אמריקה

יומן טיול ברוקי'ס הקנדיים / משפחת פלוטניק


הרכב: זוג
מספר ימי הטיול: 20 יום
אוגוסט-ספטמבר 2016
התחלה וסיום בקלגרי

טיפים לטיול

25.8: המראנו מטורונטו ב-09:00 ונחתנו ב-11:00 בקלגרי. לקחנו מונית לתחנת הקרוואנים, עלות 30 דולר כמו שאמר הסוכן של הקרוואנים. ב-13:00 יצאנו לעשות קניות. הגענו לקנמור Canmore ב-16:00. לקחנו מפות וקנינו פס לכניסה לשמורה 138 דולר קנדי לשני אנשים. ב-Canmore ירד גשם שוטף שנפסק אחרי מספר דקות. ב-17:00 היינו בקמפינג Banff. אירגנו את הדברים בקרוואן (דגם C25), בישלנו ארוחת ערב ואני הלכתי לישון ב-19:00.

26.8: היה לילה מצוין, למרות שהיה בחוץ 5 מעלות היה חם וטוב מתחת לשמיכות. התעוררנו ב-04:30 ותקשרנו עם הארץ. נמנמנו עד 08:00. סיימנו לסדר את הקרוואן. ארוחת בוקר ב-10 ויצאנו למסלול לאורך הנהר לכיוון  Bow water fall.  צעידה קלה 3 ק"מ לאורך נהר יפה. פגשנו איילות. המפל דומה יותר לאשד. ב-13:00 הגענו ל-Banff. אכלנו סופלקי קנדי במסעדה יוונית. עברנו בתחנת מידע בסופרמרקט וברגל לקמפינג. ב-15:00 הגענו לקרוואן עייפים. בילינו אחה"צ שליו בקרוואן.

27.8: היום נסענו ל-Lake Minewanka - אגם יפה. מזג האויר היה מעונן, שמיים אפורים. טיילנו לאורך השביל שסובב את האגם. קצת התברברנו ונתקלנו במחסום דובים. הבנו שטעינו וחזרנו לשביל המתוכנן אבל הוא נגמר אחרי 500  מטר. בשעה 13:00 חזרנו ל-Banff. נסענו לטיילת של Bow River היה יפה אבל בשעה 15:30 התחיל לטפטף. מילאתי דלק ב-Banff וחזרנו לקמפינג ב-16:00. כל אחה"צ והערב ירד גשם. איזה מזל שיש לנו קרוואן. חיפשנו קמפינגים לימים הבאים והבנו שאין ברוקיס קמפינגים עם חיבור מים וחשמל. נצטרך להסתדר עם מה שיש בקרוואן.

28.8: כל הלילה ירד גשם. רצינו לנסוע לגונדולה לעלות ברכבל על הר סולפור אבל הייתה עננות נמוכה. שינינו תוכנית ונסענו ל-Johnson Canyon ערוץ נחל שעל דפנו התלולה סללו שביל ובמקומות מסויימים בנו גשר תלוי. ממש יפה. המסלול כולל 3 מפלים השני לאחר 2700 מטר של עליה תלולה כל הדרך. הגעתי למפל השני מותש ולא יכולתי להמשיך הלאה. האתר היה מלא מבקרים בקושי מצאנו חנייה. הדרך הייתה צפופה במטיילים, כמו דיזינגוף. בשעה 14:00 חזרנו ל Banff ונכנסנו למרכז המבקרים לברר על קמפינגים בדרך צפונה. הזמנתי באינטרנט קמפינג באגם לואיז Lake Louise. עשינו כביסה והגענו לקמפינג ב 18:00.

29.8: עלינו בבוקר להר סולפור ברכבל הנקרא גונדולה, נוף מדהים, הסתובבנו בראש ההר ואחרי שעה ירדנו. מזג האוויר היה טוב והראות מצויינת. מזל שעלינו בשעה 09:30 כי כשירדנו ב 10:30 היה תור ארוך לרכבל. נסענו לחניון מוזיאון האינדיאנים, עשינו סיור במוזיאון, היה נחמד. המוזיאון מציג תלבושות אומנות מיצגים דוממים מחיי האינדיאנים. הסתובבנו בעיר, קנינו בסופר ובשעה 14:00 צנחתי לשינה טובה בשמש בדשא ליד החניה של הקרוואן. אחר כך עשינו טיול לאורך הנהר. בשעה 18:30 אכלנו ארוחת ערב מצויינת בעיר.

