פסיפיק

35 יום במערב אוסטרליה / יסמין ושחר לוי


הרכב: זוג מבוגרים
מספר ימי הטיול: 35 ימים
מאי-יוני
התחלה בדארווין וסיום בפרת'

נשמח לשתף אתכם בטיול המדהים שלנו באוסטרליה. שכרנו את הצ'יפה שלנו (קמפרואן מדגם Cheapa Campa) בתחנה של חברת Apollo בעיר דארווין וטיילנו בו במשך 35 יום לאורך החוף המערבי עד דרום מערב והחזרנו אותו בפרת'.
נציין כי דגם זה יותר זול מדגמי ה-HiTop המוצעים על ידי החברה בה אנחנו השכרנו וחברות אחרות וזה בגלל שהוא משנת יצור ישנה בשנה-שנתיים, אבל חוץ מזה לא היה הבדל, אפילו קיבלנו אותו עם מיקרוגל למרות שזה לא הובטח.

הקמפרואן פופולרי אצל זוגות צעירים ומבוגרים יותר בגלל שהוא האופציה החסכונית מבין הקמפרוואנים ומטבע הדברים הוא גם הבסיסי ביותר. המשמעות היא כי צפוף בפנים וצריך להתרגל להסתדר בו במהלך השעות בהן שוהים בחלק האחורי - חדר המגורים. לדוגמא, כשאחד מבשל - השני צריך לשבת או להיות בחוץ. כשאחד מסדר את המיטה אין מקום גם לשני להיות בקרוואן וצריך גם לתרגל לפעמים תנועות לוליניות כדי לפתוח ארון מסויים. הצפיפות גורמת לזה שמוכרחים להיות מסודרים ולהתייעל אחרת זה עשוי להיות מתסכל ומעצבן לכן חשוב לבוא עם תרמילי גב שניתן לקבל ולהכניס לתאי האחסון ולא עם מזוודות שאין איפה לאחסן ועשויות להפוך למטרד בנסיון למצוא להן מקום כל פעם. אנחנו למשל קנינו כמה שקיות בד לקניות של הסופר שמוכרים בסופר ב-1$ ואחסנו בהן בגדים שבשימוש יומיומי (במהלך החודש וחצי של הטיול עברנו כמעט את כל עונות השנה והבגדים התחלפו בהתאם. בשקיות אחרות אחסנו תיק רחצה, כפכפים וכו' שהיו נוחות לשליפה לפני המקלחת (מומלץ להחזיק 2 סטים כאלו כיוון שיש מקלחות גברים ונשים וכך ניתן להתקלח במקביל ולא לחכות שהשני יחזיר את הסבון... חוץ מזה, יש מספיק מקום בקרוואן לאחסון מזון אבל המקרר קטן וצריך לקנות אוכל תוך התחשבות בכך. חם באוסטרליה!!! התחלנו את הטיול בתחילת העונה היבשה בצפון (חודש מאי) ועדיין היה נורא חם ולח. המקומיים אמרו לנו שמזג האויר הוא "קריר" אז לא נעים לחשוב מה קורה שם בקיץ (או נכון יותר בעונה הרטובה החמה יותר).

