טיול ארוך

טיול ארוך

תשעה חודשים בקרוואן מסביב לעולם / משפחת רוטנברג

משפחת רוטנברג נעים להכיר - מי אנחנו? אז ככה...
אנו גרים באלפי מנשה.
אורלי - 44, מנהלת מפעל משפחתי, הבשלנית שבחבורה (בונים עליה לגבי ארוחות השחיתות), יוזמת הרעיון לטיול (כן, כן, מגיע לה הקרדיט) וזו שדחפה ליישומו.
אלי - 44, מהנדס בחברת יצרנית, חובב (מאד) טיולים, רכיבת שטח ואתגרים, ולכן זרם עם אורלי בקטע של הטיול.
שני - 12, למעשה הכל התחיל מטיול בת המצווה שלה... רק שבמקום טיול בת מצווה קצר, זה הפך לטיול של שמונה וחצי חודשים. תלמידה מצטיינת בכיתה ו', רקדנית בלהקה הצעירה וחולמת על לפטופ רציני משלה שתרכוש במהלך הטיול...
רועי - 9, תלמיד כיתה ג', "המתלהב שבחבורה", בעל חגורה כתומה בלחימה משולבת, ממתין בקוצר רוח שנקנה לו כבר אופניים בטיול על מנת שיוכל לצאת איתי לרכיבות.
גיא - 4, הצעיר שבחבורה, לא מפסיק להפתיע אותנו עם "היציאות שלו". עושה לנו שמח וטוען בתוקף שאין לו כח לאחר ק"מ או שניים של מסע רגלי, רק שבסוף מראה לכולם איך ניתן לרוץ עד סוף המסלול... עם הזמן גיא קיבל כינוי רציני שמלווה אותו לאורך כל הטיול כהוקרה על המאמץ שהוא משקיע בטרקים וההתגברות שלו על כל הנפילות - Tough Guy

משפחת קוטנברג מאלפי מנשה בתשעה חודשי טיול בקרוואן שכור דרך מוטורהום ישראל

ךל

ההכנות לטיול ארוך
הרבה הרבה לוגיסטיקה, שזה אומר הזמנת קרוואנים בכל מקום, כרטיסי טיסה, השכרת הבית, הזמנת מלונות ואתרי קמפינג, רכישת צ'ימידנים גדולים (כן, כאשר נוסעים עם קרוואן רצוי במקום מזוודה רגילה לרכוש צ'ימידן על גלגלים, שניתן לקפלו אחרי פירוקו מהתכולה ולאחסן אותו בתאי המטען בקרוואן), רכישת תיקי גב, פנסים, ציוד ראשוני, הכנת רשימות לקניות ראשונות, חיסונים לגל החתולה והכנת מספיק מזון בשבילה, ועוד ועוד...
רועי, בני בן ה-9 הכין טבלת ייאוש חודש לפני הטיול, וכל בוקר הוא קם, סימן עוד X ו...חזר לישון עד שזרקתי אותו מהמיטה. וכן, טיפ חשוב לאלו המתכננים טיול סובב עולם - תעשו לעצמכם טובה ותרכשו את כרטיסי הטיסה בלונדון. זה לא אומר שצריך לתת קפיצה קטנה לחו"ל לשם כך (בין אם לונדון מחכה לכם או לא), אלא פשוט למצוא סוכנות באינטרנט. אנו רכשנו מהסוכנות Global Village הנחשבת לבין הגדולות והמקצועיות, ומומלצת בחום באתר של ה-Lonely Planet. זה פשוט וקל, וכל מה שנדרש מכם זה להעביר את הכסף בזמן (ובפאונדים כמובן). ולמי שישר קופץ ושואל האם זה בטוח ואיך יודעים אם לא שמים את הכסף על קרן הצבי, התשובה היא שעוד לפני שאתם מעבירים את הכסף בהעברה בנקאית, אתם יכולים לראות באתר CheckMyTrip את כרטיסי הטיסה שלכם וה-PNR (אותו מספר ייחודי שמלווה אתכם ועתה והלאה), ומיד לאחר התשלום תוכלו לראות שם גם את הכרטיסים האלקטרוניים. מה שכן, נדרש מכם לרכוש עצמאית כרטיס טיסה מת"א ללונדון וחזרה, אך יחד עם זאת המחיר יוצא זול בכמה מאות דולרים, וחשוב מכך- הכרטיס הינו הרבה יותר גמיש מבחינת היעדים, ואין מגבלה של טיסה בכיוון אחד בלבד (קרי לא ניתן לחזור אחורה ליעד אחר). ואולי הצ'ופר הגדול בכרטיס סובב עולם זה הוא שאתם טסים עם חברות התעופה מהליגה הראשונה כמו בריטיש איירוויז וקוואנטס האוסטרלית.
לגבי מלונות ורכבים רגילים, זה כבר נטחן לא מעט - תזמינו רכב מראש כאן בארץ ולא בארץ היעד. אין ספק שזה יותר זול.
מלונות רצוי להזמין מראש באינטרנט, אך חפשו דילים ותמיד תשוו למחיר באתר של המלון עצמו.
לגבי שכירת קרוואן בארה"ב, אוסטרליה וניו-זילנד, גם כאן כדאי לבצע את השכירות בארץ מכיוון שזה יוצא בסופו של דבר יותר זול... את כל ההזמנות לקרוואנים עשינו דרך חברת מוטורהום ישראל.