30.8: יצאנו ב-09:00 מ- Banff. נסענו לשמורת Kootanay לנקיק מקסים בשם Marbel Canyon היינו ראשונים בחניה. סיבוב של 1.5 ק"מ של שביל עם גשרים מעל הקניון, מקסים. ב-11:00 הגענו ל-Lake Louise רצינו לרדת לאגם מוריין Lake Maurin אבל היה עומס, סגרו את הכביש. נסענו ל- Lake Louise בקושי היה איפה לחנות. סדרנית נתנה לנו מקום חניה אחרון במגרש במרחק 10 דקות הליכה מהאגם. הגענו לאגם היה מפוצץ באנשים. החלטנו לטפס ל-Lake Agnes מסלול של 3.2 ק"מ בעליה בהפרש גובה של 405 מטר. עלינו 1.5 שעות. לאחר מנוחה של שעה ירדנו במשך 45 דקות. השעה הייתה 17:00. ניסינו להגיע ל- Lake Maurin הכביש היה פתוח אבל כשהתקרבנו לחניה ראינו פקק נוראי, הסתובבנו ונסענו לקמפינג של Lake Louise אותו הזמנתי יום קודם.

31.8: ב-10:30 יצאנו מהקמפינג, מילאנו מים, רוקנו ביוב בקמפינג ויצאנו צפונה לדרך הקרחונים. עצרנו בכל נקודות התצפית שצפו מערבה. ראינו את Hector Lake  ומעליו קרחון. צפינו ב Helen Lake ואחר כך ב-Bow Pass השקפנו על Peytro Lake. הנקודה הגבוהה במסלול נמצאת  ב-Bow Pass בגובה 2067 מטר. זהו קו פרשת מים מזרח מערב. מצפון הנהר זורם צפונה ומדרום לפאס הנהר Bow זורם דרומה דרך Lake Louise ועובר את Banff.
עלינו לעשות תצפית על Pyetro Lake וחיפשנו מסלול הליכה שהיה מתואר בספר ושהיה אמור להביא אותנו לאגם אבל לא מצאנו. המשכנו צפונה ל-Mistaya Lake ירדנו מהתצפית לאגם. בדקנו את הקמפינג של Silverhorn וראינו שאין דרך לשמור מקום אז נסענו לקמפינג שנקרא Waterfall. בקמפינג זה  הרישום הוא עצמי. מוצאים מקום, ממלאים טופס שמים כסף במעטפה ומשלשלים לתיבת מתכת. חנינו בקמפיג ועשינו טיול רגלי לאגמים הצפוני והדרומי שצמודים לקמפינג. ב-17:00 חזרנו לקמפינג. הדלקנו מדורה, צלינו תפוחי אדמה ואכלו ארוחת ערב ב-19:00. בקמפינג הזה אין חיבור לחשמל, אין קליטת אינטרנט, אין חיבור למים. חזרנו לימי הצבא, היה כיף.

1.9: התעוררנו לקול רעמים וגשם. שתינו קפה ויצאנו לראות שוב את הנהר שזרם ליד הקמפינג. אחרי ארוחת בוקר יצאנו ב-09:30. עצרנו ב-Mistaya Canyon והלכנו לראות את הזרימה בקניון. קניון קצר, צר, עמוק מפותל. עצרנו ב-Crossing למלא דלק. עלינו עברנו ליד Weeping Wall קיר סלע עצום תלול ניצב לקרקע מאוד גבוה וכולו רטוב מים. עצרנו אחרי הגשר הקרוב והלכנו לראות את המפלים שמתחת לגשר. מפל גבוה מים אפורים, לא מרשים. הגענו ל-Parker Ridge שם תיכננו לעשות מסלול שעולה לרכס אבל היה מאוד מעונן ורוח קרה והחלטנו לוותר. נכנסנו לראות את הקמפינג שבו תיכננו לשהות Wilcox Campground אבל היה נורא קר ולא נחמד עצים נמוכים והחלטנו לחנות בקמפינג בשם Jonas. בדרך עברנו ב-Icefield Center, זה מרכז טיולים בקרחונים שליד. הגובה היה 2100 מטר. קור כלבים אין צימחיה מדבר קרחוני צפוף מלא מבקרים. עשינו תצפית על הקרחון והמשכנו הלאה, רצינו רק לברוח מהקור. בדרך עשינו תצפית על Stutfield Glaicer היה מרשים וקר. המשכנו צפונה וירדו לעמק והגענו ל-Jonas Campground. תפסנו מקום ליד הנהר, פינה מקסימה. נחנו קצת, חזרנו 10 ק"מ דרומה ל-Beauty Creek, בחניה של ההוסטל שליד האתר הסבירו לנו איך להגיע כי אין שילוט לערוץ. נוסעים דרומה 1600 מטר מההוסטל וחונים בחניה הראשונה ממזרח לכביש. טיפסנו במעלה הנהר, קניון מדהים, פראי, לא מתוייר מלא מפלים בתוך נקיק צר, מקסים. אחרי שעתיים חזרנו ב-17:00 לקמפינג והדלקנו מדורה. למרות שהכל היה רטוב הצלחנו להדליק אש נהדרת שחיממה אותנו כל הערב. כשהלכתי להכין ארוחה גיליתי שהמקרר לא עובד. בדקתי במנואל, הפעלתי מחדש והכל הסתדר.

