אמריקה

טיול משולב - קרוואן בקנדה ורכב רגיל בארה"ב / משפחת זהר


הרכב: זוג הורים ושלושה ילדים
מספר ימי הטיול: 8 ימים עם קרוואן, 20 ימים סה"כ
אוגוסט 2016
התחלה וסיום בקלגרי (עם הקרוואן)

קנדה - הרי הרוקי בקרוואן
מערב ארה"ב עם רכב ובתי מלון
טיפים והמלצות

הרבה מחשבות עברו על איך מתחילים לתאר טיול כזה: חוויות מדהימות, הכנות מורכבות, הרבה זמן איכות משפחתי, לפעמים לחץ, אבל בעיקר נופים מהממים וכיף גדול.

רקע
אנחנו זוג עם שלושה ילדים (9, 7 ותינוק בן קצת פחות משנתיים). עד השנה טיילנו עם הילדים רק באירופה - צפון איטליה, היער השחור, אוסטריה, קרואטיה/ סלובניה. השנה, במסגרת פסטיבל יומולדת 40 שארגנתי לעצמי החלטתי להגשים חלום ולהגיע להרי הרוקי הקנדיים.
לשיקולי בחירת היעד והמסלול המפורט מרכיבים רבים: אורך הטיול, עלות, שילוב טבע עם אטרקציות לילדים, מרחקי נסיעה, התאמה לגילאים ועוד.
נושאים אלו מפורטים בהרחבה בפרק תכנון הטיול.

מסלול בנקודות
11/8 טיסה לקלגרי, קנדה.
12/8 קבלת קרוואן, התארגנויות ונסיעה לקרוואן פארק בבאנף.
13/8 טיול הליכה ארוך בלייק לואיז.
14/8 נסיעה לג'אספר בדרך הקרחונים, בדרך עצירה במפלי טקקאו שבשמורת יוהו, טיול קצר לתצפית על (Peyto Lake Bow Summit), טיול עם אוטובוס על קרחון אתבסקה ועוד עצירות רבות לצילומים בדרך המדהימה.
15/8 שמורת ג'אספר - הליכה קצרה בקרחון המלאך שבהר אדית' קאבל. טיול בקניון מלין.
16/8 שמורת ג'אספר - מסלול הליכה בעמק חמשת האגמים וביקור במפלי אתבסקה.
17/8 חזרה דרומה בדרך הקרחונים ועצירות נוספות לתצפית. טיול על גשר הזכוכית (Glacier Skywalk). אגם אמרלד ו- Natural Bridge שבשמורת יוהו. סיום היום באגם מורין.
18/8 טיול הליכה באגם אוהרה שבשמורת יוהו.
19/8 החזרת קרוואן. ביקור בגן החיות בקלגרי. טיסה ללאס וגאס.
20-21/8 לאס וגאס. בילוי בבריכה ובמלונות שעל הסטריפ.
22/8 פארק מים Wet'n Wild בוגאס. נסיעה ל-Zion National Park.
23/8 טיול בשמורת ציון. נסיעה לקניון ברייס.
24/8 טיול בקניון ברייס. נסיעה לפייג'. תצפית פרסת הסוס.
25/8 שיט עצמאי עם סירת מנוע ואבוב באגם פאואל.
26/8 טיול בקניון אנטילופ. נסיעה לגרנד קניון דרך גדה מערבית לגדה הדרומית. עצירה בנקודות תצפית על הקניון.
27/8 תצפיות נוספות בגרנד קניון. נסיעה לסדונה.
28/8 בילוי ב-Slide Rock State Park שבסדונה. נסיעה ארוכה ל - Lake Havasu City.
29/8 יום שרובו נסיעה - עד לוס אנג'לס. עצירה בדרך ב Joshua Tree National Park.
30/8 יוניברסל סטודיוס.
31/8 דיסנילנד.
1/9 שדרת הכוכבים בהוליווד. Venice Beach ב- West Los Angeles. טיסה חזרה לארץ (הגעה ב 3/9).

ועכשיו לתכל'ס. פרק זה מוצג בנקודות, בשאיפה להיות פרקטי ולעזור בתכנון טיול מתאים לפי גילאים, סוג טיול מועדף ותקציב מתאים.

מקורות מידע
המקורות הכי טובים לאיזור זה הם ספרי מסלולים של נטע דגני: קנדה מערב וארה"ב מערב, וכמובן בלוגים ופורום צפון אמריקה באתר "למטייל".

נקודות לבחירת מסלול
•  יחס בין טיולי טבע לאטרקציות - הרוקיס הקנדיים שופעים בטבע. המון מסלולים באורכים שונים. אין אופציות לאטרקציות כמו לונה פארקים, פארקי מים, מגלשות הרים וכו'. אם תלוי רק בי יכול לבלות פה את כל הטיול בטרקים, אבל כדי לרצות את כולם אצטרך לשלב אטרקציות ולא להגזים באורך מסלולים. ולכן השילוב עם ארה״ב מתבקש.
• נסיעות לא ארוכות מידי - טיול עם ילדים קטנים, עדיף לא יותר מ 200-250 ק״מ לנסיעה ארוכה, בלי רצף ימים של נסיעות ארוכות.
• קרוואן או רכב - החלטתי לשלב את שניהם בשביל הגיוון. עם הקרוואן נישן בתוך השמורות, עם הרכב במלונות. בפרק הטבע יהיו הקרוואן ואתרי הקמפינג על תקן האטרקציה.

איפה מתחילים 
ברור שאת הלונה-פארקים נשמור לסוף, לשם הילדים ישאפו כל הטיול, ואת מסלולי הטבע הארוכים נעשה בהתחלה כשעוד יש להם מרץ. אטרקציות נוספות ישולבו מידי פעם ויתנו זריקות עידוד.

ביצוע הזמנות
הזמנה מוקדמת. כדי להשיג מחירים טובים ואת המקומות הטובים בכל איזור- אם זה ספוט הכי נח בקרוואן פארק, אם זה מלון שקרוב לכניסה לשמורה ואם זה אוטובוס מיוחד לשמורה המוגנת (אגם אוהרה) צריך לשים לב לתאריכי ושעות פתיחת ההזמנות. הכל נתפס תוך דקות. גם קרוואן כדאי לשריין מוקדם - ככה משיגים מחירים טובים וצ'ופרים כמו חבילת ק״מ וערכת מטבח.
סדר ההזמנות: דבר ראשון מחליטים על מסלול מדויק. מדובר בטיול מתגלגל. כל יום או יומיים מתקדמים ולכן חייבים להחליט מראש כמה זמן מטיילים בכל שמורה. על בסיס זה מתחילים לבצע הזמנות.
טיסות: השוואה בעזרת מנוע החיפוש טרווליסט, קיאק, אקספדיה. בוחרים בטיסות שהכי מתאימות מבחינת משך העצירות ביניים. ממליץ על לפחות שעתיים הפוגה בשביל לא להילחץ מאיחורים בטיסה.
קרוואן: הזמנתי דרך מוטורהום ישראל. שירות מצוין, הסברים מפורטים, ההספקה על ידי חברת Cruise Canada. קראוונים נוחים ומתוחזקים היטב. דיל טוב, שלא נראה לי שהייתי משיג ישירות בחברה המקומית.
קרוואן פארק: לשים לב לתאריכי פתיחת ההזמנות באתר הפארקים הלאומיים של קנדה. ליצור שם משתמש וסיסמה מראש ולהחליט איזה מספרי חלקות רוצים להזמין.
מלונות: הזמנתי הכל דרך בוקינג עם אפשרות תשלום בזמן השהות וביטול עד יום לפני.מאוד נוח וקל למעקב. אין בעיה לשנות למלון אחר אם מוצאים משהו עדיף קצת לפני הנסיעה.
רכב: אפשר להזמין בלי לחץ. גם סמוך יותר לנסיעה. אני העדפתי דרך מערכת ההזמנות באתר למטייל - בגלל המחיר, שכלל גם את כל הביטוחים כולל החזר השתתפות עצמית. משהו חשוב שאני לא התייחסתי אליו וכדאי להתכונן אליו טוב הוא המיקום המדויק של לקיחת והחזרת הרכב. הסתבר שגם בלאס וגאס וגם בלוס אנג'לס כל השכירות היא במיקום מרוחק מהטרמינל (יש שאטל) דבר שיצר הרבה בלבול ולחץ וכמעט איחור לטיסה.
ביטוח נסיעות: ממליץ לעשות כמה שיותר מוקדם (מקסימום אפשרי 3 חודשים לפני טיסה), כך שאם יהיו בלת”מים רפואיים תזכו לפחות להחזרים כספיים.
יש עוד כמה הזמנות לאטרקציות אותם אדגיש בפירוט המלא של הטיול.

