אמריקה

טיול פארקים מסולט לייק סיטי ללאס וגאס / ד"ר נעמי סיגל


הרכב: שישה נוסעים
מספר ימי הטיול: 11 ימים
אוגוסט 2010
התחלה בסולט לייק סיטי וסיום בלאס וגאס

להלן מספר טיפים שימושיים שלנו
• איזור יילוסטון וכל המדינות סביבו - מזג אויר קר אפילו באמצע אוגוסט: בגדים חמים חובה. קחו בחשבון שאם אתם רוצים לבלות לילה באתר שלא מחובר לחשמל תצטרכו שמיכות עבות. כאמור - קר! לפי אתרי האינטרנט הרלוונטיים הטמפרטורות מגיעות בלילה קרוב ל-0 ותחזית זו מדוייקת.

• כשהגעתם לאתר RV בדקו קודם כל את השירותים והמקלחות. אלו השירותים העיקריים שתשתמשו בהם ושישדרגו את שהייתכם במקום. בקשו לחנות ליד מבנה השירותים/מקלחת. גם מרחק לא גדול עד לשירותים, בלילה ובקור - לא נעים.

• כל החנויות באתרי ה-RV יקרות לאין שיעור מחנויות רגילות. הצטיידו מראש.

• לשהות ב-RV מעלות וחסרונות כמו לכל דבר. המעלות בולטות בעיקר בנסיעות ארוכות: יש מרחב מחיה, הילדים יכולים לשחק, לאכול וכו'. במדינות שסביב הקניונים הגדולים (יוטה, אריזונה, וויומינג, מונטנה) ישנם שפע של חניונים ציבוריים ל-RV , בתחנות הדלק יש ציוד ל-RV: מאד נח. יחד עם זאת השהות ב-RV מתחילה להעיק אחרי פרק זמן מסויים. לנו נראה כי 7 ימים זה האורך האידאלי.

• ל-RV תאים חיצוניים להגדלת שטח האכסון. הם נסגרים בסוגר אלמנטרי, שאצלנו לפחות לא עשה את העבודה ונפתח באמצע הנסיעה. כך גילינו להפתעתנו שאיבדנו חצי מהדברים שאכסנו בתא זה. לאחר שוידאנו סגירה טובה שלו ונסענו שוב - אבדנו גם את החצי השני. שורה תחתונה: לא לאכסן בתאים אלו ציוד יקר ערך.

• המכונית שתקבלו יכולה להיות ישנה ושניכר עליה השימוש הרב שנעשה בה עד כה. כדאי לברר אם יש דגם חדש יותר.

• כשהחזרנו את הרכב בקשנו בצורה יפה להתחשב בכך שדווקא בטיול באריזונה היכן שהיה חם למדי, המזגן לא עבד. הם היו נחמדים וקזזו לנו עלות יום טיול... שווה לנסות.

• למי שנוסע לאיזור יילוסטון - העיירה ג'קסון הול היתה חוויה כדאית. לעומתה עיר הרפאים וירג'יניה סיטי היתה עבורנו אכזבה גדולה.

את הכרטיס המקנה כניסה מוזלת לכל ה-National Parks אין צורך לרכוש מראש: אנו שלמנו כניסה במחיר מלא ל-3 קניונים וכשהסתבר שנגיע בכ"ז גם לרביעי (מה שהופך את רכישת הכרטיס המשותף לכדאית) הצגנו בשער את הקבלות מהשלושה הקודמים וזכינו לתעריף המוזל של הכרטיס המשותף.

לשומרי כשרות: מסתבר שבג'קסון הול ישנו סופרמרקט עם מוצרים כשרים כולל בשר. הצטיידנו שם לכל הנסיעה - Whole Grocer 307-733-0450.

• אין מצב לנסוע בלי GPS, בעיקר בערים הגדולות. יחד עם זאת צריך להיזהר ולדייק ביותר בשם (lane? RD? BLVD?? וב"עיירה": לדוגמא – הוליווד בתוך LA). לא דייקת – נשלחת לרחוב עם שם דומה באיזור המרוחק מיילים מרובים מהיכן שהתכוונת. לכן גם כדאי לבדוק עם מפה את הוראות ה-GPS.

• בטיסות פנים יבשתיות מאזרחים אמריקאים נגבה סכום לא מבוטל עבור כל מזוודה בנוסף לכרטיס. כלל זה אינו חל על תיירים המגיעים לארה"ב בטיסות טראנס אטלנטיות – אך בכמה וכמה מטיסות הפנים נציגי חברות התעופה לא ידעו זאת ורק לאחר שהתעקשנו – הלכו לברר וחזרו עם התשובה שאכן לא נחוייב.

• בשדה תעופה אחד (לאס וגאס) התעקשו למדוד לנו לא רק את משקל המזוודה אלא גם את מידותיה המדוייקות. מכיוון שלא היה מדובר במזוודה קשיחה אלא בתרמיל גדול מבד שמידותיו משתנות בהתאם לכמה מכווצים אותו – נפתח משא ומתן בינינו לבין הדיילים בדלפק שמשמעותו היתה תוספת של 175$ למזוודה. לבסוף בקשנו מהם סרט דביק , קיפלנו את התרמיל שהיה מלא עד חציו בלבד והדבקנו את הסרח העודף כך שהמידות תאמו למה שמופיע במחשב. נשמע הזוי אבל באמריקה הכל אפשרי...

• כשמחליפים רכב אל תשכחו להוציא את הדיסק מכונן הדיסקים – מה שלא רואים – שוכחים.

• אישית התאכזבנו מלאס וגאס. למרות כל האטרקציות זו עדיין עיר מכוונת הימורים, כך שלמשפחות יש לה פחות מה להציע. רוב האטרקציות התבררו כסוג ג' יחסית לפארקים המושקעים שהיינו בהם במהלך הטיול, והמופעים במלונות קצרים בינוניים הומי אדם ועם המתנה ארוכה. גם סכר הובר היה אכזבה: רואים הרבה בטון מעט מים וזהו. מי שמגיע מאריזונה – במילא עובר שם ויש שתי נקודות תצפית. מספיק. לא נראה לנו ששווה להשקיע בסיור מודרך עתיר דולרים. רכשנו כרטיסים למופע KA של קרקס השמש. היה מדהים ומתאים לכל גיל: מומלץ. רכשנו באנטרנט כרטיסים ב-55$ והמקומות שקבלנו אפשרו צפייה טובה במופע. כך שבמופע זה אין צורך להשקיע בכרטיסים יקרים. שורה תחתונה: מי שרוצה מלון פאר במחיר מוזל ולהשתכשך בבריכה - לאס וגאס תתאים. לא יותר מכך.

• ונקודה אחרונה "ישראלית" משהו: כמו כל מר ישראלי מצוי, קראנו אמנם שהמרחק בין ברייס לגרנד קניון הוא 7 שעות נסיעה אך היינו בטוחים שאנחנו (!) נעשה זאת בפחות... אז זהו שלא. גם בכבישים הגדולים והמהירים של אמריקה, גם כשקצת חוצים את גבול ה-60 מייל לשעה – זה לוקח כמה שכתוב! יותר מכך – מכיוון שעם ילדים צריך לעצור פה ושם וכן כדי לתדלק/לשירותים – כדאי להוסיף שעה בשביל להיות ריאלים...

עד כאן,
נעמי סיגל
למי שירצה מידע יותר מפורט: neomi_s@mac.org.il

קבלו הצעה