2.9: יצאנו בבוקר מהקמפינג היה גשום ומעונן, ההרים היו מכוסים עננים, עצרנו במפלי סוואנפטה Sunwapta Falls, עשינו סיבוב קצר וירדנו למפלים התחתונים, הליכה ביער של חצי שעה לכל כיוון, הזעתי. המשכנו צפונה, עצרנו במספר נקודות תצפית ועצרנו במפלי את'בסקה Athabasca Falls. מקום מסודר מלא תיירים, עשינו סיבוב של חצי שעה והגענו בשעה 13:00 ל-Jasper. תפסנו מקום בקמפינג. יצאנו לקניות בסופר ואחר כך נסענו לסיור Vally of Five Lakes בשעה 17:00, אורך המסלול המסלול 4.5 ק"מ אבל חתכנו את המסלול ויצאנו בשעה 18:30, היה מקסים.

3.9: יום שבת, יצאנו מהקמפינג ב-10:00 לאחר לילה גשום, היה מעונן. נסענו לקניון Mligne מסלול של 3 שעות לאורך קניון שוצף עם 6 גשרים מעליו. מזג האוויר השתפר ושמש נעימה זרחה. סיימנו ב-14:00 ונסענו לראות את Maligne Lakes שני אגמים אחד אחרי השני. האגם השני, הדרומי יותר, מיוער ויפה. הלכנו לאורך האגם לנקודת תצפית. אפשר היה לשכור קייק באגם אולם היה כל כך קר שלא העזנו לחשוב על כך. חזרנו לJasper בשעה 17:00, קנינו אוכל הודי ונסענו לאכול בקמפניג. בערב התקלקל המקרר, לחצתי על כפתור לא נכון אולם עד הבוקר האוכל נשאר קר וקפוא. האמת היא שאין כאן צורך במקרר, די לשמור את האוכל בתא המטען כי הטמפ' בחוץ בין 5-12 צלזיוס.

4.9: עדיין ב-Jasper. בבוקר ב-10:00 הגענו לאגם פירמיד Lake Pyramid חנינו בקצה הדרך. טיילנו לאורך האגם והגענו למרכז התיירותי. לקחנו קאנו וחתרנו שעה. השמש יצאה והיה נחמד. המשכנו ל-Lake Edith אגם מקסים ירוק סביב. טיילנו סביב האגם, הייתה שמש חמימה, נוף פסטוראלי מקסים. ב-17:00 חזרנו ל-Jasper. מילאנו דלק השלמנו קניות וחזרנו לקמפינג. פגשנו זוג נחמד ושתינו קפה עם הל. הזוג מבריטיש קולומביה. הוא, לורנס, היה איש בטיחות וצבעי היא, קריסטין, עובדת בסופרמרקט. ישבנו ביחד ופטפטנו שעתיים, היה כיף. בישלנו ארוחת ערב מאוחרת והלכנו לישון.

5.9: בבוקר יצאנו מוקדם ב-09:15 לקרחון Edith Cavel. הדרך הייתה צרה ומפותלת, נסענו לאט והגענו, מזל הייתה חנייה. שתינו  קפה ואכלנו בוקר בחניה. הלכנו לראות את הקרחון. ב-11:00 ירדנו חזרה ונסענו ל-Wabasso Lake. הליכה של שעה לכל כיוון, אגם נחמד אך לא מרשים. השמיים היו מכוסים בעננים נמוכים לכן לא עלינו בכל התקופה לרכבל. נסענו לאגם קטן בשם Lake Beauvert מדרום ל-Jasper. בשעה 17:00 נסענו ל Jasper. בקמפינג היו איילי צפון. ישבו בערב עם השכנים קריסטין ולורנס עד 21:30, שמענו את כל הרכילות המשפחתית שלהם והלכנו לישון.