נקודות חשובות לפני ההזמנות
•  לשים לב שלא ניתן לשכור קרוואן לפני שלנים לילה במקום אחרי טיסה טרנס אטלנטית. לקחת בחשבון את יום ההגעה כיום מבוזבז, וביום שכירת הקרוואן לקחת בחשבון כמה שעות של הצטיידות.
• להתייחס לימים של סופי השבוע (שבת-ראשון). לא ניתן לשכור ולהחזיר קרוואן. עדיף מאוד לא להגיע לאטרקציות הגדולות בימים אלו.

תקשורת וניווט
אני לקחתי חבילת שיחות וגלישה של 2 ג'יגה מהארץ עם הסים הרגיל ב 180 ש״ח שמתאים לקנדה ולארצות הברית. לאשתי תכננו לקנות סים מקומי, אך לא מצאנו במחיר סביר. מינימום 40 דולר לקנדה בלבד וכך גם בארה״ב. בפועל הסתדרה לא רע - בקנדה דרך האינטרנט שלי(Hot Spot) ובארה”ב יש במלונות WiFi.
בשמורות בקנדה הקליטה היתה מוגבלת מאוד, למזלנו התארגנתי מראש בארץ והורדתי מפות לכל האיזורים באפליקציית Google Maps. הניווט עם האפליקציה היה מדויק ונח מאוד. גם חוסך מנפח הגלישה (אפשר לנווט על מצב טיסה אם מורידים מפות מראש).
לגבי ציוד אפשר להיעזר ברשימות הציוד שמריצים בפורום. כמה טיפים יופיעו בפרק הסיכומים.

קנדה – הרי הרוקי בקרוואן

היום הראשון: טיסה שלא נגמרת. בתכנון הטיול התיחסנו ליום הזה כיום הקשה ביותר.
צפויה טיסה ממש ארוכה עם תינוק שובב על גבול ההיפר אקטיבי שאפילו לא זכה לכסא - ניצלנו הזדמנות אחרונה להינות (???) מטיסה בלי לשלם עבורו, בפעם הבאה כבר יהיה מעל שנתיים. אמרנו שאם עוברים את הטיסה בשלום אז כל הטיול כבר צפוי להיות פשוט.
אז יצאנו מישראל בשש בבוקר ובמלון בקלגרי (Lakeview Signature Inn) כבר התיצבנו לפני שש בערב. 
נשמע קצר - אז זהו שלא. הפרשי השעות מטעים ואנחנו באמצע הלילה בעצם. איך משתחררים מהג׳ט לג ומתחילים מחר לטייל?
במלון היו כמה נשנושים בלובי. מלון ממש נחמד. חבל שלא היו לנו כוחות להינות ממנו, ממחר כבר ישנים בקרוואן. העייפות הכריעה. לפני שבע ישנים אחרי מקלחות.

היום השני: נסיונות להתאושש והתארגנויות. אולי אנחנו עוד ביום הראשון. השעה לפני חמש בבוקר והפופקורן כבר בהכנה במיקרוגל, מנסים להעביר את הרעב עם הנשנושים שהבאנו מהבית, עד שתגיע שעת ארוחת הבוקר במלון. מתייצבים קצת אחרי הפתיחה ומופתעים שיש עוד הרבה שהתעוררו מוקדם. אנשים רציניים, לא רוצים להפסיד זמן טיול. 
לפי התכנון אנחנו אמורים להתקשר לקרוז קנדה לתאם את שעת קבלת הקרוואן שצפויה בצהריים. מה עושים עד אז? מיקום תחנת ההשכרה מרחק 20 דקות הליכה, אז במקום להתקשר פשוט התייצבנו, בשאיפה להפעיל לחץ ולהקדים את הקבלה. להפתעתנו שום לחץ לא נדרש. הרכב מוכן. הסבר של 5 דקות והוסמכתי כנהג משאית/בית. חוזרים למלון כבר עם הקרוואן, מעמיסים ציוד ויצאנו. לא לדרך, אלא רק לתחנת ההצטיידות, או בשמה המוכר: Walmart. באתי מצויד ברשימת קניות שהכנתי בבית. מדובר באוכל ומצרכים שאמורים להספיק לשבוע בשמורות. הקרוואן מאובזר בכל ציוד המטבח. על ציוד השינה שילמנו בנפרד. אחרי 3 שעות מתישות חוטפים המבורגר וצ׳יפס ביציאה מהסופר ומתחילים בנסיעה. שעתיים נעימות, במהלכן השתלבנו בנוף של הרי הרוקי, הביאו אותנו אל חניון הלילה הראשון עם הקרוואן אשר ליד העיירה באנף Banff Tunnel Mountain Trailer Camp.
מהר מאוד לומדים את עניין החיבורים של הקרוואן. בדיעבד, למחרת אבין שלא פתחתי את פתח הביוב ובעצם הקרוואן השתמש במיכל במקום בצינור הריקון. גם יום לימוד אחד נחשב מהיר... מחשבות לנצל את לפנות הערב לטובת סיור בעיירה באנף הסמוכה ואופציית עלייה ברכבל להשקיף על הנוף נפסלו על ידי החלק העייף במשפחה. הג׳ט לג עוד כאן. מחר כבר אין ויתורים. מכינים ארוחת ערב ופורשים למיטות (שהיו נוחות מהצפוי).

היום השלישי: לייק לואיז - נכנסים לכושר. אחרי יומיים מהיציאה לארץ הגיע הזמן להכנס לעניינים ולהתחיל להינות מהנוף שלשמו התכנסנו פה. 
ארוחת בוקר ואז 40 דקות של נסיעה מביאים אותנו לחניון של אגם לואיז שבשמורת הטבע באנף. השעה לקראת 11 בבוקר החניון כבר מלא. מוריד את כולם ומתחיל להתרחק עד שמוצא חניה בשולי הכביש. חוזר ברגל עליה של ק״מ וחצי, שיתווספו לטיול הארוך המתוכנן.
המסלול שבחרתי נקרא Plain of Six Glaciers. אורך של 11 ק״מ הלוך-חזור. בתור זה שסוחב על הגב תינוק במשקל 12 קילו, נראה לי שזכיתי באפשרות לבחור את המסלול. 
נקודת ההתחלה מלאה בתיירים. כולם מצטלמים עם האגם ועם מלון פרימונט המפואר שלצידו, רובם נשארים שם ולא יוצאים למסלולי ההליכה. אנחנו מתחילים בהליכה קלילה מסביב לאגם עד צידו השני, שם עוברים על גשר עץ שאמור להעביר אותנו לקצה. משום מה החליטו להפסיק את בניית הגשר 20 מטרים מהסוף, מה שאומר שעכשיו מורידים נעליים וחוצים בתוך המים הקפואים שבגובה קצת פחות מהברכיים. אולי זה היה מכוון, כדי להכניס אותנו לאווירה ההרפתקנית...
מפה המסלול מתחיל לטפס במעלה ההר. האגם הפוטוגני מאחור והנוף הררי עם קצת קרחונים בפסגות. הילדים הולכים יפה מאוד ולא מתלוננים, גם בזכות הסנאים שבאים אליהם בדרך וניגשים לאכול מהידיים שלהם.
בסוף העליה התלולה מגיעים לבית התה. כאן הבנו שאין להם מים זורמים למילוי בקבוקים ולכן נאלץ לקנות מים במחיר מופקע. מזמינים גם שוקו ועוגה, אותם הרווחנו בהרבה מאמץ. מפה נשאר רק לרדת חזרה. הירידה לוקחת שעה וחצי, העליה היתה כמעט שלוש שעות.
התכנון הראשוני של להספיק גם ללייק מוריין התברר כמוגזם. מה שמתאים עכשיו זה להגיע לחניון הלילה ולאכול ארוחת ערב. ישנים בקרוואן פארק של לייק לואיז, מרחק 5 דקות נסיעה מהאגם. החניון גם הוא מאוד נח. למרות שמדובר בחניון עם חיבור חשמל בלבד, בלי מים וביוב, זה לא ממש מפריע. יש בכניסה לחניון נקודת ריקון ביוב ומילוי מים, אז המיכלים של הקרוואן מאפשרים להשתמש חופשי בכיור ובשירותים בלי כמעט להרגיש הבדל.

