שולי הקרחון שלקראת סוף המסלול ניגלה לעיניים במלוא הדרו - מפל קפוא של קרח כחלחל מבהיק, עטוף מסביבו בצוקים אדירים ולמרגלותיו אגם מים צלולים ובהם צפים גושי קרח גדולים. מראה עוצר נשימה!
לסרטון על קרחון בריקסדאל

קרחון בריקסדאל נורבגיה

הליכה על קרחון - גולת הכותרת של טיול בפיורדים עשויה להיות הליכה על המשטחים הלבנים האינסופיים כשמסביבכם סדקים ענקיים הנצבעים ומנצנצים בשלל צבעי הקשת. זו באמת חוויה מיוחדת במינה שאינה דומה לשום דבר שאתם מכירים, אך עשויה להיות גם מסוכנת ביותר. עד לפני מספר שנים ניתן היה ללכת על הקרחון עצמו, אולם בשל ההתחממות הגלובאלית, הקרחון מתכווץ ונמס לאיטו והפך לבלתי יציב ומסוכן, ועל כן כבר אסור ללכת עליו לבד, אלא רק במסגרת סיור מאורגן עם מדריך מנוסה וציוד מקצועי! למידע נוסף על הליכה על קרחון בריקסדאל 
• בעיירה הקרובה פיירלנד Fjaerland נמצא מוזיאון הקרחונים הנורבגי  Norsk BreMuseum שם ניתן ללמוד עוד על התחממות כדור הארץ. 

טיול לקרחון בריקסדייל   Briksdal_glacier_norway

ה

5. רכבת הפלאים בפלאם Flam (מבטאים פלום)

כחצי מליון תיירים בשנה פוקדים את פלאם, עיירה קטנה השוכנת על החוף בקצה אחת השלוחות של ה- סוגנפיורד Sognefjord. העיירה התפרסמה בזכות קו מסילת הרכבת שמקשר בינה לבין מירדאל Myrdal וכיום זו האטרקציה השלישית המתויירת ביותר בנורבגיה.
• למרות שמדובר בנסיעה קצרה של כ-20 ק"מ בלבד, קו זה מדורג בין מסלולי הרכבת היפים בעולם, בזכות תלילותו הרבה (866 מטר גובה ובזוית של 5.5 מעלות) והנופים הנפלאים הנגלים תוך כדי נסיעה - הרים תלולים מכוסים שלג וחוות קטנות מבודדות מתגלות מדי פעם על צלעותיהם, נהרות זורמים ומפלים - בעיקר נודע המפל המרשים קיוספוסן Kjosfossen שנמצא כ-1.5 ק"מ לפני תחנת מירדאל.
• בשיא עונת התיירות תראו שחקנית בלבוש מפתה של יצור יער מהמיתולוגיה הנורדית, רוקדת מול המפל להנאת הנוסעים. 
• מסילת הרכבת היתה מבצע הנדסי מורכב שארך 20 שנה וכלל חפירה של עשרים מנהרות לאורך 6 ק"מ, כשרק את המנהרה הארוכה שבהן (1.3 ק"מ) בנו במשך 11 שנה! הרכבת מצוידת במערכות בלימה חזקות במיוחד, מהירות הנסיעה היא כ-40 קמ"ש, והיא פועלת כ-9 פעמים ביום בעונת הקיץ וכ-4 פעמים ביום בעונת החורף.
חשוב: בשל הביקוש הרב - יש להזמין כרטיסים מראש! כמו כן כדאי לבדוק מראש את תחזית מזג האויר כדי לא להתאכזב. הנסיעה ברכבת אינה זולה.
למי שיש זמן ומעוניין לשלב פעילות בטבע, ניתן לרכוש כרטיס לרכבת לכיוון אחד בלבד ולחזור באופניים. במקרה זה שוכרים את האופניים ב-Flam ועולים איתם לרכבת, נוסעים עם הרכבת עד Myrdal וחוזרים את כל הדרך חזרה עם האופניים, כ-20 ק"מ בירידה בנוף ציורי כבתוך תמונה. 
לסרטוןנסיעה ברכבת של פלאם
בעיירה פלאם עצמה תמצאו מסעדות, בתי קפה, מבשלת בירה שנחשבת לטובות בנורבגיה. כדאי גם לטעום את גבינת העיזים המפורסמת המיוצרת כאן.