6.9: קמנו בבוקר והייתה שמש,  השמיים ללא עננות נמוכה. יצאנו הבוקר מהקמפינג ב-08:30 במטרה לעלות ברכבל לתצפית על Jasper. כשנכנסנו לכיוון האתר ראינו שהרכבל מתחיל לפעול ב-10:00. החלטנו לא לחכות והתחלנו לנסוע דרומה לכיוון Field. מזג האוויר הטוב אפשר לנו לראות את כל ההרים והנופים שהפסדנו בדרך צפונה. עצרנו ב-Icefield Center צפינו בקרחון והלכנו בשביל עד לנקודת התצפית על הקרחון. ב-11:30 המשכנו דרומה ועצרנו ב-Parker Ridge מזג האויר היה מצויין ואנחנו טיפסנו לרכס. הפרש גובה 275 מטר, גובה הרכס 2275 מטר. כמו החרמון. העליה לקחה שעה, לא נורא קשה. הגענו לתצפית על קרחון Saskatchewan היה קר ברכס, התעטפנו במעילים שהבאנו אבל הנוף היה מדהים. נשארנו למעלה כשעה, התעטפנו בכל המעילים שסחבנו. היה ממש מדהים. ב-15:00 היינו ברכב ונסענו לקמפינג ב-Field. כשהתקרבנו ל-Field  התחיל גשם חזק שנמשך הרבה זמן.

7.9: יצאנו ב-09:30 מהקמפינג, היה קר וטפטוף בחוץ. נסענו ל-Wapta Falls מאוד מרשימים, הליכה במורד הנהר 2.3 ק"מ בכל כיוון. בסוף המסלול המפלים האדירים. נסענו ל-Hoodoo Creek הכנו  צהרים, התחלנו ללכת בגשם, חצינו את הנהר על קורת עץ וכשהגענו לעליה למסלול החלטנו לחזור הן בגלל הגשם והן בגלל שהמסלול כלל עליה תלולה של הפרש גובה של 300 מטר. החלטנו לחזור למרכז המידע ב- Field אולם בדרך ראינו רכבת עולה לפיתולים. מיהרנו לנקודת התצפית על הכביש הראשי והצלחנו לראות רכבת אבל לא את זו שעולה אלא אחת אחרת שיורדת. ראינו את הרכבת של 120 קרונות ב 3 מפלסים שונים. ירדנו חזרה לתחנת המידע של Field ומישם נסענו ל-Natural Bridge, אתר מלא אוטובוסים ותיירים. אחר כך נסענו ל-Hemilton Falls. עלינו למפלים מהלך 800 מטר ולא התרשמנו במיוחד. המשכנו לכיוון Emerald Lake, טיילנו קצת סביב האגם אבל כבר היינו עייפים, השעה 16:30. בדרך לקמפינג ריקי ראתה רכבת עולה, מהרנו לתצפית שליד הקמפינג וראינו את הרכבת במנהרה אחרת - דו מפלסית. בתצפית פגשנו זוג ישראלים תפסנו איתם טרמפ למפלי טקקאו  Takakkaw Falls, היה מאוד מרשים אבל גשום. חזרנו לקמפינג בשעה 19:00, הכנו ארוחת ערב והלכנו לישון עייפים.

8.9: יצאנו בבוקר ב 09:30 מהקמפינג ב-Yoho והתחלנו לנסוע דרומה לכוון Canmore. עצרנו ב-Lake Maurin ב-10:30. בניגוד לפעם הקודמת הצלחנו למצוא חניה. הסתובבנו סביב האגם כשעה, היה קר, המשכנו דרומה והגענו ב-12:00 ל-Canmore. ביקרנו במרכז המבקרים, אכלנו מק'דונלד, עשינו כביסה וקניות ב-Canmore  והמשכנו דרומה ל-Bow Provincial Park. היינו עיפים ולא התחשק לטייל. ניכנסנו ב-17:00 לקמפינג. בכניסה לקמפינג קבלנו מפות טובות והדרכה טובה והכנו תוכנית נחמדה למחר. הדלקנו מדורה, אכלנו ערב והלכנו לישון ב-21:00. כל היום היה נורא קר, אמנם הגשם ב-Canmore פסק אבל היה קר. מחר צפוי להמשיך להיות קר.