היום הרביעי: דרך הקרחונים. יום גדוש לפנינו. כדי לחסוך זמן ביציאה מתכננים ארוחת בוקר/ פיקניק באגם מוריין הקרוב. כשמגיעים לכביש גישה לאגם נתקלים בחסימה. מתברר שקראוונים מורשים לנסוע לכיוון האגם רק משש וחצי בערב. אז גם היום לייק מוריין יורד מהתכנון, תהיה עוד הזדמנות אחת כשנחזור דרומה. את הפיקניק עושים לצד הדרך בשמורת יוהו, שם מתוכננות העצירות הבאות. הראשונה נקראת Spiral Tunnels שהיא נקודת תצפית על מסילת רכבת. פה עוברות רכבות מסע ארוכות מאוד שעולות במעלה ההר בדרך מאוד מפותלת שיוצרת צורת ספירלה. יצא לנו תזמון טוב – אחרי כמה רגעים הגיעה רכבת. קשה להבין מה רואים, הרכבת נראית נוסעת קרוב ואז גם יוצאת ממנהרה, כאילו נוסעת לכמה כיוונים בו זמנית.
מפה אנחנו ממשיכים בדרך מפותלת שמובילה למפלי טקקאו. כמה דקות הליכה מהחניה ומפלים גבוהים ומרשימים לפנינו.
הסטייה מהדרך לטובת עצירות אלו בשמורת יוהו נועדה לצמצם את היום העמוס שצפוי כשנחזור דרומה. עכשיו מתחילים בתכנון המקורי ועולים על דרך הקרחונים Icefield Parkway שצפויה להיות 230 ק״מ עד החניון בג׳אספר. בדרך נעצור לא מעט לתצפת ולצלם, אבל נשאיר גם חלק לדרך חזרה בעוד 3 ימים.
עצירה ראשונה בדרך היא טיול קצר של קילומטר לנקודת תצפית: Bow Summit - Peyto Lake נקודה שאסור  לפספס. פה מצולמת התמונה שכולם מפרסמים כשמדברים על הרי הרוקי. אגם תכלת מדהים כשברקע הקרחונים והפסגות שמסביב.
העצירה הבאה, מלבד עצירות צילום על הדרך שאותם אי אפשר לספור, היא במרכז המבקרים Columbia Icefield Center, כאן החלטנו לרכוש כרטיסים לשתי האטרקציות (לא זולות: 80 דולר מבוגר, 40 ילד). יוצאים לאטרקציה הראשונה: אוטובוס עם גלגלים גדולים שנוסע על קרחון האתבסקה. שם יורדים לטיול קצרצר. בגלל כל העצירות בדרך השעה כבר אחרי חמש אחר הצהרים. הספקנו לתפוס את הטיול לפני האחרון ליום זה. הנסיעה על הקרח היא חוויה מוזרה. האוטובוס מתקדם לאט ועוצר על הקרחון. יורדים עם ביגוד חם וכובעי צמר. מספיקים קצת לגעת בקרח וכמה תמונות ואז מתחילה סופת ברקים. חוקי המקום קובעים שאסור לצאת מהאוטובוס 20 דקות אחרי סופת ברקים. אז אנחנו צריכים להחליט: לחכות, אולי יתבהר, או שמיצינו את החוויה. הגשם שהתחיל עזר בהחלטה. חוזרים למרכז המבקרים, את האטרקציה השניה (הליכה על הגשר השקוף) נשמור ליום בו חוזרים דרומה. עכשיו כבר לקראת ערב ועוד נסיעה של שעה לפנינו. מפה אין עצירות עד ג׳אספר. כולם התעייפו ונרדמו בדרך, אני נהנה מהנוף ומהנהיגה בקרוואן. כשהעיירה מתקרבת ברקע, פתאום חוצה את הכביש דב שחור גדול. למזלי הספקתי לעצור, ירדתי לשוליים. מה עושים עכשיו? רוצה לצלם, אבל מנסה להעיר את כולם שגם יראו את הפלא. מיה מתעוררת, הילדים אומרים טוב ומסרבים להתעורר. את המצלמה הצלחתי לשלוף באיחור ותפסתי את הדב רק כשהתרחק והתחיל להכנס אל היער. מרוצים מהחוויה העוצמתית מגיעים תוך כמה דקות לחניון הלילה Jasper Whistlers.

היום החמישי: קרחון המלאך וקניון מלין. הבוקר מתחיל והפתעה מחכה לנו ליד הקרוואן. אייל הצפון הגיע לביקור. מתלהבים מהחבר שבא לבקר ויוצאים לצלם. מסתבר שהוא לא מפחד, מרשה להתקרב, ואפילו הביא את כל המשפחה איתו להינות מעשבי המקום.
עכשיו אפשר להתחיל את היום בכיף ולצאת לטיול להר Edith Cavell, בו נתצפת על קרחון המלאך.חצי שעה של נסיעה קצת מפותלת, אבל אפשרית עם קרוואן, לא כמו שנכתב בכמה מקורות. החניה מלאה, מה שמאלץ אותי שוב להוריד את כולם ולחנות רחוק בשוליים. הליכה קצרה של קילומטר וחצי הלוך-חזור במסלול Path of the Glacier Trail . לפנינו נפרס קרחון שצורתו כנפיים ולכן זכה בשם ״המלאך״, ממנו יוצא מפל שמגיע לאגם קטן מוקף קרחונים ושברי קרח.
לפני שממשיכים את היום בטיול נוסף, צריך קצת מנהלות: דלק והשלמת מצרכים ב Jasper, שהיא עיירת תיירות קטנה עם קצת חנויות ומסעדות. מוותרים על התענוג להסתובב בחנויות עם תינוק שאוהב לגעת ולעשות בלאגן. לוקחים את המינימום ההכרחי לימים הקרובים ונוסעים עוד כמה דקות ל-Maligne Canyon.
ההליכה במגמת ירידה באיזור מיוער, ליד הנחל, אותו חוצים במספר גשרים, לצד מפלים. במסלול זה אפשר לטייל עד איזה גשר שרוצים. אנחנו הגענו עד הגשר הרביעי שבמרחק קילומטר וחצי בערך. עכשיו נשאר לעלות חזרה לכיוון החניה.
הפעם הגענו לחניון מוקדם מרוב הימים, סביב שש. נשאר זמן להדליק מדורה. מה שתוכנן להיות בילוי משפחתי נעים- ארוחת ערב סביב מדורה, הסתבר כמשימה לא ממש קלה. העצים לחים ולא נדלקים בקלות, וגם המשפחה לא משתפת פעולה. בסוף דלקה אש ורק הבנים שמחו להצטרף. האשה והבת טענו שקר ושמסריח מעשן. בשביל זה התאמצתי? העיקר שסומן V.

היום השישי: אגמים ומפלים בשמורת ג׳אספר. מתחילים את היום עם נסיעה קצרצרה למסלול הליכה ב- Valley of the Five Lakes. אמורה להיות הליכה נינוחה של 4.5 ק״מ שעוברת בין 5 אגמים. ההתחלה היא הליכה ביער, מלווים בסנאים, ברובה עליה מתונה. רואים את סימוני המסלול, מד המרחק מראה כבר 4 ק״מ ועוד לא ראינו אגם. מתעמקים שוב במפה ומבינים שיש סיכוי שהסימון הוא של המסלול המקיף. אחרי שפוגשים מטיילים שבאים מהכיוון השני מבינים שכולנו טעינו, אבל לפחות יודעים שהגענו לחצי ומפה נשאר רק החלק הקל(בעיקר ירידה) והמעניין. כל האגמים מתגלים עכשיו. באמת יפים. כל אחד שונה מהאחר. מזג האוויר קריר ונעים. בדיעבד יכולתנו להינות מהאגמים גם במסלול הקצר, אבל עשינו 8.5 ק״מ לשיפור הכושר.
20 דקות של נסיעה מביאים אותנו אל מפלי אתבסקה, הנמצאים ממש ליד מגרש החניה. תצפית יפה על המפלים, כמעט מכל זוית אפשרית. גשם תופס אותנו לקראת הסיום. חצי שעה מפה ואנחנו שוב בחניון הקראוונים של ג׳אספר, ללילה אחרון בשמורה.

היום השביעי: מסתבר שיש הרבה מה להשלים. מתחילים את התנועה דרומה על דרך הקרחונים. עוד נקודות תצפית שפספסנו בעליה צפונה. אי אפשר להפסיק לצלם. עצירה ראשונה היא במרכז המבקרים קולומביה, להשלמת הטיול ב- Glacier Skywalk. הפעם מזג האוויר בהיר וגם התצפית על קרחון אתבסקה וכל האיזור נראית טובה משהיתה לפני שלושה ימים. יוצאים להליכה על הטיילת והגשר השקוף, שנמצא מעל קניון עמוק, לצד הרים וקרחונים. בהתחלה קצת סחרחורת כשמסתכלים למטה, אבל מהר מתפקסים ונהנים מהנוף.
ממשיכים בנסיעה וכל הדרך נדהמים מהאגמים שמתגלים, כל אחד בצבע שונה ומהקרחונים הרבים. לא בטוחים אם כבר ראינו אותם בדרך ההפוכה. אחר הצהרים מגיעים לשמורת Yoho. עוצרים בתצפית Natural Bridge, שם זורם הנהר במעבר בסלע. כמה דקות משם עוצרים גם באגם אמרלד. חשבנו לעשות עצירת קפה בנוף האגם, אבל מסתבר שיש רק מסעדה והישיבה בפנים בלי נוף. מוותרים. טבילה קצרה של הרגליים במים וממשיכים להתקדם ביום העמוס.השעה כבר שש בערב, בנק היעדים של היום כולל את מפלי וואפטה שבמרחק 40 דקות לכיוון ומסלול הליכה לא קצר. לא מתאים לשעה. בוחרים בתחנה אחרונה להיום- אגם מוריין. הפעם התזמון טוב, ניתן להכנס אליו עם קרוואן רק בשעה כזאת, והזדמנויות קודמות לא נוצלו. החניה באמת קטנה וצפופה, במזל התפנה מקום אחרון. אגם מקסים, מזל שלא וויתרנו על הביקור. הילדים מלאי אנרגיה, רצים במעלה גבעת הסלעים המשקיפה על האגם. נועם הקטנטן גם מבקש להצטרף לאחים. אני לוקח אותו על הידיים ומטפס את העליה התלולה. שווה לטפס, מפה התצפית על האגם טובה בהרבה. יש סיכוי שזה האגם הזוכה בתחרות היופי, או לפחות בגמר עם עוד אחד או שניים.
עייפים, רעבים ומרוצים נוסעים רבע שעה לחניון הלילה של לייק לואיז ומכינים ארוחת ערב.