  

שיט מומלץ וחזרה אחורה בזמן לימי הויקינגים - הטיול היפה ביותר מפלאם הוא שיט במעבורת הנוסעים בניירפיורד Naeroyfjord. פיורד זה הוא שלוחה באורך 18 ק"מ של הפיורד הארוך בנורבגיה ה- סוגנפיורד Sognefjord. סופו של השיט בעיירה גודבאנגן Gudvangen, במקום מהמם ביופיו מוקף בהרים ומפלים. כאן הוקם ב-2017 כפר ויקינגי אותנטי Njardarheimr המשוחזר באותנטיות ומתנהל לא כמוזיאון אלא ככפר של ממש בו חיים ע"פ השיטות המסורתיות. 

שיט מפלום אל הכפר הויקינגי בגודבאנגן

הויקינגים - היו יורדי ים מיומנים ששלטו בסקנדינביה בסביבות המאה ה-8 עד המאה ה-11 ושינו את ההיסטוריה של אירופה. הויקינגים עסקו בין השאר במסחר חקלאות ונחשבו לאמנים מוכשרים בעץ ומתכת, אך בעיקר נודעו כלוחמים ושודדים עזי נפש שפלשו מבסיסיהם שבפיורדים הנורבגים לאזורים רבים לאורך חופי צפון אירופה כמו אנגליה, אירלנד, סקוטלנד וגם איסלנד וגרינלנד. הספינות הויקינגיות נבנו מעץ, והיו קלות משקל, צרות וארוכות עם דפנות הבנויות כרעפים, מבנה שאפישר להן לנוע קדימה ואחורה מבלי להסתובב, כל זאת סייע להם לשלוט ללא עוררין בקרבות שניהלו בים.
בנורבגיה של היום קיימת תנועה שנקראית "הויקינגים המודרנים", בה חברים אלפי נורבגים ומטרתם להתחקות אחר שורשי המורשת הויקינגית וליישם אותה בחיי היומיום, ללא הצד הלוחמני כמובן. במסגרת זאת נבנה ונפתח ב-2017 הכפר Njardarheimr משוחזר באותנטיות ומתנהל לא כמוזיאון אלא ככפר של ממש בו חיים ע"פ השיטות המסורתיות. 


להרגיש ויקינג ליום אחד - הנה עוד מקומות בהם ניתן להתרשם מהמסורת הויקינגית:
מוזיאון הספינה הויקינגית באוסלו, בו מוצגות ספינות עתיקות ועוד חפצים מקוריים   
החווה הויקינגית ב-Avaldsnes כ
הבית הויקינגי בסטוונגר - המחשת התקופה באמצעות מציאות מדומה   
מוזיאון הויקינגים ב-Lofotr, באיי לופוטן. כאן ניתן להרגיש ויקינג ליום אחד - להתלבש בבגדים המסורתיים ובקסדה המפורסמת, להשתתף בתחרות קליעה ואפילו לחתור בספינה ויקינגית.

ם

6. כנסיות הלוחות Stave Church 
(או בנורבגית Stavkirke)

כנסיית הלוחות Borgund אחת היפות והמתויירת ביותר בנורבגיה

בעוד שבימי הביניים רוב הכנסיות שנבנו באירופה היו כנסיות אבן, בנורבגיה התפתחה טכניקה מיוחדת של בניית כנסייות מלוחות עץ, אותה שיטה בה השתמשו הויקינגים לבניית בתים וספינות. כיום ניתן למצוא כנסיות מגולפות עץ כמעט רק בנורבגיה. 
מקור השם Stave Church הוא במילה Stav = לוח. מאפיין הבנייה הוא לוחות אנכיים חזקים התומכים בקירות. דלתות הכנסיות הן מלאכת מחשבת בה הושקעה עבודה רבה של גילוף ראשי דרקונים וחיות אחרות מהמיתולוגיה הנורדית, בשילוב מוטיבים נוצריים, עיטורים, ספבלים וציורי קיר. 
מתוך כ-1000 כנסיות עץ שנבנו בנורבגיה בימי הביניים, נותרו רק 28 כנסיות המפוזרות באזורים שונים, רובן באזור הפיורדים השונות בצורתן זו מזו. מחוץ לכל כנסייה יש בית קברות עתיק. חלקן עדיין משמשות את התושבים המקומיים והנורבגים משקיעים רבות בשימורן. 
הנה חלק מהכנסיות המפורסמות:
כנסיית אורנס Urnes, העתיקה ביותר (שנת 1130), הוכרזה כאתר מורשת עולמית
כנסיית הדאל Heddal, הגדולה ביותר
כנסיית גול Gol, זהו העתק משוחזר של המקור שנמצא במוזיאון הפתוח באוסלו
כנסיית בורגונד Borgund, מהשמורות והיפות ביותר וגם המתוירת ביותר (בתמונה).