השכרת קרוואן בארה"ב דרך מוטורהום ישראל במחיר זול יותר מאשר תשיגו ישירות באינטרנט

ך

סיכום הטיול בארה"ב, תובנות וטיפים
כשלושה חודשים, מלאס וגאס ללוס אנג'לס (יוני עד ספטמבר 2010)

בארה"ב הכל בגדול... קרוואן גדול, כבישים רחבים וגדולים, מנות גדולות במסעדה. אין ספק שארצות הברית מאד נוחה מבחינת טיול, פינוקים ובכלל. את זה הבנו בדיעבד כשהגענו אחר כך לאוסטרליה...

חניוני קמפינג - כמעט את כל החניונים שלנו בטיול בארה"ב הזמנו הרבה מראש. ישנן דיעות שונות לכאן ולכאן האם כדאי להזמין מקומות לינה מראש. אלו שגורסים שהזמנת מקומות מראש גרומת לחוסר גמישות בטיול אמנם צודקים במידת מה. בנוסף, אם מוצאים פתאום מקום אחר "נחמד" יותר, ישנה בעיה לבטל את הקודם, במיוחד כאשר מדובר על פארקים לאומיים בהם ביטול עולה כסף. עם זאת, ומדובר בעם זאת גדול מאד, לעניות דעתי ומניסיוננו במעל ל-90% מהחניונים בהם חנינו, עדיף להזמין מקומות מראש! הסיבה היא מאד פשוטה - למעט אולי חמישה או שישה חניונים, בעשרות חניונים שהגענו אליהם התפוסה היתה מלאה לגמרי ולא היה אפילו מקום בודד אחד. מי שהגיע לחניון המלא נאלץ לחזור חזרה ולבוא שוב למחרת מוקדם בבוקר לבדוק באם התפנה במקרה מקום, בעוד אנו מגיעים כמו מלכים ויש לנו מקום שמור, ולא רק שהמקום שמור, גם בחרנו מראש את המיקום שלנו באתר! זה מוריד הרבה לחץ ועצבים, מאפשר לינה בחניונים היפים ביותר, המבוקשים ביותר והקרובים ביותר לאתר הטיולים. זה חוסך בנסיעות למציאת חניון ומכך חוסך גם זמן רב. בנוסף לא היתה לנו בעיה לבטל ימים בשני חניונים ולקבל החזר מלא. לאור זאת, ההמלצה החד משמעית שלנו היא להזמין מקומות מראש, בודאי ובודאי שבאתרים המבוקשים, ובהחלט גם באתרים שאתם חושבים שלא תהיה שם בעיה.