9.9: בבוקר היו השמים כחולים, שמש בהירה, קור נוראי 1-2 מעלות. נסענו ל-Grotto Canyon, ב-10:00 התחלנו במסלול וראינו שהנחל יבש ולא אטרקטיבי, הסתובבנו וחזרנו לאוטו ב-11:00. נסענו ל-Grassi Lakes אגם חמוד עולים בעליה מתונה של 1.6 ק"מ. עשינו סיבוב סביב האגם ואז עלינו לאגם העליון שהוא אגם שמזין תחנה הידרואלקטרית. עליה קשה, בדרך ראינו מטפסי צוקים. למעלה היה נוף נהדר, רוח וקור. הצטלמנו וירדנו חזרה. נסענו ל-Heart Creek נהר קטן מפותל בתוך קניון מצוקים תלולים עם 8 גשרים במסלול, מסלול חמוד ויפה. הגענו ל-Kananaskis Visitor Center בשעה 17:15 היה סגור. ב-17:30 הגענו לקמפינג Mount Kidd RV Park ובקושי מצאנו היכן לחנות. עשינו מדורה, חביתה עם סלט והלכנו לישון.

10.9: נסענו דרומה לכיוון שמורת Kananaskis, בשעה 10:00 הגענו ל-Elbow Lake. טיפסנו אל האגם בשביל תלול באורך 1500 מטר והגענו לאגם יפה ופסטוראלי. אחרי שירדנו מהאגם נסענו ל-Kananaskis Upper Lake. מסתבר שיש שני אגמים אחד מעל השני Upper and Lower Lakes שיש ביניהם תחנה הידרואלקטרית.  ב-Upper הייתה רוח והיה מאוד קר, רצינו ללכת במסלול סביב האגם אבל ויתרנו. נסענו ל-Lower, עצרנו ליד התחנה ההידרואלקטרית, תחנה קטנה וצנועה. עלינו מהתחנה התחתונה לאגם העליון הפרש גובה של כ-50 מטר, טיול נחמד, ראינו את שני האגמים בלי לסבול מהרוח והקור. מישם נסענו ל-Troll Falls כדי לבקר במפל אבל הדרך הייתה חסומה. המשכנו צפונה ל-Barrier Lake. אגם יפה, אנשים שטים בקייקים, מסכנים בקור כזה. השמש יצאה ואנחנו ישבנו והתחממנו בשמש על שפת האגם. בשעה 16:00 שקלנו נסיעה לקלגרי, בדקנו שיש מקום בקמפינג אבל אז הסתבר לנו שחברים נמצאים בסביבה, נפגשנו בקמפינג ב-Canmore אכלנו ארוחת ערב ביחד, פטפטנו עד 20:30 ונפרדנו. לפי התחזית מחר אמור להיות מאוד קר כאן עם גשם ושלג. מחר ניסע לקלגרי ו-Drumhaller. צפוי להיות יותר חם, רק לברוח מהקור והרוח...

11.9: יצאנו בבוקר מהקמפינג ב-Canmore בשעה 09:00 היה חורף, מעונן, ערפל כבד, שלג על ההרים סביב, קור רציני. התחלנו לנסוע לכיוון Drumheller - כ-250 ק"מ. נסעתי לאט כי הייתה רוח חזקה. הגענו ל-Drumheller בשעה 13:30. ניכנסנו למרכז המבקרים, היה ליד תחרות של נבחרת מכבי אש. אנשי מכבי האש עשו כל מיני תרגילים והתחרו ביניהם. בחצר של מרכז המבקרים היה דינזאור פיברגלס ענקי ומאוד מרשים. קבלנו מפות מחורבנות ומידע שטחי ביותר מפקיד שמן צעיר וחסר סבלנות. עלינו לתצפית. נסענו למוזאון הדינוזאורים Royal Tyrrel Museum. הסתובבנו במוזיאון מ-14:30 עד 17:00. מוזיאון מדהים, אסור להפסיד! היינו מותשים אחרי נסיעה ארוכה, נכנסנו לקמפינג במרכז העיר, יצאנו להשלמת קניות בסופרמקט וחזרנו לקמפינג.
בעמק של Drumheller נימצאו שרידים רבים של דינוזאורים ומאובנים רבים מפני 70-150 מיליון שנים. לא נימצאו שרידי דינוזאורים צעיר מגיל 65 מיליון שנים ולכן משערים שלפני 65 מליון שנים הייתה הכחדה של הדינוזאורים הגדולים. משערים שההכחדה היא תוצאה של פגיעת מטאור ענק במפרץ מקסיקו. פגיעת המטאור גרמה להרמת  ענן אבק ועשן שגרם לחשכה שפגעה בצמחיה שימנה ניזונו הדינוזאורים. רק דינוזאורים קטנים וצבים שרדו ואלה הם אבות הציפורים והצבים שאנו מכירים היום.  הדינוזאורים מסווגים כעופות, הם התרבו בהטלת ביצים ואם נסתכל על התרנגולת או על בת יענה אפשר לראות את הדמיון של עופות אלה לדינוזאורים העתיקים. אחרי האירוע של המטאור התחילו להתפתח היונקים, אין ממצא של יונקים מלפני 65 מיליון שנים. את כל זה למדנו במוזאון הדינוזאורים.