נ

7. בירת האקסטרים ווס Voss

עיירת הסקי Voss השוכנת לגדת אגם יפה בלב אזור הפיורדים ולמרגלות פסגות מושלגות, היא בירת ספורט האקסטרים של נורבגיה וטוענת לכתר כאחת מהטובות בתחום זה באירופה. כאן תוכלו למצוא שפע חברות המפעילות פעילויות לכל הרמות החל מראפטינג וקיאקים לכל המשפחה ועד  מצנחי רחיפה, סנפלינג וקפיצות באנג'י שטוענים שהן הגבוהות באירופה. 
• אטרקציה - הרכבל החדש שנפתח כאן בקיץ 2019 הוא הרכבל הגדול והמודרני ביותר שקיים היום באירופה. תוך 9 דקות תגיעו לגובה של 820 מטר ומשם תצפית מדהימה על כל האזור וגם מסעדה גדולה. https://www.vossgondol.no/en 
מסלול הליכה נחמד וחינמי בטבע יפה - קרוב למרכז העיירה יוצא מסלול לא ארוך ולא קשה לאורך ערוץ Bordalsgjelet Gorge
 מפלים - כ-12 ק"מ לפני העיר ווס נמצאים מפלי טינפוסון Tvindefossen שנופלים במדרגות מגובה של 116 מטר (בתמונה)

מפלי טינפוסון ליד ווס Voss

כשעה נסיעה משם דרומה, נמצא אחד מאתרי התיירות המפורסמים במדינה - מפלי וורינגפוסן Vøringfossen מהגבוהים שבמפלי נורבגיה (182 מטר!) עם כמויות מים עצומות שנופלות מהרמה השטוחה אל תוך העמק התלול. התצפית המוצלחת ביותר על המפלים האלה היא ממלון Fossli. באוגוסט 2020 נחנך גשר שנבנה מעל המפלים. הליכה על 99 מדרגות באורך כולל של 47 מטר כשמתחת שוצפים המים. עוצר נשימה! 
לסרטון על מפלי וורינגפוסן

מעל 300 מפלים יש בנורבגיה והם חלק בלתי נפרד מהנוף. 10 מתוך 30 המפלים הגבוהים בעולם נמצאים בנורבגיה.
גובה המפל הגבוה ביותר (Vinnufallet) הוא 800 מטר. המפלים המפורסמים והמצולמים ביותר הם מפל 7 האחיות בגיינגר, מפלי וורינגפוסן ומפל קיוספוסן הניגלה לעין הנוסעים ברכבת של פלאם.
התקופה הטובה ביותר לחזות במפלים היא באביב - מאי ויוני, אז הזרימה בשיא עוצמתה אחרי הפשרת השלגים.
המפלים הם לא רק יפים, רובם משמשים למטרות אנרגיה למפעלים ותעשיה. 
ואגב מים - בניגוד למה שמצטייר לרובנו - נורבגיה אינה רק מדינה קרה וצפונית, יש בה אפילו חופי רחצה.

ך

מפלי לטפוסן Latefossen בנורבגיה

מפלי לאטפוסן Låtefossen המרשימים (165 מטר!) הם האטרקציה העיקרית באזור הנקרא "עמק המפלים" Oddadalen. המפל מפורסם כבר מהמאה -19 בשל היותו קרוב מאוד לכביש הראשי (מס. 13) בין אודה Odda לרודאל Rødal. 