שמורות הטבע - חובה לקנות כרטיס מנוי שנתי לשמורות הטבע הלאומיות כבר בפארק הראשון. העלות מחזירה את עצמה מאד מהר לאחר חמישה פארקים, וכל שאר הכניסות לפארקים זה כבר חסכון נקי. אותו כנ"ל גם לגבי קנדה, שם בכלל משלמים עלות יומית בכל פארק (עם זאת כרטיס המנוי השנתי יקר יותר).

כרטיס AAA - לעומת כרטיסי מנוי אלו, כרטיס AAA לא תרם לנו עד כה שום הנחה בשום מקום, וגם המקומות שקיבלנו הנחה בגין חברות במועדן AAA לא דרשו להציג כרטיס. עם זאת, בחניון שבלוס אנג'לס היה שווה לי לעשות מנוי ל-Big Sam, שכן ההנחה שקיבלתי עבור התשלום למספר ימים בחניון היתה גדולה יותר מעלות החברות במועדון.

משקפת - מומלץ לרכוש משקפת כבר בתחילת הטיול. אין ספק שזה יוסיף לחוויה של צפייה בדובים למשל.

השירות של חברת ההשכרה היה מצוין, ולאורך כל הדרך בארה"ב ליווה אותנו מנהל התחנה בלאס ווגאס, שם לקחנו את הקרוואן. כל בעיה שעלתה הפננו אליו באימייל וקיבלנו תשובה מיידית, והיכן שצריך הופננו לקבלת שירות. מה שנאלצנו לקנות לטובת הקרוואן, כמו ספריי סיליקון לשימון הדלת או חלקי פלסטיק שנשבר הובטח לנו החזר, שאותו אכן קיבלנו בעת שהחזרנו את הקרוואן. גם הקרוואן שקיבלנו בארה"ב היה חדש ומאד נוח, ובהחלט ענה על הציפיות.

הקרוואן שקיבלנו בארה"ב דרך מוטורהום ישראל היה חדש ומאוד נוח וענה כל הציפיות וגם השירות של החברה היה מצוין

ףך

סיכום הטיול באוסטרליה, מסקנות וטיפים
כשלושה חודשים (אמצע ספטמבר עד אמצע דצמבר 2010)

כבישים ונהיגה - קשה להגיד שהכבישים באוסטרליה טובים. קרוב יחסית לערים הגדולות ובערים עצמן כמובן, הכבישים מצוינים והאוטוסטרדות רחבות עם מספר מסלולים. ככל שמתרחקים מהערים הכבישים נעשים צרים, ללא שוליים ועם נתיב אחד בלבד לכל כיוון. הפועל היוצא מכך הוא צורך בתשומת לב רבה יותר על הכביש ועירנות מתמדת, במיוחד כאשר נוהגים בקרוואן. זה די מעייף בנסיעות ארוכות, אך כנראה שזה גם מתכון לירידה במשקל...
בכבישים באוסטרליה ישנה תופעה ייחודית בשם Road Trains. מדובר במשאיות ענק עם שלושה טריילרים, הבאות מולך על הכביש הצר או עוקפות אותך. בכל מקרה מדובר בסיטואציה לא נעימה, ולאו דווקא בגלל הרוח הנוצרת ונדנוד הקרוואן, אלא בגלל הצורך להימנע ממטר אבנים על השמשה הקדמית. בשום אופן אין לגרום למשאיות לרדת לשולי הכביש (שלמעשה לא קיימים בד"כ, ומדובר בשול עפר עם אבנים)! אם זה אומר להאט או אפילו לעצור, ובודאי שלהיצמד עד כמה שאפשר לקצה הכביש. לצערנו גם אנו התנסינו בחוויה לא נעימה זו, כאשר רכב שלפנינו גרם למשאית לרדת לשוליים, ואנו ספגנו את מטר האבנים האיום על השמשה הקדמית, שנסדקה לכל אורכה. זה היה בדיוק בתחילת הדרך לחציית מדבר נאראלבור, כך שהסיטואציה היתה עוד יותר גרועה. עם זאת למזלנו מדובר בקרוואן של פולקסווגן, שהשמשה הקדמית בו עשויה משתי שכבות, ורק השכבה החיצונית נסדקה, בעוד הפנימית נשארה שלמה. בשיחה עם אפולו הובהר לנו שניתן להמשיך בנסיעה מבחינה בטיחותית, ובכל מקרה לא כדאי בשלב זה להחליף שמשה, שכן אמנם השכירות שלנו היא All Included (וולאכ, כמה זה חשוב!), אך רק החלפה אחת של שמשה היא על חשבונם, כך שהמשכנו עם שמשה סדוקה עד הסוף.