12.9: היום עשינו סיור בסביבות Drumheller. יצאנו ב-10:00 מהקמפינג, נסענו לדרך הגשרים, הדרך מובילה לעיר רפאים בשם Wayen שיש בה כ-30 תושבים על דרך שחוצה את הנהר ב-11 גשרים, נחמד. משם נסענו לגשר התלוי, גשר הולכי רגל משוחזר ששימש בעבר את הכורים. המשכנו ל-Hoodoos, תצורות סלע שמזכירות את העמודים של קפדוקיה אבל הרבה יותר קטנים. המשכנו למיכרה Atlas 3. מיכרה שנשאר כמעט שלם. אפשר לעשות סיור מאורגן במיכרה ובמנהרות במחיר מוגזם. הסיור יצא בשעה מאוד מאוחרת ואנחנו העדפנו סיור עצמאי. המקום מוזנח, לא משולט ללא הסברים. באחד הצריפים ששייך למרכז המבקרים ראינו סרט וידאו שסיפר על חיי הכורים.
עלינו צפונה, רצינו להגיע לתצפית Orkney אבל התברברנו בדרך. בסוף שאלנו את Google Map והוא הביא אותנו למעבורת Bleriot Ferry הנחמדה. משם המשכנו לתצפית על Horsethief Canyon, עשינו הליכה קצרה ב-Macmine Island והגענו לקמפינג ב-17:00. את הערב בילינו מול המחשב והמדורה.
Drumheller נקראת על שמו של אדם בשם זה שהקים מיכרות פחם באיזור בשנות ה-20 של המאה ה-20. כל האיזור ניבנה סביב מיכרות הפחם שהתפתחו במקום. מקום נהרו  פועלי מיכרות רבים מאירופה ומכל יבשת אמריקה. הפחם נועד לשימוש מקומי ולכן בחורף היה ביקוש גבוה לפחם ועבודה רבה במכרות ובקיץ המכרות כמעט שבתו. בזמן מלחמת העולם השנייה הייתה דרישה גבוהה לפחם והמכרות פעלו במלוא הקצב, אנשים שוחררו מהצבא כדי לעבוד במכרות. המכרות הפסיקו לתפקד בשנות ה 50 כאשר התגבר השימוש בגז ונפט שהתגלה באלברטה. Drumheller נמצאת בעמק שנקרא Badlands, זהו שם כללי למקום עם אדמה גרועה הכולל הרבה חימר וחרסית והצמחייה הטבעית בו מועטה. כל הסביבה היא מישור ענק אין סופי, ה-Badlands הוא עמק בעומק של כ-50 מטר נמוך מפני השטח, שהולך מצפון מערב לדרום מזרח ובתוכו זורם נהר בשם Red Deer River. בעמק זה נימצאו הרבה שרידים של דינוזאורים ומאובנים מלפני 70-150 מיליון שנים. לא ברור למה דווקא כאן נימצאו שרידי הדינוזאורים.

13.9: יצאנו בשעה 09:00 מDrumheller ונסענו ל-Heritage Museum בקלגרי. כשהגענו ב-11:00 התברר שהוא סגור בימי חול החל מה-5 בספטמבר. בתחנת המידע ב Canmore הטעו אותנו ולא סיפרו לנו את הדבר החשוב הזה. נכנסנו עם הקרוואן לעיר, הצלחנו למצוא חניית כביש ל-3 שעות והסתובבנו בעיר. עברנו במדרחוב, הגענו לנהר מול Alis Island והלכנו לאורך הנהר עד שהגענו לרחוב 6 שם החנינו את האוטו. בשעה 14:30 נסענו לקמפינג שנמצא בצד המזרחי של העיר. בילנו אחה"צ רגוע בקמפינג.