8. ברגן Bergen

ברגן "הלב של הפיורדים" היא העיר השניה בגודלה בנורבגיה אך עם אוירה אינטימית של עיירה קטנה ומקסימה

אי אפשר להיות בנורבגיה מבלי לבקר בברגן Bergen, עיר הנמל היפהפיה שמכונה - "הלב של הפיורדים". למרות שזו העיר השניה בגודלה בנורבגיה, יש כאן אוירה ומקסימה של עיירה קטנה, עם ניחוח הסטורי, סימטאות צרות מרוצפות אבנים וזרועות בבתי קפה ובוטיקים, בתי עץ צבעוניים הצמודים לשיפועי ההרים הגולשים לים וצופים אל הפיורדים. מראה מרהיב! לא פלא שהיא נחשבת לאחת הערים היפות בעולם ונכללת ברשימת האתרים לשימוש של אונסק"ו. עד המאה ה-13 ברגן שימשה כעיר הבירה הנורבגית ובמשך מאות שנים, עד סוף המאה ה-19, הנמל שלה שימש למרכז הסחר העיקרי והחשוב של כל סקנדינביה וזאת במסגרת ברית "האנזה" שכללה הסכמי מסחר עם ערי גרמניה. עד היום הנמל הוא הלב הסואן של העיר, מכאן יוצאות הפלגות לפיורדים ולכאן מתנקז שלל הדיג שמביאות ספינות הדייגים מצפון נורבגיה. שוק הדגים בנמל הוא אחד הטובים והצבעוניים מסוגם באירופה ומקום מצוין ליהנות ממאכלי ים ושאר מעדנים מקומיים. הרובע העתיק והמשומר שהנמל הוא חלק ממנו, נקרא רובע בריגן Bryggen והוא מפורסם בבתי העץ הצבעוניים והצפופים, ששימשו בעבר את הסוחרים וכיום מאוכלסים בעיקר בסדנאות אמנים וגלריות. 

הבתים הצבעוניים של ברגן   

• המומלצים של העיר: עלייה ברכבל ותצפית על העיר ממרומי הר פלויין Fløyen וירידה ברגל, אקווריום ברגן, שפע מוזיאונים מצויינים במיגוון תחומים (היסטוריה, מורשת סקנדינבית, מדע, אמנות מסורתית, אמנות מודרנית, ים, דיג ועוד...) מוזיאונים לאמנות לדוגמא KODE וביתו של המלחין הנורבגי אדוארד גריג.
האתר הרשמי של ברגן: https://en.visitbergen.com 

9. אולסונד Alesund

Alesund

אולסונד (אולסון)  Alesund היא עיר נמל יפהפיה ולא גדולה במערב נורבגיה, השוכנת על ארכיפלג - קבוצת איים מוקפת במים והרים ומורכבת מאוסף של מבנים צבעוניים היוצרים יחד מראה מיוחד במינו. העיר נבנתה מחדש בסגנון "ארט נובו" בשנת 1904 לאחר שנחרבה בשריפה והיא אחד המקומות היחידים בעולם שניתן לראות בהם אדריכלות מבנים בסגנון זה. כמו ברגן, אף היא נחשבת כשער לפיורדים ומהווה נקודת מוצא לטיולים בגיירנגר. 
באולסון עצמה אין הרבה מה לעשות אבל אם יש לכם זמן מיותר תוכלו לצאת מכאן לשיט אל אי הציפורים Runde, שבין צוקיו מקננות מאות אלפי ציפורים מ-80 מינים שונים ביניהם עופות הפאפין הצבעוניים. 
* טיפ: אחת התמונות המצולמות ביותר בנורבגיה היא מנקודת התצפית על העיר מהגבעה הנקראית Aksla. כדי להגיע לכאן ברגל יש לטפס 418 מדרגות בעקבות השלטים אל Fjellstua. אפשר גם להגיע ברכב.
ב