בכל מקרה זה דורש לשים לב לכמה דברים
• אין לקרוואן מהדגם הזה מזגן/חימום מאחורה ובפנים חם מאוד גם אם פותחים חלונות, היינו כמה ימים בדארווין לפני ההשכרה כך שהבנו מה צפוי לנו וביום הראשון מיהרנו לקנות מאורר, שאכן הציל אותנו במשך שבועיים, כאשר במהלך הירידה דרומה מזג האויר התקרר יותר ויותר, עד קור חורפי של 4-5 מעלות בלילה, שגם איתו היה צריך להתמודד ללא חימום... אז, אם הטיול צפוי להיות במזג אויר מאוד חם כדאי לשקול לשכור דגם עם מזגן בחדר המגורים או להתכונן נפשית ללילות חמים עם מלא יתושים...
• בתחילת הטיול היה חם מאוד והמקרר לא קירר מספיק, לכן לא קנינו בשרים שדורשים הקפאה, מומלץ לקנות מיכלים קטנים של חלב, גבינות וכו' הדורשים קירור ועשויים להתקלקל, לצרוך מהר ולקנות חדש... בעיר ברום הכריע אותנו החום ולקחנו חדר באכסניה לשני לילות, בזמן הזה הרכב לא היה מחובר להטענה וכשהתחלנו לנסוע שוב גילינו שהמקרר עובד אבל לא מקרר, זה דרש טלפונים לחברת ההשכרה שהפנתה אותנו לטכנאי, שהסביר שצריך להטעין את הרכב לעיתים קרובות, המקרר חזר לפעול אחרי יומיים ועם ההתקררות במזג האויר היה אפקטיבי יותר ויותר, אבל בזמן הזה התקלקלו לנו כמה דברים והיינו צריכים לזרוק. כלומר - לא להשאיר את הרכב ללא חיבור לחשמל ליותר מלילה, למרות שעל פי מה שחברת ההשכרה מציינת שהמצבר אמור להספיק.
• לקנות כסאות מתקפלים ורצוי גם שולחן שמתקפל, עדיף לקנות ב-Bunnings שזו רשת כמו הום סנטר, שיש בה גם ציוד קמפינג. זול יותר מאשר להשכיר מחברת ההשכרה.
• אם מטיילים בתקופה קרה - שגם זה היה לנו בסוף הטיול, לדאוג להביא שקי שינה או לקנות שמיכה ולא לסמוך על שקי השינה שחברת ההשכרה מספקת - הם די מגעילים, חוץ מזה קיבלנו מצעים ומגבות (נקיים) מחברת ההשכרה וזה היה נוח.

דברים נוספים
• בלילה הראשון לא כדאי לתכנן נסיעה רחוקה, גם כי לוקח זמן עד שמקבלים את הרכב, לפעמים יש תור בתחנת ההשכרה, צריך לראות סרט הדרכה ולקבל הדרכה מהצוות ולחתום על כל מיני טפסים ואחר כך להתארגן עם קניות בסופר, לקנות עוד דברים כמו מאוורר, כסאות, אולי עוד כלים וחוץ מזה צריך להתרגל לגודל של הרכב (והוא גדול), לנהיגה בצד ההפוך ולרכב שהוא ידני (לרוב בקמפרוואנים), זה לוקח זמן אז כדאי לישון קרוב ולמחרת לצאת בבוקר לנסיעה ארוכה והנסיעות באוסטרליה הן ארוכות, מאוד...
• אנחנו קנינו מיכל דלק רזרבי של 5 ליטר ומילאנו אותו, כדאי שיהיה רזרבה בצד כי באיזורים הנידחים תחנות הדלק ממוקמות באופן מחושב בגבולות צריכת הדלק של המכוניות כלומר כל משהו כמו 250-350 ק"מ ולא נעים להתקע באמצע המדבר בלי דלק. מה גם שהקמפרוואן צורך כמויות גדולות של דלק, בערך 1:7. בכל מקרה חשוב לתכנן את המסלול ולבדוק לפני שיוצאים לדרך איפה יש תחנות דלק ובמידת הצורך להצטייד במיכל דלק גדול יותר, נדמה לי שבמדבר – בדרך לאליס ספרינגס יש אפילו פחות תחנות דלק.