היום השמיני: אגם אוהרה - אין מילים לתאר. היום הזה נבחר מראש לטיול לשמורה המוגנת, אליה צריך לבצע הזמנה מראש. רק מעטים מורשים להכנס כל יום, באוטובוס שמזמינים בחודש אפריל. תוך דקות הכרטיסים נחטפים. אנחנו היינו ממעטים ברי המזל. הפעם שמנו שעון להשקמה. צריך להתארגן מהר להגיע בזמן לאוטובוס. 20 דקות מהחניון ואנחנו שם, בתחנה של האוטובוס. מדובר בטיולית של רשות הטבע הקנדית. קיבלנו הסבר שלמרות שהאוטובוס כמעט ריק, הם לא מוכרים עוד כרטיסים, על-מנת לדאוג שהשמורה תהיה עם מטיילים בודדים והטבע ישמר במלוא תפארתו. 11 ק״מ נסיעה ואנחנו באגם אוהרה המקסים, שם נקודת ההתחלה למספר מסלולי הליכה. בחרנו במסלול שעולה אל Lake Oesa. שישה ק״מ הלוך-חזור. 
מתחילים בהליכה לצידו השני של אגם אוהרה, שם מתחילה העליה. המסלול מטפס במהירות לגובה. סה״כ טיפוס של 240 מטר. כבר בתחילת העליה נשמעו קיטורים של עפרי (הבת הגדולה) שכל הדרך המשיכה בנסיונות לשכנע אותנו לחזור.
כמובן שאין סיכוי לוותר על מה שציפינו לו כל כך. את הבכיינות והניג׳וסים נאלצנו לשמוע לאורך רב המסלול. עמית בן ה- 7 דווקא הלך יפה מאוד, למרות שגם לו ההליכה היתה לא קלה. שבוע של טיולי טבע כנראה נתנו את אותותיהם, ונראה שהילדים צריכים שינוי אוירה וקצת אטרקציות שיחזירו את האנרגיות.
הולכים על פי התוכנית, בלי קשר ל״הפרעות״. מאחור משקיפים על אגם אוהרה, ועוברים בדרך עוד שני אגמים קטנים, נחל ומפל. נוף מקסים, שמורת טבע טהורה. בקושי רואים אנשים. מזג האוויר מעונן וקריר וגם טפטוף קל מתחיל. מגיעים לאגם Oesa שלמרגלות פסגות מושלגות וכתמי קרח. הרוח פה חזקה. מספיקים לצלם כמה תמונות לפני שהילדים בורחים בריצה לכיוון הירידה ולא מחכים. הם כבר התקדמו, ואני נאלץ להתחיל לרוץ עם נועם על הגב, שגם כבר מתלונן על הרוח והקור. כמעט חצי מהדרך הם הספיקו לרוץ עד שחברתי אליהם. כנראה שממש היו נחושים לחזור. 
זהו. בהחלט סיום ראוי לנוף הקנדי. שוקו חם ועוגת גזר גם העלו כבר חיוכים אצל הילדים. עכשיו חוזרים בשאטל ונוסעים לחניון הלילה האחרון בקנדה. אותו חניון של הלילה הראשון. 
הפעם הגענו מוקדם. בסביבות ארבע. אפילו לא שקלתי להציע עוד מסלול הליכה קצר.
נסיון שנ״צ הצליח לחלקנו. אני יצאתי לנצל דקות אחרונות של הנופים היפים בהליכה ביער הסמוך. כשחזרתי מצאתי את הילדים שביקשו להצטרף. הלכנו לתצפית הקרובה על נהר ה Bow, וחזרנו לנצל ערב נעים למשחקי קלפים לצד הקרוואן.

היום התשיעי: נפרדים מהקרוואן ומקנדה. ארוחת בוקר אחרונה בקרוואן. עכשיו גם צריך לארוז הכל ולהתרגל להסתובב עם מזוודות. חבל. עבר מהר, והיה ממש נח וכיף. אין ספק שנחזור לטייל בקראוןא בהקדם. מספיקים להחזיר את הרכב בשעת ההחזרה הנקובה - 11 בבוקר. 
בסביבות 4 צריך להגיע לשדה התעופה. מה עושים בלי רכב ועם כל כך הרבה ציוד? התייעצנו עם העובדים הנחמדים של קרוז קנדה ובחרנו להשאיר אצלם את הציוד, להעביר את הזמן בגן החיות שבקלגרי ולחזור לקחת את המזוודות למונית ולשדה התעופה. אל גן החיות וחזרה הגענו ברכבת, שאל התחנה שלה הלכנו 20 דקות. נראה לי שהיום אנחנו משתמשים בכל אפשרויות התחבורה- קרוואן, הליכה, רכבת, מונית ובסיום טיסה..
גן החיות מחולק לאיזורים. התחלנו באפריקני עם החיות הגדולות, שכדי לשרוד את החורף פה סגרו את המת חם בתוך מבנה. האיזור הקנדי יותר מרווח ונעים. הילדים נהנו. סופסוף משהו שאפשר להגדיר כאטרקציה בשבילם.
חזרנו בשעה המתוכננת. רכבת ושוב הליכה. מעמיסים מזוודות ואנחנו בשדה התעופה. צ׳ק אין עובר במהירות, אבל בדיקות הביטחון ארוכות, ונועם לא מפסיק להשתולל ולברוח מהתור. עד שעלינו למטוס עוד סבלנו בכי ועצבנות, אבל הטיסה עצמה עברה בקלות. רק שעתיים, שבחצי מזה הוא ישן. ללאס וגאס הגענו לקראת תשע בערב. שדה התעופה לא ברור. לקח לנו זמן למצוא את היציאה ולהבין שלבאים מקנדה לא מחתימים דרכונים. משהו נוסף שלא היה מתוכנן: את הרכב מקבלים בדלפקים שנמצאים במקום מרוחק, אליו מגיעים בשאטל(כל חברות ההשכרה). התניידות מאוד קשה עם כמות מזוודות, תיקים, עגלה וכיסא בטיחות, כשבחוץ יש 40 מעלות. בקבלת הרכב היפנו אותנו לאיזור המיניוואן כדי שניקח מה שרוצים. קצת מבלבל, אבל כל הרכבים מעולים. בחרנו בקרייזלר שנראה הכי נוח מבחינת האחסון. למלון (Hilton Grand Vacations Suites on the Las Vegas Strip) הגענו באחת עשרה בלילה. מקלחות ולמיטה. 

נראה שנתקפנו בהלם מהמעבר. קנדה מדהימה,שלווה, מזג אויר קריר ונעים, הכל רגוע. לעומת זה לאס-וגאס התוססת: אורות מנצנצים מכל מקום, מלא אנשים, כבישים סואנים, חום. כבר געגועים לטבע. ננסה להתאקלם...