10. הדרך האטלנטית  Atlanterhavsveien

הדרך האטלנטית בנורבגיה היא כביש הנראה כמו גל מפותל המתרומם מעל האוקיינוס

בנורבגיה דרכים נופיות רבות, אף הדרך האטלנטית הוא המפורסם שבהן. הדרך האטלנטית היא כביש בן 8 ק"מ החוצה את האוקיינוס ומחבר את האי Averøy עם היבשת בין Molde ל-Kristiansund ומהווה חלק מכביש Rv 64. הכביש מתחיל במנהרה וממשיך למערכת של 8 גשרים, כשהגשר המפורסם ביותר שרואים בכל התמונות נראה כמו גל מפותל המתרומם לאויר מעל האוקיינוס. זהו אחד מנתיבי התיירות המפורסמים והמתויירים של נורבגיה שזכה לתארים רבים כמו "המבנה הנורבגי של המאה", "אדריכלות מרגשת", "פלא הנדסי" ו"הכביש הנופי היפה בעולם", כל זאת בשל השילוב בין טבע עוצמתי לאדריכלות מודרנית גאונית. הכביש צולם למספר פרסומות לרכב ואף לסרטי קולנוע. הנסיעה רצופה נופים מרהיבים, נקודות עצירה לצפייה על בעלי חיים כמו כלבי ים ועופות מים, מעגנים לדייג, שטחי מנוחה ושבילי הליכה ואפילו נקודת תצפית שקופה עם קירות זכוכית להגנה מפני רסס הגלים המאפשרת תצפית של 360 מעלות על האוקיינוס, האיים והחוף הצוקי. תענוג לצלמים. כפרי הדייגים הקיימים כאן מספקים תובנה נוספת על ההיסטוריה והתרבות של הנורבגים וזה מדהים לראות את בתי הדייגים הקטנים נאחזים בחיים סביב קו החוף הסלעי. 
מראה מרשים במיוחד הוא כשגלים סוערים מתנפצים על שולי הכביש, אך זה קורה בעיקר בסתיו ובחורף, כאשר ההמלצה היא להמנע מנסיעה בעונות האלה. הנסיעה בכביש אינה כרוכה בתשלום.
למידע נוסף: https://www.fjordnorway.com/top-attractions/the-atlantic-road 
מחפשים עוד דרכים יפות? 
הנה 18 הדרכים הנופיות של נורבגיה: 
https://www.nasjonaleturistveger.no/en 

11. אוסלו

אוסלו, עיר הבירה של ממלכת נורבגיה, היא עיר נעימה עם בנייה מודרנית סקנדינבית אך עשירה בתרבות ומורשת, עם שפע מוזיאונים ונמל ציורי. אם אתם שוכרים את הקרוואן באוסלו, תרצו בוודאי גם לשהות כאן בין יום אחד לשלושה בתחילת הטיול או בסופו. 
האטרציות המומלצות, ככל שיתיר לכם הזמן: בניין האופרה, טירת Akershus, אזור הרציף Aker Brygge, הקתדרלה של אוסלו, שדרות Karl Johans, הגלריה הלאומית והציור המפורסם של מונק "הצעקה", האוניברסיטה, הארמון המלכותי וטקס החלפת המשמרות (מתקיים כל יום בשעה 13:30), מרכז נובל לשלום וגן הפסלים המרשים Vigeland Park ובו מעל 200 פסלי ברונזה. 
שיט לביגדוי Bygdoy - חצי האי הזה הוא אזור נופש ובתי קיט של עשירי נורבגיה וביניהם בני המלוכה, יש כאן חוף רחצה חולי היחיד במדינה ובעיקר מספר מוזיאונים מצוינים -מוזיאון הפולקלור Folkemuseum, המוזיאון הפתוח וכן שלושה מוזיאונים מצוינים המלמדים על ההיסטוריה הימית: מוזיאון ספינות הויקינגים Viking Ship Museum בו מוצגות 3 ספינות ויקינגיות, מוזיאון Kon Kiti בו מוצגות רפסודות שהגיעו מפרו עד פולינזיה וחפצים ממסעותיו המפורסמים של מגלה הארצות ת'ור היירדאל כולל רפסודת קון-טיקי המקורית, ומוזיאון The Polarship בו מוצגת ספינת שוברת קרח למחקרים.
עוד מידע באתר הרשמי של תיירות באוסלו