14.9: יצאנו בשעה 10:00 מהקמפינג, לפי הוראות שקבלנו בקמפינג, החננו את האוטו במרכז קניות  ונסענו ברכבת לעיר. ביקרנו ב-Bell Studio, מוזיאון למוסיקה קנדית. במקרה נפלנו על הסיור המודרך של שעה 11:00. היה נהדר. ללא ההדרכה לא היינו מתרשמים מהתצוגה. המבנה מאוד מרשים. המשכנו ל-Devonian Gardens - היה סגור לשיפוצים. המשכנו ל-China-Town, נכנסנו למרכז מתנ"ס סיני בתוך מבנה דמוי פגודה, לא מעניין. חזרנו ב-15:00 לקמפינג. בערב ארזנו כי למחרת ב-10:00 תיכננו לעזוב את הקמפינג ולחזור הביתה. 

טיפים לטיול קרוואן ברוקיס הקנדיים

• לפני התחלת התיכנון הגדירו איזה סוג טיול אתם רוצים. אם רצונכם בטיול נופים הררי כולל הליכה בטבע כדאי לשקול אתרים יותר קרובים, פחות יקרים (טיסות) ולא פחות יפים. טיול באלפים דומה לטיול ברוקיס הקנדיים. אפשר לחסוך כסף וזמן טיסה ארוך (15 שעות טיסה נטו) ולטייל באלפים (שוויץ, אוסטריה, איטליה),  הנוף שם מאוד דומה. עמק הרון בשוויץ מאוד דומה לדרך בין באנף לג'ספר, הרים גבוהים מסביב, נהר זורם בעמק. גם בפירינאים נוף הררי מאוד דומה. נורבגיה הרבה יותר יפה מהאלפים ומהרוקיס. טיול בנורבגיה יעלה בערך כמו טיול ברוקיס כי היוקר של נורבגיה מתקזז עם עלות ומשך הטיסות.

• צריך לקחת בחשבון את כמות ההליכות בכל יום. אם הטיול כולל מעבר מאתר לאתר ללא מסלולי הליכה ניתן לסיים את הטיול ברוקיס בשבוע. אם משלבים הליכות של 3-7 ק"מ בכל יום נדרשים שבועיים. לאלה שעושים מסלולי הליכה ארוכים יידרש זמן ארוך יותר.

• הרוקיס היא שמורה מאוד מתויירת ומלאה בימי הקיץ. באתרים מבוקשים (קניונים, אגמים, מסלולי הליכה), קשה למצוא חנייה גם לרכב קטן. לאתרים מבוקשים כדאי להגיע מוקדם בבוקר (עד 09:30). אנחנו היינו קמים בבוקר, מתלבשים ומסתדרים ויוצאים לדרך. את הקפה וארוחת הבוקר היינו עורכים בחנייה של האתר שבו רצינו לטייל. מזל שהיה לנו קרוואן. החשכה נופלת בשעה 20:00, האתרים מתרוקנים בשעה 17:30. כדאי לנצל את שעות בין הערביים לטיול כאשר החניות פנויות ומעט אנשים נמצאים באתר.

• מידע - בכל מרכז תירותי עירוני יש תחנת  מידע שבה ניתן לקבל מפות וכל מידע דרוש לתייר. מאוד נוח וזמין.

• קנית מזון - בבאנף ובג'אספר יש חנויות כולבו בסדר גודל בינוני (כמו סופר שכונתי). את הקניות האוכל הגדולות כדאי לערוך בקלגרי, לפני הכניסה לשמורה. דלק ניתן למצוא רק בבאנף, בג'אספר וב-Lake Louise.  יש תחנה בדרך בין שתי הערים במקום שנקרא Crossing אבל נראה לי ששם מחיר הדלק יקר.

• סיבוב מקלגרי ובחזרה במשך שבועיים צורך נסיעה של 1400 ק"מ. מידע זה חשוב כי בשכירת קרוואן בקנדה משלמים עבור הקילומטרים, אפשר לקנות מראש קצובת קילומטרים ואז משלמים פחות עבור כל ק"מ. כדאי לקנות מראש 1500 ק"מ ולהוסיף תשלום בסוף הטיול אם יש חריגה.

• אנחנו היינו בסוף העונה, התחלנו ב-25.8 וסיימנו ברוקיס ב-9.9 . למרות שהתאריכים הללו נחשבים מחוץ לעונה, כל האתרים ברוקיס היו מלאים באנשים, ברוב המקרים קשה למצוא חנייה כמו ב-Lake Louise. כל אתר יפה מלא באנשים. הצפיפות גדולה ומאוד לא נעימה.