מערב ארצות-הברית עם רכב ובתי מלון

היום העשירי: לאס וגאס - היום נופשים. אם חיכינו למקום מתאים לעצור לרגע את קצב הטיול, לפנות זמן לקצת נופש, נראה לי שזה המקום והזמן.
את הבוקר מבלים בבריכה הנעימה של המלון. כאן לא מרגישים את החום של העיר. היום אפילו זכיתי לשנת צהריים ארוכה.
בשעה 6 לפנות ערב, כשבחוץ כבר נעים יותר, יוצאים בנסיעה לקצה השני של הסטריפ. כמה חניונים סגורים בעקבות הופעה, לא מוצאים חניוני חינם, מחליטים לחנות ליד מלון אקסקליבר שם המחיר סביר (או שלא?!). מטיילים בין המלונות, עוברים מקזינו אחד לאחר. גם אם רוצים סתם להתרשם מהמלונות ולהתקדם על הסטריפ, המעברים הם מהקזינו בדרך מפותלת, כדי שלא נפספס שום הזדמנות להמר. מיה ניסתה את מזלה והרוויחה 300 אחוז במכונת המזל. לצערנו השקיעה רק דולר אחד. כשהילדים קצת התקרבו להתעניין ישר קפצו מאבטחים והרחיקו אותנו (ילדים מורשים להתקדם על השטיח אבל לא בין המכונות והשולחנות). התחלנו ממלון אקסקליבר, לניו יורק- ניו יורק, שם גם בחרנו מסעדה מועדפת עלינו (איטלקית כמובן). המשכנו למונטה-קרלו, ממנו במונורייל אל בלג׳יו ומופע המזרקות המרהיב שלו, שאת נועם קצת הפחיד, על רקע מגדל אייפל ומלון פריז.
השעה כבר חצות הלילה, עכשיו כבר מותשים, חוזרים לחניה. הכרטיס לא נמצא. לא עזרו התחנונים, מה שחשבנו כמחיר סביר הפך לקנס של 30 דולר. הרווח בקזינו נמחק בגדול!

היום האחד עשר: לאס וגאס - קצת שופינג ושוב סטריפ. כולם אומרים שאי אפשר להיות בארצות הברית ולא לעשות שופינג. אז כדי שלא יגידו שפספסנו, נקדיש גם אנחנו כמה שעות לעניין, למרות שזה לא מהבילויים המועדפים עלינו. בלאס וגאס יש שני אאוטלטים של רשת Premium Outlet. הצפוני והדרומי. בחרנו בצפוני שקרוב למלון (כמה דקות נסיעה). נרשמתי מראש כחבר, מה שמאפשר לי לקבל את חוברת הקופונים על ידי הצגת מייל ההרשמה במרכז המידע. יצאנו עם נעלים חדשות לכל אחד, אני גם נעלי ריצה. המחירים טובים- זהים להזמנה באמזון.
את הצהריים אני מבלה עם עפרי בבריכה. מידי פעם מתחממים בג׳קוזי. איך שמתחילים לעלות לחדר גם עמית מגיע. אז שוב בריכה וקצת פינג פונג.
בשבע בערב מתפנים לטיול היומי לסטריפ. הפעם, למודי נסיון, מוצאים חניון חינם במרכז הסטריפ, במלון טרז׳ר איילנד. מגיעים למלון ונציה המקסים עם הגונדולות השטות בתעלות ותקרה כמו בקפלה הסיסטינית. משם ממהרים להספיק להתפרצות הר הגעש במלון מיראז׳.
מסתובבים גם באיזור הגלגל הענק High Roller ולא מוצאים אף מסעדה עם אוכל לילדים שלנו (המגוון שהם אוכלים מוגבל מאוד). נמאס לנו כבר המבורגר וצ׳יפס. מסתפקים בקפה ומאפים בסטרבאקס וחוזרים למלון. נראה לי שמיצינו את הסטריפ. עשינו סקר טוב של המלונות לביקור הבא...

היום השניים עשר: בדרך לשמורות הטבע עוצרים בפארק מים. עד עכשיו כמעט לא סטינו מתכנון הטיול. הכל עבד לפי הקלסר המפורט שהכנתי. בלאס וגאס עשינו קצת הפוגה בקצב, ואת פארק המים דחינו להיום. זה אומר שנסתפק ביום אחד של טיולים בשמורת ציון.
רבע שעה ואנחנו ב Wet'n Wild שבפאתי העיר. לא פארק ענק, אבל מספיק מגוון להעביר כמה שעות נחמדות. עושים תורנות בשמירה על נועם, שמסרב להכנס אפילו למגלשות באיזור הקטנטנים. בשעה 3 יוצאים לדרך. עצירת הצטיידות בוולמארט ומכאן כמעט שלוש שעות נסיעה. עוברים מנבדה לאריזונה ומשם ליוטה. מעבר זה הזיז את השעון שעה קדימה, מה שיסתבר בהמשך כמשמעותי.
מגיעים לעיירה ספרינגדייל שליד הכניסה ל-Zion National Park. נכנסים לקבלה של המלון שהזמנו, Quality Inn & Suites Munclair. השעה 20:20 שעון יוטה. שתי פקידות מאוד לא חברותיות אומרות שההזמנה שלנו בבוקינג בוטלה. אני חשבתי שהם עובדות עלי. בודק באפליקציית בוקינג ולא רואה שום ביטול. אחרי שיחת טלפון ל-Booking.com וריב גם שלהם עם הפקידות הבנתי שהם רק ניסו להרוויח עלות דמי ביטול ועכשיו מציעות את החדר במחיר גבוה יותר. בגלל השעה המאוחרת ושלא התאים לעבור למקום אחר (בתיווך בוקינג) שילמנו תוספת, שבוקינג יחזירו לנו בהמשך, וקיבלנו את החדר. למזלנו זאת היתה התקלה היחידה עם כל ההזמנות.

היום השלושה עשר: טיולים בשמורת ציון. קמים לארוחת בוקר במלון, בשאיפה לשכוח מהצרות שעשו לנו בקבלה. 5 דקות נסיעה מהמלון ואנחנו כבר במרכז המבקרים בשמורת ציון. בכניסה קנינו מנוי שנתי ל-National Parks שעולה 80$ למשפחה, משתלם אם מתכננים 3 פארקים ויותר. בחרנו לחנות בכניסה ולנסוע עם השאטל, יש אפשרות להתקדם עם הרכב חלק מהדרך. סימנו 3 מסלולים כדרך טובה למצות את הפארק: מספרים 5, 7 ו-9, אותם נעשה בסדר הפוך. 
מתחילים במסלול 9 שבקצה הפארק, נקרא Riverside Walk. הליכה מישורית נוחה של 3 ק״מ לאורכו של Virgin River, אליו גם נכנסים וניתן להאריך את המסלול בהליכה במים רדודים.
קטע ההליכה השני(מספר 7 במפה) נקרא Weeping Rock. הליכה קצרה של 0.8 ק״מ. עליה עד לסלע גדול, שיוצר מעין גג קשתי, וממנו מטפטפות טיפות. אישה מבוגרת ישבה שם וניגנה בחלילית, ונתנה גם לילדים לנסות להפיק קצת צלילים מתאימים לאווירה.
המסלול האחרון להיום הוא מסלול מספר 5, Lower Emerald Pool. שני ק״מ לא קשים, אך כנראה היו קצת יותר מידי לעמית, שבכה לאורך כל המסלול. כנראה כל ילד צריך לעבור איזה משבר קטן. 
בחזרה בשאטל אל הרכב מיה שמה לב שהדרכון שלי לא נמצא במקום הקבוע עם שאר הדרכונים. הופכים את המזוודות והתיקים ולא מוצאים. אפשרות אחרונה היא שנשאר בקבלה של המלון בזמן הויכוחים של אתמול. בלית ברירה נאלצים לחזור דווקא למקום שהעדפנו לשכוח. למזלנו מדובר בכמה דקות נסיעה בלבד (אבל דקות מלחיצות מאוד). את פני מקבלת אותה פקידה מרגיזה מאתמול. הפעם עם חיוך והתנצלות, אבל את הדרכון לא ראתה. לשם שינוי קצת השתדלה והועילה לחפש במגירות. האבדה נמצאה, ואפילו הוצמדה אליו מזכרת קטנה - אבן ייחודית לאיזור. למה לא התקשרו/שלחו מייל לעדכן שהדרכון נשכח? כנראה שירות לקוחות לא ממש בראש מעיינם. יוצאים לדרך המובילה לקניון ברייס. דרך יפה מאוד שעוברת במנהרת הר כרמל. מזג האוויר ש היה בהיר ונעים מתחלף לגשום וסופת ברד.
הדרך עוברת גם ב Red Rock Canyon שעושה מעין הקדמה לנופים של ברייס. שעתיים עברו ומגיעים לקראת ערב למלון Roby's Inn השייך לרשת Best Western. איזור הלובי מאוד מרשים. גם ההצעה להצטרף לארוחת ערב במסעדת הבופה של המלון תופסת אותנו בזמן טוב של רעב. איזה פינוק. אוכלים מעולה. מגוון טוב אפילו לילדים שלנו. מסיימים את היום מרוצים ושבעים.