חניוני קמפינג - תמיד תמיד תדרשו הנחה בחניונים (למשל של Top Tourist או של Big 4). גם אם אין בידכם שובר הנחה (אמור להיות בחוברת ההסברים על הקרוואן שקיבלתם מחברת ההשכרה), תוכלו לאסוף אחד בחניון עצמו... או פשוט תגידו שאתם רוצים הנחה בגלל שיש לכם קרוואן שכור מאפולו. מדובר ב-10% שמצטברים להרבה כסף. מצד שני, תזכרו שגם באוסטרליה וגם בניו זילנד משלמים בחניונים גם על ילדים. זה מאד מעצבן ומייקר מאד את השהות שם. אם יש לכם ילד קטן, תגדירו אותו תמיד בתור Infant עד גיל שלוש. במרבית המקרים הוא לא צריך לשלם.

הזמנה מראש בחניונים - מומלץ לבצע הזמנה בחניוני הקמפינג יום-יומיים מראש על מנת לא לנחול אכזבות, אם כי ברובם של החניונים לא נתקלנו בבעיה של מקום.

אופניים - מי שמתכוון כמוני לצרף אופניים לטיול, שייקח בחשבון שאין שום מתאם, אמצעי או מתקן לחבר אותם לקרוואן (לפחות לא בחברת אפולו. בחברה אחת אחרת דווקא ראינו שסיפקו פתרון). אני הנדסתי פתרון באמצעות חלק ממנשא לאופניים שהיה לי מארצות הברית ורצועות (אשמח להסביר למי שצריך), אותם חיברתי לפגוש האחורי ולמצלמה האחורית. את מזוודת האופניים שלחתי מדארווין לתחנה האחרונה שלנו במלבורן, שכן היא כמובן שלא נכנסת לתאי המטען...

טוסטר אובן - טיפ שימושי בעיקר לטיול ארוך  -מכיוון שבקרוואן באוסטרליה אין תנור אלא רק גז ומיקרוגל, אנו קנינו טוסטר אובן ששימש אותנו בצורה יוצאת מן הכלל, ואף סחבנו אותו לניו זילנד, שם היה לנו בדיוק אותו קרוואן. אמנם כמעט בכל הקמפינגים ישנו מטבח עם תנור, אך לא בכולם הוא פועל ולא בכולם הוא פנוי... כך שאם בא להכין עוגה או עוף בתנור להבדיל, יש לכם את הטוסטר אובן בתוך הקרוואן.

רשתות המזון הגדולות באוסטרליה הן: Woolworths, Coles. בשניהן המחירים טובים. ישנם עוד רשתות קטנות יותר בעיקר בערים הקטנות, שמן הסתם יקרות יותר. תדאגו לעשות לפני הקנייה הראשונית כרטיס חבר בכל אחת מהרשתות, על מנת לזכות בהנחות והטבות. אנחנו לדוגמא עשינו כרטיס ב-Woolworths, שמעבר להנחות גם תרם לנו מיילים עבור Qantas בכל קנייה. חשוב ביותר לשמור את הקבלה של הקנייה במידה וקניתם ביותר מ-30$, שכן אתם יכולים לקבל איתה הנחה בתדלוק בתחנות הדלק המקושרות לרשתות אלו, ובסה"כ זה יוצא לא מעט כסף. 

טיול של חודשיים בניו זילנד עם מוטורהום שכור

לך

סיכום הטיול בניו זילנד, מסקנות וטיפים
כחודשיים  (אמצע דצמבר 2010 עד אמצע פברואר 2011)

ניו-זילנד היא מדינה שקל לטייל בה. מכיוון שבסה"כ היא מדינה יחסית קטנה, המרחקים בה ממקום למקום אינם גדולים, ואפשר לגמוע אותם די בקלות.  