• איתרע מזלנו ואחרי שעזבנו את Lake Louise ב-30.8 התחיל מזג האוויר קר שלא עזב אותנו עד שעזבנו את הרוקיס. הרבה ימי גשם, גם אם אין גשם קר, עננות נמוכה שהסתירה את ההרים ומנעה מאיתנו לעלות ברכבל של ג'אספר. ב-5 בספטמבר נסגרים חלק מהקמפינגים ומספר אתרים. אתרים בפארק ה Glacier מתחיל להסגר בסוף אוגוסט. הטמפרטורות מגיעות לשיא בשעה 15:00–16:00, גם בימים קרים אלה השעות הנעימות ביותר.

• קנדה רחוקה מהים ולכן מזג האוויר אינו ממוזג כמו בארצות הים התיכון. משמעות הדבר שגם אם במשך היום יפה וחמים, בלילה  קר.

• בכל מקום שיש בו חניה יש שרותים, בור מסודר, עם נייר טואלט. מאוד נוח.

• קמפינגים ומלונות מלאים עד אפס מקום בסופי שבוע, כדאי להזמין מקום מראש. בכלל, הצפיפות בקמפינגים ובאתרי הטיול פוגם בהנאה מהטיול. הנוף בשטח הוא נוף בראשיתי והנוכחות המסיבית של התיירים פוגמת במראה ובחוויה (לטעמי).

• שמורת הרוקיס משתרעת לאורך כביש באורך 250 ק"מ שבקצהו הדרומי נמצאת באנף ובקצה הצפוני נמצאת ג'אספר. באנף היא עיר קטנה כ-20,000 תושבים בגובה גאוגרפי של 1100 מטר, ג'אספר עיירה קטנה עוד יותר כ-10,000 תושבים בגובה גאוגרפי של 1200 מטר.

• בדרך מבאנף לג'ספר עוברים שני מעברי הרים. הראשון Bow Pass בגובה כ-2000 מטר ואחריו Icefield בגובה של 2000 מטר. בינהם יורדים לעמק בגובה כ-1500 מטר. Icefield הוא שדה קרחונים וממרכז המבקרים באתר ניתן לצאת לסיור בקרחונים ברגל או באוטובוס.

• ניתן לסטות לשמורות נוספות כגון Yoho, Kootanay, Glacier שנמצאות ממערב לכביש.

• נסיעה בקרוואן נוחה מאוד כי הבית איתך בכל מקום. לא צריך לסחוב את המזוודה בכל ערב לחדר במלון אחר, לא צריך להסתמך על מסעדות כי המזווה ואמצעי הבישול איתך תמיד. הקרוואן הוא יחידה עצמאית שמתפקדת ללא צורך באמצעים חיצוניים. רק מכשיר המיקרו מחייב חיבור לחשמל חיצוני. מעבר לכך התאורה על מצבר ייעודי, המקרר פועל על גז שמותקן בקרוואן, הכיריים על גז, מים בכיור באסלה ובמקלחת מוזרמים בעזרת משאבה אוטומטית ממיכל אגירה, הבוילר למקלחת מחומם בגז (מספיק למקלחת צבאית קצרה). יש מיכל מים גדול שאותו צריך למלא כל בוקר. יש שני מיכלי שופכין אותם צריך לרוקן כל בוקר, האחד למים אפורים (מקלחת כיור) והשני לשירותים. אנחנו לא השתמשנו בשרותים ליציאות גדולות דבר שהפך את עניין הריקון ליותר סימפטי.

• בטיחות – החוק הקנדי מחייב שהייה של יום בקנדה לפני שתתחיל לנהוג, זאת אם הגעת בטיסה טראנס אטלנטית. כלומר אם אתם מגיעים בטיסה ביום ראשון רק ביום שני יהיה לכם מותר לנהוג בקנדה.

• בכל נסיעה לאחור עם הקרוואן כדאי שיהיה אדם שמכוון, אל תוותרו על העניין גם במקרים שנראים לכאורה פשוטים, אלא אם אתם נהגי משאית מנוסים.

• עלויות - חדר במלון עולה בממוצע בעונה כ 200 דולר קנדי. זו העלות השכירות היומית לקרוואן. על מחיר השכירות יש להוסיף עלות דלק לפי 4 ק"מ לליטר מחיר ליטר 1.1 דולר קנדי. שהייה בקמפינג 35–42 דולר קנדי ללילה. אוכל קונים בסופר-מרקט ומבשלים בקרוואן, אוטו לא צריך לשכור כמובן...בסך הכל, חיסכון משמעותי.

• תקשורת – בדרך בין באנף לג'אספר אין קליטה סלולארית, בכל שאר האתרים המיושבים יש קליטה. בכל אתר יש טלפון ציבורי.

קבלו הצעה