היום הארבע עשר: קניון ברייס ומעבר לאריזונה. 3 ק״מ מהמלון ואנחנו כבר בתוך השמורה. בוחרים מסלול הליכה מעגלי שהוא שילוב של שני מסלולים: Queens's Gardens ו- Navajo Trail. מרחק כולל של 5 ק״מ. מתחיל בנקודת התצפית Sunrise Point, ירידה תלולה לתוך הקניון, המשך הליכה בין הצריחים הגבוהים שבתוך הקניון ומסתיים בעלייה ממש תלולה עד נקודת התצפית Sunset Point. כלקח מאתמול, הפעם הזהרנו את הילדים מפני בכי וקיטורים. זה עבד- הם היו מקסימים ואפילו עשו את כל העליה בריצה. לפני היציאה מהפארק נסענו עם האוטו לעוד נקודת תצפית, Inspiration Point, לשם כבר יצאתי לבדי, כולם העדפו להמתין באוטו כמה דקות. מברייס נוסעים שעתיים וחצי לעיירה Page שבמדינת אריזונה. הנסיעה עוברת בנעימים, למזלי הצלחתי להתחמק מאייל שקפץ לתוך הכביש לפני המכונית. מגיעים לפני 5 (הרווחנו שעה מהחזרת השעון). חיפושי מקום אוכל (פיצה) הביאו אותנו לפיצה האט, סניף ישן ולא מתוחזק. משם יוצאים למה שחשבנו כעצירה לתצפית. ה-Horseshoe Bend, מרחק 10 דקות מהעיירה. בחנייה אזהרות רבות על חום גבוה, הצטיידות במים ונעלי הליכה, בפועל עכשיו לקראת ערב, קריר ומעונן. מסתבר שלפנינו הליכה של 1.2 ק״מ לכיוון - מזל שלא חם. מספיקים להגיע קצת לפני השקיעה וליהנות מהנוף המיוחד של פרסת הסוס בנהר הקולורדו. הרבה תמונות לתפוס את הפרסה בצבעים היפים. בחזרה תופס אותנו גשם קליל. בדרך למלון עוברים בוולמארט להשלמת קניית ארוחת הערב המועדפת עלינו- מנות הפסטה הקפואות. המלון שלנו Rodway Inn Page הוא מלון ישן ולא מתוחזק במיוחד, אבל כן היה נוח ומרווח מספיק.

היום החמישה עשר: שייט מאתגר באגם פאואל. בוקר מעונן חלקית, לא חם מידי, מגיעים למרינה באגם פאואל, Point Marina Antelope, מרחק 20 דקות מהמלון. בתכנון הטיול התלבטנו מאוד אם להזמין סירה לשייט עצמאי ליום שלם, או להסתפק בשייט מודרך קצר. מדובר בהרבה כסף, מעל 500 דולר, אבל ההמלצות הרבות הכריעו. מקבלים את סירת המנוע שהזמנו לפני כמה חודשים, מוסיפים אבוב. הסבר קצרצר על תפעול הסירה ויאלה לדרך. אני מוריד את המנוע למים, עושה רוורס בין הסירות, וזהו, אנחנו יוצאים מהמרינה מצוידים בגדי ים, חליפות הצלה וצידנית פיקניק. מפה של האגם עם נקודות סימון והמלצות תוביל אותנו (או שלא!) בין איזורי עניין ומפרצים. קצת משייטים בקניון יפה Navajo Canyon. אחרי שמרגיש שליטה טובה אפשר להתחיל להינות מהאבוב. עושים תורות. אפילו אני זוכה להיות על האבוב אחרי שמיה גם הפגינה שליטה יפה בנהיגה. אלי גם נועם מצטרף ונהנה מאוד.
פיקניק עושים בחוף חולי נחמד וממשיכים לבלות ולהתקדם לאורך האגם, שהוא בעצם נהר הקולורדו שנתחם על ידי סכר גלן ויצר מעין אגם עם המון קניונים ומפרצים. נוף מקסים של הרי סלע ליד המים וכמה איים.
אחרי שהתרחקנו לא מעט, השעה כבר לקראת 3 בצהריים, מתחילים לחזור. מזג האוויר משתנה. ממעונן חלקית למעונן מאוד וגשום. מיה והילדים מתישבים מתחת לאבוב שמשמש סככה מהגשם. אני משיט במהירות במעין סערה. הגשם צולף בי כמו ברד. המהירות והרוח יוצרים גלים. פתאום כל הנוף נראה דומה, והסימונים בצורת מצוף שהייתי אמור לראות כבר לא קיימים. מתחיל החשש: נראה שטעינו בדרך, הדלק פחות מחצי והשעה שצריכים לחזור (5) כבר מתחילה להתקרב. נעצרנו ליד סירה שעגנה ליד החוף, הראו לנו את המיקום במפה ואז הסתבר שנכנסנו לקניון ארוך, בו התקדמנו מרחק רב. אין ברירה חוזרים חזרה, ועכשיו במהירות גבוהה יותר. למזלי הגשם מתחיל להיחלש. האם נספיק להגיע בזמן? האם לדווח בקשר האיזורי? מחליט להמשיך להתקדם. עוד טעות קטנה בדרך, אבל הפעם הבנו מהר את הטעות (לא יכלו לשים GPS??). אז לסיכום איחור של רבע שעה, ומיכל דלק כמעט ריק, שעלה לנו 160$ להחזיר כמלא. אבל מה שבטוח- היום הזה לא ישכח. יהיה חוויה להרבה זמן.
את היום סיימנו במלון קצת אחרי 6, עם ארוחות הפסטה למיקרו שהצטיידנו מבעוד מועד.

היום השישה עשר: קניון אנטילופ עם הצבעים המהממים. הבוקר השקמה מאוחרת. הטיול המתוכנן בקניון אנטילופ הוא טיול מודרך (זאת הדרך היחידה לטייל שם) והוזמן מראש לשעה 12. מרחק הנסיעה לשם רבע שעה. התארגנות איטית, ארוחת בוקר במלון, קניות קצרות בוולמארט, ואפילו נשאר זמן לעצור לתצפית על סכר גלן והליכה על הגשר שמעל הסכר. את הטיול הזמנתי בקניון אנטילופ תחתון דרך Ken's Tours. בכניסה לשמורה משלמים 8 דולר למבוגר כניסה לשמורה (או יותר נכון לאינדיאנים ששולטים בה). בנוסף עבור הטיול 20$ למבוגר ו-13$ לילד. מדובר בהליכה קלה של ק״מ. יורדים בסולם אל קניון שמסתתר מתחת לאדמה. הולכים לאט לאט. כל רגע עוצרים ומצלמים. קרני האור נכנסים מנקיקים צרים בתקרת הסלע, ויוצרים צבעים מדהימים. כל כמה צעדים מקבלים מבט שונה, פסים מגוונים וצבעים מיוחדים. טיול מקסים שאסור להפסיד!
לקראת השעה 2 בצהריים מתחילים בנסיעה לגרנד קניון. נסיעה מתוכננת של פחות משעתיים עד התצפית הראשונה. 
מגיעים לכניסה לפארק מהצד המערבי אחרי שעצרנו בדרך בעוד תצפית יפה. עם הכניסה לפארק מגיעים לתצפית Desert View, בה מקבלים תמונת פנורמה של הגרנד קניון. במקום גם מגדל אינדיאני עם ציורי קיר וממנו משקיפים לנוף המרהיב. ממשיכים בדרך ועוצרים בעוד מספר תצפיות, ביניהם ה Navajo Point. אז כבר מתחיל לטפטף והשעה כבר לקראת ערב. מחליטים להשאיר את ההמשך למחר ונוסעים למלון שנמצא ב Tussayan. בדרך פוגשים איילים רבים שלא פוחדים מהצלמים שמתקרבים. מלון נוח וקרוב לפארק Red Feather Lodge. גם כאן מעדיפים את הארוחות הקפואות על יציאה למסעדה.

היום השבעה עשר: השלמות בגרנד קניון וסדונה המפתיעה. עוד יום שפותחים באיזי. מרחק כמה דקות ואנחנו במרכז המבקרים. משם יוצאים לטיול קטן של ק״מ וקצת לאורך הגדה, לנקודה שנקראת Mother Point ומשם ל- Yavapai Point. שאטל מחזיר אותנו למרכז המבקרים, שם רואים סרט של 20 דקות על היווצרות הגרנד קניון והצגתו מזוויות שונות. פיקניק קצר במקום ויציאה לנסיעה של שעתיים לעיירה סדונה. 
בתכנון הטיול חשבתי שסדונה היא עיירה מדברית, באיזור חם וצחיח. להפתעתי ולשמחתנו האיזור וכל הדרך אליו היו שונים מהציפיות.הדרך עוברת באיזור מיוער והררי, העיירה נחמדה ושוקקת חיים ונמצאת בין הרים אדומים, יערות ונחלים. הגענו אל היעד, כרגיל לפי Google Maps שמכוון לפי המלון באפליקציית בוקינג, חשבנו שמדובר בטעות בניווט שהביאה אותנו לריזורט ברמה גבוהה. הסתובבנו באיזור לפי הכתובת ולהפתעתנו זאת לא היתה טעות.זה המלון שלנו: Sedona Springs Resort, a VRI resort. במלון יש בריכה פנימית ושתי בריכות חיצוניות הכוללות גם ספא לצידם, מגרש מיני גולף (בו הילדים נהנו לשחק) ועוד משחקים - ביליארד, פינג פונג ועוד שכנראה לא נספיק לנצל. אז את אחר הצהריים מבלים בבריכות ובגולף, וגם נהנים משקיעה מדהימה ולשם שינוי את ארוחת הערב אוכלים במסעדה.