חניוני קמפינג
בחברת ההשכרה נתנו לנו צמוד למפתח של הרכב מחזיק מפתחות עם 10% הנחה לרשת ה-Caravan Parks שנקראת BIG4, זו רשת עם פריסה טובה של פארקים ברחבי אוסטרליה וכדאי לעצור בפארקים שלהם. קיבלנו גם כרטיס הנחה לחודש לפארקים רשת נוספת, לא זוכרת את שמה.
• בעיקרון לא היה צורך להזמין מקומות מראש לפארקים אבל אם מדובר על עונת תיירות או איזורים מבוקשים כדאי להתקשר ולהזמין, יש חוברת שמפרטת לגבי כל פארק את הרמה, השירותים שיש בו, מרחק ממרכז העיר וכו' ולרובם יש מספרי טלפון חינם. לכן אין טעם לשלם על כרטיס חבר לפארקים האלו מראש. העלויות ל-Site לרכב עם חיבור לחשמל ולמים היתה 21-35$ ללילה, כאשר ככל שהאתר נידח יותר ועם פחות תחרות המחירים בדרך כלל עולים, בלי קשר לרמת הפארק (והיו גם כאלו עלובים למדי ולא זולים).
• אם אתם מטיילים במערב אוסטרליה דווקא באיזור הערים הלא תיירותיות במיוחד כמו קראת'ה ופורט הדלנד כדאי להזמין מקומות מראש, לנו לא היה שם מקום ורק במזל מצאנו בסוף סידור, הסתבר שהסיבה לעומס היא שאלו ערים בהם גרים כורים שמגיעים לתקופות והם ממלאים את הפארקים.
• טיפ: אם רוצים לישון בקראוון פארק של Monkey Mia (חוף מקסים שמגיעים אליו כל יום דולפינים) צריך להזמין הרבה זמן מראש, אני התקשרתי ארבעה ימים לפני שהגענו לשם ואמרו לי שהם מלאים לשבועיים קדימה. חלופה טובה היא לישון בעיירה דנהם - 20 דקות נסיעה משם.
• חשוב גם לברר לגבי חגים לאומיים כי אז המקומיים נוסעים לטייל והמקומות מתמלאים.
• אם אתם מתכוונים לטייל בפארקים לאומיים כדאי לבדוק לגבי כרטיס שמאפשר כניסה בלתי מוגבלת כבר בתחילת הטיול, יכול להיות שזה כדאי, אנחנו לא ידענו על כרטיס כזה ועד שנודע לנו כבר לא היה טעם לעשות.

טיפים נוספים
• כשקונים בסופרמקרטים הגדולים: Woolworth, Coles או IGA מעל לסכום מסויים (נדמה לי ש-40$) מקבלים בסוף דף החשבון ספח אותו ניתן לתלוש ושנותן הנחה בתדלוק בתחנות דלק שבהסדר עם הסופרמרקטים ובד"כ ממוקמות בסמוך: Caltex עובדים עם Woolworth ו-Shell עם Coles כך שאם יש קניה גדולה כדאי להגיע לסכום הזה. ההנחה לא ענקית, משהו כמו 4 סנט לליטר (שזה בערך כמו החסכון בארץ על תדלוק עצמי) אבל כדאי.
• כדאי לקחת מחשב נישא עם כרטיס טלוויזיה וכרטיס שמאפשר לצפות בסרטים וגם לקחת או לשמור על המחשב סרטים. למרות שנחמד גם להתנתק מטלויזיה ולקרוא ספרים, כשמחשיך מוקדם (ב-18:00 כפי שהיה רוב הטיול שלנו שהיה בתקופה של שעון חורף) הערב ארוך ויכול לפעמים להיות קצת משעמם.
• כשאתם נפגשים בקרוואן פארקס עם אנשים שבאים מהכיוון ההפוך תמיד כדאי להחליף מידע, איפה כדאי לטייל, באיזה פארקים לעצור ומאיזה דרכים לנסוע. יש דרכים שיש בהן עבודות והתנועה מתעכבת ואז אולי כדאי לנסוע מדרך אחרת (לא אפשרות שקיימת תמיד, בעיקר לא באיזורים נידחים) בכלל זה נחמד וזה חלק מחויית הטיול מהסוג הזה לפגוש מטיילים ממקומות אחרים בעולם ולהחליף חוויות.

לסיכום
בסה"כ נהנינו מאוד מהצורה הזאת של הטיול, השינה היתה מאוד נוחה והקאמפר בהחלט ענה על הציפיות והיה צורת ההתניידות והמגורים הטובה ביותר לסוג כזה של טיול ולאיזור הזה באוסטרליה, שהוא דל בישובים ובמקומות לינה בפרט. בסוף הטיול היה לנו ממש עצוב להפרד מהצ'יפה...
בנוסף אני רוצה להביע את שביעות רצוני מהאתר שלכם, הטיפול היה מהיר והמחירים היו האטקרטיביים ביותר שהוצעו לנו, וזה אחרי סקר נרחב שקיימנו באינטרנט ואצל חברות השכרה אוסטרליות מקומיות. היה גם נוח מאוד לקרוא את עיקרי החוזה בעברית כך שביום ההשכרה ידענו למה לשים לב בחוזה עליו חתמנו.
אז, שיהיה טיול מהנה ובטוח. המייל שלנו לשאלות נוספות: levyasmin@gmail.com

 

קבלו הצעה