12. לילהאמר

המוזיאון הפתוח בלילהאמר  

אם נצטרך לבחור במוזיאון פתוח אחד בנורבגיה המציג את אורחות החיים בעבר, זהו ללא ספק המוזיאון הפתוח בלילהאמר שנקרא Maihaugen הנחשב למומלץ במיוחד.  המוזיאון משתרע על שטח גדול ובו ביתנים ובהם מוצגים שונים תקופתיים. 
מקום נוסף המומלץ לביקור הוא המקפצה האולימפית - Lysgårdsbakkene כאן נערכו המשחקים האולימפיים. ניתן לעלות במעלית לתצפית על ההר או להנות מנסיעה במורד במזחלות קרח מהירות. 

n

קמפינג בנורבגיה

חניון קמפינג לקרוואנים ליד פיורד נורבגי. בנורבגיה יש יותר מאלף אתרי קמפינג

• בנורבגיה לבדה יותר מ-1000 חניוני קמפינג.
• רוב החניונים פתוחים מ-7 בבוקר ועד 11 בלילה. חניונים ציבוריים גדולים עשויים להיות פתוחים בעונה 24 שעות ביממה.
• רוב החניונים ברמה של 3 כוכבים ומעלה מכילים שירותים ומקלחות המותאמים לנכים.
• לא ניתן להביא בעלי חיים לתוך נורבגיה.  
• חל איסור להקים אוהל או לחנות עם קרוואן במרחק של פחות מ-150 מטר מבית או מבנה. בערים מסוימות בנורבגיה יש מקומות עצירה ללילה מיוחדים לקרוואנים.
• באזורים פופולרים מסוימים ובעיקר בלופוטן בצפון חל איסור לחנות באופן חופשי (Free Camping), בעיקר בקיץ. אם אינכם בטוחים מומלץ תמיד לשאול.
• הבערת מדורה ביערות או בשטח פתוח אסור מאמצע אפריל ועד אמצע ספטמבר.   
• גז פרופן למילוי מכלי הגז ניתן להשיג ברשת תחנות הדלק AGA או ESSO.
• ריקון ביוב ומילוי מים נקיים אפשרי במקומות בהם תראו שלט המעיד על כך. תחנות Dump נקראות גם Tømmestasjon. 
• חלק מהחניונים בנורבגיה מיועדים לקמפינג עם אוהל או ללנים בבקתות ולא תמיד יש את כל מה שצריך עבור קמפרים. לכן בידקו לפני שאתם נכנסים אילו שירותים מציע החניון (חיבורים לחשמל, אפשרות לרוקן שפכים, מכונת כביסה ומייבש כביסה וכדומה..)
• חניוני קמפינג בנורבגיה 
• חניוני קמפינג בדנמרק 
• חניוני קמפינג בשבדיה 
• חניוני קמפינג בפינלנד 

נהיגה בקרוואן בנורבגיה

החשש מנהיגה בקרוואן בנורבגיה אינו ממש מוצדק. נכון שרוב הכבישים צרים ויש לנהוג בהם בעירנות ובזהירות, ונכון שישנם קטעי דרך מפותלים ותלולים  (למשל  דרך הנשרים, דרך הטרולים, העלייה מגייראנגרפיורד לתצפית דאלסניבה ועוד כמה), אבל הקרוואן מגיע לכל מקום כמו כל רכב פרטי. מערכת הכבישים מודרנית ומתוחזקת היטב בדרך כלל וברוב הכבישים הצרים קיימת תוספת הרחבה בה ניתן לעמוד כשרכב מגיע ממול.
פה ושם עשויים להיות יוצאים מן הכלל,  כבישים צרים במיוחד או מנהרות,  ואז יש לפקוח עין ולעקוב אחרי שילוט המורה מתי ניתן לעלות ומתי לרדת לפי זמנים המוקצים לעניין לפני שנכנסים לכביש או למנהרה.
כמה כללים:
 הנהיגה מותרת על כבישים סלולים בלבד. כבישים מסוימים במעברי הרים גבוהים עשויים להיות סגורים עקב תנאי מזג אויר. עם זאת ישנם כבישים המתוחזקים ופתוחים כל השנה. אם אתם מטיילים באביב, בסתיו או בחורף - כדאי לבדוק מראש.
 במעברי הרים צרים נהגו בערנות ובזהירות, האטו למינימום האפשרי, שימרו מרחק ותנו זכות קדימה.
• בירידות חשוב מאוד להקפיד על הילוך נמוך על מנת לא לשחוק את הבלמים(!) ובכדי לשמור על נסיעה בטוחה.
 מדי פעם עיצרו להתרעננות, צאו מהרכב, נוחו מעט שאפו אוויר צלול, שתו ואיכלו משהו קל והמשיכו בנסיעה כשאתם רעננים.
• בנורבגיה יש כבישי אגרה, בהם תידרשו לשלם בין 10 קרונות ל-430 קרונות תלוי אם משקל הרכב שלכם עולה על 3500 ק"ג.
• המהירות המותרת לקרוואנים היא מקסימום 80 קמ"ש בכבישים הראשיים ומקסימום 60 קמ"ש אם משקל הקרוואן עולה על 3000 ק"ג. בשטח בנוי אין לעבור את ה-50 קמ"ש ובתוך העיר 30 קמ"ש.
• מותר לעצור בצד הדרך כל עוד אינכם מפריעים לתנועת כלי רכב אחרים וכל עוד אין שלט שאוסר עצירה.
• החוק הנורבגי קובע כי יש להשתמש במראות הקרוואן בזמן נסיעה ולקפלן בזמן עצירה.
• בכבישים משניים שרוחבם פחות מ-2.55 מ' יש לשים לב כי אם רוחב הקרוואן עולה על 2.30 מ' ובולט חצי מטר יותר מרוחב הרכב עצמו, יש לשים רפלקטורים לבנים על המראות הקדמיות של הרכב.
למידע רשמי בנושא נהיגה בנורבגיה