היום השמונה עשר: Slide Rock ועצירה אחרונה בדרך ל- LA. נשארים במלון עד שעת הצ׳ק אאוט, בדיעבד היינו צריכים לבלות פה לילה נוסף. נוסעים רבע שעה ל-Slide Rock State Park. בכניסה בסופשבוע רוצים 30$ לרכב, אבל בירור קצר בקבלה הציע אופציה זולה בהרבה, שכמובן מימשנו: חניה מחוץ לפארק בשולי הכביש ותשלום של 1.5$ למבוגר. כלומר חסכנו 27$ בזה שהורדתי את כולם והלכתי 2 דקות לחנות במפרץ חניה קרוב. כמה דקות הליכה מהכניסה ומגיעים לנחל. מים קרירים שעוברים בין סלעים ויוצרים מגלשות, בריכות ומפלים. מקום ממש נעים וכיף לבילוי של כמה שעות. 
מפה מתחילים את הנסיעה לכיוון לוס אנג׳לס שמחולקת בין היומיים הבאים. היום נוסעים 230 מייל, כמעט 3 שעות. עצירה לארוחה מזינה במקדונלדס וממשיכים בנסיעה רצופה. מגיעים לעיירה Lake Havasu City בשעה שבע בערב. שוב קניית מנות קפואות בוולמארט והגעה למלון Hampton Inn.

היום התשעה עשר: גשר לונדון, עצי יהושוע ובעיקר דרך משמימה. ליום זה אין תכנונים מלבד נסיעה ארוכה של 5 שעות, שבפועל לקחה הרבה יותר. 
את הבוקר מתחילים באיטיות, אבל אם כבר עברנו פה, אז חייבים ביקור קצר בגשר לונדון בו העיירה מתגאה. מסתבר שגשר זה, שנבנה מעל נהר הטמזה, נקנה מעיריית לונדון בהשקעה גדולה ואז פורק ונבנה מחדש כאן לצד טיילת נחמדה, אך שוממת, בשל החום הכבד. אז יש V על הגשר ויוצאים לדרך. בהתחלה צמודים לנהר, הנוף יפה, אבל ההמשך הופך לשממה. נוסעים בכביש שנראה כמוביל לשום מקום. 
אחרי יותר משלוש שעות במדבר מגיעים לשמורה שמייצגת יפה את הנוף. אחרי התלבטות אם להכנס, כי הדרך לפנינו עוד לא קצרה, החלטתי (למרות התנגדות נחרצת באוטו) שנעשה את הנסיעה בדרך הראשית העוברת בתוך Joshua Tree National Park. תוספת הנסיעה היא של חצי שעה, אבל לפחות נראה משהו בדרך. עצירה של כמה דקות לטפס על הבולדרים הגדולים והמשך נסיעה לצד עצי יהושוע רבים והדרך מובילה אל היציאה מהשמורה.
עוד חצי שעה ומגיעים לעצירה יותר ארוכה: הפעם הפוגת שופינג ב- Desert Hills Premium Outlets. אני מסתובב עם הילדים ונותן למיה קצת זמן קניות לעצמה. עברו שעתיים, מיה חזרה עם תיקים ומשקפי שמש. אני הספקתי לקנות לעפרי נעליים ולנועם חבר חדש: מיקי מאוס (מיקינוס בשפתו...) וגם פיג׳מת מיקי. עכשיו הוא יהיה מוכן לסיום בדיסנילנד.
הנסיעה הארוכה ביותר בטיול סופסוף מסתיימת, בשעה 8 בערב מגיעים למלון Best Western Burbank Airport Inn שנמצא קצת צפונית ל-North Hollywood באיזור שנראה כמו איזור תעשיה שומם. גם המלון מרגיש ישן ובסיסי, אבל נתנחם בזה שיש חניה וארוחות בוקר.

היום העשרים: יוניברסל סטודיוס. כרטיסים הזמנו באינטרנט בערב הקודם, חוסך כמה דולרים, אין צורך להדפיס (מראים אישור בטלפון). מתחילים את היום מוקדם, גם הנסיעה להוליווד קצרה. בתוך הפארק התחלנו מהמתקנים שבקצה הרחוק (Lower Lot), שם יש מתקנים ממש שווים: פארק היורה, רובוטריקים והמומיה. חוזרים לאיזור העליון שם מתחילים עם מופע הפעלולים שמציג איך מבצעים פעלולי אש, מכות, שימוש בסאונד ועוד. 
למזלנו אין בכלל תורים, אז מספיקים כמעט את כל המתקנים, ומצטרפים לרכבת שלוקחת אותנו לסיור חווייתי באולפני יוניברסל, שם מתנסים בסצנות צילום של גשם, שיטפון שמגיע לרחוב, פיצוצים וגם רואים תפאורות של כמה סדרות מוכרות. לפני סיום היום מספיקים סיבוב נוסף במתקנים שהכי אהבנו: פארק היורה והמומיה.
היום הזה היה מאוד חוויתי, הכל באוריינטציה של סרטים. הרבה סרטי 4D ומתקנים שמכניסים אותך לאווירה כאילו אתה חלק מהסרט. לתינוקות, כמו נועם, זה פחות התאים. לרוב המתקנים לא יכל לעלות, ואיפה שכן יכל להשתתף היה מאוד קולני, ומזה הוא פחד. קצת מניונים, קצת מתקן מסתובב, אין ספק שמחר הוא יקבל פיצוי הולם. בערב התלבטנו אם לשנות תוכניות למחר ולהחליף את דיסנילנד בקליפורניה אדוונצ׳ר בו יש יותר רכבות הרים, אבל בירורים עם כמה בעלי נסיון השאירו אותנו בתכנון המקורי שמתאים לכל הגילאים. רוצים רמז לגבי המסקנות?? - כולנו ממש לא נצטער.

היום העשרים ואחת: דיסנילד. כל מילה מיותרת. גם היום מתחילים די מוקדם, אבל כנראה לא מספיק. הכבישים לצד השני של לוס אנג׳לס ממש עמוסים. הגענו שעה אחרי הפתיחה. לא נורא יש עד 9 בערב, אני מניח שכבר נהיה מותשים. בהתחלה הגענו לאיזור הקטנטנים, שם גם ביקרנו את מיקי מאוס בביתו והצטלמנו איתו. על תמונה עם מיני מאוס ויתרנו ועלינו לרכבת הרים. רכבת לא גדולה ואפילו נועם הגיע בדיוק לגובה המינימלי לכניסה. באופן מפתיע הוא לא פחד, ואפילו ביקש שוב. איזה כיף שהיום הוא גם יכול להיות שותף לחוויות. מפה התקדמנו לאיזורים נוספים. ה- Advanture היה המתחם הכי מעניין. מתקן של אינדיאנה ג׳ונס מקסים והרפתקני. שיט רגוע בנהר בג׳ונגל עם סצנות מלהיבות. איזור אטרקטיבי נוסף בו יש שיט בסירה עם מפל גדול, ושם ליד נמצא אתר הצילומים עם טייגר ופו הדב. זה היה ההילייט של נועם. מידי פעם עלינו על קרוסלות, סוסים ומטוסים. כל היום נועם היה בעננים. את היום מסיימים עם התהלוכה המסכמת, שזה מופע של כל הדמויות המוכרות עם מוסיקה ואורות. דרך מקסימה לסיים את היום הכייפי הזה.
אחרי היציאה עוד ראינו מאחור חלקים ממופע הזיקוקים הגרנדיוזי, שאם היינו יודעים עליו היינו מחכים עוד כמה דקות בפארק. עייפים מגיעים לאוטו. הילדים נרדמים. שעה חזרה למלון.