חניוני קמפינג - הפארקים בהם חנינו לרוב מתוחזקים היטב, נעימים וכוללים בהרבה מקרים אטרקציות לילדים כגון : טרמפולינות ענק, גני שעשועים, בעלי חיים ועוד. אמנם לא ביצענו הזמנות הרבה מראש כמו בארה"ב, אך מומלץ להזמין מקום מספר ימים קודם לכן, במיוחד אם מדובר על חגים או סופי שבוע.

נהיגה - הנסיעה היא כמובן בצד שמאל והמשטרה מאד קשוחה בנוגע לעבירות תנועה, אז כשמסומנת המהירות המותרת, אל תפרשו אותה כהמלצה... חבל לסיים עם קנס של כמה מאות דולרים.

מזג אויר - גם בקיץ יורד גשם בניו-זילנד, וזה לא נדיר שהוא יכול לרדת רצוף מספר ימים, אבל כמו שהוא בא כך הוא הולך, ושזה לא מה שיקלקל לכם את הטיול. חבל לשנות תוכניות יותר מדי בגלל הגשם, פשוט תזרמו איתו ושבו בקרוואן לארוחה מפנקת או במסעדה טובה כאשר הגשם מכין את המסלולים ליום המחרת.

כסף - מומלץ לפתוח חשבון בנק בקיווי בנק שבסניפי הדואר. אין עלויות על פעילות בחשבון למעט העברת כסף בין בנקים, ואת הכרטיסים מקבלים במקום כמו גם גישה לחשבון דרך האינטרנט. בשאר הבנקים הגדולים אין מה לחפש, שכן הם לא פותחים חשבון לפחות מחצי שנה (בניגוד לאוסטרליה שם לא היתה בעיה לפתוח חשבון ב – ANZ ולקבל גם ריבית על הכסף).

חלוקת זמן - מומלץ לתת משקל יתר לאי הדרומי, שכן יש בו בהחלט הרבה מה לראות, אפילו עד כדי חלוקה של כשליש או רבע מהזמן לאי הצפוני, ובין שני שליש לשלושה רבעים מהזמן לאי הדרומי.

הנחות - מכיוון שכמעט כולם נדרשים לחצות את ים טזמן מאי הדרומי לצפוני או להיפך במעבורת, מומלץ להזמין קצת מראש מקום במעבורות Interislander, במיוחד אם אתם עם קרוואן, וזאת על מנת להשיג תעריף זול. אגב, שווה היה לנו לעשות מנוי ל - Top 10 Holiday Parks, אחד מרשתות הפארקים הגדולים בניו-זילנד, שכן מעבר להנחה בכל לינה, קיבלנו גם 10% הנחה על המעבורת.

הניו-זילנדים בדומה לאוסטרלים לוקחים הכל ב– easy. קל מאד להתחבר עם האנשים בניו-זילנד, וכמעט לא היתה פעם שלא הוזמנו לבקבוק בירה עם הגיענו לפארק, ולשיחות ארוכות על כל הנושאים שבעולם... קחו נשימה עמוקה ותתחברו לקצב הניו-זילנדי. שום דבר לא בוער להיפרד מהמדינה היפה הזאת...

לסיכום הטיול כולו - את הטיול הארוך סיימנו עם כמה ימים בסינגפור ומשם לקחנו טיסה דרך לונדון לישראל. הנחיתה על המסלול בארץ היתה אמנם רכה, אך הנחיתה בארץ כואבת ככל הנראה... צריך להתחיל לחשוב על הטיול הבא... ובינתיים, תהנו מהבלוג, תפיקו ממנו את המיטב ותפסיקו לחלום... תעשו את הצעד כי אי אפשר לדעת מה טומן בחובו המחר !!!

רוצים לקרוא על הטיול בארה"ב, אוסטרליה וניו זילנד? הכנסו לבלוג שלנו

מחשבה על טיול בת מצווה הפכה למסע משפחתי בן תשעה חודשים בקרוואן - כשלושה חודשים בארה"ב, שלושה חודשים נוספים באוסטרליה ולקינוח - חודשיים בניו זילנד

קבלו הצעה