מעבורות

בסקנדינביה נפוצות מאוד המעבורות כאמצעי תחבורה ימי. יש מעבורות מהירות בין גרמניה לדנמרק (פחות משעתיים הפלגה), מדנמרק לנורבגיה (כשעתיים וחצי הפלגה) מגרמניה לשבדיה (כ-6 שעות) ועד מעבורות של 19 שעות המחברות בין קייל בגרמניה לאוסלו בנורבגיה וכוללות גם תאי שינה להפלגת לילה. שיט במעבורת עשויה לחסוך לכם זמן רב על הכבישים אולם היא אינה סיפור זול. 
כדאי לבדוק ולערוך סקר שוק. הימנעו מהזמנת מעבורות בסופי שבוע, חגים וחופשות. התעריפים המוזלים יהיו בדר"כ בימי אמצע השבוע שלישי, רביעי, חמישי וכן בשעות הבוקר המוקדמות או בשעות הערב המאוחרות.


עומדים בתור למעבורת

טיפים

 לשוכרים קרוואן בגרמניה - מסגרת הזמן המומלצת היא כ-20 יום ובכל מקרה לא פחות מ-16 יום. בעיקר אם מדובר במשפחה עם ילדים.
 מי שקצר בזמן - שישכור קרוואן באוסלו. במקרה כזה ניתן להסתפק בכ-10-14 ימי טיול.
 הזמנה מוקדמת מומלצת! עקב הביקוש הרב לקרוואנים בהמבורג וברלין ובשל העונה הקצרה יחסית - כדאי להזמין קרוואן מוקדם ככל האפשר.
 כדאי להעדיף קרוואן לא גדול יחסית. יותר זול על מעבורות ובכבישי אגרה.
 מבחינת מלתחה - כדאי להיערך לכל אפשרות. מזג האוויר עשוי להיות הפכפך ביותר כולל ימי שמש מלאים בספטמבר וגשם זלעפות באוגוסט.
• הצטיידות בגרמניה - כדאי לדעת שאת קניית הציוד, המזון לטיול וגם דלק כדאי למלא בהמבורג לפני שאתם נכנסים לשטח סקנדינביה. שם הכל הרבה יותר יקר.

• אתר התיירות הרשמי של נורבגיה
• אתר רשות הפארקים הלאומים של נורבגיה
• האתר הרשמי לאזור הפיורדים
• ה"נורדקאפ"
• רשיון דיג בנורבגיה

פארקי שעשועים בנורבגיה

• פארק הטרולים בלילהאמר
• פארק שעשועים כ-20 ק"מ ממרכז אוסלו
• פארק שעשועי מים ורכבות הרים בטלמרק, כ-80 ק"מ מאוסלו
• פארק שעשועים וגן חיות בכריסטיאנסנד 

למכתבי מטיילים בסקנדינביה

קבלו הצעה