היום העשרים ושניים והאחרון: כוכבים ופספוסים בדרך לטיסה. את היום האחרון לטיול מתחילים בארוחת בוקר במלון, אריזה ויציאה להוליווד ל-Walk of Fame. צועדים ברחוב למצוא כוכבים שאנחנו מכירים. בין חיפוש הכוכבים נכנסים לכמה חנויות מזכרות, כדי שלא נרגיש שחזרנו בלי כלום...
מתלבטים מה לעשות עם הזמן שנשאר עד היציאה לשדה התעופה. בוחרים בנסיעה ל-Venice Beach. חוף ים שבאיזור סנטה רוזה. 40 דקות מהוליווד, בכיוון שדה התעופה. בדיעבד היה יותר מעניין לבחור להסתובב בסנטה רוזה עצמה או בבוורלי הילס. חוף הים לא היה אטרקטיבי, הרגיש כמו לאכול פיצה בטיילת מוזנחת. הים בתל אביב יותר אטרקטיבי.
לקראת 4 יוצאים לשדה התעופה, עצירה קצרצרה באפל סטור להשלים כבל שנאבד, וסופר להצטייד בשוקולדים לעבודה. מגיעים לשדה לקראת 5, זמן טוב לפני הטיסה שמתוכננת ל 19:40. מפה התחיל ברבור ולחץ. לא מוצאים את מקום החזרת הרכב. נכנסים לטרמינל על פי Google Maps, יוצאים על פי השילוט, חוזרים שוב אחרי שלא מוצאים. בסוף הסתבר שהחזרת הרכב מחוץ השדה. במקרה החברה שלנו (National) נמצאת הכי רחוקה. משם עולים על שאטל עם הציוד הרב. הרבה סחיבות, להעמיס, לפרוק. אל הצ׳ק אין הגענו רגע לפני הסגירה. זהו עכשיו רגועים, המטוס מחכה.
באמת רגועים??? מיה רעבה, חייבת לאכול לפני הטיסה. אני נשאר עם הילדים ליד הבורדינג שעוד לא החל.מנשנשים קפה וקרואסונים. מיה רצה לחפש ארוחה. כולם כבר עלו למטוס, קוראים בכריזה לנוסעים האחרונים(Zohar Family). אני והילדים באים לדלפק אומרים שמיה חסרה, הלכה לאכול, ואין לי דרך להשיגה. קריאות נוספות ברמקול, ואני כבר מפחד שאיבדה את הדרך. הסוף טוב- המטוס המריא ואנחנו עליו. 11 שעות עד ציריך להירגע מהבלאגן.
שם מעבירים 7 שעות המתנה ביציאה אל העיר (ברכבת ממש יקרה), חזרה לשדה התעופה (כי לילדים כבר אין כוחות להסתובב) ועוד העברת זמן בחדר משחקים לילדים בטרמינל. 4 שעות נוספות בטיסה לארץ כבר עוברות במהירות. 
זהו, הטיול הסתיים. מה שנשאר זה קצת לסכם, לתת טיפים ולהשוויץ בתמונות, והחשוב מכל: לעבור לתכנון של היעד לקיץ הבא.

סיכומים

• את עיקר הרושם השאירו עלינו הרוקיס הקנדיים. הנופים הייחודיים, האגם בצבעים השונים והקרחונים מסביב. הטיול שם כל כך נח, מסלולי הטיול מגוונים וניתן לבחור אורך ורמת קושי מתאימה. מזג האויר מושלם. הקרוואן היה דרך מעולה לחוות את שמורות הטבע.
• השילוב עם ארה"ב היה מעולה, כי אחרי 8 ימים של טיולי טבע אינטנסיביים היה צורך בשינוי אווירה. נכון שהדגש על הטיולים קצת ירד, אבל עדיין חווינו טבע מיוחד כמו קניון ברייס, גרנד קניון, איזור סדונה המפתיע בקסמו וכמובן כל מה שמסביב לפייג' (אגם פאואל, קניון אנטילופ ופרסת הסוס).
• הילדים העריכו בעיקר את האטרקציות הרבות ששילבנו (גם אנחנו מאוד נהננו מהם): השייט באגם פאואל, דיסנילנד, יוניברסל סטודיו, פארק מים בוגאס...

עלויות
כל הפוסטים והטיפים שקראתי לפני הטיול כיוונו לעלות טיול כזה בין 80000 ל- 100000 ש”ח.
הייתי בטוח שעם סקר השוק שאני עושה (לגבי כל מלון, טיסות, קרוואן...) הסיכום יהיה נמוך יותר. בפועל הופתעתי לטובה מהסכום הסופי שיצא. הטבלה הבאה מתארת סיכום לפי תחומים. זה כולל את הכל, כל דולר מפורט באקסל המלא ממנו עשיתי את הסיכום הזה.

תחום

הוצאות בש”ח

טיסות

22,766

לינה

8,588

ויזות

3,326

קרוואן

4,306

רכב

2,440

דלק

1,290

תחבורה (רכבות)

335

אוכל

2,891

אטרקציות

7,077

שמורות

1,139

ביטוח נסיעות

761

קניות (אאוטלט)

1,781

מזומן

2,326

סה”כ

59,024


המלצות
• יום נוסף למסלול זה שבהרי הרוקי היה מרווח את הטיול ומאפשר להקדיש יותר זמן לשמורת יוהו.
• הורדת מפות לאפליקציית Google Maps. קריטי לניווט. הרבה איזורים בדרכים הם ללא קליטה, גם בקנדה וגם בארה"ב, והכנה מראש של המפות מאפשר ניווט חופשי בלי חשיבות אם יש קליטה.
• ממליץ על הכנת מחברת טיול בעזרת תוכנת One Note (של מיקרוסופט). מאוד קל לשימוש וסינכרון בין המחשב בו עושים את ההכנות, לטאבלט ולטלפון בו משתמשים בטיול. כדאי לשלב שם את כל הפרטים על הטיול כולל צילומי מסמכים (דרכונים, רשיונות, אישורי הזמנות), תכנון מפורט לכל יום עם קישורים לאתרי אינטרנט רלוונטיים ופירוט עלויות (משוער ובפועל).
•לשים לב (ותזכורות) לזמני פתיחת ההרשמה ללינה בחניוני הלילה ולאוטובוס לאגם אוהרה (אסור לוותר!!). המקומות נתפסים מיד. להכנס כמה דקות לפני ולעשות Refresh כל רגע.
•כמה תוספות מועילות לציוד: חוברות עבודה "מכתבים מג'ולי" – קנדה/ ארה"ב - תעסוקה איכותית לילדים. צידנית בד לפיקניקים. מפצל חשמל עם הרבה כניסות (חוסך צורך בהרבה מתאמים לשקע). משקל למזוודות – לויסות עומסים לפני טיסות.

האטרקציות שאסור לפספס
•השכרת סירה לשייט עצמאי באגם פאואל (בהזמנה מראש). להוסיף אבוב. יום שלם. הזמן עובר מהר, כמה שעות לא יספיקו. נוף מדהים, חוויה שלא שוכחים.
• דיסנילנד. כל מילה מיותרת. מתאים לכל הגילאים. פארק ייחודי ומיוחד. לא "סתם" מתקני אקסטרים, אלא כל מתקן מושקע ומרשים.
• Slide Rock State Park, סדונה, אריזונה. נחל עם מגלשות סלע טבעיות. כמה שעות של בילוי כיף.

טיולים שווים במיוחד
• אגם אוהרה, יוהו, קנדה. שמורה ייחודית, בתולית, טבע במלוא הדרו. מגוון מסלולים לבחירה.
• עמק חמשת האגמים, ג'אספר, קנדה. הליכה באיזור מיוער בין 5 אגמים שונים ומיוחדים.
• ברייס קניון, יוטה, ארה"ב. תצפית ומסלול הליכה שיורד לתוך הקניון ועולה חזרה לעוד תצפית.
• אנטילופ קניון, אריזונה, ארה"ב. טיול הליכה קצר בתוך קניון תת קרקעי עם תצורות סלע ייחודיות, אליו חודרות קרני השמש ויוצרות צבעים מיוחדים של הסלעים.
• אגם לואיז, באנף, קנדה. טיול הליכה ארוך בנוף יפה של האגם והקרחונים מסביב.

תצפיות חובה
• Bow Summit- Peyto Lake, באנף, קנדה. על דרך הקרחונים. הליכה קצרה לנקודת תצפית על אגם בצבע תכלת מדהים והרים מסביב.
• אגם מוריין, באנף, קנדה. תצפית על האגם מגבעת בולדרים שלצידו. אולי האגם היפה ביותר שראינו בטיול.
• פרסת הסוס, פייג', אריזונה, ארה"ב. תצפית על עיקול יפה ומיוחד של נהר הקולורדו.
• גרנד קניון, אריזונה, ארה"ב. מספר נקודות תצפית לאורך הגדה הדרומית.
• מפלי אתבסקה, ג'אספר, קנדה. תצפית מכמה זויות על המפלים.
• קרחון המלאך, הר אדית' קאבל, ג'אספר, קנדה. הליכה קצרה לתצפית על הקרחון והאגם עם גושי הקרח בתחתית.

לינה מועדפת
• המלון בסדונה Sedona Springs Resort, a VRI resort. חדר ברמה גבוהה, בריכות פנימית וחיצוניות, ספא, מגרש מיני גולף, משחקי פינג פונג וביליארד. נמצא בעיירה מקסימה.
• המלון בלאס וגאס Hilton Grand Vacations Suites on the Las Vegas Strip. מלון משפחות ללא קזינו. אומנם מרוחק בקצה הסטריפ, אבל חדר סוויטה מאובזר ברמה גבוהה (כולל מדיח, מכונת כביסה ומייבש). בריכה וספא נעימים.
• שלושת חניוני הקראוונים בקנדה בהם היינו. מיקומים טובים בתוך השמורות. נוחים מאוד. 

קבלו הצעה